Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Dziś zmarł Jerzy (Juras) Kosela, współzałożyciel Czerwonych Gitar
Wysłano dnia 07-01-2017 o godz. 22:26:37
Temat: R.I.P
R.I.P Nie żyje Jerzy Kossela (15.07.1942 Częstochowa † 7.01.2017 Gdynia), polski gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor, współzałożyciel i członek zespołów „Elektron”, „Niebiesko-Czarni”, „Pięciolinie” i „Czerwone Gitary”. Miał 74 lata.Muzyczny samouk. W 1961 roku stworzył amatorski zespół wokalno-instrumentalny Elektron, który w 1962 roku przekształcił się w Niebiesko – Czarnych”, w których był gitarzystą i kierownikiem muzycznym. W tym roku zespół wystąpił na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie zdobył I nagrodę. W latach 1962-64 odbywał służbę wojskową, w czasie której nadal współpracował z Niebiesko-Czarnymi (nagrania radiowe, płytowe oraz występ na KFPP Opole ’63) oraz z Centralnym Zespołem Artystycznym WP, a jego miejsce zajął Krzysztof Klenczon. Lata 63 i 64 to lata przygotowań do stworzenia nowej formacji.

Współpracując z Henrykiem Zomerskim założył zespół Pięciolinie. Zespół "Pięciolinie" był zespołem, który miał na celu wyłonić muzyków do nowej grupy o niewiadomej (jeszcze wtedy) nazwie. 3 stycznia 1965 roku oficjalnie zarejestrowana została nazwa nowego zespołu: Czerwone Gitary. Skład zespołu tworzyli: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. Był liderem i kierownikiem muzycznym Czerwonych Gitar do 20 stycznia 67, a w kwietniu 67 opuszcza Zespół.

Skomponował muzykę lub napisał teksty min. do takich piosenek jak: "No bo ty się boisz myszy", "Historia jednej znajomości", "Matura". W latach 1992-94 występował gościnnie z Czerwonymi Gitarami, a od 1999 występuje w Zespole na stałe. W 2011 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – orderem GLORIA ARTIS. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Na wydanej w 2015 płycie Zespołu – Czerwone Gitary „JESZCZE RAZ”, znajduje się 1 jego piosenka – „Kocham dwie dziewczyny na raz”. Ostatnio, ze względu na stan zdrowia – występował z Zespołem okazjonalnie. Zmarł 07 stycznia 2017 w Gdyni. Ostatni koncert z Czerwonymi Gitarami zagrał 21 listopada 2016, w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

(czerwonegitary.pl) 
Pokrewne linki
· Więcej o R.I.P
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o R.I.P:
Andrzej Siewierski nie żyje


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 403


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*