Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

NIETAKTY. Mój czas, mój jazz
Wysłano dnia 20-01-2016 o godz. 13:42:32
Temat: Książki
Książki Pasjonująca autobiografia Zofii Komedowej Trzcińskiej (13.11.1929 Dryszczowo, lubelskie † 20.08.2009 Warszawa), żony Krzysztofa Komedy (†1969), jednej z najważniejszych kobiet polskiego jazzu. Poza Komedami bohaterami tej opowieści są m.in. Roman Polański, Wiesław Dymny (†1978), Piotr Skrzynecki (†1997), Jerzy Skolimowski i Marek Hłasko (†1969).
fragment książki

Wymknęliśmy się z zatłoczonej sali koncertowej z butelką wina i poszliśmy przez mroczne i puste, gruchające przysypiającymi gołębiami krakowskie ulice na skarpę. Tam oparci o mur, wpatrzeni w migoczącą w świetle księżyca Wisłę, a potem we schód słońca, przegadaliśmy parę godzin.

Zwierzał się. Mówił, że chce założyć zespół. Sekstet Komedy. Uwiódł mnie, uniósł gdzieś tam w niebo, ponad Wawel, Wisłę i miasto swoimi marzeniami. Poddawałam się jego osobowości. Wiedziała,, że rodzi się pomiędzy nami coś głębszego, coś, co być może połączy nas na całe życie. I... nie myliłam się!

*****

"„Nietakty” to zbiór pasjonujących wspomnień Zofii Komedowej Trzcińskiej, które opracował jej syn, Tomasz Lach. Poza Komedami bohaterami tej opowieści są m.in. Roman Polański, Wiesław Dymny, Piotr Skrzynecki, Jerzy Skolimowski i Marek Hłasko. Zosia Komedowa przeszła przez życie jak huragan. Była piękną kobietą, o wielkim wdzięku i wojowniczym usposobieniu. Torowała drogę Krzysiowi Komedzie ku sławie, ale walczyła także za cały polski jazz. Jest częścią jego mitu."
Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum

"Jego muzyka tkwi we mnie. Zdumiewa jej nieprzemijająca nowoczesność i współczesność. Czas dla Komedy i jego twórczości okazał się zaskakująco łaskawy. Właśnie to jest jego największym zwycięstwem."
Paweł Sztompke, dziennikarz i recenzent muzyczny

"Kiedy stawiałam pierwsze kroki na jazzowej scenie, Zosia Komedowa była moim muzycznym, artystycznym aniołem stróżem. I już na zawsze ma w moim sercu wyjątkowe, unikalne miejsce."
Urszula Dudziak,


Zofia Komedowa Trzcińska

Nazywają ją guru polskich jazzmanów. Żona i muza Krzysztofa Komedy. To dla niej skomponował utwór „Crazy Girl”. – Tak, byłam szaloną dziewczyną! – potwierdzała chętnie.

Za jej namową Komeda porzucił medycynę dla muzyki. Była jego menedżerką, konferansjerem, sekretarką, fryzjerką, krawcową… „Kochany Szefie!” – zwracał się do niej z przekorą w listach z Hollywood.

Zofia Komedowa zmarła w 2009 roku, 40 lat po swoim mężu. „Nietakty” to zbiór pasjonujących wspomnień Zosi, które opracował jej syn. Poza Komedami bohaterami tej opowieści są m.in. Roman Polański, Wiesław Dymny, Piotr Skrzynecki, Jerzy Skolimowski i Marek Hłasko.

Tytuł: NIETAKTY. Mój czas, mój jazz
Autor Zofia Komedowa Trzcińska
Opracowanie tekstu: Tomasz Lach
ISBN: 978-83-65381-00-2
Wydawnictwo: Szelest Sp. z o.o.
Rok wydania: listopad 2015
Format: 135 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 328
Waga: około 350 g
Cena: + - 39 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Panu Michałowi Bauerowi)

Dwaj wybitni ludzie jazzu: fotografik Marek A. Karewicz oraz publicysta Dionizy Piątkowski przygotowali książkę-album, która jest szczególną impresją oraz biografią jednego z najwybitniejszych, polskich artystów – Krzysztofa Komedy Trzcińskiego (27.04.1931 Poznań † 23.04.1969 Warszawa)

Osadzona w realiach lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, opowiedziana przez najbliższych Komedy (matkę, siostrę, kolegów ze studiów, muzyków, ludzi „katakumbowego” okresu polskiego jazzu) ukazuje niezwykły fenomen muzyki, kariery oraz osobowości Komedy. Dionizy Piątkowski dotarł do informacji oraz materiałów, które „Czas Komedy” uwiarygadniają i ukazują „czas” Krzysztofa Trzcińskiego, jako ważny etap kreacji całej polskiej szkoły nowoczesnego jazzu.

