Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Joanna Rawik. Po co nam to by³o
Wys³ano dnia 07-12-2017 o godz. 21:54:33
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki Joanna Rawik (31.01.1934 Czerniowce, Chernihivs'ka Oblast', Ukraina) potrafi ¶piewaæ, czego dowiod³a w amfiteatrze opolskim i paryskiej Olympii, ale te¿ potrafi pisaæ i mówiæ, co artystom sceny dane jest w niewielu przypadkach.



W dodatku ¶piewa, pisze i mówi w swym drugim jêzyku, jest bowiem poliglotk±, co artystom zdarza siê dopiero w Hollywood. Ciekaw jestem, jak Po co nam to by³o czyta³oby siê w ojczystym jêzyku Joanny, jêzyku Eliadego i Ionesco, to jest w jêzyku rumuñskim. Zw³aszcza za¶, jak zabrzmia³by przyimek „po”.

Piosenka tytu³owa ksi±¿ki napisana jest tak, ¿e mog³aby j± ¶piewaæ Edith Piaf. To te¿ pseudonim artystyczny, który przekszta³cony zosta³ w nazwisko. Joanna ¶piewa podobnym g³osem i z podobn± wra¿liwo¶ci±. Ale po swojemu. Tak jak Edith Piaf wie o mi³o¶ci wszystko

Po co nam to by³o
po co nam to by³o
jeszcze nic siê nie zaczê³o
a ju¿ siê skoñczy³o
ledwie zap³onê³o
jedn± krótk± noc±
po co nam to by³o
po co?

autor tekstu: Jan Zalewski
kompozytor: Adam Skorupka

Ksi±¿kê Po co nam to by³o skomponowa³a wed³ug regu³ recitalu. Recital ¶piewa siê tak, jak siê chce, a nie jak siê musi. W recitalu pisanym Joanny zosta³o trochê miejsca na dwa, trzy akapity - na tajemnice, których lepiej nie dotykaæ. Tak jest z dobrym koncertem – co¶ jeszcze pozostaje, co¶ nie zosta³o jeszcze wygrane do koñca".

Krzysztof Mroziewicz


Joanna Rawik w Po co nam to by³o przywo³uje polsk± kulturê czasu minionego: niezapomniane dokonania artystyczne, znakomitych ludzi teatru, sceny, filmu i estrady. Wielkich artystów, niezapomnianych twórców, swoich przyjació³ i znajomych i siebie w¶ród nich. Ksi±¿ka napisana z du¿± erudycj±, ¶wietnym jêzykiem.

O autorce:

Z ojczystej Rumunii przyjecha³a do Polski trzynastoletnia. Porzuca naukê skrzypiec, nie koñczy studiów aktorskich. Po dwóch sezonach teatralnych zajmuje siê wy³±cznie estrad±. Zdobywa nagrody na kilku festiwalach w Opolu, reprezentuje Polskê trzykrotnie na miêdzynarodowych Festiwalach Piosenki w Sopocie. Koncertuje we wszystkich krajach europejskich; w USA i Australii dla publiczno¶ci polonijnej. Prezentuje kilkakrotnie Polskê na miêdzynarodowych koncertach radiowych Musique aux Champs Elysées.

Od lat 70. prowadzi autorskie audycje radiowe oraz programy telewizyjne. Rozpoczyna w latach 90. publicystykê prasow± pocz±wszy od miesiêcznika Twój Styl, potem miesiêcznik Dzi¶ oraz Aneks Trybuny. Debiutuje ksi±¿k± o Edith Piaf, której ostateczn± wersj± jest Ptak smutnego stulecia (w dodrukach od 2003 roku).

Koncertuje najchêtniej w recitalach i monodramie Edith Piaf, równie¿ z orkiestrami kameralnymi.

W roku 2009 odznaczona Z³otym Medalem Gloria Artis.

Tytu³: Po co nam to by³o
Autor: Joanna Rawik
ISBN: 978-83-65068-37-8
Wydawnictwo: Studio EMKA
Rok wydania: pa¼dziernik 2017
Format: 133x200 mm
Oprawa: miêkka ze skrzyde³kami
Stron: 280
Waga: oko³o 325 g
Cena: + - 34 z³





„Muzyka ¿ycia”, ksi±¿ka Joanny Rawik (31.01.1934 Czerniowce, Rumunia) nie jest klasyczn± autobiografi±- takiego rodzaju ksi±¿kê autorka ma ju¿ za sob±. W tej nowej te¿ znajdziemy znacz±ce akcenty autobiograficzne wplecione w tekst, ale Rawik sz³o o co¶ wiêcej.

Podjê³a bowiem próbê przywo³ania czasu minionego, tzw. peerelowskiego, wa¿nych z tego okresu zdarzeñ z ¿ycia artystycznego, kulturalnego, znacz±cych postaci polskiej sceny teatralnej i estradowej, polskiego filmu. Za¶ w tle mamy politykê, kszta³tuj±c± i warunkuj±c± ¿ycie zwyk³ych ludzi- ju¿ to codzienne i ju¿ to od ¶wiêta.

