Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Biografia The Doors. Gdy ucichnie muzyka.
Wysłano dnia 24-02-2016 o godz. 23:43:58
Temat: Książki
Książki W najnowszej biografii Jima Morrisona i The Doors poznajemy wiele nieznanych dotąd faktów. Śledzimy życie muzyków i ich zespołu od początku do końca, a opowiadają nam o nim oni sami oraz bliscy współpracownicy grupy.Poznajemy prawdę na temat autorstwa piosenek, którymi zachwycił się cały świat. Dowiadujemy się, jak naprawdę zmarł Jim Morrison i dlaczego w ogóle uciekł do Paryża. Przede wszystkim jednak śledzimy historię wzlotu i upadku jednego z największych wokalistów w historii rocka, a jest to historia opisana porywająco — z dramatyzmem godnym pasjonującej powieści lub reportażu śledczego.

Ponadto autor żywo przestawia barwne lata sześćdziesiąte oraz śledzi losy członków The Doors po śmierci Morrisona. Czytelnik znajdzie tu również wiele niepublikowanych wcześniej wypowiedzi, udzielonych specjalnie z myślą o tej książce, a także zdjęcia i dyskografię zespołu.


*****

Kiedy pewnego popołudnia Morrison popijał whisky w Cafe de Flore, usłyszał dwóch amerykańskich grajków ulicznych, próbujących wykonać ostatni hit Crosby, Stills, Nash & Young, "Marrakesh Express". Chłopcy nie wierzyli własnym oczom, gdy nagle zobaczyli przed sobą samego Jima Morrisona, który na dodatek zaczął śpiewać razem z nimi. Wtedy Jim wpadł na pomysł, na jaki wpaść może tylko człowiek bardzo pijany i bardzo nieszczęśliwy. Otóż umówił się z tymi chłopcami na sesję nagraniową w niewielkim studiu, używanym głównie do produkcji radiowych dżingli. Zarejestrowano tam potem kilka rażąco niedopracowanych utworów z jednym znaczącym wyjątkiem, czyli napisanym dla Pam wierszem Jima "Orange Conuty Suite". Po zakończeniu nagrań inżynier dźwięku wręczył Jimowi pudełko z taśmami, na których piany artysta nabazgrał: "Jomo And The Smoothies". Następnie Jim wrzucił pudełko do reklamówki z domu towarowego La Samaritaine, a później zostawił ją w mieszkaniu kolejnego z nowych przyjaciół, Phila Dalecky`ego, zapowiadając, że zgłosi się po nią następnego dnia, ale nie spełnił tej zapowiedzi. Obecnie nagrania z tej sesji można znaleźć w Internecie, gdzie funkcjonuję pod tytułem "The Lost Paris Tapes". (...)(str.386)


*****

„Już od pierwszych słów dajemy się porwać narracji Walla…”.
Record Collector

MICK WALL - ceniony brytyjski dziennikarz muzyczny, publikujący w takich pismach jak „Kerrang!” i „Classic Rock”; autor książkowych biografii Black Sabbath, AC/DC, Guns N’ Roses, Pearl Jam, Iron Maiden, Led Zeppelin oraz wielu innych zespołów i artystów.

Tytuł: Biografia The Doors. Gdy ucichnie muzyka. (Love Becomes A Funeral Pyre. A Biography of The Doors by Mick Wall)
Autor: Mick Wall
Tłumaczenie: Lesław Haliński
ISBN: 978-83-64373-35-0
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: marzec 2016 (Polska)
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka
Stron: 460 + 12 stron ze zdjęciami
Waga: około 650 g
Cena: + - 49 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu

Jest rok 1967 i Jim Morrison (8.12.1943 Melbourne, Floryda † 3.07.1971 Paryż) staje się sławny. Zbuntowana siedemnastoletnia Judy Huddleston – przyszła studentka akademii sztuk pięknych – marzy o idealnej miłości. Po jednym z koncertów obsesyjnie zakochuje się w wokaliście.

