Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Kto zabił Johna Lennona? (D)
Wysłano dnia 13-12-2020 o godz. 22:48:07
Temat: Książki
Książki W tym roku przypada 40 rocznica śmierci lidera zespołu The Beatles, Johna Lennona (9.10.1940 Liverpool † 8.12.1980 Nowy Jork). Lesley-Ann Jones, uznana dziennikarka i autorka biografii muzycznych, w swojej książce opowiada o życiu, miłości, przedwczesnej śmierci i muzycznej spuściźnie tego legendarnego muzyka.Wieczorem 8 grudnia 1980 roku świat się zatrzymał dla milionów ludzi, kiedy nadeszła wiadomość, że John Lennon, jedna z najbardziej lubianych gwiazd rocka, został z zimną krwią zastrzelony w Nowym Jorku. W swojej fascynującej książce Lesley-Ann Jones, uznana dziennikarka i autorka biografii muzycznych, opowiada o życiu, miłości, przedwczesnej śmierci i muzycznej spuściźnie muzyka.

Jones opisuje wzloty i upadki Lennona zarówno w jego życiu zawodowym, jak i osobistym. Śledzi bieg wydarzeń, który doprowadził Lennona do przeprowadzki do Nowego Jorku, gdzie został zastrzelony przed swoim domem fatalnej zimowej nocy.

Czterdzieści lat po tej tragicznej śmierci autorka kreśli wszechstronny portret jednej z najsłynniejszych legend muzyki, korzystając z nowych, wcześniej nieznanych źródeł i rozmawiając z ludźmi, którzy osobiście znali Lennona.

Yoko nie była jedyną Japonką "pozbawioną" młodszego od siebie męża wieczorem w dniu 8 grudnia 1980 roku. Prawie osiem tysięcy kilometrów na zachód od Nowego Jorku w Kailua, na północny wschód od Honolulu na hawajskiej wyspie Oahu, Gloria Hiroko Chapman zobaczyła migawki w telewizji. Jeszcze zanim padło jego nazwisko, wiedziała, że sprawcą był Mark. Nawet nieszczególnie to nią wstrząsnęło. Dopiero trzydzieści osiem lat później, w sierpniu 2018 roku, kiedy Chapman po raz dziesiąty składał wniosek o skrócenie wyroku, przyznała, że wiedziała o planach zamachu na Johna. Ta rudowłosa, bardzo religijna była agentka ubezpieczeniowa, która miała teraz sześćdziesiąt dziewięć lat, a swojego rozchwianego psychicznie męża poznała, kiedy zwrócił się do niej służbowo o pomoc w kwestii podróży dookoła świata - do końca go wpierała. Poinformowała media, że Mark podzielił się z nią zamiarem zabicia Johna dwa miesiące wcześniej, po powrocie z wycieczki na Wschodnie Wybrzeże. Zaklina się jednak, iż dał jej słowo, że zmienił zamiar i wyrzucił pistolet do morza. Jak twierdzi Gloria, nie miała powodu podejrzewać, że to nieprawda. Żadnego powodu oprócz tego, że w trakcie ich krótkiego i niezbyt udanego małżeństwa zaznała z jego strony przemocy, co dowodziło, że Mark jest osobą więcej niż zdolną do agresji. Jednak agresję od zabójstwa dzieli pewna granica. Gloria powiedziała, że kiedy osiem tygodni przed zamachem poleciał do Nowego Jorku, nie miała pojęcia, że zamierza zrealizować swój plan. (str.368)


Tytuł:Kto zabił Johna Lennona? (Who Killed John Lennon?)
Autor: Lesley-Ann Jones
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Alicja Laskowska, Jacek Spólny
Redakcja: Barbara Borszewska
Korekta: Daria Kozierska
Projekt typograficzny i łamanie: Grzegorz Kalisiak | Pracownia Liternictwa i Grafiki
Projekt graficzny okładki: Grzegorz Kalisiak
Fotografia na okładce: Gijsbert Hanekroot / Redferns / Getty Images
ISBN 978-83-8202-049-6
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: grudzień 2020 (Polska)
Format: 155x210 mm
Oprawa twarda
Stron: 512 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 675 g
Cena: + - 49 zł

Copyright © 2020 Lesley-Ann Jones.
Originally published in the English language in the UK by John Blake Publishing, an imprint of Bonnier Books UK.
The moral rights of the author have been asserted.

Copyright © for Polish translation by Zysk i S-ka Wydawnictwo s.j., 2020
Copyright © for this edition by Zysk i S-ka Wydawnictwo s.j., Poznań 2020
All rights reserved.

