Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Jagger. Diabeł z przedmieścia
Wysłano dnia 04-06-2014 o godz. 21:36:32
Temat: Książki
Książki Micka Jaggera , od pięciu dekad frontmana The Rolling Stones , zawsze postrzegano jako typa wyjątkowo aroganckiego, narcystycznego supergwiazdora, którego seksualny apetyt i nonszalancję, z jaką traktował kobiety, można zostawić wyłącznie z wyczynami Casanovy, i którego rzekoma brawura w temacie narkotyków wywołała bodaj najsłynniejszy skandal w historii rocka.Dziś sir Mick Jagger, ponad siedemdziesięcioletni, nadal jest wzorem do naśladowania dla każdego młodego rockmana, który postanawia zawładnąć sceną.

Człowiek sukcesu, dla którego ten gigantyczny sukces, zdaje się nie mieć żadnego znaczenia... Wyjątkowy ekscentryk, który ceni sobie dyskrecję... Niebywały egocentryk, który nie lubi opowiadać o sobie...

Oto opowieść o tym, jak Andrew Oldham przemienił nieśmiałego studenta ekonomii o nazwisku Michael Philip Jagger we we współczesnego antychrysta; opowieść o tym, dlaczego zachowanie Jaggera na festiwalu Altamont świadczyło o jego odwadze, i o tym, jak tamte wydarzenia stały się smutnym końcem swingujących lat sześćdziesiątych, o paradzie pięknych kobiet - Marianne Faithfull , Chrissie Shrimpton, Biance Pérez-Mora Macias , Carli Bruni , Jerry Hall, Lucianie Morad (miał wyjątkową słabość do modelek); w końcu opowieść o trwałej, choć burzliwej spółce autorskiej Jagger-Richards.

Książka jest o Micku, autorze piosenek, tekściarzu, którego Symphony for the Devil to jeden z najwspanialszych utworów w historii muzyki popularnej, ale też o Micku, wirtuozie harmonijki ustnej, mogącym równać się z największymi mistrzami bluesa - tymi samymi, którzy inspirowali Stonesów, zanim głównym źródłem satysfakcji dla Micka i spółki stały się pieniądze.

Biografia pióra Philipa Normana jest wnikliwym studium nieprzeciętnego, wyrachowanego umysłu, dzięki któremu The Rolling Stones już od pół wieku dumnie zasiadają na tronie zarezerwowanym dla "najwspanialszego rockandrollowego zespołu świata".


„Najambitniejsza i najbardziej wyczerpująca z dotychczasowych biografii Jaggera”
The Rolling Stone

„Książka Normana gwarantuje dreszcz emocji. Nikt inny tak dobrze nie uchwycił tego splotu młodzieńczego żaru, talentu i marności egzystencji, który dał początek grupie The Rolling Stones”
The New York Times


Philip Norman (ur. 1943) - angielski dziennikarz, pisarz, a przede wszystkim biograf rockmanów. W wieku dwudziestu dwóch lat rozpoczął pracę w redakcji "The Sunday Times". W 1981 roku wydał Shout! , przełomową biografię The Beatles, która stała się bestsellerem po obu stronach Atlantyku. Jest również autorem biografii Eltona Johna, Johna Lennona i Buddy´ego Holly´ego.

Tytuł: Jagger. Diabeł z przedmieścia (Mick Jagger)
Autor: Philip Norman
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
ISBN: 978-83-7943-093-2
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: maj 2014
Format: 155x235 mm
Oprawa: twarda
Stron: 624 + wkładka 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 1 kg
Cena: + - 43 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Kamińskiemu
MICK JAGGER - ikona rock and rolla, jeden z najbardziej charakterystycznych i najszerzej rozpoznawanych frontmanów świata, niedościgły wzór dla rzeszy muzyków. Zarówno z zespołem Rolling Stones jak i sam - ustanawia nowe standardy muzyki rozrywkowej od ponad 50 lat kariery scenicznej.