Rozpoczyna się trwający cztery lata burzliwy romans muzycznego geniusza i gotowej na każde poświęcenie uwodzicielskiej nastolatki. Judy napisała tę książkę na kanwie osobistych dzienników z tamtego okresu. Z przejmująco intymnych wspomnień wyłania się portret wrażliwego i pełnego sprzeczności Jima Morrisona. Gwałtowna namiętność, Los Angeles lat 60. oraz pełen narkotyków i alkoholu świat „wolnej miłości” stanowią tło tej niezwykłej historii.

Zrobiłam sobie staranny makijaż i podkręciłam pod spód końcówki włosów. Potem mama odwiozła mnie do szpitala psychiatrycznego w Centrum Medycznego County/USC. Miałam na sobie skórzane sandały na koturnach, obcisłe ciemne dżinsy, bluzkę w stylu skrzydło nietoperza ozdobioną azteckim wzorem i wielki muszelkowy naszyjnik. w dłoni ściskałam zaświadczenie lekarskie z poradni zdrowia psychicznego zalecające moją natychmiastową hospitalizację, ale nie chciałam, żeby ktokolwiek uznał mnie za wariatkę.
Ostatecznie dopiero co wróciłam z Paryża. widziałam grób Jima. Niedawno jego dziewczyna Pam też przedawkowała prochy i zmarła. Odrzucono moją pierwszą książkę, moje próby samobójcze zawiodły i marzyłam o zabiciu własnej matki. W dodatku miałam zbyt pogardliwy stosunek do bycia modelką, by odnieść sukces w tym zawodzie, co zrujnowało zupełnie mój plan C - jak przeżyć po zdobyciu tytułu licencjata sztuk pięknych w Kalifornijskim Instytucie Sztuki. Sztuki piękne, podobne jak sława, mają swój czas, a mój właśnie minął. Przez 24 lata nie miałam przerwy. Teraz była moja przerwa. (...) (str. 28)


"Życie Jima Morrisona jest dobrze udokumentowane, ale ta książka jest przede wszystkim o wysokiej cenie, jaką płaci się za bycie zbyt blisko kogoś, Kto płonie gwałtownym, niszczycielskim płomieniem"
Sue William Silverman
autorka Love Sick:One Woman´s Journey Through Sexual Addiction


Judy Huddleston wykłada sztukę i pisanie kreatywne na Uniwersytecie Stanowym w Kalifornii. Jest autorką książki This Is the End, My Only Friend. Publikowała w wielu pismach literackich, między innymi "NANO Fiction", "New South", "Los Angeles Review" i "Word Riot".

Tytuł: Jim Morrison w intymnych wspomnieniach (Love Him Madly. An Intimate Memoir of Jim Morrison)
Autor: Judy Huddleston
Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
ISBN: 978-83-271-5150-6
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: maj 2014 (Polska)
Format: 145x225 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 232
Waga: około 325 g
Cena: + - 34 zł


Serdecznie Dziękuję Panu Marcinowi Wolnemu
Poeta, szaman, narkoman na wiecznym rauszu, wokalista The Doors - Jim Morrison (8.12.1943 Melbourne, Floryda † 3.07.1971 Paryż) po swojej tragicznej śmierci w 1971 roku szybko osiągnął status postaci kultowej.

W "Królu Jaszczurze" Jerry Hopkins, współautor legendarnej już książki „Nikt nie wyjdzie stąd żywy” (patrz niżej), ponownie zagłębia się w życie Jima Morrisona i przedstawia świeże spojrzenie na ten potężny i trudny talent, ukazując go raczej jako człowieka z krwi i kości niż mit, którym się stał. Książka ta zawiera również serię wywiadów z artystą przeprowadzonych przez dziennikarzy branży muzycznej Bena Fonga-Torresa, Johna Toblera, Richarda Goldsteina oraz innych. Opublikowane w całości prezentują Morrisona, jakiego dotychczas nie dane nam było poznać - elokwentnego, inteligentnego, dowcipnego, wręcz nazbyt skromnego. Hopkins zawarł też w książce nowe informacje o ludziach, których "erotyczny polityk" opuścił.