(Serdecznie Dziękuję Robertowi Kaczmarkowi)

Biografia jednego z najbardziej fascynujących artystów rockowych. John Lennon (9.10.1940 Liverpool † 8.12.1980 Nowy Jork). Brytyjski student zapatrzony w Amerykę. Anarchistyczny rockandrollowiec o niezłomnych zasadach. Skandalista pozujący nago ze swoją postępową kochanką. Niepokorny muzyk, który nie boi się stwierdzić, że jego zespół jest popularniejszy niż Jezus.

Mizogin z biegiem lat przemieniający się w pantoflarza. Artysta, który marzy o wielkim sukcesie, a kiedy go osiąga, rezygnuje ze sławy i stara się wycofać z pola rażenia fleszy. Legenda rock and rolla. John Lennon.

Obszerna biografia lidera The Beatles, pióra Tima Rileya, wybitnego krytyka muzycznego, to pełen niuansów portret jednego z najsłynniejszych muzyków naszych czasów i pogłębiona analiza jego twórczości. Riley zamieszcza w książce niepublikowane dotąd wywiady z przyjaciółmi, powiernikami, współpracownikami i wrogami Lennona. Analizuje też nieznane do tej pory nagrania. Narracja Rileya przeplata się z odnalezionymi przez niego wspomnieniami o muzyku. Autor na celnie zarysowanym tle historycznym mierzy się z mitem, jakim stał się John Lennon.

Sława okazała się niczym w porównaniu z węzłem gordyjskim, który pozostawili mu rodzice. W czasie gry z Beatlesami wierzył w to, co było w nim najlepsze i najgorsze, czasami jednocześnie - a to niemal instynktownie popychało rock and rolla w kierunku sztuki. Lennon wykorzystał obrotowe medialne lustra sławy do zabawy ze swoim elastycznym wizerunkiem, do nagrywania piosenek z gruntu zbyt poetyckich, aby mogły się pomieścić w epoce zafiksowanej na Wielkim Teraz. Jeżeli natchnienie uratowało kiedykolwiek zagubionego życiowo artystę, to był nim właśnie John Lennon. A jeśli chcielibyśmy wybrać jedno piosenkę, która wynagradza nam jego wycofanie się z działalności publicznej, należałoby wskazać na cudownie eleganckiego Beautiful Boy , w którym Lennon uchwycił sens tego wszystkiego - sens wyzierający z oczu jego pięcioletniego synka. (str. 682)

*****

Największe cierpienie to być niechcianym, zdać sobie sprawę, że rodzice nie potrzebują cię w takim samym stopniu jak ty potrzebujesz ich. Jako dziecko niekiedy nie miałem ochoty patrzeć na podłość... Ten brak miłości odcisnął piętno na moich oczach i moim umyśle
John Lennon, 1971

Spotkanie dwóch wielkich świętych to lekcja pokory. Jakże długo musiał walczyć, aby dowieść swojej świętości...
Paul McCartney, dedykcja na płycie Two Virgins, 1968

Podziwiałem Johna. Wszyscy podziwialiśmy. Najstarszy, najdowcipniejszy i najbystrzejszy z całego zespołu - wydawał się stworzony do bycia liderem.
Paul McCartney

Wiedza Rileya o Beatelsach, a szczególnie o Lennonie, nie ma sobie równych.
„The Washington Post”

Świetnie udokumentowana biografia lidera Beatelsów. Rileyowi udaje się odkryć kolejny kawałek prawdy o tym wybitnym artyście.
„The Sunday Times”

Fascynujące jest zwłaszcza to, jak Riley poszukuje klucza do osobowości Lennona w tekstach piosenek Beatelsów.
„USA Today”


Tim Riley – urodzony w Nowym Jorku amerykański krytyk muzyczny oraz autor książek poświęconych gwiazdom rocka i muzyki popularnej. Publikuje m.in. w „New York Times”, „Washington Post” i „Huffington Post”. Recenzent muzyczny National Public Radio. Od 2009 roku na Emerson College wykłada dziennikarstwo muzyczne i zajmuje się działaniami z zakresu social media. Autor Tell Me Why: A Beatles Commentary (1988), Madonna Illustrated (1992), Hard Rain: A Dylan Commentary (1992), Fever: How Rock ‘n’ Roll Transformed Gender in America (2005).


