Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Rozpoczyna się słynny festiwal Proms
Wysłano dnia 18-07-2004 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
Koncerty Uroczystym koncertem w Royal Albert Hall w Londynie rozpoczyna się jeden z największych festiwali muzyki klasycznej na świecie.

Proms czyli Koncerty Promenadowe to ponad 70 koncertow symfonicznych wykonywanych przez najlepsze światowe orkiestry i solistów.

Festiwal ma rownież ogromną publiczność. Każdy koncert jest transmitowany na żywo przez trzeci program radiowy BBC, a niektóre koncerty można też obejrzeć w telewizji.

Festiwal organizowany jest od ponad stu lat i ciągle wierny pozostaje założeniom swoich twórców. Misją Henry Wood'a było udostępnienie muzyki klasycznej wszystkim, tak aby nie była ona tylko elitarną rozrywką dla bogatych.

Wszystko zaczęło się w 1895 roku kiedy impresario Robert Newman wpadł na pomysł zorganizowania serii tanich koncertów dostępnych dla każdego.

Do swojego projektu zachęcił Wood'a, który jako dyrygent prowadził wówczas orkiestrę rezydujacą w nowo wybudowanej siedzibie - Queen's Hall.

Programy początkowo zawierały popularną klasykę symfoniczną i operową ale z czasem obaj panowie wprowadzali coraz więcej kompozycji współczesnych.

Na koncertach panowała bardzo luźna atmosfera - można było jeść, pić i palić podczas słuchania muzyki. Publiczność proszono jednak by nie zapalałą zapałek podczas wykonywanych utworów wokalnych.

W 1928 roku organizację Promsów przejęło BBC. Sala Queen's Hall, w której odbywały się pierwsze Koncerty Promenadowe spaliła się podczas bombardowania w 1941 roku i festiwal przeniesiono do spektakularnej Royal Albert Hall, gdzie odbywa się do dziś.

W tegorocznym festiwalu dominować będą trzy główne tematy:'Wschód-Zachód' czyli muzyka zachodu inspirowana kulturami wschodu i vice versa, muzyka czeska - z okazji 100tnej rocznicy śmierci Dworzaka oraz muzyka angielska XX wieku.

(BBC PolskA)


 
Pokrewne linki
· Live
· Więcej o Koncerty
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Koncerty:
Międzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.19
Głosów: 41


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*