Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Byłem gitarzystą Niemena
Wysłano dnia 12-11-2014 o godz. 22:19:17
Temat: Książki
Książki Dorobkiem muzycznym Tomasza Jaśkiewicza (ur. 1943 Serock) można by obdarzyć kilku gitarzystów, a jednak poświęcona mu książka skupia się na współpracy z jednym tylko artystą - Czesławem Niemenem († 2004). Niewiele osób wie jednak, że mało brakowało, aby wybrał w życiu zupełnie inną drogę

O czym jest ta książka?

O życiu:
osobista historia legendarnego muzyka "gitarowych" lat 60. i 70., zwanych w Polsce big-beatem

O Niemenie:
pierwsza opowieść o piosenkarzu z perspektywy członka jego zespołu

O historii:
barwny obraz rzeczywistości społecznej i politycznej, od PRL-u po współczesność, z punktu widzenia środowisk estradowych


W 1967 roku (miałem dziesięć lat), spędzając wakacje w Gdyni, zobaczyłem afisz zapowiadający koncert Czesława Niemena i Akwareli. Zmusiłem rodziców, by kupili mi na niego bilet. Ojciec zawiózł mnie do Sopotu i dzielnie postanowił mi towarzyszyć, choć sądząc z tego, co opowiadał mamie, nie był tym specjalnie zachwycony. Ja byłem w euforii. W Akwarelach na gitarze grał Tomasz Jaśkiewicz.

20 listopada 2006 roku, a więc prawie czterdzieści lat później, na Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku poznałem Tomasza. Okazało się, że świetnie nam się gada. O wszystkim: o polityce, sztuce, Witkacym, alkoholach czy tarle troci (to bardzo słupskie tematy). Najwięcej emocji budziły jednak sprawy związane z big-beatem. Przecież Tomek go współtworzył, a ja byłem fanem tej muzyki. Budowałem z elementów big-beatu swój gust i światopogląd, wsłuchując się w każdy dźwięk i w każde słowo.

Od tamtej pory spotykaliśmy regularnie, czasem w Słupsku, najczęściej w Warszawie. Zawsze po takich rozmowach żałowałem, że ich nie nagrywamy. Myślałem, że to jest świetny materiał na książkę. Tomek ma niezwykłą cechę - potrafi z prostych zdarzeń wysnuwać wcale nieproste refleksje. Ma w sobie sporo autoironii i poczucia humoru. Naprawdę lubię go słuchać.

Tak powstała ta książka, opowieść o big-beacie i jego bohaterach, o płytach i koncertach, o gitarach, podróżach i powojennej Warszawie, o otaczającym nas świecie, który tak szybko się zmienia, a przede wszystkim o wspaniałym muzyku i skromnym, wrażliwym człowieku.
Witold Górka


Tomasz Jaśkiewicz (1943) - wybitny gitarzysta rockowy. Grał w warszawskim zespole Chochoły, w Czerwono-Czarnych, a od 1966 roku w Akwarelach Czesława Niemena. Jako jedyny z tego składu został w następnym zespole Niemena Enigmatic, z którym wziął udział w nagraniu albumów "Bema pamięci żałobny rapsod" i tzw. "Czerwonego albumu". Po rozstaniu z Niemenem grał m.in. z grupą Bemibem i zespołem Krzysztofa Sadowskiego. Występował także z Ewą Bem, Tadeuszem Woźniakiem, Andrzejem Dąbrowskim i wieloma Innymi wykonawcami. Po latach powrócił na wielkie sceny wraz z projektem Stanisława Soyki "W hołdzie Mistrzowi"

Witold Górka (1957): twórca kultury, redaktor muzyczny i filmowy, scenarzysta, autor muzyki filmowej. W czasie swojej kariery zawodowej związany m.in. z Rozgłośnią Harcerską, teatrem Akademia Ruchu, TVP Kultura i Siecią Kin Studyjnych.


Tytuł: Byłem gitarzystą Niemena
Autorzy: Tomasz Jaśkiewicz, Witold Górka
ISBN: 978-83-280-1056-7
Wydawnictwo: Olé (Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.)
Rok wydania: wrzesień 2014
Format: 142x202 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Czasy ludzie muzyka

(Serdecznie Dziękuję Paniom Edycie Woźnica i Paulinie Panek)Gitarzysta Niemena: kocham ten czas, kiedy grałem z Czesławem

Gitarzysta Niemena: 5 lat z najwybitniejszym wodzem 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.13
Głosów: 2033


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*