Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Program 51. festiwalu Jazz nad Odrą
Wysłano dnia 12-02-2015 o godz. 21:55:29
Temat: Info
Info Wielkimi krokami zbliżamy się do 51. edycji festiwalu Jazz nad Odrą., którego dyrektorem artystycznym został Leszek Możdżer.Osobowość znakomitego artysty, kompozytora i niezmiennie najlepszego w Polsce pianisty, nada imprezie kolorytu, zdopinguje do rozwoju, a jego praca nad programem przyniesie z pewnością znakomite efekty, które zadowolą fanów jazzu zarówno w 2015 roku, jak i w 2016, kiedy Wrocław, Europejska Stolica Kultury, stanie się z pewnością także europejską stolicą jazzu.

51. Jazz nad Odrą rozpocznie się 14 kwietnia 2015 roku i potrwa 7 dni, do poniedziałku, 20 kwietnia. Na większość spośród głównych koncertów tegorocznej edycji JnO zaprosimy miłośników jazzu do gościnnych sal wrocławskiego Impartu (ul. Mazowiecka 17).

Przed rokiem Jazz nad Odrą obchodził 50 urodziny. W plebiscycie „Jazz Forum” po raz kolejny został uznany za najlepszy polski festiwal, a w ankiecie „Jazz Press” zajął drugie miejsce w kategorii wydarzenie jazzowe roku. Pora na powtórkę, bo JnO nadal chce być najlepszy. Po ubiegłorocznym hucznym świętowaniu jubileuszu w drugą pięćdziesiątkę wkracza z nowymi pomysłami, energią, rozmachem, ale także z zachowaniem tego, co najlepsze: niepowtarzalnej atmosfery, wielkich światowych gwiazd jazzu, największych talentów i mistrzów polskiej sceny jazzowej. JnO ma nowego Dyrektora Artystycznego, którym został związany od wielu lat z wrocławskim festiwalem LESZEK MOŻDŻER. Osobowość znakomitego artysty, kompozytora i niezmiennie najlepszego w Polsce pianisty, nada imprezie kolorytu, zdopinguje do rozwoju, a jego praca nad programem przyniesie z pewnością znakomite efekty, które zadowolą fanów jazzu zarówno w 2015 roku, jak i w 2016, kiedy Wrocław, Europejska Stolica Kultury, stanie się z pewnością także europejską stolicą jazzu. Na razie startuje 51. JnO, który zapowiada się znakomicie.

Na większość spośród głównych koncertów tegorocznej JnO miłośnicy jazzu zaproszeni zostaną do gościnnych sal wrocławskiego Impartu (ul. Mazowiecka 17), położonego oczywiście nad Odrą. Będzie też koncert w Starym Klasztorze i jam sessions, w którym jak znamy życie (i jazz), pokażą się gwiazdy, młode talenty i oczywiście, gospodarz niektórych jazzowych nocy: Leszek Możdżer.

Podczas tegorocznego festiwalu gościć będziemy cały zestaw amerykańskich i europejskich gwiazd. Wśród naszych gości znajdą się zespoły DAVE'A LIEBMANA, LARSA DANIELSSONA, LEE KONITZ TRIO, formacje THE BAD PLUS, DAVID SANBORN ELECTRIC BAND, DAVE DOUGLAS HIGH RISK Electric Group, SEAMUS BLAKE QUARTET, TOMASZ PRUCHNICKI QUARTET, EWELINA SERAFIN QUARTET, ARTUR DUTKIEWICZ TRIO, MARIUS NESET QUINTET, NSI QUARTET.

W kwietniu we Wrocławiu zagrają także KUBA PŁUŻEK, ZOHAR FRESCO QUARTET, BIG BAND ALEKSANDRA MAZURA, AGA EUROPEAN JAZZ QUARTET, WOJCIECH MYRCZEK, FEEL FREE z PIOTREM WOJTASIKIEM i Laureat Grand Prix 2014 NSI QUARTET. Projekty specjalne przygotowują LESZEK MOŻDŻER i WOJTEK KONIKIEWICZ ("Po co polskiemu jazzowi awangarda?", in memoriam Ryszard Gwalbert Misiek).

Jednym z kilku wydarzeń towarzyszących 51. festiwalowi Jazz nad Odrą będzie wystawa fotograficzna z okazji 50-lecia magazynu "Jazz Forum". Przypominamy, że do 13 marca czekamy na zgłoszenia w konkursie na INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ ROKU 2015.
Będzie się działo, będzie jazz. Wrocław zaprasza nad Odrę.

51. festiwal Jazz nad Odrą

PROGRAM

DZIEŃ 1
Wtorek 14.04

sala kameralna:
Godz. 19.00
TOMASZ PRUCHNICKI QUARTET
EWELINA SERAFIN QUARTET


DZIEŃ 2
Środa 15.04

sala teatralna:
Godz. 19.00
LARS DANIELSSON 5tet – LIBERETTO II
SEAMUS BLAKE QUARTET

sala kameralna:
Godz. 22.30
PO CO POLSKIEMU JAZZOWI AWANGARDA?
RYSZARD MISIEK IN MEMORIAM
projekt Wojtka Konikiewicza


