Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Alfabet Tyrmanda
Wys³ano dnia 11-01-2020 o godz. 22:38:24
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki Leopold Tyrmand (16.05.1920 Warszawa † 19.03.1985 Fort Myers, Floryda), wróci³ do powojennej Polski z w³asnej woli. Jednak szybko okaza³o siê, ¿e nowa rzeczywisto¶æ t³amsi go zarówno literacko jak i osobowo¶ciowo. W po³owie lat 60. wyemigrowa³ i osiad³ w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbowa³ staæ siê autorem anglojêzycznym.

Literacka aktywno¶æ Leopolda Tyrmanda zamyka siê w czterech dekadach, a zawarte w niniejszym tomie wypowiedzi pisarza dokumentuj± niemal ca³y ten okres. Pochodz± one ze ¼róde³, w¶ród których s±: wywiady prasowe, nieznane, niepublikowane dot±d notatniki czy te¿ materia³y s³u¿b PRL pozyskane z pods³uchu.

Tyrmandowi nieobce by³o has³owe porz±dkowanie wypowiedzi. Dowodzi tego jego ksi±¿ka pt. Zapiski dyletanta. To w³a¶nie ona sta³a siê konstrukcyjnym wzorem niniejszego tomu, w którym znalaz³y siê szczere, wrêcz bezkompromisowe oceny znajomych, pisarzy czy ludzi w³adzy. S± tu równie¿ spo³eczno-polityczne diagnozy, migawki z peerelowskiej rzeczywisto¶ci i wra¿enia z podró¿y po Europie czy USA.

Podejmuj±c lekturê Alfabetu Tyrmanda czytelnik wychodzi na spotkanie z pisarzem, którego w jakim¶ stopniu zna, ale tak¿e takim jego obliczem, którego zupe³nie siê nie spodziewa.


Literacka aktywno¶æ Tyrmanda trwa³a ponad czterdzie¶ci lat. Po³owê tego czasu pisarz spêdzi³ na emigracji. Jednak -jak siê okazuje - istotniejsze by³y dwie pierwsze spêdzone w Polsce, dekady. One ukszta³towa³y jego osobowo¶æ, pozwoli³y mu wypracowaæ w³asny styl wypowiedzi oraz, co najwa¿niejsze, by³y obfite w wa¿ne do¶wiadczenia. Pisarz korzysta³ z nich ju¿ do koñca ¿ycia, bez wzglêdu na jêzyk, który wybiera³ do artystycznej komunikacji z czytelnikiem. (str.5)


Pomiatali mn± w moim kraju w sposób fatalny. I co ja takiego uczyni³em, ¿e tak mn± gardzili? Napisa³em ksi±¿kê, chcieli przeczytaæ wszyscy - i ci, którzy siê z niej ucieszyli, i ci którzy pomiatali. W zamian za to, ¿e napisa³em, ci, którzy siê na tym znaj±, odmówili mi tytu³u pisarza. To samo powiedzieli o mnie inni pisarze. Postanowili, ¿e odt±d nie bêdzie mnie w ich antologiach i wyobra¿eniach o literaturze. Nic nie mogê na to poradziæ. Mogê tylko ¿ywiæ cich± nadziejê, ¿e kiedy ich nazwisk nie bêdê ju¿ rozeznawaæ nawet bibliotekarze, ja bêdê ci±gle czytany na pla¿ach i z kasetek szkolnych.

Leopold Tyrmand

22 stycznia 2020 r o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich mi³o¶ników prozy tego pisarza na spotkanie z Dariuszem Pachockim w go¶cinnych salach Muzeum Literatury.

Tytu³: Alfabet Tyrmanda
Autor: Leopold Tyrmand
Wstêp, wybór i opracowanie: Dariusz Pachocki
Projekt ok³adki oraz sk³ad ksi±¿ki: Zuzanna Malinowska Studio
Korekta: Dorota Ring
Indeks: Anna Pachocka
Zdjêcia na ok³adce pochodz± z archiwum rodziny L.Tyrmanda
ISBN: 978-83-7779-591-0
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2020
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 384
Waga: oko³o 400 g
Cena: + - 49 z³

(Serdecznie Dziêkujê Pani Dorocie Malinowskiej-Grupiñskiej)





Leopold Tyrmand (16.05.1920 Warszawa † 19.03.1985 Fort Myers, Floryda). Lolek, Poldek, Lopek, Lolu¶, Lo. Autor najwiêkszego polskiego bestsellera Z³y oraz s³ynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reporta¿u „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trêbackiej, który wyruszy³ na Dziki Zachód.

