Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Jim Morrison. Życie, śmierć, legenda
Wysłano dnia 12-06-2006 o godz. 00:05:00
Temat: Książki
Książki W książce Jim Morrison (8.12.1943 Floryda – 3.07.1971 Paryż) poważany dziennikarz Stephen Davis zgromadził materiał pochodzący z tysięcy oryginalnych wywiadów, odgrzebanych nagrań i nieopublikowanych dzienników Morrisona, tworząc wyrazisty portret wyobcowanego geniusza.

Davis zagląda pod maski Króla Jaszczurów i Pana Charyzmy, by odnaleźć człowieka o wielkiej inteligencji i ambicjach poetyckich, dręczonego przez wewnętrzne demony, które opanowały jego moc twórczą, doprowadzając do autodestrukcji.

Każda strona odkrywa fascynujące szczegóły, nadaje nową perspektywę poszczególnym etapom życia Morrisona, od niespokojnego dzieciństwa w rządzonym silną żołnierską ręką domu poprzez dojrzewanie na awangardowej scenie Los Angeles lat 60. po napięcie towarzyszące karierze Doorsów, gdy ich utwory pięły się na szczyty list przebojów - kiedy coraz trudniejsze stosunki Morrisona z kolegami z zespołu, legendarne pijackie i narkotyczne wybryki oraz rozpaczliwe, burzliwe romanse (zarówno z kobietami, jak i mężczyznami) osiągały apogeum.

W kulminacyjnym rozdziale Davis przedstawia nowe, niedawno odkryte w Paryżu fakty, próbując w końcu rozwikłać liczne tajemnice związane ze śmiercią Morrisona i odtworzyć ostatnie dni i godziny życia największej amerykańskiej gwiazdy rocka.

Tytuł: Jim Morrison. Życie, śmierć, legenda (Jim Morrison. Life, Death, Legend)
Autor: Stephen Davis
Tłumaczenie: Iwona Michałowska
ISBN: 978-83-7384-466-7
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2006 (Polska)
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 406
Waga: około 900 g
Cena: + - 49 zł

najlepszyprezent.pl

------------------------------------------------------------

W rockowym panteonie The Doors pełnili rolę swoistej anomalii. W latach swej świetności nie byli grupą ani folkową, ani jazzową, a chociaż niektórzy krytycy przypinali im łatkę grupy "acid-rockowej", to jednak The Doors niewiele mieli wspólnego z acid-rockowym brzmieniem San Francisco, reprezentowanym przez hippiesowskie zespoły typu Jefferson Airplane , Quicksilver czy Grateful Dead . Nic ich także nie łączyło z inwazją angielskiego rocka, czy w ogóle z muzyką pop, choć udało im się wywindować na pierwsze miejsce aż trzy single. W Nowym Jorku jednak wręcz ich hołubił - w zasadzie Doorsi czuli się tam jak u siebie w domu, choć wciąż bardzo daleko znajdowali się od np. Velvet Underground, pomimo upodobania sobie przez obie grupy ciemnych i mrocznych klimatów (...)

Aby uzyskać możliwie najpełniejszy obraz postaci Jima Morrisona, należy dokładnie poznać zespół The Doors i pamiętać, bo to ważne, że była to grupa, której wszyscy członkowie połączeni ze sobą niczym w jakimś niezwykłym diamentowym czworokącie (...)

Tytuł: Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona (No One Here Gets Out Alive)
Autor: Jerry Hopkins & Danny Sugerman
Tłumaczenie: Grzegorz Grątkowski
ISBN: 83-86-365-04-8
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: wrzesień 1995 (Polska)
Format: 120x180 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 468
Waga: około 450 g
Cena: + - ? zł

In Rock

------------------------------------------------------------

Wątkiem przewodnim w życiu Jima było pisarstwo. Do lata 1971 roku zapełnił ponad 1600 stron swoimi wierszami, anegdotami, epigramami, esejami, opowiadaniami oraz szkicami do sztuk teatralnych i filmów. Tworzenie poezji stanowiło dla Jima rzemiosło, które musiał wykonywać i udoskonalać.