Niniejszy album przepełniony dziesiątkami wysokiej jakości fotografii przedstawia drogę tej niepowtarzalnej osobowości show biznesu od lat szkolnych poprzez dekady, kiedy to Jagger odciskał swoje piętno na rynku muzycznym.

*****

W zależności, jak na spojrzeć, był to zwyczajny zbieg okoliczności lub łaskawy uśmiech bogów i rock and rolla, które przywiodły Micka Jaggera i Keitha Richardsa na ten sam peron stacji kolejowej Dartford w Anglii, jesienią 1961 roku. Dzięki temu ci dwaj odnowili kontrakt, zerwany w dzieciństwie. Jeśli jednak komuś potrzebny dowód boskiej interwencji, należy zauważyć, iż tego przełomowego dnia Richardsa zaintrygowało coś, co Jagger trzymał pod pachą: a mianowicie albumy płytowe Chucka Berry´ego i Muddy Watersa. "Lubisz Chucka Berry? Serio?" spytał podekscytowany Richards. "Ja też!"
Niedługo potem Mick i Keith zaczęli wspólnie spędzać czas w domu jednego lub drugiego i osłuchiwać swoje Ulubione płyty. Stało się jasne, że chociaż od lat mieszkali na dwóch przeciwległych krańcach miasta i uczęszczali do różnych szkół - Mick uczył się w London School of Economics, a Richards w Sidcup Art School - mają niemal identyczny gust muzyczny. I tak powstały podwaliny zespołu, który miał przetrwać całe życie. (...) (str. 18)

*****

Tytuł: Mick Jagger (Mick Jagger)
Autor: Billy Altman
Tłumaczenie: Anna Zdziemborska
ISBN: 978-83-274-0772-6
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: październik 2013 (Polska)
Format: 253x295 mm
Oprawa: miękka kartonowa
Stron: 208
Waga: około 1,4 kg
Cena: + - 69 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender
Czy to Jumpin' Jack Flash ? Street Fighting Man ? A Man of Wealth and Tast ? Jak się okazuje Mick jest nimi wszystkimi naraz - a także kimś więcej. Niemal wszystkie biogramy są zgodne: Jagger to żywioł, całkowity oryginał i niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych postaci popkultury.

Pewny siebie, arogancki, czasami tajemniczy, ale zawsze hipnotyzujący, pół wieku temu złapał nas za gardło i nigdy nie puścił.

Przez kilkadziesiąt lat Mick zazdrośnie strzegł swoich tajemnic. Teraz, z okazji 50. rocznicy istnienia Rolling Stonesów, Christopher Andersen , dziennikarz i autor bestsellerów, zdziera maskę najbardziej wielowymiarowej i enigmatycznej ikonie rocka w niczego nie przemilczającej biografii, niemal równie głośnej, jak sam Jagger. W oparciu o rozmowy z przyjaciółmi, krewnymi, innymi legendarnymi muzykami i ludźmi z branży – a także z żonami i legionem kochanek Jaggera – Andersen ukazuje w nowym świetle człowieka, którego nazwisko jest symbolem pewnej epoki. W swojej książce ujawnia:

● nowe szczegóły niewiarygodnych wyczynów seksualnych Jaggera z ponad czterema tysiącami kobiet (w tym z Madonną , Angeliną Jolie , Carly Simon , Lindą Rondstadt , Umą Thurman i Carlą Bruni ) oraz jego związki z kilkoma największymi gwiazdorami rocka. Opisuje także dzień, kiedy Jerry Hall – żona Micka – i Keith Richards błagali go, żeby zaczął się leczyć z uzależnienia od seksu

● skrywany przed opinią publiczną dramat rozgrywający się wokół pasowania Micka na kawalera, a także jego mało znane związki z brytyjską rodziną królewską, w tym z księciem Williamem i Kate Middleton

