Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt
Wysłano dnia 22-05-2016 o godz. 11:01:46
Temat: Książki
Książki Filozoficzne opowiastki o relacji ludzi i zwierząt, których autorem jest jeden z wielkich buntowników – Kamil Sipowicz, rockmen, dziennikarz, artysta, poeta i zwolennik legalizacji marihuany. Jednak w tych krótkich historiach pokazuje nam się jako wrażliwy, spostrzegawczy i dowcipny obserwator.



Uzupełnieniem tych subtelnych wspomnień są ilustracje autorstwa Olgi Sipowicz (Kory), która w odmienny sposób wyraziła silną więź z czworonogami. Autorzy żyją w harmonii ze swoimi braćmi mniejszymi w cichym domu na Roztoczu i widać, że dobrze się z tym czują.


Bohaterami tej książki są zwierzęta.
Dokładnie pięćdziesiąt dziewięć.
Psy, koty, nawet węże. Dopuściłem też do głosu kilka grzybów z Roztocza.
Wszystko dzieje się właśnie na Roztoczu.
To kraina między Piaskami a Lwowem.
W głębokich lasach na wzgórzu.
Tam mieszkamy.
Czasami tylko w tym niby-dzienniku odbywam podróże. W przestrzeni.
Do Brazylii, Meksyku i na Kretę. Albo w czasie. Do dzieciństwa w Świdrze, Płocku i Krakowie.
A ludzie?
Ludzie mają tylko wtedy sens, gdy są blisko zwierząt.

Kamil Sipowicz , historyk filozofii, dziennikarz, poeta, rockmen, biznesmen i artysta, urodził się 23 lipca 1953 roku w Otwocku. W latach 1974–1979 studiował na Akademii Teologii Katolickiej na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. W tych latach był związany z Galerią Repassage i komuną hipisowsko artystyczną na ul. Esperanto w Warszawie. Studia doktoranckie podjął na Ludwig-Maxilimilians-Universität w Monachium (1980–1982) i Freie Universität w Berlinie (1982–1988). Doktoryzował się w 1992 roku na podstawie pracy Zagadnienia nieautentyczności i degeneracji w filozofii Martina Heideggera.
Zajmuje się historią ruchu hipisowskiego, psychodelią, filozofią Heideggera i filozofią obcego (ksenologią) oraz performancem i plastyką. Jego prace były wystawiane w Monachium, Berlinie, Krakowie i Warszawie. Jest współzałożycielem wytwórni fonograficznej Kamiling Co. W 1999 roku był redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika „MAX”. Pisze teksty muzyczne do czasopism: „Magazyn Muzyczny Jazz”, „Jazz Forum”, „Tylko Rock”, „Warsaw Voice”, „eleWator” oraz filozoficzne do „Philosophia Christianae”, „Życie i Myśl”, „Ex Libris”. Publikował swoją poezję w „Twórczości”, „Toposie”, „Nowej Okolicy Poetów” i „Gazecie Wyborczej”, a także wydał kilka tomików: Choroby kartezjańskie (2013) Pieśni solarne (2009), I znowu pogrzeb we wrześniu (2006), Świder metafizyczny (2005), Tajemnicze dzieje pierwiastków (1983) i Królowie w kole ognia (1989). W 2013 roku zalegalizował związek z Olgą Jackowską (Korą, wokalistą zespołu Maanam), swoją wieloletnią partnerką życiową, z którą ma syna Szymona (ur. 1976). Doczekał się również wnuka Leo (ur. 2011).


Tytuł: Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt
Autor: Kamil Sipowicz
Ilustracje: Olga Sipowicz
ISBN: 978-83-244-0441-4
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: maj 2016
Format: 130x204 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 156
Waga: około 400 g
Cena: + - 34 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Mireli Tomczyk



HiPisi w PRL-u to książka, która chce uchronić przed historycznym i społecznym zapomnieniem kontrkulturowego zjawiska jakim był polski hipizm w okresie PRL-u. Polskich hipisów - owych "niewinnych rewolucjonistów" - komunistyczna propaganda piętnowała bezwzględnie jako pasożytów i narkomanów. Ten fatalny wizerunek, przetrwał zmianę ustrojową i został przejęty przez nowych szafarzy historii i prawdy. HiPisi w komunistycznej Polsce pokazali władzy i ludziom, że można podjąć próbę innego życia niż przewidywał to kolektywny ideał stworzony przez marksistów. Trzeba pamiętać tamte czasy, aby widzieć jak wiele to znaczyło. W warunkach komunistycznego reżimu, mieli odwagę głosić ideały wolności, pokoju i miłości. Jako pierwsi, rozpoczęli ruch małej wewnątrzgrupowej solidarności. Pozostawili trwały ślad w sztukach plastycznych, muzyce, teatrze, psychologii i ekologii.