Tytuł: Jim Morrison. Król Jaszczur. (The Lizard King. The Essential Jim Morrison)
Autor: Jerry Hopkins
Tłumaczenie: Katarzyna Jokiel-Paluch
ISBN: 978-83-63885-31-1
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: grudzień 2013 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 262
Waga: około 650 g
Cena: + - 49 zł
Seria: Gwiazdy sceny


W książce Jim Morrison (8.12.1943 Floryda – 3.07.1971 Paryż) poważany dziennikarz Stephen Davis zgromadził materiał pochodzący z tysięcy oryginalnych wywiadów, odgrzebanych nagrań i nieopublikowanych dzienników Morrisona, tworząc wyrazisty portret wyobcowanego geniusza.

Davis zagląda pod maski Króla Jaszczurów i Pana Charyzmy, by odnaleźć człowieka o wielkiej inteligencji i ambicjach poetyckich, dręczonego przez wewnętrzne demony, które opanowały jego moc twórczą, doprowadzając do autodestrukcji.

Każda strona odkrywa fascynujące szczegóły, nadaje nową perspektywę poszczególnym etapom życia Morrisona, od niespokojnego dzieciństwa w rządzonym silną żołnierską ręką domu poprzez dojrzewanie na awangardowej scenie Los Angeles lat 60. po napięcie towarzyszące karierze Doorsów, gdy ich utwory pięły się na szczyty list przebojów - kiedy coraz trudniejsze stosunki Morrisona z kolegami z zespołu, legendarne pijackie i narkotyczne wybryki oraz rozpaczliwe, burzliwe romanse (zarówno z kobietami, jak i mężczyznami) osiągały apogeum.

W kulminacyjnym rozdziale Davis przedstawia nowe, niedawno odkryte w Paryżu fakty, próbując w końcu rozwikłać liczne tajemnice związane ze śmiercią Morrisona i odtworzyć ostatnie dni i godziny życia największej amerykańskiej gwiazdy rocka.

Tytuł: Jim Morrison. Życie, śmierć, legenda (Jim Morrison. Life, Death, Legend)
Autor: Stephen Davis
Tłumaczenie: Iwona Michałowska
ISBN: 978-83-7384-466-7
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2006 (Polska)
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 406
Waga: około 900 g
Cena: + - 49 złWydaje się, że każdy kto miał okazję poznać Jima Morrisona, nosi w sobie inny jego obraz: dla jednych był poetą i dżentelmenem z Południa, dla drugich palantem i dzikusem, jeszcze inni widzieli w nim szamana.
Ja spędziłem w towarzystwie Jima sześć lat na trasie i w studiu. Ta książka to moja prawda. I choć nie jest to zapewne cała prawda, to tak to właśnie widziałem. Ze stołka perkusisty.
(John Densmore)

W latach 1965-1971 John Densmore (1.12.1944 Santa Monica, California) był perkusistą The Doors. Od 1971 r. zajmuje się teatrem - zarówno jako aktor i jak i autor sztuk, oraz tańcem, udzielając się w awangardowych produkcjach. Był współreżyserem i producentem kilku filmów długometrażowych o zespole, a także konsultantem w biograficznych obrazie Olivera Stone´a The Doors . Obecnie Mieszka w Los Angeles wraz z żoną, córką, dwoma psami, jednym Kotem i trzema kurami.

Wydaje się, że "Riders On The Storm" to pierwsza biografia The Doors napisana z właściwych powodów. Jest to wyjątkowo wierny zapis krótkiej, lecz olśniewającej historii istnienia tej grupy - Rolling Stone

Książka "Riders On The Storm" Johna Densmore´a to najlepsza wydana dotąd historia grupy The Doors - USA Today

"Riders On The Storm" stanowi urzekającą lekturę, zwłaszcza dzięki bezpretensjonalnym, osobistym obserwacjom - Oliver Stone

Fascynująca i głęboko osobista releacja Johna Densmore´a to jedna z lepiej napisanych książek o jasnych i ciemnych stronach rocka - South Bend Tributne

