Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Laureaci Z³otych Fryderyków 2022 – Muzyka Rozrywkowa i Jazz
Wys³ano dnia 22-04-2022 o godz. 12:42:55
Temat: Info
Info Poznali¶my laureatów Z³otych Fryderyków za 2022 rok w muzyce rozrywkowej i jazzowej! Do grona postaci szczególnie wyró¿nionych przez Akademiê Fonograficzn± do³±czaj±: Henryk Mi¶kiewicz – znakomity muzyk jazzowy, zespó³ Republika, który od 40 lat buduje historiê polskiej muzyki rozrywkowej oraz Jacek „Budyñ” Szymkiewicz

Do grona postaci szczególnie wyró¿nionych przez Akademiê Fonograficzn± – laureatów Z³otych Fryderyków – do³±czaj±: Henryk Mi¶kiewicz – znakomity muzyk jazzowy, zespó³ Republika, który od 40 lat buduje historiê polskiej muzyki rozrywkowej oraz Jacek „Budyñ” Szymkiewicz – twórca, który zara¿a³ ¿arliwo¶ci± artystyczn±, niepokorno¶ci± i odwag±. Opu¶ci³ nas nagle 12 kwietnia tego roku, pozostawiaj±c muzyczny ¶wiat w niedowierzaniu, z dziur± w sercu i pustk± po wybitnym talencie do igraszek s³owem.


Z³oty Fryderyk to wyró¿nienie dla najbardziej zas³u¿onych postaci polskiej kultury muzycznej, przyznawane co roku jednog³o¶nie przez Rady Akademii Fonograficznej w kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i powa¿nej.

Laureaci Z³otego Fryderyka - muzyka rozrywkowa i jazz

Podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu 29 kwietnia to unikalne wyró¿nienie odbierze Henryk Mi¶kiewicz, wyj±tkowa postaæ na polskiej scenie jazzowej: saksofonista, klarnecista, kompozytor i aran¿er.

(Henryk Mi¶kiewicz / fot. Kuba Majerczyk)

Henryk Mi¶kiewicz urodzi³ siê w ¯aganiu w 1951 roku, ukoñczy³ Liceum Muzyczne we Wroc³awiu i Pañstwow± Wy¿sz± Szko³ê Muzyczn± w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w klasie klarnetu. Przygodê z jazzem rozpocz±³ w wieku 16 lat, zdobywaj±c wyró¿nienie na Festiwalu Jazz Nad Odr± we Wroc³awiu jako klarnecista i pocz±tkuj±cy kompozytor. Jest wielokrotnym laureatem m³odzie¿owych i miêdzyszkolnych ogólnopolskich konkursów instrumentów dêtych. Nale¿y do w±skiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra tak¿e na sopranie i klarnecie.

Trzykrotnie uhonorowany presti¿owymi nagrodami przemys³u fonograficznego – Fryderykami – w kategoriach: Jazzowy Album Roku (za wydawnictwo Lyrics, 2001), Muzyk Roku (2004), Jazzowy Artysta Roku (2013). By³ równie¿ nominowany do tych nagród za swoje wszystkie autorskie p³yty: "More Love", "Kakaruka", "Ja nie chcê spaæ", "Altissimonica", "Uniesienie", a tak¿e za album przygotowany z grup± Full Drive. Przez wiele lat plasowa³ siê na czele plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. Nagrodzony za mistrzowskie osi±gniêcia w muzyce jazzowej nagrodami Programu Trzeciego Polskiego Radia – „Mateuszami” – w 1993 oraz w 2017 roku. Odznaczony Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia £ódzkich Melomanów) oraz Srebrnym Medalem „Zas³u¿ony Kulturze Gloria Artis” (MKiDN). Koncertowa³ na wielu festiwalach w Europie. Gra³ z czo³owymi polskimi muzykami jazzowymi, takimi jak Ewa Bem, Anna Maria Jopek, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Andrzej Jagodziñski, Marcin Wasilewski, Janusz Strobel, Jaros³aw ¦mietana, Marek Napiórkowski. Wystêpowa³ z Joe Lovano, Orkiestr± Paula Kuhna w Berlinie, a tak¿e Patem Methenym, Mino Cinelu, Davidem Murrrayem, czy z amerykañskim trêbaczem Michaelem „Patchesem” Stewartem.

