Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Beatlemania - opętanie czy obłęd?...
Wysłano dnia 01-05-2014 o godz. 13:39:52
Temat: Książki
Książki Zespół The Beatles to jedna z największych ikon kultury masowej, której początek można wiązać z debiutem Elvisa Presleya w połowie lat 50. XX wieku. Potem ruszyła lawina... like a rolling stone. W ciągu kilku lat świat całkowicie się zmienił i już nigdy nie był taki jak przedtem.Żywiołowo w Wielkiej Brytanii i w USA (a potem w innych krajach) zaczęły powstawać tysiące zespołów grających nową muzykę, tworzących całkiem nową estetykę, wyrażających emocje i marzenia młodych ludzi, ale i wpływających na ich styl życia. Większość z tych zespołów rozpadła się po nagraniu jednej czy dówch płyt i nikt dziś o nich nie pamięta, ale niektóre przeszły do historii i będą żyć wiecznie poprzez swoje piosenki.

Jednym z takich zespołów jest The Beatles, który działał wprawdzie tylko dziesięć lat (1960-1970), ale jego blask trwa i nie zgaśnie, dopóki ludzie będą słuchać muzyki. Nie wiem, czy jest sens pisać i czytać historie zespołów muzycznych – raczej powinno się słuchać skomponowanych przez nie i wykonywanych utworów. Może jednak czasem warto zrobić wyjątek?

Jeśli tak, to na pewno warto poznać zaskakującą historię The Beatles napisaną przez Marka Szpejankowskiego. Po pierwsze jest to jedno z niewielu dzieł na ten temat, jakie wyszły spod pióra polskiego autora. Po drugie podziw budzi skrupulatność i umiejętność wyszukania naprawdę ważnych i ciekawych informacji o zespole oraz ograniczenie własnych komentarzy do niezbędnego minimum. Po trzecie autor sprawnie posługuje się językiem polskim i ma dar sprawnego prowadzenia narracji, co czytelnikowi nie pozwala łatwo oderwać się od lektury.

A teraz – razem z Sierżantem Pepperem zakupcie Ticket to ride na Penny Lane do Yellow Submarine i udajcie się spokojnie do Golden slumbers

Tytuł: Beatlemania - opętanie czy obłęd? Zaskakująca historia zespołu The Beatles
Autor: Marek Szpejankowski
ISBN: 978-83-7339-129-1
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza CB
Rok wydania: kwiecień 2014
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 292
Waga: około 525 g
Cena: + - 42 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Andrzejowi Zasiecznemu
"Moi Beatlesi czyli życie na 33 i 1/3 obrotu" to książka w której Roman Stinzing podsumowuje swoją prawie pięćdziesięcioletnią fascynację zespołem The Beatles.

Jednocześnie fabuła ukazuje obraz życia codziennego nastoletniego chłopaka, który dorastał w Polsce Ludowej wraz z muzyką The Beatles, a dziś - jako człowiek dorosły - żyje w cieniu ich legendy, która nie tylko jego nie przestaje fascynować.

Wstęp

Moi Beatlesi czyli życie na 33 i 1/3 obrotu obrotu to tytuł przewrotny, ale czy zespół The Beatles nie był w Polsce lat 60. minionego już stulecia dostępny tylko w wymiarze 33 i ⅓ oraz 45 obrotu? Jego członkowie stali się dla milionów młodych ludzi na całym świecie symbolem swojego pokolenia i młodzieńczych idei, w każdej sferze życia. I nic już nie było takie samo jak przed bitlemanią.
Los sprawił, że urodziłem się w Sopocie - mieście, w Którym po raz pierwszy jako nastolatek usłyszałem rock and rolla (w Polsce jej odpowiednikiem był big-beat). Tu zrodziła się moja fascynacja Beatlesami, która trwa już bez mała pięćdziesiąt lat.
Na stronach tej książki nie analizuję twórczości muzycznej, czy zmian socjologicznych dokonujących się pod wpływem twórczości zespołu w latach 60. Powracam jednak do tego przełomowego momentu, ukazuję obraz codzienności nastoletniego chłopaka, który dorasta wraz z muzyką, a następnie z legendą The Beatles (...)
Przez ponad czterdzieści pięć lat moja pasja kolekcjonerska związana z zespołem The Beatles pozostawała w mojej osobistej sferze. Wiedzieli o niej tylko moi bliscy. Pierwszy raz niewielki fragment kolekcji zaprezentowałem w 2010 roku na antenie Pomorskiej TV. Patrząc dziś na moją płytotekę liczącą trzysta egzemplarzy, z czego 90 procent stanowią płyty z lat 1959-1974, odczuwam satysfakcję. Zastanawiam się, czy dzisiaj, w dobie internetowych portali aukcyjnych, gdy wszystko jest na wyciągnięcie ręki, zakup płyty winylowej Rubber Soul Beatlesów wywołuje tyle emocji, jak u mnie wiele, wiele lat temu?
Roman Stinzing