Tytuł: Lennon. Człowiek, mit, muzyka (Lennon: The Man, the Myth, the Music - The Definitive Life)
Autorzy: Tom Riley
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
ISBN: 978-83-280-0947-9
Wydawnictwo: W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.)
Rok wydania: styczeń 2015 (Polska)
Format: 160x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 736
Waga: około 1,375 kg
Cena: + - 59 zł
Seria: Fortuna i Fatum
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Pani Edycie Woźnica)
Wielu zarzucało Yoko, że to z powodu szalonej miłości do niej Lennon porzucił Beatlesów. Ci, którzy znali Yoko i Johna naprawdę dobrze, wiedzieli, że była dla niego największą inspiracją i to dzięki niej rozwinął się jako artysta.

On: niekwestionowana ikona kultury XX wieku.

Ona: awangardowa artystka, wnuczka bankierów i spadkobierczyni arystokratycznego rodu. Studiowała razem z dziećmi cesarza Hirohito. W jej żyłach płynie krew cesarza z IX stulecia. Jako jedna z niewielu może się pochwalić współpracą z tak różnymi muzykami, jak John Cage, Ornette Coleman i Lady Gaga.

Mało kto poznał tę parę tak dobrze jak Jonathan Cott, który przyjaźnił się z nimi od 1968 roku. Przez cały ten czas był jedną z najbliższych im osób – widział ich w najbardziej intymnych chwilach, odwiedzał ich w apartamentach, bywał z nimi w studiach nagraniowych i na imprezach towarzyskich. Przegadał z nimi niejedną noc.
To on jako pierwszy rozmawiał z Lennonem, gdy ten poznał Yoko – i to on przeprowadził z nim ostatni wywiad prasowy na 3 dni przed śmiercią muzyka.

"Gdy się poznali, podarowała mu karteczkę z napisem »Oddychaj«. Tak rozpoczęła się najpiękniejsza w dziejach popkultury definicja słowa »kochaj«.
Anna Gacek, dziennikarka Programu III PR

"Jonathan Cott ma wyjątkowy talent: potrafi pokazać ludzkie oblicze rozmówcy, nie odzierając go przy tym z jego magii!
Richard Gere

Od autora

W książce tej przedstawiłem po raz pierwszy pełne wersje wszystkich najistotniejszych wywiadów i rozmów, jakie przeprowadziłem z Johnem Lennonem i Yoko Ono. Wszystkie one zawierają nowe, niepublikowane wcześniej materiały (...)

14 marca 2012 roku przeprowadziłem w Sztokholmie wywiad z Yoko specjalnie do tej książki, w której ukazuje się on po raz pierwszy (...)
Jonathan Cott

Tytuł: Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę (Days That I´ll Remember: Spending time with John Lennon and Yoko Ono)
Autor: Jonathan Cott
Tłumaczenie: Łukasz Müller
ISBN: 978-83-240-2353-0
Wydawnictwo: Znak litera nova
Rok wydania: styczeń 2013 (Polska)
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka
Stron: 286
Waga: około 300 g
Cena: + - 34 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Justynie Skrzypek
Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie (9.10.1940 Liverpool † 8.12.1980 Nowy Jork), Yōko Ono (18.02.1933 Tokio), zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty.

Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona.

Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również – przede wszystkim – jako człowieka.

Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył – i zmarł – w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz.

John Lennon urodził się w Liverpoolu 9 października w 1940 roku. Był jednym z najwybitniejszych muzyków w dziejach, założycielem The Beatles. Został zamordowany 8 grudnia 1980 roku.

Hunter Davies (7.01.1936 Johnstone, Renfrewshire, Szkocja) jest autorem przeszło 40 książek. Pisał do „The Guardian”, „New Statesman” i „The Sunday Times”. Mieszka w Londynie z żoną, pisarką Margaret Forster.

John narysował okładkę " Two Virgins " dla poety i pisarza Christophera Logue´a , którego on i Yoko poznali przy okazji udziału w audycji BBC prowadzonej przez Johna Peela . Pod rysunkiem podpisała się też Yoko i i od tej pory prawie wszystkie swoje prace, skromne i nie, mieli podpisywać razem. (str.144)

W maju 1969 roku John i Yōko kupili Tittenhurst Park, wielką gregoriańską posiadłość nieopodal Ascot z siedmioma sypialniami i sidemdziesięcioma akrami terenu. W domu urządzili ośmiościeżkowe studio nagraniowe. (I to tam w 1971 roku John nagrał " Imagine ") (str.176)

" Double Fantasy " ukazała się 17 listopada 1980 roku. Trzy dni przedtem, sądząc z daty zapisanej przez Freda na odwrocie następnej listy, John domagał się, by ktoś pilnie zajął się jego zestawem stereo. (str.193)