Bardzo sobie ceni wspó³pracê ze swoimi dzieæmi: perkusist± Micha³em Mi¶kiewiczem i wokalistk± Dorot± Mi¶kiewicz. W ramach obchodów 70. urodzin powsta³a rodzinna p³yta "Nasza mi³o¶æ", która otrzyma³a nominacjê do Fryderyka 2022 w kategorii Album Roku Jazz.

Charakterystyczne brzmienie saksofonu Henryka Mi¶kiewicza mo¿na us³yszeæ na wielu p³ytach gwiazd polskiej piosenki, ¶cie¿kach d¼wiêkowych kultowych polskich filmów, jak "07 zg³o¶ siê" czy "Psy", oraz w licznych nagraniach telewizyjnych i teatralnych.


W pi±tek 29 kwietnia Z³otego Fryderyka odbierze tak¿e zespó³ Republika. W kwietniu ubieg³ego roku minê³o 40 lat od pierwszego koncertu grupy, której twórczo¶æ wci±¿ wzbudza emocje, bêd±c czê¶ci± historii polskiej muzyki rozrywkowej i ¶wiadectwem zmieniaj±cej siê polskiej rzeczywisto¶ci.

(Republika / fot. Antoni Zdebiak / Andrzej ¦wietlik)

Leszek Gnoiñski, dziennikarz, autor ksi±¿ek muzycznych, cz³onek Rady Akademii Fonograficznej, tak pisze o zespole, uzasadniaj±c przyznanie mu nagrody Z³otego Fryderyka:

Republika sta³a siê wyj±tkowym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Dziêki czarno-bia³emu wizerunkowi, ascetycznej muzyce, niezwyk³ym tekstom, wyj±tkowym koncertom – sta³a siê pierwszym w Polsce zespo³em kompletnym. Ciechowski, jak ma³o kto w polskim rocku, umia³ kreowaæ wizerunek i od samego pocz±tku zdawa³ sobie sprawê z warto¶ci muzyki rockowej jako dziedziny sztuki, która ¶wietnie nadaje siê do komentowania rzeczywisto¶ci. Nie wyobra¿a³ te¿ sobie tworzenia muzyki w oderwaniu od tego, co dzieje siê we wspó³czesnej mu sztuce czy literaturze. Kolejne p³yty Republiki stawa³y siê osobnymi tomikami wierszy Ciechowskiego, odrêbnymi opowie¶ciami, a to o erotyce, manipulacji i kulcie jednostki (na wspania³ym debiutanckim albumie "Nowe sytuacje"), stanie wojennym i zagubieniu ("Nieustanne tango"), mi³o¶ci i przemijaniu ("Siódma pieczêæ") czy opowie¶ci± o zwi±zkach miêdzyludzkich, kompromisach, odrzuceniu i rozstaniu ("Masakra").

Dzieje Republiki to nie tylko wa¿na czê¶æ historii polskiej muzyki rozrywkowej, to równie¿ niezwyk³e ¶wiadectwo zmieniaj±cej siê polskiej rzeczywisto¶ci – od wybuchu Solidarno¶ci, poprzez mrok stanu wojennego i kryzys gospodarczy, a¿ po demokratyczne zmiany 1989 roku i tworzenie siê nowej rzeczywisto¶ci. Republika wszystko to uosabia³a, we wszystkich przemianach bra³a udzia³, a ka¿dy z tych elementów s³yszalny jest w twórczo¶ci zespo³u.