Tytuł: Moi Beatlesi czyli życie na 33 i 1/3 obrotu
Autor: Roman Stinzing
ISBN: 978-83-63709-43-3
Wydawnictwo: Oskar
Rok wydania: wrzesień 2013
Format: 175x250 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Stron: 160 + 34 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Jarosławowi Boryna
50 lat temu grupa młodych Anglików zebrała się w prymitywnym, zachodnioniemieckim studio nagraniowym w Hamburgu. Basista i perkusista liverpoolskiej grupy Rory Storm and the Hurricanes połączyły siły z trzema członkami konkurencyjnej grupy ze swojego miasta - The Beatles - aby zmierzyć się ze standardami Summertime i Fever

Mimo że nagranie zaginęło w pomroce dziejów, dziwna alchemia, która wytworzyła się tego dnia, przetrwała. W sobotę 15 października 1960 roku John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr nagrywali razem po raz pierwszy.

Cokolwiek tego dnia zaiskrzyło, pozostało z nimi, bowiem prawie dwa lata później - tak jak wskazywał kontrakt płytowy - los skierował Ringo z powrotem na orbitę Beatlesów, tym razem na dobre. Grupa okrzepła, a świat muzyki miał nigdy nie był już taki jak wcześniej.

The Beatles: Pięćdziesiąt cudownych lat to prawdziwa gratka dla miłośników najsłynniejszej grupy świata.

Na stronach tej książki Czytelnik znajdzie ponad 200 unikatowych zdjęć najsłynniejszej grupy świata, uzupełnionych ciekawostkami, nieznanymi faktami i anegdotami związanymi z The Beatles.

Tytuł: The Beatles. Pięćdziesiąt cudownych lat. (The Beatles - 50 Fabulous Years)
Autor: Robert Rodriguez
Tłumaczenie: Danuta Fryzowska
ISBN: 978-83-274-0195-3
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 176
Waga: około 1,175 kg
Cena: + - 29 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender
Jest tylko jedna książka prawdziwie opisująca The Beatles . Właśnie trzymasz ją w dłoni.
W latach 1967–1968 Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy z Beatlesami, którzy wówczas definiowali gusta nowej generacji i tworzyli podstawy współczesnej muzyki popularnej.

Jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp nie tylko do Johna, Paula, George’a i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Podczas współpracy z zespołem i jego otoczeniem zebrał pokaźne bogactwo materiałów – często intymnych i odsłaniających nieznane fakty. To czyni z niniejszej książki biografię-matkę, na której pozostali biografowie opierają swoje własne teksty.

The Beatles to rzetelne i kompletne dzieło, które aktualizuje historię członków zespołu o informacje na temat ich solowych karier i życia prywatnego. Dzięki archiwaliom autora i samych Beatlesów książka ta rzuca zupełnie nowe światło na legendę gigantów rock and rolla.

Opieka merytoryczna: Piotr Metz.