Czterdzieste urodziny Johna wypadły 9 października 1980 roku, tego samego dnia, co piąte urodziny Seana . 27 listopada w trójkę obchodzili Święto Dziękczynienia. Z tej okazji wysłali niektórym znajomym życzenia, podpisane przez Yōko, Johna i Seana. (str.396)

Tytuł: John Lennon. Listy (The Lennon Letters)
Autor: John Lennon, w opracowaniu Huntera Davisa
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
ISBN: 978-83-7839-299-6
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: październik 2012 (Polska i świat)
Format: 195x255 mm
Oprawa: twarda
Stron: 404
Waga: około 1,325 kg
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Ani Augustyńczyk
Książka "The Life" honoruje 70-tą rocznicę urodzin i 30-tą rocznicę śmierci Johna Lennona (9.10.1940 w Liverpoolu - 8.12.1980 w Nowym Jorku) Jest to nowe wnikliwe spojrzenie na dokładnie już udokumentowane życie artysty, a także na piosenki, dzięki którym będzie żył wiecznie w sercach swoich licznych fanów.

Nowa, kompletna, udokumentowana i naszpikowana detalami biografia niezastąpionego, wielkiego artysty – wokalisty legendarnego zespołu The Beatles, muzyka, poety, pacyfisty – Johna Lennona. Książka honoruje 70-tą rocznicę urodzin i 30-tą rocznicę śmierci Lennona.Jest to nowe wnikliwe spojrzenie na dokładnie już udokumentowane życie artysty.

W ciągu trzech lat pracy autor – Philip Norman (ur.1943) (autorem bestsellerowej i najbardziej znanej biografii The Beatles - Shout!, biografii The Rolling Stones, Eltona Johna i Buddy Holly'ego) zebrał niezwykłą ilość nowych informacji, nawet o najbardziej znanych epizodach z życia Lennona - o dzieciństwie, początkach kariery, życiu z Yoko Ono.

Wywiadów do książki udzielił Paul McCartney, George Martin, a także syn artysty Sean Lennon (który po raz pierwszy we wzruszający sposób opowiada o ojcu) i jego żona Yoko Ono, która z szokującą szczerością opowiada o życiu z Lennonem.

Książka rozpoczyna się na długo przed przyjściem Lennona na świat. Pierwsze strony przedstawiają dziadka piosenkarza, również Johna Lennona, który wyemigrował z Liverpoolu do Nowego Jorku w 1880 roku i jako muzyk występował w objazdowych przedstawieniach blackface z Colored Operatic Kentucky Minstrels, Andrew Robertona. Opowieść kończy się tragiczną śmiercią artysty od kuli szaleńca 8 grudnia 1980 roku.

Dla wielu Lennon był wzorem. Nie tylko jeśli chodzi o muzykę czy poglądy polityczne, ale także o sposób patrzenia na życie. Dał całym pokoleniem przyzwolenie na trwanie wiernie przy pacyfistycznych wartościach, dał przykład, jak żyć niezależnie. Jego proste rady na życie ("Imagine", "Give Peace a Chance", "All You Need is Love") stały się świeckimi hymnami, choć dla niektórych jego najistotniejszym postanowieniem mogła być czasowa rezygnacja z kariery w 1975 roku, aby pełnić rolę pozostającego w domu ojca.

Tytuł: John Lennon. Życie (John Lennon.The Life)
Autor: Philip Norman
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
ISBN: 978-83-61432-09-8
Wydawnictwo: Axis Mundi
Rok wydania: 2010
Format: 155x225 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Stron: 638
Waga: około 1 kg
Cena: + - 64 zł

Polskie Forum The Beatles

Przedmowę do tej książki napisała jego żona - Yoko Ono. W 70. rocznicę urodzin genialnego artysty poznaj życie człowieka, który zmienił nie tylko historię muzyki. Ta książka to życie słynnego Beatlesa zapisane na fotografiach. Poznaj Johna Lennona (9.10.1940 w Liverpoolu - 8.12.1980 w Nowym Jorku), przebieg jego kariery, momenty największych triumfów i zwątpień.

Na 272 stronach książki zamieszczono ponad setkę ilustracji. Nie wszystkie pochodzą z gazet i obiektywów słynnych fotografów – część z nich pochodzi z prywatnego archiwum Johna i Yoko. Zdjęcia pokazują Lennona takim, jakim był i takim, jakim chciał być widziany.

"Jak powiedział John, "Życie jest tym, co przydarza ci się podczas gdy jesteś zajęty planowaniem".