DZIEŃ 3
Czwartek 16.04

sala kameralna:
Godz. 16.00
I KONCERT KONKURSOWY

sala teatralna:
Godz.19.00
THE BAD PLUS - SCIENCE FICTION
EXPANSIONS: DAVE LIEBMAN

sala kameralna:
Godz. 22.30
ARTUR DUTKIEWICZ TRIO


DZIEŃ 4
Piątek 17.04

sala kameralna:
Godz.16.00
II KONCERT KONKURSOWY

sala teatralna:
Godz.19.00
DAVID SANBORN
LEE KONITZ TRIO

sala kameralna:
Godz. 22.30
QUARTADO


DZIEŃ 5
Sobota 18.04

sala teatralna:
Godz.18.00
Laureat GP 2015
LESZEK MOŻDŻER i GWILYM SIMCOCK

Duet na 2 fortepiany ze specjalnie przygotowaną
oprawą wizualną, koncert z udziałem laureata Grand
Prix 2014 -
NSI QUARTET
MARIUS NESET QUINTET

sala kameralna:
Godz.21.30
KUBA PŁUŻEK


DZIEŃ 6
Niedziela 19.04

Stary KLASZTOR :
Godz.16.00
ZOHAR FRESCO QUARTET

sala teatralna:
Godz.19.00
KONCERT FINAŁOWY
I CZĘŚĆ:
BIG BAND ALEKSANDRA MAZURA

II CZĘŚĆ:
AGA ZARYAN oraz EUROPEAN JAZZ QUARTET
koncert "Remembering Nina & Abbey" poświęcony
twórczości Niny Simonne i Abbey Lincoln

sala kameralna:
Godz.22.30
WOJCIECH MYRCZEK

DZIEŃ 7
Poniedziałek 20.04

sala teatralna:
Godz.19.00
DAVE DOUGLAS HIGH RISK Electric Group
FEEL FREE featuring PIOTR WOJTASIK

POZOSTAŁE WYDARZENIA 51. FESTIWALU JAZZ NAD ODRĄ

WYSTAWY
50 lat JAZZ FORUM - okładki, fragmenty , płyty

ALL THAT JAZZ … - wystawa fotografii Łukasza Gawrońskiego
Twarze 50 Jazzu nad Odrą - wystawa fotografii Sławka Przerwy

JAM SESSIONS:
Gospodarzem kilku wieczorów w ramach Jam Sessions będzie Leszek Możdżer!

Sprzedaż biletów startuje 25 lutego (w sieci Eventim, Imparcie i na stronie internetowej JnO).

Więcej informacji: http://www.jazznadodra.pl, https://www.facebook.com/JazzNadOdra

(Pamela Uszyńska (specjalista ds. PR JnO)


Zaprasza LESZEK MOŻDŻER,
dyrektor artystyczny 51. Jazzu nad Odrą:

"Jazz Nad Odrą już po raz pięćdziesiąty pierwszy zgromadzi we Wrocławiu miłośników muzyki improwizowanej. To już pięćdziesiąt lat. Cała światowa branża odpisuje na maile sekretariatu JnO dosłownie w ciągu paru godzin, po tym można poznać, że ten festiwal to marka o światowym zasięgu i wysokiej renomie. Muzycy na całym globie wiedzą, że ten festiwal jest dobry i warto tu

Wie to też publiczność, która co roku zapełnia sale koncertowe Wrocławia, żeby posłuchać najwybitniejszych w świecie artystów. I to właśnie ci ludzie, liczeni raczej w setkach niż tysiącach, co roku wpadając w rezonans z najmocniejszymi umysłami epoki, które z estrad festiwalu Jazz Nad Odrą dają świadectwo poszukiwania piękna i opanowania ciała, wiedzą o co w tym wszystkim chodzi.

Mam wrażenie, że nasza publiczność to indywidualiści, ludzie, którzy dźwięk traktują poważnie, spędzają hektogodziny z muzyką będącą pożywieniem dla duszy. Pojawienie się tylu wybitnych ludzi w jednym miejscu i czasie powoduje zmiany w wibracjach całego miasta. Dostrajamy się. Nie łykamy byle czego. Tutaj nie chodzi o ilość. Każdego roku artyści i słuchacze rozjeżdżają się do domów zmienieni, bogatsi. Muzyka stawia podstawowe pytania, daje

Od wielu lat jestem za kulisami Jazzu Nad Odrą, znam tu każdą garderobę i każdy fotel w Imparcie. W tym roku po raz pierwszy zostałem dopuszczony do stołu Rady Starszych. Staramy się wspólnie wydestylować ze światowych muzycznych zjawisk zestaw takich artystów, za którymi warto pójść. Z którymi warto być. Których warto poczuć i posłuchać. Zanim powietrze wypełni się wibracjami trzeba dowieźć do Wrocławia ich fizyczne ciała z różnych zakątków świata, zapewnić im warunki techniczne, zadbać o detale których często nie da się opisać w kontrakcie. Trzeba się zmierzyć ze sztywną materią terminów i wymiarów bagażu. Czasami wznieść się ponad ego. Układając program festiwalu tolerujemy swoisty patos Jazzu nad Odrą, pamiętamy o jego długiej tradycji, ale chcemy żeby był zawsze młody. Nie szukamy sensacji. Prezentujemy uznanych mistrzów ale i lokalnych, predestynujących muzyków dla których występ na Jazzie Nad Odrą to wymarzona szansa. Nie chcemy słuchać tylko tych, co świetnie grają, chcemy słuchać tych, którzy są pięknymi ludźmi. Mistrzami w swoim fachu. Muzyka improwizowana to jeden z tych wymiarów w którym nie da się kłamać. Prawda? Prawda.

Zatem zapraszamy serdecznie na nową, 51. edycję Jazzu Nad Odrą. Jazz nad Odrą 2015". 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.28
Głosów: 288


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*