*****

„Beatlesi uratowali świat od nudy”, mawiał George Harrison. Tak samo Hunter Davies uratował od nudy wszystkich spragnionych wiedzy fanów Wielkiej Czwórki. To nie tylko ta pierwsza, wydana przecież jeszcze w 1968 roku, kanoniczna książka o Beatlesach. To także jedyna biografia, której autor był naocznym świadkiem opisywanych przez siebie wydarzeń. Wszystkie informacje, fakty, anegdoty, które przytacza, to historie z pierwszej ręki - niczym zbierane przez niego z podłogi studia Abbey Road rękopisy piosenek, które Fab Four nagrywali w jego obecności. "Dziś tę książkę traktuje się jak «źródło pierwotne», zauważa trochę nieskromnie Davies we wstępie do najnowszego wydania swojego dzieła. Pozwólmy mu na tę chwilę autorskiego triumfu. W pełni na nią zasłużył.
Robert Sankowski, „Gazeta Wyborcza”

„Oto piekielnie absorbująca opowieść z samego serca ery Swingującego Londynu... W ciągu kilkunastu miesięcy przebywania w wewnętrznym kręgu legendarnej supergrupy The Beatles dziennikarz Hunter Davies gruntownie przepytał jej członków, ich rodziców i najbliższych przyjaciół, był też świadkiem narodzin "Sierżanta Pieprza" i "Białego albumu". W przeciwieństwie do innych książek o Wielkiej Czwórce dzieło Daviesa w naturalny sposób oddaje klimat tamtej ultrakreatywnej epoki. Dla każdego szanującego się fana Beatlesów ta oficjalna biografia to lektura absolutnie obowiązkowa".
Tymon Tymański

„Pierwszy realistyczny opis niezwykłej i największej grupy na świecie. Nie ma nic bliższego muzyce niż ta książka. Hunter Davies opisał autentyczność Beatlesów i pozwolił nam, czytelnikom, pobyć przez chwilę obok najpopularniejszych muzyków wszech czasów".
Wojciech "Lala" Kuderski, Myslovitz

„Książka doskonała, bardzo przystępnie napisana, bez niepotrzebnych ozdobników i "lania wody". Czyta się lekko i z przyjemnością. To niewątpliwa gradka dla każdego fana The Beatles, bo stanowi niezbędne źródło informacji o jednym z najbardziej znanych zespołów ".
Jacek "Jaca" Kuderski, Myslovitz

„Obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów The Beatles. Biografia napisana w czasach, kiedy Beatlesi działali i byli w najlepszej formie. Mnie najbardziej interesuje początek ich kariery, a tu jest on opisany znakomicie".
Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny


Hunter Davies (1936) brytyjski pisarz, dziennikarz i nadawca radiowy. Autor ponad trzydziestu książek. Pisze dla „Sunday Times”, „Daily Mail” i „New Statesman”. Razem z żoną i córką – również zajmującymi się pisarstwem – mieszka w Londynie.


Tytuł: The Beatles. Jedyna autoryzowana biografia. (The Beatles)
Autor Hunter Davies
Tłumaczenie: Aleksandra Machura
Współpraca: Aleksandra Kubiak
ISBN: 978-83-63248-69-7
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 155 x 220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 576 + + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 900 g
Cena: + - 54 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Pawłowi Szczepanikowi
The Beatles odmienili XX wiek. Choć od rozpadu zespołu upłynęło ponad czterdzieści lat, ich muzyka nadal nie ma sobie równych i cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ich twórczość stanowi jedno ze szczytowych osiągnięć muzyki rozrywkowej.

Byli pomysłowi, zręcznie operowali muzycznymi stylami, mieli wrodzone wyczucie i muzyczną intuicję. W ich przypadku to, co popularne, było jednocześnie najwyższych lotów. Zapoczątkowali wiele trwałych zmian w muzyce i kulturze.

W tej książce znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat zespołu, jego historii i artystycznej spuścizny. Dowiesz się więcej o utworach i filmach, które nagrali, o miejscach, gdzie dawali koncerty, a także o ludziach, którzy wywarli na nich największy wpływ. Znajdziesz tu również zbiór ciekawostek związanych z zespołem.
Dowiedz się, za co świat tak kocha Beatlesów.