Autorka wie, ¿e podjê³a siê rzeczy trudnej. Nie³atwo bowiem dzi¶ podj±æ siê próby zebrania tego wszystkiego, co znakomitego wówczas dokona³o siê w kulturze polskiej, w ró¿nych tej kultury dziedzinach ¿ycia, jakie wa¿ne wydarzenia odnotowa³y anna³y polskie i obce, jak istotne by³y zjawiska w amatorskim ruchu artystycznym i kulturze tej niewysokiej, ogarniaj±ce swym zasiêgiem szerokie rzesze ludzi w du¿ych i ma³ych o¶rodkach miejskich, ale tak¿e na wsi. Nie jest prost± spraw± skonfrontowaæ tych spraw i rzeczy, poniewa¿ ¿yjemy w diametralnie ró¿nych warunkach spo³eczno-ekonomicznych.

Rawik z tej próby wychodzi z powodzeniem, poniewa¿ udaje siê jej zachowaæ w tej pisarskiej robocie rzecz wa¿n±- obiektywizm.

Innym walorem tej ksi±¿ki jest erudycja, ¶wietny jêzyk- pamiêtajmy, ¿e autorka ma za sob± nie tylko parê udanych ksi±¿ek (jedna z nich, ¶wietna, pt. „ Edith Piaf- ptak smutnego stulecia ” ukaza³a siê nak³adem Studia EMKA), ale ca³± masê tekstów publicystycznych i felietonów pomieszczanych w wielu periodykach. ¯e ma znakomity s³uch tak muzyczny, jak i pisarski. No i wielk± karierê pie¶niarsk±. By³a laureatk± wielu wa¿nych przegl±dów i festiwali krajowych i zagranicznych. Jako jedna z niewielu artystek mia³a zaszczyt wyst±piæ z recitalem w s³ynnej paryskiej Olimpii. A trzeba wiedzieæ, ¿e Olimpia, w latach 70. i 80., kiedy jej szefem artystycznym by³ legendarny Bruno Coquatrix, by³a dla pie¶niarzy i piosenkarzy swoist± mekk±. Z Polaków wyst±pili poza ni± tylko Ewa Demarczyk i Czes³aw Niemen. Za¶ erudycjê Rawik zawdziêcza bieg³ej znajomo¶ci paru jêzyków, dziêki czemu mog³a obcowaæ, czyni to do dzi¶, z wielk± ¶wiatow± literatur±. S³owem to znakomita ksi±¿ka, bêdzie cennym uzupe³nieniem zasobów polskiej literatury. Ksi±¿ka z tych, których nie wolno nie przeczytaæ.


* * *

Ju¿ przyszed³ czas, najwy¿szy czas
Podliczyæ wszystkie nasze drobne za i przeciw
Choæ jeden taz, jedyny raz
Powiedzieæ prawdê o tym co siê kryje w nas.
Przechodz± dni, za mg³ami mg³y
A my po¶rodku dni jak wróble w¶ród zamieci
Nie gniewaj siê, nie zrozum ¼le,
To w naszym lustrze czas pokaza³ swoj± twarz


* * *

Joanna Rawik - Urodzi³a siê w Rumunii, gdzie od siódmego roku ¿ycia uczy³a siê gry na skrzypcach. W wieku lat trzynastu przyje¿d¿a do Polski, porzuca skrzypce, podejmuje studia aktorskie. Po dwóch sezonach teatralnych zajmuje siê wy³±cznie piosenk±, zdobywaj±c liczne nagrody na Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu. Trzykrotnie reprezentuje Polskê na Miêdzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Koncertuje w paryskiej Olympii, w Berlinie, Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Zurychu, Zagrzebiu, Bu³garii, Rumunii, ZSRR, USA, Australii, Izraelu. W latach 70. prowadzi cykliczne audycje radiowe o piosence francuskiej, prezentuje programy telewizyjne, równie¿ w TV Polonia.

Publikuje sta³e felietony, pocz±tkowo w „Twoim Stylu”, nastêpnie w miesiêczniku „Dzi¶” oraz w „Aneksie”- dodatku kulturalnym do dziennika „Trybuna”. Od 2010 roku pomieszcza sta³y felieton w spo³eczno-kulturalnym „Miesiêczniku”. W 1991 roku ukazuje siê jej debiutancka ksi±¿ka „Edith Piaf – Hymn ¿ycia i mi³o¶ci”. Kolejno wydaje ksi±¿ki: „Za kulisami s³awy” (1992 r.), „Maestra – opowie¶æ o Wandzie Wi³komirskiej” (1993 r.), „Kocham ¶wiat” (2002 r.), „Krótka opowie¶æ o piosence” (2002 r.), „Edith Piaf – ptak smutnego stulecia” (2003 r.), „Epitafium dla wróbla” (2007 r.) oraz „¦wiat jest muzyk±” (2008 r.).

Najchêtniej ¶piewa recitale, tak¿e z orkiestrami symfonicznymi. Od czternastu lat gra i ¶piewa monodram „Edith Piaf – ptak smutnego stulecia”. W 2009 r. odznaczona z³otym medalem Gloria Artis – zas³u¿ony dla kultury.

Tytu³: Muzyka ¿ycia
Autor: Joanna Rawik
ISBN: 978-83-63773-44-1
Wydawnictwo: Studio EMKA
Rok wydania: 2013
Format: 130x215 mm
Oprawa: miêkka ze skrzyde³kami
Stron: 372
Waga: oko³o 525 g
Cena: + - 39 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Oldze B³achnio






 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.30
G³osów: 3667


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*