● to, co Jagger naprawdę myśli o dzisiejszych supergwiazdach takich jak Lady Gaga , Britney Spears , Beyoncé , Justin Timberlake , Kanye West czy Justin Bieber

● nigdy dotąd niepublikowane historie z dziejów burzliwych związków Jaggera – od tych, które łączyły go z kolegami z zespołu, nienasyconymi groupie i oszalałymi fankami, po intymne relacje m.in. z Andym Warholem , Johnem Lennonem i Jackie Onassis

● skandaliczną prawdę o tym co, ile i jak długo brał Jagger: kokaina, LSD , haszysz i spid

● biznesowe poczynania Micka i jego finansowe wyczucie, które pozwoliło mu zgromadzić majątek wart ponad 400 milionów dolarów

● burzliwe „małżeństwo” Micka i Keitha, które prawie się rozpadło wskutek uszczypliwych komentarzy Richardsa; a także skandale, ekscesy, szaleństwo i geniusz, które sprawiły, że Rolling Stonesi stali się „największym zespołem rockowym świata”.

To cwany mały ch…, muszę mu to przyznać”
(Keith Richards o Micku Jaggerze)

To jasne, że nie jestem wzorem cnót
(Mick Jagger)

Tytuł: Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera (The Wild Life and Mad Genius of Jagger)
Autor: Christopher Andersen
Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
ISBN: 978-83-61428-92-3
Wydawnictwo: Insignis Media
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 150x215 mm
Oprawa: twarda
Stron: 600 + wkładka 11 stron ze zdjęciami
Waga: około 375 g
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Piotrowi Mocniakowi
Znany dziennikarz muzyczny Marc Spitz (2.10.1969 Queens, Nowy Jork) zajął się ikoną kultury, człowiekiem, którego wkładu, wpływu i oddziaływania na naszą kulturę nie sposób przecenić, i stworzył wyjątkowo wnikliwy obraz dorobku Micka Jaggera (26.07.1943, Dartford, Anglia), lidera The Rolling Stones, buntownika i playboya, legendarną postać rock & rolla. Rok wcześniej ukazała się autobiografia Keitha Richardsa, więc możemy porównać, co ci panowie mają dopowiedzenia...

Udane połączenie biografii z kronikarskim opisem wydarzeń kulturalnych sprawia, że czyta się to jak pasjonujący dokument, który poprzez ciąg epizodów pokazuje, jak z dziecka wychowanego w powojennym Londynie klasy średniej wyrósł gwiazdor sceny, obracający się w najlepszym towarzystwie "sir Mick" i dojrzały już wiekiem rockowy mąż stanu.

Jagger to znacznie bogatszy portret artysty niż wszystkie jego wcześniejsze biografie, książka obfitująca w szczegóły, często dowcipna i oparta na starannie zebranym materiale. Sięgając do relacji imponującej liczby sławnych rockmanów, filmowców, pisarzy, radykałów i współczesnych artystów, którzy przyznają się do inspiracji dokonaniami Jaggera, Spitz snuje opowieść o życiu frontmana Stonesów, ale i podąża jeszcze dalej, analizując rozmaite odgrywane przezeń role: autentycznego bluesmana, wpływowego komentatora wydarzeń społecznych, rewolucjonisty obyczajowego, medialnego prowokatora, gwiazdy kina niezależnego, a także – i owszem – zręcznego niekiedy biznesmena gustującego w znacznie młodszych od siebie kobietach.