Historia: od ciasnych liverpoolskich klubów po ogólnoświatową beatlemanię, rozpad zespołu i dalsze losy jego członków.

Muzyka: przenikliwe analizy i recenzje wszystkich albumów Beatlesów, a także ich solowego dorobku aż do Electric Arguments Paula McCartneya.

Kanon: pięćdziesiąt najlepszych piosenek Czwórki z Liverpoolu.

Na ekranie: filmy, spoty telewizyjne, dokumenty i występy w programach rozrywkowych.

Piąty Beatles: George Martin, Yoko Ono, Magic Alex, Klaus Voormann i inni świadkowie magii Beatlesów.

Piąty Beatlesologia: najlepsze książki, najdziwniejsze covery, najobszerniejsze strony internetowe, najbardziej niewiarygodne ciekawostki.

Polecane przez samego sierżanta Pieprza!

Wszystko, czego chcieliście się dowiedzieć o Czwórce z Liverpoolu
„The Independent”

– Chłopaki, dokąd się wybieramy?
– Na szczyty!
– Jest jeszcze jakiś niezdobyty?
– Na szczyty list przebojów!

Zawołanie bojowe Beatlesów z początku lat 60.

Wstęp

Za co świat tak kocha Beatlesów? Ta miłość, nazwana przez Dereka Taylora "najwspanialszym romansem na świecie", nie słabnie mimo upływu czasu. W 2000 roku, 31 lat po rozpadzie zespołu, album z kompilacją największych hitów Beatlesów zatytułowany 1 rozszedł się w rekordowym nakładzie, deklasując pozostałe wydawnictwa płytowe tego czasu. Od 2009 roku bilety na zainspirowane muzyką zespołu przedstawienia Cirque du Soleil pt. Love rozchodzą się w Las Vegas błyskawicznie. W 2009 roku na rynku pojawiły się długo wyczekiwane zremasteryzowane nagrania piosenek Czwórki z Liverpoolu oraz poświęcona Beatlesom gra wideo z serii Rock Band. Nawet czterdzieści lat po rozpadzie nieistniejący już zespół nadal święci triumfy.

Tytuł: Beatlesi. Za kulisami sukcesu. (The Rough Guide to The Beatles)
Autor: Chris Ingham
Tłumaczenie: Jakub Bartoszewicz / Quendi
ISBN: 978-83-7778-330-6
Wydawnictwo: G+J Gruner + Jahr Polska Sp. z o.o.
Rok wydania: październik 2013 (Polska)
Format: 155 x 230 mm
Oprawa: twarda
Stron: 496
Waga: około 950 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Reni Bogiel-Mikołajczyk
SZAŁ! to lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Beatlesów , ale dla każdego, kto interesuje się muzyką rozrywkową. To zadziwiająca opowieść o czterech chłopakach, którzy zmienili świat. To jedna z najwspanialszych historii wszech czasów opowiedziana przez Philipa Normana. Mistrz muzycznych biografii Philip Norman w genialnym stylu uchwycił magię fenomenu Beatlesów. Opowiada o Johnie , Paulu , George’u i Ringo w ich szalonych latach młodzieńczych i o drodze, jaką przeszli ku międzynarodowej sławie.

Ujawnia kulisy upadku wytwórni Apple Records , gdy po potężnym imperium pozostały jedynie gniew i podejrzenia. To jedna z najwspanialszych historii w dziejach muzyki rozrywkowej zakończona brutalnym, zabójstwem Johna Lennona.

Chyba tylko John celnie to ujął, zaraz na początku lat siedemdziesiątych, kiedy wszyscy wokół niego opłakiwali koniec epoki, upadek ruchu, zagładę kultury, śmierć marzenia. Z typową dla siebie powalającą szczerością stwierdził: "Rozpadł się zespół rockowy i tyle. Nic wielkiego"
I w ostatecznym rozrachunku z pewnością do tego się to wszystko sprowadza. Jakkolwiek wielkim talentem i nowatorstwem wykazali się Beatlesi, jakkolwiek wielka otaczała ich sława - wręcz magia - zasadniczo byli tylko zespołem rockowym, który się rozpadł.
A może jednak czymś więcej?

