Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Jaco. Niezwykłe i tragiczne życie Jaco Pastoriusa
Wysłano dnia 01-08-2020 o godz. 23:41:53
Temat: Książki
Książki Fascynująca biografia Jaco Pastoriusa (John Francis Anthony Pastorius III)(1.12.1951 Norristown, Pennsylvania † 21.09.1987 Fort Lauderdale, Florida) wielkiego muzyka i bardzo ciekawa historia człowieka. Lektura pozostawia po sobie trwałe wrażenie zarówno u czytelników zainteresowanych muzyką, ale także po prostu ciekawych świata.

Jaco był po prostu nieustraszony. Jego świadomość była zawsze otwarta na nowe doznania i na co dzień smakował życie właśnie na takim poziomie. Pastorius odczuwał także ciągłą presję związaną z przeświadczeniem o konieczności podtrzymywania swojego statusu "największego basisty świata". Nękała go tragiczna wizja rychłego wyczerpania się artystycznych inspiracji i pomysłów. Co było przyczyną klęski? W jaki sposób tak wspaniały artysta, kochający ojciec, znakomity przyjaciel i wyjątkowo uduchowiony człowiek mógł zmienić się w obłąkanego, bezdomnego włóczęgę? Nieprzepracowany kompleks związany z rozpadem związku rodziców, poczucie winy wynikające z własnego nieudanego małżeństwa, rozpacz ojca odsuniętego od dzieci - a do tego wszystkiego wewnętrzne przekonanie o konieczności płacenia za wszystkie te "grzechy"

***

Rashied Ali
(perkusista niegdyś współpracujący z Johnem Coltranem, grał w duecie z Jaco, aktualnie prowadzi własne trio)

Dla mnie Jaco był geniuszem, niezwykle inteligentną osobą i dodatkowo urodzonym muzykiem. Pojawił się w moim życiu, gdy przeżywałem poważną depresję i na dobre myślałem o porzuceniu muzyki. Wyciągnął mnie z tego, przywrócił do grania. Za to tylko będę mu do końca wdzięczny. (str. 275)


Jon Patitucci
(basista, kompozytor, muzyk Chick Corea Elektric and Akustic Bands, Wayne Shorter Quartet, lider własnych formacji)

Kiedy usłyszałem utwór "Donna Lee" z pierwszego albumu Jaco, moje życie się odmieniło. Był to dla mnie najsilniejszy komunikat przykazany za pomocą elektrycznego basu, jaki kiedykolwiek słyszałem. jednak moją najbardziej ulubioną kompozycją Jaco jest "Portrait of Tracy", nie dlatego, co w niej prezentuje w sensie samej techniki, ale to jest po prostu tak niezwykle piękne. Jaco miał unikalny styl i koncepcję instrumentu. Krótko mówiąc, miał największy dar, jaki może mieć muzyk - posiadał własny głos.

***

Bill Milkowski (26.09.1954 Milwaukee, Wisconsin), autor oryginału, jest amerykańskim krytykiem muzycznym, biografistą i dziennikarzem. Biografię Jaco Pastoriusa potraktował bardzo poważnie i poświęcił wiele lat pracy, by nadać jej taki prawdziwy i rzetelny kształt. Wiadomo skądinąd, że ostatnia żona Jaco, Ingrid Pastorius, nie była zbytnio zadowolona z ostatnich rozdziałów książki, gdzie Bill musiał zmierzyć się z historią choroby, nałogów i zagubienia Jaco. Jej uwagi dotyczyły przede wszystkim przedstawienia życia rodzinnego, które cierpiało przez chorobę Jaco, ale wczytując się w te strony książki, nie można odnieść wrażenia, że autor miał złe intencje pisząc. Jaco Pastorius cały czas przedstawiany jest jako bardzo rodzinna i kochająca osoba, nieszczęśliwa z powodu swojej choroby i uzależnienia.


Tytuł: Jaco. Niezwykłe i tragiczne życie Jaco Pastoriusa
Tytuł oryginału: Jaco: The Extraordinary and Tragic Life of Jaco Pastorius: Deluxe Edition
Autor: Bill Milkowski
Tłumaczenie: Paweł Marzec
Redakcja Marta Wojas, Roman Krzywy
Korekta: Anna Mędrzecka
Okładka: Jacek Staniszewski
Skład: PRO POLIGRAFIA - zajder.pl / Mateusz Zajder
ISBN 978-83-95o544-0-2
Wydawnictwo ipsum bonum
Rok wydania: lipiec 2020 (Polska)
Format: 150x235 mm
Oprawa miękka
Stron: 326
Waga: około 610 g
Cena: + - 50zł

(Serdecznie Dziękuję Januszowi Wawrzynowiczowi)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 3026


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*