Niezwykły album dopełniają - wcześniej nie publikowane fotografie Marka A. Karewicza, nestora fotografików jazzu, który przepięknie udokumentował swoje spotkania z Komedą, jego muzyką i zespołem w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

MAREK A. KAREWICZ
najwybitniejszy polski artysta fotografik. W jego archiwum znajdują się blisko dwa miliony fotografii z historii polskiego jazzu, rocka and rolla oraz panteon największych sław muzyki: od Milesa Davisa po Ray´a Charlesa i The Rolling Stones. Sesje Krzysztofa Komedy są niezwykle ważnymi dokumentami w kolekcji fotografika.

DIONIZY PIĄTKOWSKI
wybitny krytyk, publicysta i autorytet jazzu. Promotor koncertów gwiazd estrady oraz prestiżowego cyklu koncertowego Era Jazzu. Auto wielu tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej, producent płyt, programów telewizyjnych i radiowych. Autor pierwszej polskiej Encyklopedii Muzyki Rozrywkowej - JAZZ


Dopełnieniem albumu jest płyta CD, z unikatowymi nagraniami Sextetu Komedy zrealizowanymi w studio Polskiego Radia w Poznaniu w latach 1956-57.

Tracklista: (czas: 40:08)

1. Kotek w chmurach (Gladys) (5:49) nagr. 11.11.1956
2. Memory Of Bach (J.S. Bach, Krzysztof Komeda, Jerzy Milian) (6:45) nagr. 11.11.1956
3. Out Of Nowhere (Johnny Green, Edward Heyman) (4:16) nagr. 20.02.1957
4. The Continental (Con Conrad, Herbert Magidson) (5:17) nagr. 20.02.1957
5. The Song Is You (Jerome Kern, Oscar II Hammerstein) (4:58) nagr. 9.05.1957
6. Chico II (Broadway) (William Henry Wood, Teddy McRae, Billy Wilbur Bird) (3:33) nagr. 18.06.1957
7. Chico III (Over The Rainbow) (Harold Arlen, E.Y.Harburg) (5:38) nagr. 18.06.1957
8. Motive In Blues (Jerzy Milian) (3:45) nagr. 23.09.1957

Sextet Komedy w składzie:

Krzysztof Komeda Trzciński - piano
Zdzisław Brzeszczyński - trumpet (4)
Stanisław Pludra - alto sax
Jan Ptaszyn Wróblewski - bariton sax
Jerzy Milian - vibraphone
Józef Stolarz - bass
Jan Zylber - drums

Nagrania dokonano w studio nagrań Polskiego Radia w Poznaniu (obecnie radio Mercury) w latach 1956-57

Tytuł: Czas Komedy
Autor Marek A.Karewicz (fotografie), Dionizy Piątkowski (tekst)
ISBN: 978-83-7272-283-6
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza G&P
Rok wydania: listopad 2013
Format: 225 x 225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 144 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 700 g
Cena: + - 43 zł

Serdecznie Dziękuję Panom Henrykowi Gościańskiemu i Karolowi Prętnickiemu

Krzysztof Komeda (właśc. Krzysztof Trzciński) (27.04.1931 Poznań-34.04.1969 Warszawa), jeden z najważniejszych artystów polskiego jazzu. Pianista, kompozytor i aranżer. Jest autorem muzyki do ponad 70 filmów. Autor słynnej kołysanki z filmu Romana Polańskiego "Rosemary´s Baby" (1968). Z wykształcenia lekarz.

Książka ta nie jest typową biografią, lecz stanowi żywy, barwny portret znanego kompozytora, pianisty jazzowego i prekursora modern jazzu w Polsce. Autorka, sięgając po osobiste szczegóły z życia Komedy, odmalowuje sugestywny obraz zarówno samego artysty, jak i związanych z nim ludzi - m.in. Romana Polańskiego czy Marka Hłaski - oraz epoki i panującej w niej atmosfery.