Wiersze poddawał ciągłym przeróbkom, skracał je, poszerzał, łączył z innymi. Przeglądał szkice, zmieniał je i przypisywał z jednego notatnika do innych. Proces tworzenia jednego wiersza mógł się rozciągnąć na wiele lat i kilka notatników. Jednak ani jednej strony nie zaopatrzył w datę, numer czy też w jakimkolwiek inny sposób umiejscowił w czasie.

"Przygotowując do wydania poezje Jima staraliśmy się być dokładni i całkowicie wierni jego założeniom na tyle, na ile udało nam się je odczytać. Aby ustalić ostateczną wersję utworu, porównywaliśmy i analizowaliśmy szkice. Opracowane w ten sposób wiersze ukazały wyraźny, ciągły proces rozwoju, poczynając od pierwszych haseł poprzez różne etapy przejściowe aż do ukończonego, dopracowanego dzieła. Wiele wierszy nigdy nie zostało ukończonych, a to z tej prostej przyczyny, że nie były jeszcze gotowe kiedy zmarł Jim.
"Dzikie Pustkowie" oddaje wiernie zawartość zapisków i notatników Jima. Nic nie zostało zmienione. Każde słowo, każda linijka pochodzi z oryginału.
"
( Columbus B.Courson, Pearl Marie Courson)
( Frank Lisciandro, Katherine Lisciandro
)


Tytuł: Wilderness - dzikie pustkowie (Wilderness - The Lost Writings Of Jim Morrison)
Autor: Jim Morrison
Tłumaczenie: Artur Brodowicz
ISBN: 83-85335-20-X
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 115x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 198
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł

Rock-Serwis

------------------------------------------------------------

Wiosną 1969 r. Jim zrealizował jedno ze swoich marzeń. Mike Hamilburg, agent amerykańskiego poety, przyjaciela Morrisona, Michaela McClure´a, dopomógł mu w wydaniu (w nakładzie 100 egz.) dwóch tomików poezji. Pierwszy z nich The Lords nie był zbiorem wierszy, lecz osiemdziesięciu dwóch luźnych obserwacji - często nieco niejasnych i trudnych do Zinterpretowania. Książka została przepięknie wydana, wydrukowano ją na kremowym papierze czerpanym formatu A4, a opracowano w sztywną, niebieską okładkę z czerwonym grzbietem i tytułem wytłoczonym złotymi literami.

Drugie dzieło The New Creatures wypadło na tle poprzedniczki dużo skromniej. Czterdzieści dwie bladożółte strony o kieszonkowym formacie, brązowa oprawa i również złote litery sprawiały wrażenie eleganckiego szkolnego podręcznika.

7 kwietnia 1970 r. wydawnictwo Simon and Schuster wznowiło poezje Jima. Tym razem ukazały się one w formie jednej książki w twardej oprawie, która oczywiście nosiła tytuł The Lords and The New Creatures, Jesienią roku następnego tomik doczekał się trzeciego wydania - w jeszcze inne formie. Tym razem wydawcy zdecydowali się na wersję "kieszonkową", z miękką okładką i zdjęciem twarzy Jima autorstwa Edmonda Teske´a. Fotografię tę wybrał sam Jim w przeddzień swojej śmierci...(...)
( Piotr Kosiński )

Tytuł: Poezje. Władcy i Nowe Stworzenia (The Lords and The New Creatures)
Autor: James Douglas Morrison
Tłumaczenie: Artur Brodowicz
ISBN: 83-85335-18-8
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1993 (Polska)
Format: 115x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 144
Waga: około 140 g
Cena: + - ? zł

Rock-Serwis

------------------------------------------------------------

Śmierć Jima Morrisona , charyzmatycznego lidera grupy The Doors , należy do najbardziej tajemniczych wydarzeń w historii rocka. Przez ponad dwadzieścia lat fani i historycy muzyki rockowej zastanawiali się nad niecodziennymi okolicznościami zgonu wokalisty i próbowali odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: Czy rzeczywiście umarł?