Przejmująca szczere zwierzenia - Detroit Free Press

Ta książka to prawdziwa historia - Robby Krieger

Tytuł: Riders On The Storm. Moje życie z Jimem Morrisonem i The Doors (Riders On The Storm. My Life With Jim Morrison And The Doors)
Autor: John Densmore
Tłumaczenie: Tomasz Szczegóła
ISBN: 83-87598-99-2
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: lipiec 1999 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 280
Waga: około 450 g
Cena: + - 28 zł


Niewypowiedziana przez nikogo wcześniej historia dzikiego, wyzwolonego życia The Doors i Jima Morrisona rozgrywająca się w scenerii burzliwych, psychodelicznych lat sześćdziesiątych, a relacjonowana przez jedynego człowieka, który był jej uczestnikiem od samego początku.

Manzarek prowadzi nas do koncertów na niesławnym Sunset Strip, kolebce legendarnego The Whiskey a Go-Go , do kontraktu płytowego z Elektrą; od złotej płyty Light My Fire w 1967 do ich ostatniej sesji nagraniowej do L. A. Woman i przedwczesnej śmierci Morrisona w Paryżu. Opowiada prawdziwa historię The Doors i Jima Morrisona, historię, którą zna tylko on sam.

Jego opowieść rozwiewa plotki, jakie nazbierały się na temat zespołu i rzuca nowe światło na mroczny mit szamana, którym obrosło gwałtowne życie Jima Morrisona.

Od czasu rozwiązania The Doors Ray Manzarek (12.02.1939 w Chicago) wyprodukował cztery albumy wpływowego, punk-rockowego zespołu X , nagrał wiele solowych płyt, między innymi The Golden Scarab , a wraz z Philipem Glassem elektroniczną adaptację CARMINA BURANA Carla Orffa. Wyreżyserował także trzy platynowe filmy wideo o The Doors. Manzarek występuje z poetą beatnikiem Michaelem McClure´em w nocnych klubach i kampusach uniwersyteckich, robiąc to, co lubi robić najbardziej: aranżując mariaż muzyki i poezji.

Tytuł: Rozpal we mnie ogień. Moje życie z The Doors (Light My Fire: My Life With The Doors)
Autor: Ray Manzarek
Tłumaczenie: Paweł Halski
ISBN: 83-7179-176-3
Wydawnictwo: Alfa
Rok wydania: 1999 (Polska)
Format: 155x230 mm
Oprawa: miękka
Stron: 372
Waga: około 600 g
Cena: + - 37 zł


Wszystkie teksty ze wszystkich płyt zespołu The Doors : "The Doors", "Strange Days", "Waiting For The Sun", "The Soft Parade", "Morrison Hotel", "L.A.Woman", "The Doors In Concert" i "An American Prayer" w wersji oryginalnej i wraz z tłumaczeniami Jędrzeja Polaka. Po kilkudziesięciu latach od śmierci Jima Morrisona , historia zespołu The Doors stała się już mitem. Komentarze, wspaniałe zdjęcia i wywiady z ludźmi współpracującymi z grupą w tamtych latach na pewno pomogą nam zrozumieć nieprawdopodobny kult Morrisona i zespołu.

Sceniczne drzwi (Harvey Perr)
Artykuł ten ukazał się w piśmie L.A. Free Press w roku 1969, tuż po wydaniu albumu The Soft Parade. Doorsi nie cieszyli się wówczas względami prasy. Kiedy egzemplarz pisma pojawił się w biurze zespołu w West Hollywood, przekazywano go sobie z rąk do rąk. Artykuł tak bardzo spodobał się członkom zespołu, że postanowili umieścić go w planowej książce z piosenkami.

Czworo drzwi do przyszłości (John Stickney)
Z jakiegoś dziwnego powodu ten krótki, zapomniany artykuł przedrukowany z Williams College News jest jednym z najlepszych jeśli chodzi o zilustrowanie doświadczenia, jakim był występ Doorsów. Przed Miami, przed rozruchami, przed wszystkimi Panicznymi, przerażającymi i bulwersującymi wydarzeniami, koncert Doorsów był niezapomnianym, hipnotycznym rytuałem- W 1968 na ulicach słyszało się takie wypowiedzi: "Taa, ich płyty są niezłe, ale musisz zobaczyć tych facetów na żywo". Artykuł odpowiada po części dlaczego.