Grzegorz Ciechowski (¶piew, instrumenty klawiszowe, flet), S³awomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywañski (gitara) i Pawe³ Kuczyñski (gitara basowa), a w kolejnej dekadzie równie¿ Leszek Biolik, który zast±pi³ Kuczyñskiego, zjednoczeni jako Republika poszukiwali nowych dróg wyrazu i je znale¼li. Pomogli im w tym wyj±tkowi mened¿erowie. Andrzej Ludew stworzy³ s³ynne pasy i logo napisane wymy¶lon± przez siebie czcionk±, nazwan± „republikaryc±”, a Jerzy Tolak wprowadzi³ zespó³ w lata 90., a potem w kolejny wiek, dbaj±c po ¶mierci przyjaciela o jego i zespo³u dorobek twórczy.

Spu¶cizna Republiki wci±¿ wzbudza emocje. W Toruniu organizowane s± od lat Dni Ciechowskiego, a w legendarnym klubie „Od Nowa” od ponad dwudziestu lat odbywaj± siê koncerty jego pamiêci, w którym brali udzia³ muzycy zespo³u i najwiêksze gwiazdy polskiej muzyki. Równie¿ w Toruniu fani jednocz± siê na Dniu Bia³ej Flagi, urz±dzanym co roku w rocznicê pierwszego koncertu, a w rodzinnym mie¶cie lidera zespo³u, Tczewie, odbywa siê In Memoriam w rocznicê jego urodzin. Arty¶ci nagrywaj± p³yty w ca³o¶ci po¶wiêcone Republice, powstaj± te¿ ksi±¿ki i filmy. Pamiêæ o Republice wci±¿ trwa.


S± takie momenty, gdy brakuje s³ów. Tak siê sta³o 12 kwietnia tego roku, kiedy muzyczny ¶wiat obieg³a wiadomo¶æ o nag³ej ¶mierci Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Akademia Fonograficzna, pragn±c uhonorowaæ jego niesamowity dorobek i wp³yw na twórczo¶æ tak wielu wspó³czesnych muzyków przyzna³a mu nagrodê Z³otego Fryderyka.

(Jacek „Budyñ” Szymkiewicz / fot. Jan Rolke / Forum)

O twórcy formacji Pogodno tak pisze dziennikarka Agnieszka Szyd³owska, uzasadniaj±c przyznanie tego wyró¿nienia:

Nie ma s³owa przesady w stwierdzeniu, ¿e muzyka czyni artystów nie¶miertelnymi, pomaga dogadaæ siê z ostatecznym. Tak w³a¶nie, maj±c w g³owie liczne piosenki, a w pamiêci zabawne i pe³ne energii koncerty zespo³ów, z którymi wspó³pracowa³, chcemy zapamiêtaæ Jacka Szymkiewicza, który by³ dla nas po prostu Budyniem.

W encyklopedycznym ujêciu Budyñ by³ twórc± formacji Pogodno, wspó³twórc± Babu Króla i formacji Monofon. Prowadzi³ te¿ solow± dzia³alno¶æ artystyczn±. Pisa³ teksty piosenek, komponowa³ do nich muzykê, by³ multiinstrumentalist±. By³ twórc± muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Wspó³pracowa³ z wieloma artystami: na tej li¶cie s± i Monika Brodka, i Varius Manx, Nosowska czy Natalia Nykiel. Jednak ta oparta na faktach próba opisania fenomenu Jacka nie oddaje szeroko¶ci jego horyzontów muzycznych, wybitnego talentu do igraszek s³owem, do pisania dla innych wykonawców i prowokowania artystycznych zdarzeñ. Wielu (…) inspirowa³o siê jego twórczo¶ci±, wspó³pracowa³o z nim, ¶piewa³o jego teksty.

Z³ote Fryderyki przypadaj± zas³u¿onym. Oczywi¶cie przez ich dokonania, jak równie¿ przez historiê i jako ukoronowanie kariery i zas³ug. Jacek Szymkiewicz by³ postaci± kultow± dla ¶rodowiska. I to, obok jego twórczo¶ci, pragniemy t± nagrod± doceniæ i podkre¶liæ. Jako twórca ca³y czas by³ w ruchu, nagrywa³ i pisa³, dla siebie i dla innych. Zara¿a³ ¿arliwo¶ci± artystyczn±, niepokorno¶ci± i odwag±. Jego teksty kszta³towa³y wra¿liwo¶æ kolejnych s³uchaczy.

