Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

McCartney w rozmowach
Wys³ano dnia 17-05-2016 o godz. 22:59:03
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki O McCartneyu jego s³owami – wyj±tkowa biografia sir Paula!

W 1989 roku londyñskie biuro Paula McCartneya (18.06.1942 Liverpool, Anglia)skontaktowa³o siê z m³odym dziennikarzem i zaprosi³o go do przeprowadzenia wywiadu ze s³ynnym muzykiem. Obaj panowie spotykali siê ju¿ przedtem i zawsze ¶wietnie siê rozumieli.



W kolejnych latach Paul Du Noyer spotyka³ siê, rozmawia³ i wspó³pracowa³ blisko z Paulem McCartneyem. Ich konwersacja obejmowa³a rozmaite tematy, miêdzy innymi ¿ycie i muzykê w okresie dzia³alno¶ci McCartneya w The Beatles, a potem Wings , a tak¿e jego prywatne opinie na temat Johna Lennona († 1980) i ukochanej ¿ony Lindy († 1998). Du Noyer rozmawia³ z McCartneyem w ci±gu ostatnich 35 lat wiele razy – z pewno¶ci± du¿o czê¶ciej ni¿ jakikolwiek inny dziennikarz.

McCartney w rozmowach, ksi±¿ka napisana z b³ogos³awieñstwem samego Paula, jest zwieñczeniem d³ugiej znajomo¶ci dziennikarza z eks-Beatlesem. Czerpie ona ze wspomnianych rozmów, ³±cz±c najskrytsze wyznania McCartneya ze spostrze¿eniami Du Noyera. Dziêki temu autorowi uda³o siê nakre¶liæ wierny literacki portret, obejmuj±cy ca³± muzyczn± karierê jego rozmówcy. Oto Paul McCartney, o jakim nigdy dot±d nie czytali¶cie.

*****

"W³a¶nie narodzi³ siê nowy, wspania³y bestseller, obowi±zkowa pozycja w biblioteczce ka¿dego beatlemaniaka. Kciuki w górê, a¿ do nieba!" MOJO


"McCartney w rozmowach" Paula Du Noyera jest moim skromnym zdaniem najlepsz± biografi± wszech czasów, która nareszcie pozwala dobrze zrozumieñ MCCartneya. (...) Jak Powiedzia³ sam Paul podczas rozmowy dotycz±cej pewnego wydarzenia z okresu beatlesowskiego: - Istnieje wiele relacji na temat. Zale¿y, komu uwierzysz. Ja wierzê sobie.
Dlatego w³a¶nie (...) jest tak znakomit± lektur±: czytelnik tek ksi±¿ki dowiaduje siê, co powiedzia³ sam artysta, a nie siostra mleczarza jego brata"
- Geoff Baker

*****

PAUL DU NOYER to dziennikarz muzyczny i pisarz o ponad trzydziestoletnim do¶wiadczeniu. Zadebiutowa³ w redakcji tygodnika NME, a nastêpnie do³±czy³ do zespo³u miesiêcznika Q. Nieco pó¼niej zosta³ jego redaktorem naczelnym. Za³o¿yciel magazynu muzycznego MOJO i wspó³twórca sukcesu HEAT. McCartney w rozmowach jest jego pi±t± ksi±¿k±. Mieszka w Londynie i Liverpoolu.


Tytu³: McCartney w rozmowach. (Conversations with McCartney)
Autor: Paul Du Noyer
T³umaczenie: Maciej Studencki
ISBN: 978-83-8074-033-4
Wydawnictwo: Bukowy Las
Rok wydania: maj 2016 (Polska)
Format: 158x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 392 + 16 stron ze zdjêciami
Waga: oko³o 700 g
Cena: + - 49 z³

(Serdecznie Dziêkujê Januszowi Ars³anowowi oraz Eli, Krysi, Ma³gosi i Paw³owi)




Bukowy Las - seria muzyczna

Santana. Uniwersalny ton. Historia mojego ¿ycia.
¦wiat³o i cieñ. Jimmy Page w rozmowach
Lady Pank. Biografia nieautoryzowana
Joy Division od ¶rodka. Nieznane przyjemno¶ci
Pete Townshend. Kim jestem
Robert Plant. ¯ycie
The Bee Gees.



¯ycie Paula McCartneya to historia muzyki rockowej i kronika popkultury XX wieku. "W wieku dwudziestu trzech lat napisa³ i nagra³ Yesterday , rok pó¼niej Eleanor Rigby , które zmieni³y wyobra¿enie o tym, jak mo¿e brzmieæ muzyka pop.