Jim Morrison (8.12.1943 Floryda - 3.07.1971 Paryż) był poetą piszącym teksty piosenek i dlatego we wszystkim, co stworzył dominuje bardzo osobisty ton. Mając do dyspozycji The Doors i muzykę rockową jako medium, uczynił teksty piosenek poezją, a poetę gwiazdą.

Tytuł: The Doors. Teksty i przekłady (The Doors. The Complete Lyrics)
Autor: wybór Danny Sugerman
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 83-86365-15-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: 1998 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 336
Waga: około 820 g
Cena: + - ? zł


W rockowym panteonie The Doors pełnili rolę swoistej anomalii. W latach swej świetności nie byli grupą ani folkową, ani jazzową, a chociaż niektórzy krytycy przypinali im łatkę grupy "acid-rockowej", to jednak The Doors niewiele mieli wspólnego z acid-rockowym brzmieniem San Francisco, reprezentowanym przez hippiesowskie zespoły typu Jefferson Airplane , Quicksilver czy Grateful Dead . Nic ich także nie łączyło z inwazją angielskiego rocka, czy w ogóle z muzyką pop, choć udało im się wywindować na pierwsze miejsce aż trzy single. W Nowym Jorku jednak wręcz ich hołubił - w zasadzie Doorsi czuli się tam jak u siebie w domu, choć wciąż bardzo daleko znajdowali się od np. Velvet Underground, pomimo upodobania sobie przez obie grupy ciemnych i mrocznych klimatów (...)

Aby uzyskać możliwie najpełniejszy obraz postaci Jima Morrisona, należy dokładnie poznać zespół The Doors i pamiętać, bo to ważne, że była to grupa, której wszyscy członkowie połączeni ze sobą niczym w jakimś niezwykłym diamentowym czworokącie (...)

Tytuł: Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona (No One Here Gets Out Alive)
Autor: Jerry Hopkins & Danny Sugerman
Tłumaczenie: Grzegorz Grątkowski
ISBN: 83-86-365-04-8
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: wrzesień 1995 (Polska)
Format: 120x180 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 468
Waga: około 450 g
Cena: + - ? zł


Wątkiem przewodnim w życiu Jima było pisarstwo. Do lata 1971 roku zapełnił ponad 1600 stron swoimi wierszami, anegdotami, epigramami, esejami, opowiadaniami oraz szkicami do sztuk teatralnych i filmów. Tworzenie poezji stanowiło dla Jima rzemiosło, które musiał wykonywać i udoskonalać.

Wiersze poddawał ciągłym przeróbkom, skracał je, poszerzał, łączył z innymi. Przeglądał szkice, zmieniał je i przypisywał z jednego notatnika do innych. Proces tworzenia jednego wiersza mógł się rozciągnąć na wiele lat i kilka notatników. Jednak ani jednej strony nie zaopatrzył w datę, numer czy też w jakimkolwiek inny sposób umiejscowił w czasie.

"Przygotowując do wydania poezje Jima staraliśmy się być dokładni i całkowicie wierni jego założeniom na tyle, na ile udało nam się je odczytać. Aby ustalić ostateczną wersję utworu, porównywaliśmy i analizowaliśmy szkice. Opracowane w ten sposób wiersze ukazały wyraźny, ciągły proces rozwoju, poczynając od pierwszych haseł poprzez różne etapy przejściowe aż do ukończonego, dopracowanego dzieła. Wiele wierszy nigdy nie zostało ukończonych, a to z tej prostej przyczyny, że nie były jeszcze gotowe kiedy zmarł Jim.