Równie niespodziewanie siê zjawi³, jak i znikn±³, zostawiaj±c po sobie dziesi±tki anegdot i historii. Ale które z nich s± prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich ksi±¿ek? Dlaczego Z³y? Dlaczego Jazz Jamboree? Sk±d kolorowe skarpetki? Czy naprawdê by³ kelnerem i p³ywa³ po morzu jak Martin Eden? Czy Dziennik 1954 jest prawdziwy? O czym my¶la³, gdy zamyka³ oczy, a o czym, kiedy siê goli³? Kim by³ Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem ¶wiata, ¯ydem? Drogi Czytelniku, oto opowie¶æ o jego ¿yciu oraz o jego ¶mierci, z któr± by³o inaczej, ni¿ mówiono, a która wed³ug przepowiedni mia³a byæ taka, jak jego ¿ycie. Przed Pañstwem Leopold Tyrmand – owiana legend± tajemnica.


*****

Oto wydobyty z mroków zapomnienia, nigdy wcze¶niej niepublikowany, spisany teraz z ta¶my, jaka od pó³ wieku spoczywa³a w Archiwach Polskich Nagrañ, tekst wyst±pienia Leopolda Tyrmanda na otwarciu historycznego festiwalu jazzowego w Sopocie, 6 sierpnia 1956: (fragment)

Mam zaszczyt i przyjemno¶æ otworzyæ I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie! Je¶li chodzi o mnie, to nazwa³em tê wielk± imprezê "Pierwszym Festiwalem Zespo³ów Sweterkowych" i nazwy tej u¿ywa³em w rozmowach potocznych w okresie przygotowañ. My¶lê, ¿e te "zespo³y sweterkowe" najlepiej oddaj± tre¶æ pewnego zjawiska niezwykle wa¿kiego dla muzycznej kultury i muzycznego obyczaju naszego stulecia. Wielkie epoki w muzyce czerpa³y mnóstwo soków ¿ywotnych z powszechnego, jakby¶my dzi¶ powiedzieli - oddolnego muzykowania. Znaczy to, ¿e ogromne rzesze mi³o¶ników ¶wiata d¼wiêków na po³y profesjonalistów, nie wyobra¿a³y sobie ¿ycia bez czynnego uprawiania muzyki.
W tej chwili, w której mówiê te s³owa, jazz jest ju¿ wielk± epok± w historii muzyki i chyba nikogo na tej sali nie muszê przekonywaæ, ¿e nale¿y do rzêdu zjawisk artystycznych, ¿e jest sztuk± przez du¿e S, albowiem wyra¿a rado¶ci i smutki naszego pokolenia i naszego wieku. Wyra¿a je w sposób frenetyczny, mo¿e nieco brutalny, lecz nies³ychanie dynamiczny, mo¿e nieco zbyt ha³a¶liwie, lecz có¿ na to poradzimy, ¿e ten ca³y wiek dwudziesty, wiek gigantofonów atomowych eksplozji jest ha³a¶liwy.
Historia jazzu zaczyna siê wiêc od takiego muzykowania murzyñskich fryzjerów i czy¶cibutów w Nowym Orleanie, rozwija siê wspaniale w prywatnym muzykowaniu chicagowskich taksówkarzy i dancingowych grajków na nocnych "jam sessions" i do dzi¶ dnia konsekwentnie opiera siê na muzykowaniu amerykañskich i europejskich studentów, czeladników ¶lusarskich i praktykantów sklepowych, którzy w chwilach wolnych od pracy graj± dla siebie i na potañcówkach w swojej dzielnicy, czy na swojej uczelni . w San Francisco, Sztokholmie, w Palestynie, czy w £odzi.
(...) (wiêcej na str.226)


*****

Marcel Wo¼niak , z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powo³ania humanista. Urodzony w "roku 1984" w Kwidzynie. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Miko³aja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. By³y spiker i reporter w Radiu Sfera UMK i Plus w Toruniu, autor scenariuszy seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometra¿owych Caissa i Snufit. Pi¶mienny.