Życzę dobrej zabawy podczas podróży z Johnem przez jego doświadczenia, pokazane na kartach tej książki. Czytelnik przekona się, iż życie jego odzwierciedlało powyższe stwierdzenie. Choć marzył o tym, żeby pewnego dnia zamieszkać w Kornwalii, jego życie potoczyło się w sposób, którego nikt nie był w stanie przewidzieć. Oglądając tę różnorodna kolekcję zdjęć, odruchowo szukam jego spojrzenia. Na niektórych fotografiach widać, że w bardzo trudnych sytuacjach stara się trzymać fason. Zawsze jednak miał ten błysk w oku, który nigdy nie pozwolił mu się poddać.

Miłej lektury!"

Z wyrazami miłości, Yoko, 2009 rok

Tytuł: John Lennon - Ilustrowana biografia (John Lennon - In His Life)
Autor: John Blaney
Tłumaczenie: Anna Zdziemborska
ISBN: 978-83-7708-354-3
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 250x295 mm
Oprawa: kartonowa-pół twarda
Stron: 272
Waga: około 1.4 kg
Cena: + - 65 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender
John Lennon... Ikona popkultury dziś aktualna w nie mniejszym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Przez krótkie czterdzieści lat wywarł wpływ na życie wielu ludzi i w dalszym ciągu porusza oraz inspiruje miliony. Na zaproszenie Yoko Ono przyjaciele, członkowie rodziny i fani ze wszystkich środowisk - wśród nich kilku największych artystów naszych czasów - wspominają Lennona jako wizjonera i przyjaciela, muzyka i wykonawcę, męża i ojca, działacza społecznego i wielkiego ironistę.
Dzięki ich słowom i rysunkom, wierszom i zdjęciom, życie Lennona - od dzieciństwa, poprzez lata z Beatlesami, aż po szczęście i tragedię ostatnich dni - staje się zdumiewająco żywe.
W książce znajdziemy bardzo osobiste wspomnienia muzyków, którzy znali Johna, takich jak Pete Townshend, sir Elton John, sir Mick Jagger czy Joan Baez, przyjaciół i krewnych jak producent David Geffen, publicysta Elliot Mintz czy kuzyn Mike Calwallader, oraz podążających jego artystyczną drogą muzyków, takich jak Bono, Alicia Keys, Jello Biafra czy Carlos Santana.
Po raz pierwszy sławna fotograficzka, Annie Leibowitz, prezentuje wszystkie ujęcia z historycznej ostatniej sesji zdjęciowej z Johnem i Yoko.
Wspomnienia o Johnie Lennonie to bogaty i głęboki emocjonalnie wyraz uznania dla wielkiego człowieka, który na zawsze pozostanie symbolem popkultury XX wieku.

Tytuł: John Lennon we wspomnieniach (Memories Of John Lennon)
Autor: wstęp i opracowanie Yoko Ono
Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
ISBN: 978-83-7506-046-1
Wydawnictwo: Zysk i Ska
Rok wydania: 2006 (Polska)
Format: 155x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 314
Waga: około 600 g
Cena: + - 35 zł
John i Yoko...Razem tworzyli jedną z najbardziej medialnych par końca lat sześćdziesiątych i lat siedemdziesiątych. Dla wielu byli symbolem nadziei dla innych, szalonej ekstrawagancji. Historia ich miłości jest jedną z najbardziej szczególnych w historii.
Kim tak naprawdę był John Lennon? Pełnym wewnętrznych przeciwieństw "bohaterem klasy robotniczej", który za życia stał się mitem. Geniuszem rocka nawróconym na sztukę awangardową. Eks Beatlesem, który się zmienił pod wpływem Yoko. Wiecznym nastolatkiem, troskliwym ojcem, autorem Strawberry Fields Forever, Imagine czy Woman.

A kim jest w istocie Yoko Ono, ta córka japońskiego bankiera, artystka-idealistka, z której wyrosła kobieta interesu? Czy muzą, która zmieniła się w kobietę silnej ręki? 8 grudnia 1980 roku psychopata Mark Chapman zabija Lennona strzelając do niego pięciokrotnie z rewolweru. Kładzie tym samym kres ostatnim marzeniom pokolenia tak niesfornego jak wspaniałomyślnie szlachetnego. Kim byłby dzisiaj John Lennon? Jakim ścieżkami by podążał, on, dusza Beatlesów, któremu przeznaczenie dało wielką sławę, która okazała się być mieczem obosiecznym?

Książka wydana dla upamiętnienia 25 rocznicy śmierci Johna Lennona.