Pięćdziesiąt lat po tym, jak Mick pierwszy raz stanął na scenie jako frontman Rolling Stonesów, pora przyjrzeć się na nowo jego mitowi, odświeżyć go w duchu XXI wieku i dowiedzieć się, jak naprawdę stał się symbolem nowej wolności lat sześćdziesiątych, otrząsnął się po tragicznym koncercie w Altamont, przeistoczył się w rockandrollowego celebrytę, realizował się poza zespołem w filmach fabularnych i w jakich okolicznościach tak efektownie, acz anonimowo zaśpiewał w superprzeboju Carly Simon You’re So Vain . Po drodze zaliczył jeszcze rozmaite przejścia z Jamesem Brownem , policją, punkami, Trumanem Capote , Bryanem Ferrym , Guns N 'Roses i oczywiście Keithem Richardsem, swym duchowym bratem, a niekiedy złym duchem – z których wyszedł tym silniejszy. Od wczesnej młodości aż po lata sześćdziesiąte i później jedynym stałym elementem w życiu tego niedocenianego i nieprzewidywalnego artysty jest – częstokroć niedostrzegana – miłość do muzyki. Jagger to książka równie uduchowiona, prowokacyjna i wielowymiarowa jak on sam.

Tytuł: Jagger - buntownik, rockman, włóczęga, drań (Jagger, Rebel, Rock Star, Rambler, Rogue)
Autor: Marc Spitz
Tłumaczenie: Marzena Sobczak (1-84), Arkadiusz Belczyk (85-182), Andrzej P. Zakrzewski (1983-291)
ISBN: 978-83-7513-963-1
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: listopad 2011 (Polska)
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 310
Waga: około 700 g
Cena: + - 50 zł
Seria: Literatura


Serdecznie Dziękuję Paniom Justynie Kucharskiej i Marcie Znajomskiej

Biografia słynnego brytyjskiego wokalisty i współtwórcy zespołu The Rolling Stones, Micka Jaggera (26.07.1943, Dartford, Kent, Anglia), który żywą legendą i ulubieńcem fanów muzyki rockowej na świecie. Ten "człowiek o wielu twarzach" zrobił oszałamiającą karierę, która umożliwiła mu awans do elity towarzyskiej i finansowej Zachodu. Chris Sanford relacjonuje triumfalny pochód Jaggera i jego grupy przez estrady świata, nie stroniąc od opisów skandali, jakie wywoływali Rolling Stonesi.

Książka zawiera nowe szczegóły dotyczące dramatycznych konfliktów między Jaggerem, a słynnymi gitarzystami grupy Brianem Jonesem o Keithem Richardsem, a także znajomością gwiazdora z księżniczką Małgorzatą , Margaret Trudeau (10.09.1948), żoną byłego premiera Kanady, z Brigitte Bardot (28.09.1934) i Tiną Turner (26.11.1939). Autor poświęca wiele stron opisowi burzliwych związków Jaggera z kobietami: piosenkarką Marianne Faithull (29.12.1946), latynoamerykańską pięknością Bianką Pérez-Mora Macías (2.05.1945), supermodelką Jerry Hall (2.07.1956).

Tytuł: Mick Jagger - sympatyczny gbur (Mick Jagger - Primitive Cool)
Autor: Chris Sanford
Tłumaczenie: Adam Budzyński
ISBN: 83-07-02419-6
Wydawnictwo: Spółdzielnia Wydawnicza ”Czytelnik”
Rok wydania: 1995 (Polska)
Format: 125x198 mm
Oprawa: miękka
Stron: 457
Waga: około 500 g
Cena: + - 190 000 zł (sto dziewięćdziesiąt tysięcy starych zł); 19 zł (nowych zł)

Mick Jagger - lider The Rolling Stones, buntownik i playboy, legendarną postać rock & rolla, przyciągał zawsze uwagę massmediów. Przez lata udzielał odpowiedzi na prawie wszystkie pytania, jakie mogą wymyślić wścibscy dziennikarze. Przedstawił w wielu wariantach historię swojego życia i wyraził opinię na prawie wszystkie tematy. Z tego olbrzymiego materiału wybrałem te wypowiedzi, które ilustrują jego historię i pozwalają poznać poglądy na rock & roll i związany z nim styl życia. Pochodzą one ze wszystkich okresów jego kariery i zostały zaczerpnięte ze znanych i mniej znanych pism ukazujących się w Anglii i USA, nie pomijając tych efemerycznych magazynów muzycznych, o których czytelnicy nawet nie słyszeli. W kilku wypadkach wypowiedzi pochodzą z niepublikowanych wywiadów. Mam nadzieję, że ta książka pomoże czytelnikowi w nakreśleniu lepszego i bardziej precyzyjnego portretu tego znaczącego człowieka (Miles)

W książce jest mnóstwo czarno-białych zdjęć.