Najwybitniejszy autor muzyki rozrywkowej naszych czasów, dawno ju¿ przekroczy³ magiczny wiek ze swojej piosenki When I'm 64 i wcale nie ma do¶æ. Oto jego historia"

Od dzieciñstwa w Liverpoolu, rozpaczy po utracie matki, przyja¼ni i niezwyk³ej twórczej symbiozy z Johnem Lennonem, przez lata ¶wietno¶ci z The Beatles i pe³ne zawirowañ dekady po rozwi±zaniu zespo³u do najnowszych projektów – to kompletna historia kariery solowej i ¿ycia prywatnego Paula McCartneya.
(Piotr Metz)

fragmenty ksi±¿ki:

(…) „Tych dwóch nastolatków by³o pod wieloma wzglêdami swoim lustrzanym odbiciem. Gdy Paul i John siedzieli naprzeciw siebie, gryfy ich gitar – lewo- i praworêcznego – celowa³y w tê sam± stronê, podczas gdy palce tañczy³y po gryfie w idealnej zgodzie. Ich osobowo¶ci wzajemnie siê uzupe³nia³y – zapalczywy, czêsto nieopanowany starszy ch³opak by³ tonowany przez u¶miechniêtego, przymilnego m³odszego partnera. Ale mimo ¿e na pierwszy rzut oka mogli do siebie nie pasowaæ, John i Paul nawzajem siê wspierali. John podziwia³ naturalne wyczucie sceniczne Paula, na scenie i poza ni±, podczas gdy Paul zachwyca³ siê niezwyk³± inteligencj± Johna. Fascynowa³a go jego chêæ – a nawet zapa³ – by wyrzucaæ z siebie wszelkiego rodzaju bluzgi, o czym Paul sekretnie marzy³, ale nigdy nie mia³ na to odwagi”. (…)

(…) „Paul zacz±³ prezentacjê opowie¶ci± o tym, jak to melodia przy¶ni³a mu siê pewnego ranka w domu Asherów w Londynie. Wyszed³ z ³ó¿ka i zacz±³ graæ. Znalaz³ odpowiednie akordy i us³ysza³ gotowy utwór, zanim do koñca siê obudzi³. Pojawi³ siê tak ³atwo, tak p³ynnie, ¿e zastanawia³ siê, czy ju¿ wcze¶niej gdzie¶ tego nie s³ysza³. Ale zagra³ tê melodiê paru przyjacio³om i nikt jej nie rozpoznawa³. Nie mia³ jeszcze do niej prawdziwych s³ów, lecz zachêca³, by jej pos³uchaæ… Zacz±³ graæ. Hutchins siedzia³ na kanapie i do dzi¶ pamiêta, jak uderzaj±co piêkna by³a ta melodia. S³owa, które ¶piewa³ Paul, nie mia³y sensu, co¶ o jajecznicy i dziewczynie z ³adnymi nogami, ale utwór mia³ w sobie tak± emocjê, tak powalaj±cy smutek, ¿e wrêcz wo³a³ o to, by nazwaæ go Yesterday. Ale Dick James nie podziela³ zachwytu Hutchinsa. „Dickowi zrzed³a mina – opowiada Hutchins. – Zapyta³: «A nie masz czego¶ z yeah, yeah, yeah w tek¶cie?»” Paul by³ zdruzgotany”. (…)

(…) „W jaki¶ niewyt³umaczalny sposób pier¶cionek zarêczynowy wylecia³ przez okno. By³a po³owa maja 2002 roku, mniej ni¿ miesi±c przed ich zaplanowanym, ale jeszcze trzymanym w tajemnicy ¶lubem w Irlandii. Byli w Miami (…). Za kilka tygodni Paul mia³ skoñczyæ sze¶ædziesi±t lat. Jego narzeczona mia³a trzydzie¶ci cztery, by³a parê lat m³odsza od jego przybranej córki, równie¿ o imieniu Heather, i tylko trochê starsza od Mary. Inni go¶cie w hotelu us³yszeli krzyki. By³o pó¼no, trochê po pó³nocy. Jaki¶ s±siad wezwa³ ochronê hotelow±, której cz³onek relacjonowa³ potem, ¿e s³ysza³ g³os Paula McCartneya krzycz±cego dziko, prawdopodobnie na temat zbli¿aj±cego siê ¶lubu pary. «Wrzeszcza³, ¿e chce to odwo³aæ»”. (…)

Tytu³: Paul McCartney. ¯ycie (Paul McCartney. A Life)
Autor: Peter Ames Carlin
T³umaczenie: Piotr Metz
ISBN: 978-83-61432-17-3
Wydawnictwo: Axis Mundi
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 155x225 mm
Oprawa: miêkka z obwolut±
Stron: 344
Waga: oko³o 600 g
Cena: + - 43 z³