Pierre Merle, rocznik 1946, dziennikarz i pisarz, autor dwudziestu książek, w tym L´Assasinat de John Lennon (Zabójstwo Johna Lennona)(1993, Fleuve Noir) oraz Revolution... Les Beatles

Tytuł: John Lennon niedokończona ballada (John Lennon la ballade inachevée)
Autor: Pierre Merle
Tłumaczenie: Andrzej Wiśniewski
ISBN: 83-88931-74-1
Wydawnictwo: Studio EMKA
Rok wydania: 2005 (Polska)
Format: 150x225 mm
Oprawa: miękka
Stron: 296
Waga: około 500 g
Cena: + - 29 zł

beatles.kielce.com.pl

John Lennon nieocenzurowany i rozprawiający się z mitem The Beatles.

Lennon wspomina jest zapisem słynnego, niezwykle obszernego wywiadu, jaki w grudniu 1970 roku przeprowadził z Johnem Lennonem i z Yoko Ono, Jann S. Wenner , założyciel i wydawca magazynu ''Rolling Stone''. John wówczas po raz pierwszy zdobył się na rozrachunek ze swą przeszłością. Zwłaszcza z... Paulem McCartneyem, do którego nie krył swojej antypatii. Szczególnie bolało Lennona, że koledzy z zespołu nie chcieli zaakceptować Yoko. W pewnym momencie padają nawet tak mocne słowa: Nigdy im tego nie zapomnę. Mam w dupie Hare Kriszna, Boga i Paula - po prostu rozmyśliłem się. Nie wybaczę im tego.

Lennon podczas tej rozmowy wręcz powala swoją szczerością. Odpowiada chętnie na wszystkie pytania, nawet te najbardziej bolesne. Opisuje czarna stronę kariery Beatlesów - wyczyny podczas tras koncertowych czy problemy z różnej maści używkami, które jak twierdzi, towarzyszyły mu już od młodzieńczych lat. John wielokrotnie podczas tej rozmowy stwierdza (co potwierdza także Yoko), ze jest osobą niezwykle nieśmiałą. Na pewno jednak nie był osobą skromną, bo na pytanie czy jest geniuszem, odpowiada: Tak, jeśli w ogóle coś takiego istnieje, to ja nim jestem. Zadziwiające, jak niewielką wagę przywiązywał Lennon do faktów związanych z własna działalnością artystyczną. Częstokroć to on pyta przeprowadzającego wywiad Janna S. Wennera, jaka była kolejność ukazywania się płyt wielkiej czwórki! Lennon był też osoba o specyficznym poczuciu humoru i także nie brak na to dowodów w tej publikacji. Ale też całość przesiąknięta jest pesymizmem i złością. Yoko Ono stara się to we wstępie tak wytłumaczyć: Słowa Johna trzeba odbierać w kontekście tamtych czasów. W 1970-tym cały świat był przeciwko Johnowi, począwszy od jego własnych kumpli.

Wywiad ten pierwotnie ukazał się w 1971 roku na łamach Rolling Stone'a. To wydanie jednak zostało poprawione. Wenner dokopał się do oryginalnych taśm z zapisem wywiadu i ponownie go spisał, eliminując tym samym błędy pierwszego wydania, a także uzupełnił go o fragmenty, które pierwotnie zostały pominięte.

Tytuł: Lennon wspomina (Lennon Remembers)
Autor: Jann S. Wenner
Tłumaczenie: Katarzyna Paluch
ISBN: 83-87598-79-8
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: 2002 (Polska)
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 158
Waga: około 200 g
Cena: + - 27 zł


Jak to się stało, że Elvis Presley (8.01.1935 Tupelo, Mississippi † 16.08.1977 Memphis, Tennessee) i Johnie Lennonie (9.10.1940 Liverpool † 8.12.1980 Nowy Jork), dwaj supergwiazdorzy muzyki rozrywkowej zostali śmiertelnymi wrogami?. Łączyło ich przecież bardzo wiele: obaj byli idolami milionów fanów na całym świecie, sukcesy i sławę zawdzięczali zarówno wspaniałym talentom, jak i morderczej pracy, obaj cieszyli się niezwykłym powodzeniem u kobiet, lecz icz życie prywatne trudno nazwać udanym - obaj szukali inspiracji i dodatkowej energii w narkotykach.

Wydawać by się mogło, że powinni się doskonale rozumieć i zaprzyjaźnić, a jednak wyrosła między nimi autentyczna przepaść wzajemnej nienawiści i pogardy.

Autorzy starają się wyjaśnić tę tajemnicę i ujawniają szereg nieznanych dotąd, zaskakujących faktów z życia obu artystów.