Teraz, po raz pierwszy w historii, pisarz i fan Doorsów, Bob Seymore odpowiada na to i inne pytania w książce "The End", intrygującej opowieści o ostatnich dniach Morrisona w Paryżu w lecie 1971 roku. Posługując się techniką śledztwa detektywistycznego, Seymore idzie tropem Morrisona, przeprowadza wywiady z kluczowymi postaciami i zbiera dokumentację policyjną oraz zeznania świadków. W książce znajdują się niepublikowane dotąd fragmenty oficjalnych raportów, fotografie z ostatniego okresu życia artysty i wreszcie odpowiedź na pytanie, które fani Doorsów zadają sobie od dwudziestu lat.

"The End" – ostatnie słowo o Jimie Morrisonie i The Doors.

Tytuł: The End. Śmierć Jima Morrisona
Autor: Bob Seymore
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 83-85365-14-1
Wydawnictwo: Britanica Press Głos Wielkopolski
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 86
Waga: około 200 g
Cena: + - 40 000 zł (40 zł)

------------------------------------------------------------

Każdy fan Doorsów, bez względu na wiek, musi przeczytać tę książkę, pełną pikantnych szczegółów i gorzkich wspomnień. Jest to jedyna w swoim rodzaju, fascynująca wyprawa w przedziwną krainę, którą zamieszkiwał Jim Morrison. Jest to również szczegółowy i niesamowicie zajmujący opis krótkiego życia, gdzieś na krawędzi, w piekle lub jeszcze dalej...

Oto Jim Morrison - pieśniarz, filozof, poeta, skazaniec, charyzmatyczny i nawiedzony uczeń ciemności, który odrzucał władzę w jakiejkolwiek postaci. Odkrywca badający "... granicę rzeczywistości, po to by sprawdzić co się stanie...."

Tytuł: Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona (No One Here Gets Out Alive)
Autor: Jerry Hopkins & Danny Sugerman
Tłumaczenie: Grzegorz Grątkowski
ISBN: 83-85365-09-5
Wydawnictwo: Britanica
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 120x180 mm
Oprawa: miękka
Stron: 384
Waga: około 300 g
Cena: + - ? zł

------------------------------------------------------------

Książka ukazała się bez jakiegokolwiek opisu, nawet bez ISBN-u (to były pierwsze koty za płoty wydawnictwa Britannica).
Oto 59 piosenki w przekładach J. Polaka i M. Zgaińskiego.

Been Down So Long
Blue Sunday
Break On Through
Cars Hiss By My Window
Changeling
Crystal Ship
Do It
Easy Ride
End Of The Night
End, the

Five To One
Hello, I Love You
Horse Latitudes
Hyacinth House
I Can`t See Your Face In My Mind
I Looked At You
Indian Summer
L'America
L.A. Woman
Land Ho!

Light My Fire
Love Her Madly
Love Me Two Times
Love Street
Maggie M'Gill
Moonlight Drive
My Eyes Have Seen You
My Wild Love
Not To Touch The Earth
Peace Frog

People Are Strange
Queen Of The Highway
Riders On The Storm
Roadhouse Blues
Runnin` Blues
Shaman`s Blues
Ships Of Fools
Soft Parade, the
Soul Kitchen
Spanish Caravan

Spy, the
Strange Days
Summer`s Almost Gone
Take It As It Comes
Tell All The People
Touch Me
Twentieth Century Fox
Unhappy Girl
Unknown Soldier, the
Waiting For The Sun

Wasp, the (Texas Radio And The Big Beat)
We Could Be So Good Together
When The Musics Over
Wild Child
Wintertime Love
Wishful Sinful
Yes, The Rivers Knows
You Make Me Real
You`re Lost Little Girl

Tytuł: Jim Morrison and The Doors. Piosenki w przekładach
Autor: Jim Morrison
Tłumaczenie: Jędrzej Polak, Marek Zgaiński
ISBN: 83-85365-14-1 nie podano
Wydawnictwo: Britanica
Rok wydania: 1991 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 140
Waga: około 200 g
Cena: + - ? zł

------------------------------------------------------------


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.06
Głosów: 1022


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*