Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Bono opowiada swoją historię. „Surrender” - autobiografia wokalisty
Wysłano dnia 16-05-2022 o godz. 00:29:57
Temat: Info
Info 1 listopada światowej premiery doczeka się autobiografia Bono (Paul David Hewson)(10.05.1960 Dublin, Irlandia), jednego z największych rockmanów w historii, frontmana U2, artysty i aktywisty. Książka zatytułowana „Surrender” ukaże się tego samego dnia w 15 krajach na całym świecie.Książka zatytułowana „Surrender” ukaże się tego samego dnia w 15 krajach na całym świecie. Wydawnictwo w tłumaczeniu Pawła Lipszyca dostępne będzie w twardej okładce oraz w formie audiobooka czytanego przez samego Bono.

Choć życie i kariera Bono zostały szczegółowo opisane, w „Surrender” to Bono chwyta za pióro i po raz pierwszy spisuje swoje historie. W swoim unikatowym stylu opowiada o dorastaniu w Dublinie, nagłej śmieci matki, gdy miał 14 lat, o swej wielkiej podróży z U2, o aktywizmie na rzecz walki z AIDS i skrajnym ubóstwem. Ze szczerością, autorefleksją i humorem Bono otwiera się, przybliżając swoją rodzinę, przyjaciół oraz wiarę, które podtrzymywały go na duchu, stawiały przed nim wyzwania i kształtowały go.

„Surrender” opatrzono podtytułem „40 Songs, One Story”. W ten sposób książka podzielona została na 40 rozdziałów, z których każdy nosi tytuł za jedną z piosenek U2. Na potrzeby wydawnictwa Bono przygotował także 40 oryginalnych rysunków. Jeden z nich został przekształcony w animację, którą dopełnia narracja gwiazdora. Wideo promuje nadchodzącą książkę i rozdział „Out of Control”, w którym rockman opowiada o tym, jak powstał pierwszy singel U2 wydany dokładnie 40 lat temu, w dniu 18. urodzin Bono, 10 maja 1978 roku.

– Całą pasję, jaką Bono wnosi do swojej muzyki i życia, przelewa również na strony książki – mówi Reagan Arthur, wydawca i redaktor „Surrender”.
– Siedem lat temu inna legenda, nieżyjący już redaktor Knopfa, Sonny Mehta, nabył prawa do tych wspomnień, ponieważ wiedział, że Bono wpisuje się w tradycję literackich irlandzkich opowiadaczy. Mieliśmy to szczęście, że znaleźliśmy notatki Sonny’ego z wczesnej wersji rękopisu. Jeszcze większym szczęściem jest to, że Bono nie tylko ma do opowiedzenia pełną dramaturgii osobistą historię, ale jest też naprawdę utalentowanym pisarzem. „Surrender” to szczery, intymny, nonszalancki i głęboki, olśniewający pamiętnik niezwykłego życia.

– Kiedy zacząłem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się szczegółowo nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach – komentuje Bono. – Ludzi, miejsca i możliwości w moim życiu. Poddanie się (tytułowe „Surrender”) to słowo, które ma dla mnie ogromne znaczenie. Dorastając w Irlandii w latach 70., pełen buntu, z uniesionymi pięściami (w sensie muzycznym), nie byłem za pan brat z tym słowem. Pojawiło się dopiero, kiedy zacząłem zbierać myśli do książki. Wciąż zmagam się z tym najbardziej pokornym z poleceń. W zespole, małżeństwie, w mojej wierze, w byciu aktywistą. Poddanie się to opowieść o braku postępu u jednego z pielgrzymów… Z niezłą dawką dobrej zabawy.

(Bono / John Hewson)


Główny wokalista zespołu U2, Bono, urodził się jako Paul David Hewson w Dublinie. W szkole poznał The Edge’a, Larry’ego Mullena Jr. i Adama Claytona, z którymi w 1978 roku założył grupę U2. W 1980 roku kwartet wydał pierwszy album „Boy”. Do tej pory U2 wydali czternaście studyjnych płyt, które sprzedały się w 157 milionach egzemplarzy na całym świecie. Rekordowa seria występów zespołu – „360° Tour (2009-2011)” – pozostaje najlepiej zarabiającą trasą koncertową wszech czasów. U2 zdobyło wiele nagród, w tym 22 statuetki Grammy – więcej niż jakikolwiek inny duet lub grupa. Irlandczycy otrzymali również nominację do Oscara i nagrodę Ambasadora Sumienia Amnesty International. W 2005 roku zespół U2 został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame.

Poza swoja działalnością w U2, Bono słynie z bycia zaangażowanym aktywistą. Był liderem kampanii Jubilee 2000 „Drop the Debt”, a następnie zajął się walką z HIV/AIDS i skrajnym ubóstwem, współtworząc siostrzane organizacje ONE i (RED). ONE to ruch milionów ludzi zaangażowanych w walkę ze skrajnym ubóstwem i chorobami, którym można zapobiec. W ramach tej organizacji Bono lobbował u głów państw i władz na całym świecie, przyczyniając się do uchwalenia programów, takich jak amerykański PEPFAR AIDS, które w ciągu ostatnich dwudziestu lat pomogły uratować dziesiątki milionów istnień ludzkich. (RED) współpracuje z firmami w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat kryzysu związanego z AIDS i zwiększenia zaangażowania, także finansowego, wielkich korporacji. Organizacja do tej pory wygenerowała ponad 700 milionów dolarów dla Globalnego Funduszu na leczenie i zapobieganie AIDS w Afryce. Od 2020 roku ONE i (RED) walczą również z wirusem COVID-19 i jego wpływem na kraje rozwijające się.

W 2016 roku Bono został współzałożycielem Rise Fund, funduszu inwestycyjnego, który lokuje kapitał w firmach, które wprowadzają pozytywne zmiany społeczne i środowiskowe zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Bono otrzymał wiele nagród za swoją muzykę i aktywizm, w tym Freedom of the City of Dublin (wraz z U2), Medal Honorowy Pablo Nerudy w Chile, Légion d'honneur od rządu francuskiego, honorowy tytuł szlachecki Wielkiej Brytanii, Fulbright Prize for International Understanding oraz tytuł Osoby Roku magazynu „TIME” (wraz z Billem i Melindą Gatesami). Mieszka w Dublinie z żoną Ali Hewson.
►https://pl.wikipedia.org/wiki/Bono
►https://www.u2.com
►https://pl-pl.facebook.com/BonoyU2
►https://www.instagram.com/u2/?hl=pl
►https://twitter.com/officialbono
►https://www.youtube.com/channel/UCUUu0EzIz6Bkm09m9lxTyfA
►https://listen.tidal.com/artist/30343
►https://open.spotify.com/artist/0m2Wc2gfNUWaAuBK7URPIJ


Alfred A. Knopf jest wydawnictwem należącym do Knopf Doubleday Publishing Group, która jest oddziałem Penguin Random House, LLC. Ich spółką macierzystą jest międzynarodowy koncern medialny Bertelsmann AG.

(Paulina Grabska - Universal Music PL)
(Anna Fidos - specjalista ds. komunikacji i CSR Agora S.A.) 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*