Jacek „Budyñ” Szymkiewicz by³ dobrym duchem polskiej sceny muzycznej. By³ deszczem, który pada³ na nasze w³osy i na nasze rêce. By³ górniczo-hutnicz± orkiestr± dêt±, która robi nam teraz „paparara” z nieba. Bêdziemy kochaæ ciê lekko, jakby w naszym Puerto to by³ ostatni dzieñ. Serce.

Do tej pory nagrod± Z³otego Fryderyka uhonorowani zostali:

w kategorii muzyki rozrywkowej:
Robert Brylewski, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Lech Janerka, Jacek Kaczmarski, Marek Karewicz, Kora (Olga Sipowicz), Krzysztof Krawczyk, Tomek Lipiñski, Wojciech M³ynarski, Tadeusz Nalepa, Czes³aw Niemen, Jerzy Po³omski, Irena Santor, zespó³ Skaldowie, Józef Skrzek, Zbigniew Wodecki, zespó³ D¯EM, zespó³ Perfect;

w kategorii muzyki jazzowej:
Czes³aw Bartkowski, Andrzej D±browski, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Andrzej Kurylewicz, Adam Makowicz, Jerzy „Dudu¶” Matuszkiewicz, Janusz Muniak, W³odzimierz Nahorny, Zbigniew Namys³owski, Tomasz Stañko, Tomasz Szukalski, Jarek ¦mietana, Micha³ Urbaniak, Wanda Warska, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Laureaci w kategoriach muzyki powa¿nej zostali og³oszeni 19 kwietnia. Wiêcej informacji dostêpnych jest tutaj.

Organizator wydarzenia: Zwi±zek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie.

Partnerzy: Zwi±zek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Szczeciñska Agencja Artystyczna, ©koda Auto.

Producent Gali: High Events.

Partner technologiczny: Spotify.

Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, onet.pl, Player, Radio Zet.


Fryderyki przyznawane s± od 1994 roku w ponad 30 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i powa¿nej. Autorem wrêczanej od 1998 roku statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Laureatów nagród wskazuje co roku Akademia Fonograficzna, czyli powo³ane przez Zwi±zek Producentów Audio Video jury, w sk³ad którego wchodzi ponad 1 700 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów bran¿y fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wy³aniani s± w drodze tajnego g³osowania wszystkich cz³onków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, powa¿nej i jazzowej. Cz³onkowie Akademii mog± nale¿eæ wy³±cznie do jednej sekcji i tylko w jej obrêbie maj± prawo g³osu. Dziêki temu ka¿dy ma szansê wypowiedzieæ siê w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbli¿sza.

Zwyciêzcy s± wybierani w drugiej turze tajnego g³osowania. Wówczas cz³onkowie Akademii wskazuj± ju¿ tylko jedn± pozycjê w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby g³osów przez dwie lub wiêcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiêkszeniu ulegnie liczba zwyciêzców.

Laureaci Z³otych Fryderyków wybierani s± zawsze jednog³o¶nie przez cz³onków Rad Akademii poszczególnych sekcji.

O Zwi±zku Producentów Audio Video ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszaj±cym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarz±dzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi dzia³ania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grup± krajow± Miêdzynarodowej Federacji Przemys³u Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje ¶wiatowy przemys³ muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV dzia³a na forum legislacyjnym, wspó³pracuje z organami ¶cigania i wymiaru sprawiedliwo¶ci w dziedzinie ograniczenia naruszeñ praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie dzia³ania edukacyjne oraz promocyjne, wspieraj±ce rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjaln± Listê Sprzeda¿y (OLiS) oraz przyznaje wyró¿nienia Z³otych, Platynowych i Diamentowych P³yt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez ¶rodowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i bran¿ê fonograficzn±, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.


(Katarzyna Kowalewska i Anna Micha³owska - QL CITY Music & Entertainment PR i Zwi±zek Producentów Audio Video)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 0
G³osów: 0

Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*