Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Budka Suflera - Memu miastu na do widzenia. Muzyka/Miasto/Ludzie
Wysłano dnia 18-10-2017 o godz. 23:34:55
Temat: Książki
Książki "Budka Suflera - Memu miastu na do widzenia. Muzyka/Miasto/Ludzie" to pierwsza w historii biografia zespołu. Merytoryczna, dynamiczna, przepełniona anegdotami i tętniąca autentyzmem opowieść o zespole, który zawładnął sercami Polaków.



Inspiracją dla książki był pożegnalny koncert Budki Suflera w Lublinie 18 września 2014 r. Setlista koncertu stworzyła historię Budki w pigułce. Stała się ona również osią książki i pretekstem do szerszej opowieści o zespole i prywatnym, pełnym przygód życiu jego członków.

Muzyka - to rozdziały, w których jest miejsce nie tylko na analizę konkretnych utworów, ale też na opowieści o wszystkim, co je otaczało: genezie, tekstach, historii płyt, z których pochodzą, ówczesnych trasach koncertowych itd. Jest to próba ukazania fenomenu zespołu, który istniał na scenie przez 45 lat.

Miasto - to fragmenty, które pokazują, że zespół, który osiągnął wielki ogólnopolski sukces, nigdy nie oderwał się od swojej małej ojczyzny, że współtworzył klimat kulturalny Lublina w ostatnim półwieczu.

Ludzie - sfera, w której znajdują się historie dwudziestu najwybitniejszych osób w dziejach zespołu. Intymne portrety żywych ludzi, ukazujące karierę artystyczną bohaterów również z okresów przed-, obok- i po-budkowych, a także ich pasje i życie pozamuzyczne.

Jarosław Sawic – ur. 1976 w Lublinie. Publicysta muzyczny, autor wierszy oraz blisko 100 obszernych tekstów dotyczących rocka, bluesa i jazzu. Analizuje związki muzyki z literaturą (szkice o muzyce w prozie G. G. Marqueza i M. Bułhakowa), opisuje historię muzyki popularnej z odległych kręgów kulturowych (np. Japonii, Izraela i Chile doby Pinocheta), prezentuje zjawiska z pogranicza rocka i muzyki poważnej (artykuły na temat twórczości Johna Zorna i motywów szopenowskich w rocku). Stały współpracownik „Akcentu” i „Lizarda”. Autor esejów zamieszczonych na płytach J. K. Pawluśkiewicza i K. Sadowskiego oraz książki poświęconej życiu i twórczości Bogdana Loebla - "Słucham głosu serca". Publikował również na łamach „Fragile”, "Jazz Forum", „Krytyki Politycznej”, „Midrasza”, „Twojego Bluesa”, "Hybrydy" i "Gazety Wyborczej".


*****

Kiedy mówiono, że Budka Suflera już się skończyła, wydali płytę Nic nie boli tak jak życie. która sprzedała się z milionowym nakładzie. I zagrali w Carnegie Hall w Nowym Jorku! Oglądałam ich pożegnalny spektakularny koncert i cały czas myślałam, że powinni również spektakularnie powrócić. Wciąż tak myślę. Tymczasem mamy książkę, z której można się dużo dowiedzieć, na przykład jak powstała nazwa zespołu. Krzysztof Cugowski znalazł ją w angielsko polskim w słowniku Stanisławskiego. Grupa miała się nazywać Prompter´s Box, ale w PRL angielskie nazwy nie były dozwolony, więc... Resztę przeczytacie sami. Polecam
Maria Szabłowska, Program 1 Polskiego Radia

Współpraca z Budką Suflera - podczas nagrywania utworu Not About Us oraz podczas wspólnych koncertów - przyniosła mi wiele radości. Nie rozmawialiśmy za wiele ze względu na barierę językową, ale zawsze znajdowaliśmy jakiś powód do uśmiechu i dobrej zabawy! Świetny zespół, świetni faceci!
Ray Wilson

To piękna historia, opowiedziana spokojnie, rzetelnie i uczciwie. To historia nie tylko jednej z rockowych legend, ale też jest historia każdego z nas - wszyscy znaliśmy te piosenki, wiedzieliśmy o ich twórcach sporo, ale nie aż tyle. Bo Budka to nie była opowieść tylko jednego pokolenia, historia tylko jednego muzycznego gatunku.
Paweł Sztompke Program 1 Polskiego Radia

Budka Suflera jest nierozerwalnie związana z Lublinem, a Lublin wszystkim kojarzy się z Budką Suflera. Dziękuję Wam za piękne piosenki, wzruszenia i emocje podczas koncertów. W roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina z dumą spoglądamy na nasze osiągnięcia; inspirując się przeszłością, budujemy miasto naszych marzeń. Budka Suflera to nasz znak firmowy. Dziękuję za te 40 lat działalności artystycznej, zawsze ciepłą pamięć o Lublinie i jego tak piękną promocję w kraju i za granicą.
dr Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

*****

Tytuł: Budka Suflera - Memu miastu na do widzenia. Muzyka/Miasto/Ludzie
Autor: Jarosław Sawic
Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
ISBN: 978-83-8123-043-8
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: październik 2017
Format: 178x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 768
Waga: około 1,575 kg
Cena: + - 59 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej











"15 scen z życia" to blisko godzinna opowieść Krzysztofa Cugowskiego (30.05.1950 Lublin) o swoim życiu, o najważniejszych jego momentach. Zarejestrowany na płycie zapis jest skrótem materiału, zamieszczonego w biograficznej książce wokalisty.


Wszyscy ci, którzy spodziewali się biografii "Budki Suflera" v- zawiodą się. Ci, którzy oczekują skróconych dziejów mojego życia, będą zadowoleni. Dziękuję za zainteresowanie i przepraszam za niedoskonałości.
Krzysztof Cugowski


Gdy kilkanaście miesięcy temu umówiłem się z Krzysztofem. aby zaproponować mu wspólną pracę nad tą książką, tak naprawdę nie wierzyłem, że się zgodzi. Wszak trzy lata wcześniej odmówił. Tym razem spytał tylko, czy to już pora na podsumowanie? Nie tyle na podsumowanie, co na połączenie ze sobą w jedną całość historycznych faktów i próbę ich analizy - odparłem. Po chwili - człowiek, który blisko 30 lat temu ogólnopolską karierę Suflera rozpoczął wbrew późniejszym wydarzeniom słowami "Znowu w życiu mi nie wyszło" - przystał na propozycje.
Wiele godzin wspólnych rozmów i analiz owocowała materiałem utrwalającym drogę na firmamentu lubelskiego wokalisty, wykonawcy odpornego na zmiany muzycznych mód, człowieka, który wraz ze swoimi kolegami z zespołu jako pierwszy, i jak na razie jedyny w naszym kraju, sprzedał jedną płytę w niewyobrażalnym jak na polskie warunki nakładzie miliona egzemplarzy, artysty, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie polską scenę muzyczną.
Cezary Mróz


Tytuł: 15 scen z życia
Autorzy Krzysztof Cugowski, Cezary Mróz
ISBN: 83-918556-0-0
Wydawnictwo: Sanitag Sp. z o.o.
Rok wydania: 2005
Format: 225 x 225 mm
Oprawa: miękka
Stron: 114
Waga: około 400 g
Cena: + - ? zł




 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.34
Głosów: 3627


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*