Tytuł: Mick Jagger o sobie (Mick Jagger in His own Words)
Autor: Pearce Marchbank i Sue Tritton – wybór: Miles
Tłumaczenie: Marek Zagaiński
ISBN: 83-85365-04-4
Wydawnictwo: Britannica Press & Education
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 175x245 mm
Oprawa: miękka
Stron: 128
Waga: około 300 g
Cena: + - ? zł


Faithfull - autobiografia - obowiązkowe uzupełnienie biografii Micka Jaggera

Sex drugs and rock'n'roll - wszystko to Marianne Faithull (29.12.1946 Hampstead w Londynie) przeżyła z podwójną intensywnością. Flirtowała z większością muzyków The Rolling Stones, ale najbardziej była związana z Jaggerem

Porywająca autobiografia, którą można by obdzielić kilka osób. W tej książce są wszyscy i wszystko, ale nie ma nawet cienia żalu czy usprawiedliwienia. Faithfull - bezkompromisowa i liryczna, arystokratka i bezdomna narkomanka, dusza towarzystwa uciekająca od zgiełku świata do domu w Dublinie, aktorka, która zawsze pozostaje sobą.

Oto cała prawda o Marianne. Albo tylko jej drobny wycinek. Resztę - jak śpiewa w jednej z piosenek - zachowa dla siebie.
"W roku 1964 piosenkę As Tears Go By wykonywała nieśmiała, drobna blondynka o delikatnym sopranie i subtelnej urodzie, do niedawna uczennica szkoły klasztornej. W 1987 roku śpiewała ją już zupełnie inna osoba. Dopiero co opuściła klinikę dla narkomanów. Ma szorstki, łamliwy głos. Głos niosący w sobie całe doświadczenie minionych lat. Na okładce płyty Strange Weather skrywa twarz w zniszczonych dłoniach. Ma nieco ponad czterdzieści lat, ale jej głos - o wiele więcej. Latem 1999 roku, podczas koncertów promujących album Vagabond Ways , ten sam tekst śpiewa dojrzała, mocno stąpająca po ziemi artystka. Marianne-Wielki Zwycięzca. Przezwyciężyła poważny długoletni nałóg i tym samym zniszczyła swój pop image utrwalany nie tylko przez znajomych, ale także przez media."
Faithfull nie podzieliła losu swoich znajomych. Buntownicy z lat 60. zmarli tragicznie - najczęściej z przedawkowania. Ci, którzy przetrwali, żyją w dostatku. Kiedyś wyznaczali drogi, którym miał podążyć rock, teraz zadowalają się wydawaniem co najwyżej poprawnych albumów. Marianne nie boi się eksperymentów muzycznych i chętnie nagrywa z wydawałoby się dalekimi sobie artystami. Mając blisko sześćdziesiątkę udowadnia, że nadal potrafi się artystycznie rozwijać i nie boi się odważnych przedsięwzięć, a do takich z pewnością należą jej ostatnie płyty.

Tytuł: Faithfull – autobiografia (Faithfull – An Autobiography by Marianne Faithfull with David Dalton, Little)
Autor: Marianne Faithfull i David Dalton
Tłumaczenie: Joanna Raczyńska
ISBN: 83-7163-578-8
Wydawnictwo: Książkowe Twój Styl
Rok wydania: 2005 (Polska)
Format: 167x220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 352
Waga: około 500 g
Cena: + - 35 zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.08
Głosów: 2084


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*