Tytu³: Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja ¶mieræ bêdzie taka, jak moje ¿ycie
Autor: Marcel Wo¼niak
ISBN: 978-83-7779-310-7
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: pa¼dziernik 2016
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 464
Waga: oko³o 1 kg
Cena: + - 49 z³
Ksi±¿ka dostêpna tak¿e jako e-book (978-83-7779-313-8)

(Serdecznie Dziêkujê Pani Dorocie Malinowskiej-Grupiñskiej)





Ksi±¿ka ta nie ma charakteru ani formy podrêcznika, leksykonu lub jakiegokolwiek vademecum w sprawach jazzu. Ma charakter eseju wype³nionego rozwa¿aniami, zawieraj±cego nieco informacji i du¿o zupe³nie osobistych impresji. Jest pochyleniem siê nad problemem.

Zagadnienie rozlewa siê szeroko, obejmuje obszar ogromny, omywa ró¿ne dziedziny wspó³czesnej kultury, wi±¿e siê nierozerwalnie z codzienno¶ci± - tak jak obyczaj i sztuka przenikaj± siê we wspó³czesno¶ci ze zjawiskiem trudnym i socjologicznie ma³o zbadanym, a zwanym na co dzieñ ¿yciem rozrywkowym. Czy ksi±¿ka ta odpowie generalnie na pytanie: co to jest jazz? Chyba nie, chocia¿ jej ambicj± jest zawarcie i przekazanie czytelnikowi pewnego kompendium. Powstaje jednak zagadnienie, czy w ogóle mo¿na na takie pytanie odpowiedzieæ.
Leopold Tyrmand

Tablica pami±tkowa dla Leopolda Tyrmanda

Na tablicy, która zawis³a na gmachu dawnej siedziby YMCA, napisano: „Tu mieszka³ w latach 1946-1955 Leopold Tyrmand, pisarz, publicysta, popularyzator i mi³o¶nik jazzu, Warszawiak”.

Ods³oniêcie tablicy pisarza by³o pierwszym punktem programu rozpoczynaj±cego siê w czwartek festiwalu „Niewinni czarodzieje. Tyrmand, Komeda, Polañski”. Wydarzenia muzyczne, literackie i teatralne tego festiwalu maj± przypomnieæ atmosferê ¿ycia kulturalnego w Warszawie po Pa¼dzierniku’56 roku, kiedy miasto zach³ystywa³o siê nowo zdobyt± wolno¶ci±, t³amszon± do tamtej pory przez stalinizm.

Leopold Tyrmand (ur. 16 maja 1920 r. w Warszawie), pisarz i publicysta. By³ jednym z najwa¿niejszych popularyzatorów jazzu w Polsce. W latach 50. sta³ siê liderem powstaj±cego ruchu jazzowego w Polsce, organizowa³ festiwale i koncerty, Jazz sta³ siê wówczas symbolem buntu wobec socjalistycznej szarzyzny. W 1965 roku na sta³e wyjecha³ z Polski. Zmar³ 19 marca 1985 r. w Ford Myers na Florydzie.

Tytu³: U brzegów jazzu
Autor: Leopold Tyrmand
ISBN: 978-83-61297-04-8
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2008
Format: 155x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 232
Waga: oko³o 400 g
Cena: + - 36 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Dorocie Malinowskiej-Grupiñskiej




"Z³y Tyrmand" Mariusza Urbanka to swoisty rewers s³ynnego "Dziennika 1954" Leopolda Tyrmanda , legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swinguj±cych lat piêædziesi±tych PRL. Cz³owieka, który dla czê¶ci swego ¶rodowiska by³ moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagê odmówiæ kolaboracji z re¿imem, dla reszty tylko niepowa¿nym bikiniarzem.

O Tyrmandzie (pseud. Jan Andrzej Stanis³aw Kowalski) (16.05.1920 w Warszawie - 19.03.1985 w Fort Myers na Florydzie) opowiadali autorowi ludzie, którzy wcze¶niej sami zostali sportretowani na ³amach Dziennika i innych ksi±¿ek Leopolda Tyrmanda, w¶ród nich wielu takich, których nie ma ju¿ w¶ród nas: Agnieszka Osiecka, Irena Szymañska, Stefan Kisielewski, Zygmunt Ka³u¿yñski, Szymon Kobyliñski, Eryk Lipiñski i Jan Józef Szczepañski. W ksi±¿ce opisuj± swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najg³o¶niejszej powie¶ci ³otrzykowskiej PRL – Z³y, oraz Bogna, legendarna polska Lolita z Dziennika 1954.

Tytu³: Z³y Tyrmand
Autor: Mariusz Urbanek
ISBN: 978-83-244-0042-3
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 2007
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda z obwolut±
Stron: 284
Waga: oko³o 600 g
Cena: + - 39 z³




 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 5
G³osów: 2012


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*