"Dzikie Pustkowie" oddaje wiernie zawartość zapisków i notatników Jima. Nic nie zostało zmienione. Każde słowo, każda linijka pochodzi z oryginału."
(Columbus B.Courson, Pearl Marie Courson)
(Frank Lisciandro, Katherine Lisciandro
)


Tytuł: Wilderness - dzikie pustkowie (Wilderness - The Lost Writings Of Jim Morrison)
Autor: Jim Morrison
Tłumaczenie: Artur Brodowicz
ISBN: 83-85335-20-X
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 115x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 198
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł


Wiosną 1969 r. Jim zrealizował jedno ze swoich marzeń. Mike Hamilburg, agent amerykańskiego poety, przyjaciela Morrisona, Michaela McClure´a, dopomógł mu w wydaniu (w nakładzie 100 egz.) dwóch tomików poezji. Pierwszy z nich The Lords nie był zbiorem wierszy, lecz osiemdziesięciu dwóch luźnych obserwacji - często nieco niejasnych i trudnych do Zinterpretowania. Książka została przepięknie wydana, wydrukowano ją na kremowym papierze czerpanym formatu A4, a opracowano w sztywną, niebieską okładkę z czerwonym grzbietem i tytułem wytłoczonym złotymi literami.

Drugie dzieło The New Creatures wypadło na tle poprzedniczki dużo skromniej. Czterdzieści dwie bladożółte strony o kieszonkowym formacie, brązowa oprawa i również złote litery sprawiały wrażenie eleganckiego szkolnego podręcznika.

7 kwietnia 1970 r. wydawnictwo Simon and Schuster wznowiło poezje Jima. Tym razem ukazały się one w formie jednej książki w twardej oprawie, która oczywiście nosiła tytuł The Lords and The New Creatures, Jesienią roku następnego tomik doczekał się trzeciego wydania - w jeszcze inne formie. Tym razem wydawcy zdecydowali się na wersję "kieszonkową", z miękką okładką i zdjęciem twarzy Jima autorstwa Edmonda Teske´a. Fotografię tę wybrał sam Jim w przeddzień swojej śmierci...(...)
(Piotr Kosiński)

Tytuł: Poezje. Władcy i Nowe Stworzenia (The Lords and The New Creatures)
Autor: James Douglas Morrison
Tłumaczenie: Artur Brodowicz
ISBN: 83-85335-18-8
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1993 (Polska)
Format: 115x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 144
Waga: około 140 g
Cena: + - ? zł


Jim Morrison nie żyje od ponad dwudziestu lat, zespół The Doors nie istnieje prawie tak samo długo, a przecież wydaje się to niemal niemożliwe. Muzyka, poezja, legenda i pamięć o Nim przetrwały. Grób artysty w "Zakątku poetów" na Père Lachaise do niedawna nie miał żadnych inskrypcji. Obecnie po renowacji prezentuje się bardziej okazale.

Jak przedtem, tak i teraz stanowi cel pielgrzymek młodych ludzi z różnych stron świata. Mimo różnic kulturowych i językowych rozumieją się bez słów. Recytują jego wiersze, śpiewają piosenki, zapalają znicze, przynoszą kwiaty i oddają się chwilom zadumy.

Legenda o Nim jest wciąż tak samo żywa. Nie może być inaczej, bo szaman to jakby pół-bóg.
A bogowie nie umierają...

Książka, którą oddaję do rąk Czytelników, to już trzecie wydanie biografii zespołu The Doors napisanej przeze mnie w 1991 roku. Ta kolejna edycja zawiera pewne zmiany w stosunku do poprzednich, głównie w zakresie wykorzystanego materiału ilustracyjnego i projektu okładki. Tym razem ukazaniu się nowej wersji biografii "The Doors. Czas Apokalipsy ", towarzyszy inna, bardzo cenna dla fanów Morrisona książka - zbiór poezji "The Lords and The New Creatures". (...)
(Piotr Kosiński)

Tytuł: The Doors. Czas Apokalipsy
Autor: Piotr Kosiński
ISBN: 83-85335-02-1
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1993
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 140
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł


Śmierć Jima Morrisona , charyzmatycznego lidera grupy The Doors , należy do najbardziej tajemniczych wydarzeń w historii rocka. Przez ponad dwadzieścia lat fani i historycy muzyki rockowej zastanawiali się nad niecodziennymi okolicznościami zgonu wokalisty i próbowali odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: Czy rzeczywiście umarł?