Nie wiadomo, czy Seiwell i McCullough szepnêli co¶ do ucha afrykañskim czarownikom, niemniej w Nigerii drug±, obok muzyki, specjalno¶ci± McCartneya sta³y siê k³opoty. Pewnego dnia Paul i Linda zostali napadniêci przez miejscowych opryszków. Szli w³a¶nie do domu wynajêtego w Lagos przez Danny´ego Laine´a , ob³adowani ta¶mami i kamerami, gdy zatrzyma³ siê przed nimi samochód. Drzwi auta gwa³townie otworzy³y siê i nagle wyskoczy³o z niego sze¶ciu facetów. Jeden z nich trzyma³ w rêku nó¿. Linda krzyknê³a: Nie zabijajcie go, on jest muzykiem.

Tak Paul przedstawi³ reakcjê ¿ony dziennikarzowi "Daily Express w 1977 roku; Geoffrey Giuliano w ksi±¿ce " Blackbird " przytacza nastêpuj±ce s³owa Lindy: Proszê, nie zabijajcie nas, jeste¶my muzykami. On to Paul z zespo³u The Beatles. - "Nic wam to nie pomo¿e, wy s...syny" - rzuci³ jeden z opryszków. Okay, zabierzcie co chcecie tylko nie róbcie nam krzywdy - odezwa³ siê Paul. Ostatecznie ukradli wszystko, co znale¼li przy muzykach - bi¿uteriê, gotówkê, dwie ulubione kamery Lindy i, co najgorsze, kasetê z próbnym nagraniem piosenek na now± p³ytê. Swoj± drog± zdanie, które pani McCartney wypowiedzia³a w obronie mê¿a, mog³oby staæ siê symbolicznym mottem jego biografii.

Tytu³: Paul McCartney. Biografia
Autor: Piotr Chró¶ciel
ISBN: 83-85526-00-5
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Petra
Rok wydania: 1992
Format: 120x190 mm
Oprawa: miêkka
Stron: 176 + 16 stron ze zdjêciami
Waga: oko³o 180 g
Cena: + - 26 000 z³ (26 z³)



Osiemnastego czerwca 1942 roku premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill przyby³ w tajemnicy do Waszyngtonu, by odbyæ z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Delano Rooseveltem rozmowy na temat wspólnej strategii walki z hitlerowsk± Trzeci± Rzesz±.

Tego samego dnia Mary Patricia , ¿ona sprzedawcy bawe³ny i stra¿aka z Liverpoolu, Jima McCartneya urodzi³a w separatce szpitala w Walton swego pierworodnego syna. Ch³opca nazwano James Paul. Na niebie nas Liverpoolem nie pojawi³a siê ¿adna gwiazda g³osz±ca jego przyj¶cie na ¶wiat, chyba ¿e przyj±æ za zwiastun jego przysz³ego losu ¶wiat³a reflektorów przeczesuj±ce nocne niebo nad miastem w poszukiwaniu hitlerowskich bombowców... Nawet jego w³asny ojciec nie by³ nim pocz±tkowo zachwycony: - Wygl±da³ okropnie, zupe³nie jak ró¿owy kawa³ek miêsa - mówi³ pó¼niej. Po powrocie do domu - by³o to dwupokojowe mieszkanko w czynszowym domu, tu¿ ko³o stadionu w dzielnicy Anfield - Jim McCartney za³ama³ siê i rozp³aka³. (...)

Ross Benson jest dziennikarzem, który zajmuje siê ¿yciem s³awnych i bogatych tego ¶wiata. Ma w³asn± rubrykê w "Daily Express", jest autorem licznych audycji radiowych i telewizyjnych. (…) Jest te¿ dobrym przyjacielem Ringo Starra. Do grona swoich przyjació³ zalicza te¿ Biankê Jagger. Paula McCartneya pozna³ w 1980 roku, gdy ten przebywa³ w wiêzieniu w Japonii. By³ jedynym angielskim dziennikarzem, któremu wolno siê by³o w tym czasie widywaæ z McCartneyem i zamieszczaæ o nim artyku³y. Benson zmar³ w marcu 2005 roku

Tytu³: Paul McCartney. Poza mitem (Paul McCartney. The Man Behind the Myth)
Autor: Ross Benson
T³umaczenie: Konrad Witkowski
ISBN: 83-85413-22-7
Wydawnictwo: Mitel
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 170x240mm
Oprawa: miêkka
Stron: 212
Waga: oko³o 300 g
Cena: + - 45.000 z³ starych (45 z³ nowych)





 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.21
G³osów: 3613


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*