Potężna rewolucja obyczajowa, która na przełomie lat 60. i 70. przeorała świadomość zachodnich społeczeństw, była reakcją młodego pokolenia na ideową jałowość świata dorosłych. Hipisi byli awangardą tej rewolucji, top oni otworzyli społeczeństwa na zmiany. Uznanie miłości za najważniejszą wartość w życiu, (all you need is love), protest przeciw wojnie i przemocy (make love, not war), troska o środowisko i przyrodę, nobilitacja tzw. prymitywnych kultur, walka o prawa mniejszości obyczajowych i seksualnych - to były trwałe dokonania tego ruchu.
HiPisi w PRL-u - kolorowe "dzieci kwiatów" wyrosły w bezbarwnej i beznadziejnej smutnej epoce realnego socjalizmu, byli częścią tej obyczajowej rewolty. Top oni jako pierwsi na polskim gruncie podjęli próbę innego życia niż przewidywał kolektywny ideał stworzony przez marksistów. Mieli odwagę głosić szczerze hasła wolności, pokoju i miłości. Wprowadzili do szarzyzny codziennego życia, element fantazji, luzu, spontanicznej radości i wygłupu.
Władza ludowa od początku potraktowała hipisów jako zagrożenie dla ustroju. Byli dla niej bandą nierobów i narkomanów, pasożytów żyjących na koszt zdrowego budującego świetlaną przyszłość społeczeństwa. Mimo nieustannych represji ze strony reżimu, hipisi polscy potrafili zamanifestować swoją obecność. I chociaż nie wzywali do obalenia systemu, jako pierwsi budowali autentyczne więzi społeczne. "Byliśmy pierwszą solidarnością", powie autorowi jeden z uczestników tych wydarzeń.


*****

Tomek, 15 lat, uczeń gimnazjum:
Chcieli wolności, wolnej kultury. Lubili wpadać w ekstazy. Co się z nimi stało?. No, nie wiem. w pewnym momencie przestało to być modne.

Magda, 25 lat, sprzedawczyni w centrum handlowym:
Hipisi kojarzą mi się z kwiatami.

Barbara, 50 lat, handluje na warszawskiej Pradze:
O co im chodziło? O wolność im chodziło chyba. Przede wszystkim o wolność. Co się z nimi stało? Umarli śmiercią naturalną. Może po prostu jest więcej wolności i przestali być potrzebni. Nie ma już takich ruchów.

Alina, 74 lata, emerytka:
Hipisi kojarzą mi się z głośno słuchaną muzyką, dziwacznym ubraniem, zachowaniem, które zwracało uwagę. Taki agnegacki wygląd. Ale to nie było brudne ani podarte, tak jak teraz z perspektywy czasu na to patrzę.

Stefania, 92 lata, gospodyni:
Ja to nigdy nie miałam do nich takiego zaufania. Takie wywrotowce. Ale właściwie to samo, co teraz. Weźmy takiego Wiśniewskiego, to normalne jest?
To gorsze od hipisów. O co im chodziło? Bunt przeciwko szarzyźnie. No, na tym to polegało. Ale ci prawdziwi to bardziej w Ameryce. Młodych lepiej zapytań. Hipis powojenny mądrzejszy od tych dzisiaj.


*****

Książka Sipowicza to osobista elegia dla hipisów, ofiar i bohaterów tamtych czasów, skomponowana przez kogoś, kto w tym ruchu sam uczestniczył. Z drugiej strony to okazja do pytania: gdzie dzisiaj są tamci ludzie i co zostało z ruchu, którzy tworzyli?
Jerzy Jarniewicz, "Gazeta Wyborcza"

Kamil Sipowicz - ur. 23 lipca 1953 w Otwocku, filozof, pisarz i malarz. Autor książki Encyklopedia polskiej psychodelii, eseju Czy marihuana jest z konopi?, pięciu tomików poetyckich. Rezultatem studiów w Warszawie i w Niemczech jest rozprawa filozoficzna: Heidegger: degeneracja i nieautentyczność. Od lat towarzyszką jego życia jest najpiękniejsza krakowska hipiska, Kora, z którą wspólnie napisali książkę Podwójna linia życia.


Jest to wydanie drugie książki, uzupełnione i poprawione. Pierwsze ukazało się w 2008 roku nakładem Wydawnictwa Baobab.


Tytuł: HiPisi w PRL-u (wydanie drugie rozszerzone i poprawione)
Autor: Kamil Sipowicz
ISBN: 978-83-60279-65-6
Wydawnictwo: Cyklady
Rok wydania: listopad 2015
Format: 205x290 mm
Oprawa: miękka kartonowa
Stron: 488
Waga: około 1,7 kg
Cena: + - 88 zł

(Serdecznie Dziękuję Panu Zbigniewowi Garwackiemu)







 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.15
Głosów: 3033


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*