Teraz, po raz pierwszy w historii, pisarz i fan Doorsów, Bob Seymore odpowiada na to i inne pytania w książce "The End", intrygującej opowieści o ostatnich dniach Morrisona w Paryżu w lecie 1971 roku. Posługując się techniką śledztwa detektywistycznego, Seymore idzie tropem Morrisona, przeprowadza wywiady z kluczowymi postaciami i zbiera dokumentację policyjną oraz zeznania świadków. W książce znajdują się niepublikowane dotąd fragmenty oficjalnych raportów, fotografie z ostatniego okresu życia artysty i wreszcie odpowiedź na pytanie, które fani Doorsów zadają sobie od dwudziestu lat.

"The End" – ostatnie słowo o Jimie Morrisonie i The Doors.

Tytuł: The End. Śmierć Jima Morrisona
Autor: Bob Seymore
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 83-85365-14-1
Wydawnictwo: Britanica Press Głos Wielkopolski
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 86
Waga: około 200 g
Cena: + - 40 000 zł (40 zł)


Każdy fan Doorsów, bez względu na wiek, musi przeczytać tę książkę, pełną pikantnych szczegółów i gorzkich wspomnień. Jest to jedyna w swoim rodzaju, fascynująca wyprawa w przedziwną krainę, którą zamieszkiwał Jim Morrison. Jest to również szczegółowy i niesamowicie zajmujący opis krótkiego życia, gdzieś na krawędzi, w piekle lub jeszcze dalej...

Oto Jim Morrison - pieśniarz, filozof, poeta, skazaniec, charyzmatyczny i nawiedzony uczeń ciemności, który odrzucał władzę w jakiejkolwiek postaci. Odkrywca badający "... granicę rzeczywistości, po to by sprawdzić co się stanie...."

Tytuł: Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona (No One Here Gets Out Alive)
Autor: Jerry Hopkins & Danny Sugerman
Tłumaczenie: Grzegorz Grątkowski
ISBN: 83-85365-09-5
Wydawnictwo: Britanica
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 120x180 mm
Oprawa: miękka
Stron: 384
Waga: około 300 g
Cena: + - ? zł


Książka ukazała się bez jakiegokolwiek opisu, nawet bez ISBN-u (to były pierwsze koty za płoty wydawnictwa Britannica).
Oto 59 piosenki w przekładach J. Polaka i M. Zgaińskiego.

Been Down So Long
Blue Sunday
Break On Through
Cars Hiss By My Window
Changeling
Crystal Ship
Do It
Easy Ride
End Of The Night
End, the

Five To One
Hello, I Love You
Horse Latitudes
Hyacinth House
I Can`t See Your Face In My Mind
I Looked At You
Indian Summer
L'America
L.A. Woman
Land Ho!

Light My Fire
Love Her Madly
Love Me Two Times
Love Street
Maggie M'Gill
Moonlight Drive
My Eyes Have Seen You
My Wild Love
Not To Touch The Earth
Peace Frog

People Are Strange
Queen Of The Highway
Riders On The Storm
Roadhouse Blues
Runnin` Blues
Shaman`s Blues
Ships Of Fools
Soft Parade, the
Soul Kitchen
Spanish Caravan

Spy, the
Strange Days
Summer`s Almost Gone
Take It As It Comes
Tell All The People
Touch Me
Twentieth Century Fox
Unhappy Girl
Unknown Soldier, the
Waiting For The Sun

Wasp, the (Texas Radio And The Big Beat)
We Could Be So Good Together
When The Musics Over
Wild Child
Wintertime Love
Wishful Sinful
Yes, The Rivers Knows
You Make Me Real
You`re Lost Little Girl

Tytuł: Jim Morrison and The Doors. Piosenki w przekładach
Autor: Jim Morrison
Tłumaczenie: Jędrzej Polak, Marek Zgaiński
ISBN: 83-85365-14-1 nie podano
Wydawnictwo: Britanica
Rok wydania: 1991 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 140
Waga: około 200 g
Cena: + - ? zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.24
Głosów: 3059


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*