Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Blue Note Africa
Wys³ano dnia 07-04-2022 o godz. 23:59:12
Temat: Info
Info Legendarna wytwórnia jazzowa Blue Note Records i Universal Music Group Africa og³aszaj± utworzenie Blue Note Africa, nowej niezwyk³ej wytwórni, która stanie siê domem dla artystów jazzowych z ca³ego kontynentu afrykañskiego, przybli¿aj±c ich globalnej publiczno¶ci, a tak¿e promuj±c twórcz± i kulturow± wymianê.

Blue Note Africa wystartuje wraz z wydaniem nowego albumu po³udniowoafrykañskiego pianisty i kompozytora Nduduzo Makhathiniego pod tytu³em "In The Spirit Of Ntu."

Nduduzo Makhathini
"In The Spirit Of Ntu."
℗ 2022 Universal Music (Pty) Ltd South Africa
Lista utworów:
Premiera: 27 maja 2022

1. Unonkanyamba (Nduduzo Makhathini)
2. Mama – featuring Omagugu (Nduduzo Makhathini, Nomagugu Makhathini)
3. Mathongo (Nduduzo Makhathini)
4. Nyonini Le? (Nduduzo Makhathini)
5. Emlilweni (Nduduzo Makhathini)
6. Re-Amathambo – featuring Anna Widauer (Nduduzo Makhathini, Anna Widauer)
7. Abantwana Belanga (Nduduzo Makhathini)
8. Omnyama (Nduduzo Makhathini)
9. Senze‘ Nina? (Nduduzo Makhathini) (5:48)
10. Ntu (Nduduzo Makhathini)

Nduduzo Makhathini - piano
Linda Sikhakhane - sax,
Robin Fassie Kock - trumpet
Dylan Tabisher - vibraphon
Stephen de Souza - double bass
Gontse Makhene - percussion
Dane Paris - drums
Omagugu Makhathini - voc
Anna Widauer - voc
Jaleel Shaw - sax

„Wytwórnia Blue Note przetrwa³a próbê czasu, nieustannie adaptuj±c siê do zmian, ale te¿ skupiaj±c siê na odkrywaniu jazzowych talentów”, mówi Sipho Dlamini, dyrektor generalny Universal Music Africa. „Tworzenie Blue Note Africa i odkrywanie talentów afrykañskiego jazzu, z oddanym i pe³nym pasji zespo³em prowadzonym przez legendê – Dona Wasa, jest niezwykle ekscytuj±ce. Mo¿emy teraz podró¿owaæ z afrykañskim jazzem, od Przyl±dka Dobrej Nadziei przez Kair do Kalifornii”.

„Muzyka afrykañska mia³a wielki twórczy wk³ad w prawie ka¿dy album z obszernego katalogu Blue Note” – mówi prezes Blue Note, Don Was. „To dla nas wielki zaszczyt wspó³pracowaæ z Sipho i jego utalentowanym zespo³em Universal Music Africa w tym nowym przedsiêwziêciu. Razem rzucimy nowe ¶wiat³o na niesamowit± muzykê emanuj±c± dzi¶ z Afryki”.


Zg³êbiaj±c korzenie amerykañskiego jazzu a¿ do jego ¼róde³, zobaczymy, ¿e ¶cie¿ka prowadzi do Afryki, a wymiana muzycznych idei miêdzy tymi dwoma kontynentami to niæ, która przewija siê przez ca³y rozwój muzyki jazzowej XX wieku po dzi¶ dzieñ. W 1947 roku, legendarny amerykañski perkusista jazzowy i legenda Blue Note, Art Blakey, po raz pierwszy odwiedzi³ Afrykê. Wyprawa, która mia³a trwaæ kilka miesiêcy, zakoñczy³a siê kilkuletni± podró¿± po Nigerii i Ghanie. By³o to do¶wiadczenie, które wywar³o g³êboki wp³yw na Blakeya zarówno pod wzglêdem religijnym, jak i muzycznym, co nastêpnie zaowocowa³o seri± albumów Blue Note, na które g³êboko wp³ynê³a afrykañska perkusja, w tym Orgy In Rhythm (1957), Holiday for Skins (1958) i The African Beat (1962). Na tym ostatnim albumie wyst±pili tradycyjni afrykañscy perkusi¶ci, w tym Solomon Ilori, który wyda³ swój w³asny album "Blue Note African High Life" w 1963 roku.

Mniej wiêcej w tym samym czasie, pod koniec lat 50-tych w Republice Po³udniowej Afryki zaczê³a siê mocno rozwijaæ scena jazzowa, której przewodzi³ pionierski zespó³ The Jazz Epistles. Grupa zainspirowana amerykañskimi zespo³ami jazzowymi takimi jak Jazz Messengers Arta Blakey’a, w sk³ad której wchodzili trêbacz Hugh Masekela i pianista Dollar Brand (pó¼niej znany jako Abdullah Ibrahim). Gdy restrykcje, cenzura i przemoc apartheidu nasili³y siê na pocz±tku lat 60-tych, Masekela i Ibrahim opu¶cili kraj, staj±c siê ¶wiatowymi ambasadorami po³udniowoafrykañskiego jazzu. Jednak w kraju nadal pozosta³y pokolenia po³udniowoafrykañskich muzyków jazzowych, które znosz±c trudy apartheidu zdo³a³y stworzyæ charakterystyczn± i ¿yw± scenê jazzow±, która kwitnie do dzi¶.

Pianista McCoy Tyner zg³êbia³ afrykañsko-amerykañskie koneksje na swoich albumach Blue Note z prze³omu lat 60-tych i 70-tych w utworach takich jak "African Village", "Message from the Nile" czy "Asante". W 2008 roku genialny beniñski gitarzysta Lionel Loueke wyda³ "Karibu", pierwszy z kilku prze³omowych albumów Blue Note, na których p³ynnie po³±czy³ brzmienie obu kontynentów.

(Nduduzo Makhathini / fot. Hugh Mdlalose)


W 2018 roku wytwórnia Universal Music Group Africa podpisa³a kontrakt z wizjonerskim pianist± i kompozytorem Nduduzo Makhathini, liderem obecnej po³udniowoafrykañskiej sceny jazzowej, którego drugi album "UMG Modes of Communication: Letters from the Underworlds" zosta³ wydany wspólnie z Blue Note Records. P³yta spotka³a siê z szerokim uznaniem w Afryce, Europie i Stanach Zjednoczonych, a New York Times uzna³ j± za jeden z „Najlepszych albumów jazzowych 2020” (Best Jazz Albums of 2020). Natomiast DownBeat umie¶ci³ Nduduzo na li¶cie "25 for the Future" - krótkiej li¶cie artystów jazzowych, którzy maj± potencja³, by kszta³towaæ ten gatunek muzyki.

Teraz wspó³praca miêdzy Blue Note Records i Universal Music Group Africa rozszerza siê dziêki utworzeniu Blue Note Africa.

►https://en.wikipedia.org/wiki/Nduduzo_Makhathini
►http://nduduzomakhathini.co.za
►https://www.facebook.com/nduduzomakhathinimusic/
►https://www.instagram.com/nduduzomakhathini/
►https://twitter.com/nduduzo_m
►https://www.youtube.com/channel/UC6GcSspYxnvy4CzggWirsug
►https://tidal.com/browse/artist/7085456
►https://open.spotify.com/artist/6EvFcDtvFuVugEtZNslkft
►https://nduduzomakhathini1.bandcamp.com
►https://soundcloud.com/nduduzo-makhathini-1


(Karolina Majewska - Universal Music PL)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 0
G³osów: 0

Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*