Tytuł: Elvis i Lennon. Dzieje nienawiści (Elvis & Lennon. The Untold Story of Their Deadly Feud)
Autor: Chris Hutchins i Peter Thompson
Tłumaczenie: Emilia Batura
ISBN: 83-7179-141-0
Wydawnictwo: ALFA-WERO
Rok wydania: 1999 (Polska)
Format: 158x233 mm
Oprawa: miękka
Stron: 275
Waga: około 500 g
Cena: + - 30 zł


Książka Woodalla to zajmująca opowieść o łączącym Yoko i Johna uczuciu oraz ich burzliwym związku, przerwanym tragiczną śmiercią muzyka.
Johna Lennona i jego żonę można bez przesady uznać za kultową parę pop kultury: reformator muzyki rockowej, lider legendarnego zespołu The Beatles i piękna Japonka, robiąca furorę na nowojorskiej scenie artystycznej to dwie niezwykłe, silne osobowości.
Yoko Ono była największą miłością Lennona, nieodłączną towarzyszką jego prywatnego i artystycznego życia. Książka zawiera liczne fotografie oraz indeks osób

"John i Yoko żyli teraz w takiej symbiozie, jak Beatlesi na samym początku kariery. Byli coraz bardziej do siebie podobni. Czesali się jednakowo, a ich oczy zrobiły się takie małe, że aż niewidoczne - zdawało się, że mają jedną twarz. Eksperymentowali ze wszystkim: ze śmieci robili sztukę, nagrywali obłąkaną muzykę, brali narkotyki, politykowali, "pierwotnie krzyczeli", stosowali diety makrobiotyczne. Nie wszystko do końca się udawało..."
( James Woodall)

Tytuł: John Lennon i Yoko Ono (John Lennon und Yoko Ono. Zwei Rebellen – eine Poplegende)
Autor: James Woodall
Tłumaczenie: Paweł Łopatka
ISBN: 83-08-02819-5
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 1998 (Polska)
Format: 135x205 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 224 + wkładka ze zdjęciami 22 strony
Waga: około 380 g
Cena: + - 27 zł
Seria: Pary
Lennon żył.
Lennon śpiewał.
Komponował muzykę do swoich piosenek i pisał ich teksty.
Czy wiecie, że Lennon także pisał zwariowane utwory wierszem i prozą?
Że sam je ilustrował?
Oto ich komplet!
Książka zawiera sporo rysunków, szalonych abstrakcyjnych historyjek oraz wierszy. Lektura może być trochę trudna w rozumieniu, zazwyczaj trzeba uważnie czytać, aby podłapać sens poszczególnych historii.

Zwis rzeczy:

Po części Dave .................................................................13
Mucha nie siada na Franku ................................................14
Dobry piesek Nygusek ......................................................18
U zębisty .........................................................................20
Spory narośl na Eryku Strachocie ......................................22
Zapsapasy ......................................................................24
Gwiazdka u Randolfa ........................................................26
Sławna piątka w Opactwie Horriblow ..................................28
Michał zaszmucony ..........................................................30
Powędrowałem ...............................................................31
List ................................................................................32
Scena III akt Pierwszy ....................................................33
Wyspa szkrabów .............................................................36
Krótki przewoźnik po gadanem .........................................40
Bankieta o stanie terlewizji ...............................................42
Alek powiada ...................................................................44
Liddypool ........................................................................48
A pyta ile wlizie ...............................................................49
Milu milu milusi Clyve .......................................................50
Neville Club .....................................................................52
Murchły murchły mąż ........................................................55
Na szafary z Białym Zmyśliwcem .......................................56
Sam jeden siadłszy ..........................................................58
Henry i Harry ..................................................................60
Głuchy Edzio, Danutek (i ja) .............................................62
Niespodzianka dla małego Bobby ......................................64
Pogrób Hałaburda ............................................................65
Nieszczęsny Frank ...........................................................66
Kto czarno wstaje temu daje ...........................................68
Wiktor znów jest górą a pani Weatherby ma nauczkę..........70
Przecież to Arnold ...........................................................72
Jeden Hiszpan wiosny nie czyni .........................................74
Tłusta papużka ...............................................................78
Kulawna Śpioszka u kurzałków ..........................................82
Jak nadużyto panny Anny Duffield .....................................86
Pośledni torbonos ............................................................98
Idź kłusować w wyborach ................................................102
Be Niam Niam ................................................................104
Pampudłak (czyli Magiczny Pies) ......................................106
Araminta Sutch ..............................................................114
Jestem ślepy ................................................................120
Kasander .....................................................................122
Krowa zdrowa i państwowa ............................................124
Glizdy czytelników ........................................................126
Głupi Norman ...............................................................128
Pan Dorys Morys ...........................................................132
Owce Bereniki ...............................................................134
Ostatnia Dola i Testykułament .........................................138
Do wejścia .....................................................................142
Nasz tata ........................................................................144
Jedzcie dorsze .................................................................148
Jestem wierzący, ale... .....................................................150