Wyłania się z tego fascynująca historia zawrotnej kariery i dziwnie splatających się życiowych wątków przerwanych dramatem przedwczesnej śmierci.

Emilia Batura niemal całe życie związana jest z muzyką, nauczaniem i edytorstwem. Jest autorką kilku przekładów, głównie książek kulturoznawczych, i licznych artykułów portretujących sylwetki wybitnych muzyków, np. Liszta, Paderewskiego, Rubinsteina. Jej najnowsza książka jest fascynującą podróżą po życiu tragicznie zmarłego muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy. To nie tylko baśń o zawrotnej karierze, ale przede wszystkim zapis dziwnie układających się losów.

Ktoś powiedział, że Komeda był dzieckiem szczęścia - wydaje się jednak, że ilekroć los uśmiechnął się do niego, to jedynie po to, by po chwili zachichotać złośliwie...


Tytuł: Komeda. Księżycowy chłopiec
Autor: Emilia Batura
ISBN: 978-83-7510-549-0
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2010
Format: 150x225 mm
Oprawa: Twarda + obwoluta
Stron: 256
Waga: około 500 g
Cena: + - 39 zł

(Serdecznie Dziękuję Panu Irkowi Szymańskiemu)

A oto wydanie pierwsze z 2001 roku


"Księżycowy chłopiec" nie jest biografią w znaczeniu dosłownym. Autorce chodziło przede wszystkim o stworzenie możliwie najbardziej zbliżonego do prawdy, żywego portretu Krzysztofa Komedy. Zadanie niełatwe, zważywszy na mnogość legend, jakie narosły wokół bohatera tej opowieści. Bowiem niemal każdy, kto Komedę znał, przyjaźnił się z nim lub choćby tylko miał styczność, pielęgnuje swój własny mit na temat jego osoby i swojej relacji z tym jakże niezwykłym człowiekiem. Czy udało się jego postać uwolnić z plątaniny rozmaitych emocji i wyobrażeń, ocenią czytelnicy.

W książce są 36 czarno-białe zdjęcia na kredowym papierze. Książka wydana z płytą CD.


Tytuł: Komeda. Księżycowy chłopiec
Autor: Emilia Batura
ISBN: 83-7179-125-9
Wydawnictwo: Alfa-Wero
Rok wydania: 2001
Format: 130x205 mm
Oprawa: Twarda
Stron: 206
Waga: około 350 g
Cena: + - 39 złCzarodziej modern jazzu. Miał niezwykłą charyzmę. Ludzie, którzy go bliżej znali, zgodnie podkreślają, że był kimś absolutnie wyjątkowym jako człowiek i jako twórca. Polski jazz lat 50. i 60. ma dzisiaj jego sylwetkę i jego twarz. Nie chodzi tu o którąkolwiek z melodii, ani o żaden ze standardów, które skomponował. Idzie o muzykę jako wyższą wartość: muzykę osobistą, jak ją nazywał, czyli taką, która każdy dźwięk i każdą przestrzeń pomiędzy dźwiękami czyni działaniem artysty świadomego, iż jest to jego własna muzyka.

Marek Hendrykowski (ur. 18 stycznia 1948 w Jeleniej Górze) – polski filmoznawca, wykładowca akademicki, badacz historii i kultury filmowej, medioznawca, teoretyk filmu, autor publikacji z zakresu filmoznawstwa. Założyciel filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2002 roku wraz z żoną Małgorzatą Hendrykowską, podczas poszukiwania we francuskim archiwum filmowym Bois d'Arcy filmu Odrodzona Polska (1924) natrafili na trwającą 8 minut, wybrakowaną kopię filmu, który zidentyfikowali jako Pruską kulturę z 1908 roku – najstarszy znany polski film fabularny.


Tytuł: Komeda
Autor: Marek Hendrykowski
ISBN: 978-83-7503-066-2
Wydawnictwo: Miejskie, Poznań
Rok wydania: 2009
Format: 170x235 mm
Oprawa: Twarda + obwoluta
Stron: 286
Waga: około 650 g
Cena: + - 40 zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.22
Głosów: 2939


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*