Tytuł: Na własne kopyto (z rysunkami autora) (obejmuje kompletną zawartość zbiorów "In His Own Write" i "A Spaniard in the Works")
Autor: John Lennon
Tłumaczenie: Robert Stiller
ISBN: 83-7020-162-8
Wydawnictwo: Alma-Press
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 120x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 156
Waga: około 150g
Cena: + - ? zł


Pełna historia Johna Lennona, człowieka, który zmieniła obraz muzyki popularnej i inspirował swoje pokolenie. Jeśli istnieje coś takiego jak geniusz... To wiedz, że ja nim jestem, a jeśli nie, to guzik mnie to obchodzi. John Lennon, 1970 Muzyczny geniusz XX wieku wciąż żyje w sercach fanów. Ta książka dedykowana jest wszystkim tym ludziom. u

Książka-album opowiada historię tego niezwykłego człowieka. Uczciwie, bez popadania w przesadę, autor daje nam sugestywny obraz życia muzyka. Książa zawiera nigdy wcześniej nie publikowane wywiady z najbliższymi Johna. Setki wspaniałych zdjęć czynią ją niezwykle atrakcyjną dla fanów. Wspaniałe portrety, zdjęcia z dzieciństwa oraz koncertów oddają w pełni poczucie humoru, dowcip Johna i miotające się sprzeczności. Zdjęcia The Beatles ilustrują ich fenomen, a fotografie okładek płyt są nieocenione dla kolekcjonerów. Ta książka dedykowana jest wszystkim fanom Johna Lennona.

Tytuł: John Lennon. Życie i legenda (John Lennon His Life And Legends)
Autor: Richard Buskin
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
ISBN: 83-85242-96-1
Wydawnictwo: Astrum
Rok wydania: 1993 (Polska)
Format: 260x360 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 256
Waga: około 2.3 kg
Cena: + - 100 zł


Oto, po raz pierwszy w Polsce, zebrane wypowiedzi Johna Lennona.
Dla wielu Lennon był po prostu Beatlesem. Był ich siłą napędową, bystrym chłopakiem, który wierzył, że zna odpowiedź na każde pytanie.
Autobiografia "John Lennon o sobie" ukazuje wybitnie utalentowanego artystę, kompozytora, pisarza, aktora, dramaturga, malarza i działacza społecznego.

John Lennon był właśnie takim człowiekiem. Był nawet kimś więcej.

Od 73 strony są tylko zdjęcia czarno białe

Tytuł: John Lennon o sobie (John Lennon in His Own Words)
Autor: wybór: Miles
Tłumaczenie: Jędrzeh Polak
ISBN: 83-85365-03-6
Wydawnictwo: Britanica
Rok wydania: 1991 (Polska)
Format: 160x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 128
Waga: około 250 g
Cena: + - ? zł


Książek o Beatles naliczyłem około dwustu; przynajmniej tyle ich miałem w swoich rękach, o tylu wiem. Również w naszym kraju historia Cudownej Czwórki z Liverpoolu fascynowała wielu autorów. (...) Postanowiłem spojrzeć na temat z całkiem nowej perspektywy, jako "klucz" do the Beatles uznając postać ich założyciela i wieloletniego lidera, Johna Lennona. Wielkiej Osobowości, artysty niekonwencjonalnego, muzyka nie do końca poznanego i zrozumianego. (...) Tą książkę chcę również oddać hołd artyście kontrowersyjnemu i niepokornemu, jego sztuce muzycznej - znaczącej i ważnej w historii kultury światowej, choć była to "tylko" muzyka rozrywkowa.
(Dariusz Michalski)

Dariusz Michalski – dziennikarz, publicysta muzyczny, były prezenter radiowy. Miłośnik, znawca i dokumentalista rock & rolla, historyk muzyki rozrywkowej. Autor najstarszej i najpopularniejszej rubryki muzycznej "Metronom" w Sztandarze Młodych. W latach 80. razem z Ryszardem Wolańskim redagował w TVP "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej". Jest autorem "Lekkiej muzy" - pierwszego w Europie kompendium muzyki rozrywkowej i showbusinessu.

Tytuł: Lennon
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 83-85365-03-6
Wydawnictwo: Art "B" Press
Rok wydania: 1991
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 368
Waga: około 650 g
Cena: + - ? zł

georgeharrison.w.interia.pli
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.99
Głosów: 1337


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*