"Niekwestionowana, najlepsza biografia Beatlesów"
Sunday Times

"Po prostu porywająca"
New York Times

"Fascynująca"
Financial Times

"Mnóstwo faktów potwierdza tę historię, a i tak brzmi ona niewiarygodnie"
Time

"Dla fanów The Beatles, ulubionego zespołu nas wszystkich. Od 50 lat"
Piotr Metz

Tytuł: Szał!. Prawdziwa historia Beatlesów. (Shout! The True Story of the Beatles)
Autor: Philip Norman
Tłumaczenie: Arkadiusz Belczyk
Konsultacja: Piotr Metz
ISBN: 978-83-7642-193-3
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: czerwiec 2013 (Polska)
Format: 175 x 240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 576 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 1,2 kg
Cena: + - 64 zł

Serdecznie Dziękuję Paniom Iwonie Świerczek i Justynie Kubiesa
Takiej książki o słynnym zespole The Beatles jeszcze w Polsce nie było. Żadnej konkurencji. Ukazywały się inne pozycje o tej grupie, ale ten album pt. "The Beatles - I stała się muzyka" przebił wszystkie.

Przede wszystkim książka przepięknie wydana. Na 448 stronach zmieściło się wszystko, co dotyczy tego zespołu.

- Około 900! fotografii znanych, mało znanych i nigdy niepublikowanych, pochodzących z archiwum Daily Mail, brytyjskiej gazety wydawanej w formacie tabloidu.

- Wspomnienia związane z zespołem

- Szczegółowe kalendarium

- Relacje z wydarzeń

- Jest też mnóstwo pamiątek z kopiowanych, jak np. plakaty, wycinki z gazet, bilety na koncerty, okładki płyt i inne fajne rzeczy.


Wszystko ułożone chronologicznie, wspierane przez bardzo pouczający tekst, a każde zdjęcie jest opisane.

O to wszystko postarało się wydawnictwo SOLIS Pana Andrzeja Kopera z Warszawy.

Pierwszą datą, która rozpoczyna podróż przez karierę The Beatles jest:

- 19 września 1934 roku - W Liverpoolu urodził się Brian Epstein, późniejszy menadżer zespołu.

Ostatnią jest:

-2 kwietnia 2007 roku - Jakiś szaleniec wjechał autem na posiadłość Paula McCartneya w Peasmarsh, nie bacząc na ogrodzenie, później spowodował wypadek drogowy i został zatrzymany przez policję

Beatlesi wiedzieli, że są wyjątkowi. W Liverpoolu i Hamburgu dostrzeżono to najwcześniej. Później byli Brian Epstein i George Martin, po nich cały kraj, a wreszcie - świat. Po blisko pięćdziesięciu latach muzyka Beatlesów jest tak samo świeża, żełna życia i nowatorska, jak wtedy gdy wytłoczono ją na płytach po raz pierwszy.

Tytuł: The Beatles. I stała się muzyka… (The Beatles Then there Was Music)
Autor: Tim Hill
Tłumaczenie: Magdalena Bugajska (182-423), Ewa Stahnke (kalendarium), Paweł Cichawa (7-181 – tekst główny)
ISBN: 978-83-87112-88-2
Wydawnictwo: SOLIS Andrzej Koper
Rok wydania: Październik 2010 (Polska)
Format: 250x290 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
Stron: 448
Waga: około 2,6 kg
Cena: + - 169 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Danusi Koper

Ilustrowana biografia: The Beatles

Książka z serii Ilustrowana biografia to zbiór wyjątkowych, często unikalnych zdjęć słynnych muzyków legendarnych The Beatles . Czytelnik znajdzie tu fotografie wykonane podczas tras koncertowych, prywatnych spotkań, podczas występów.


"Latem 1962 roku, kiedy John, Paul, George i Ringo zaczynali grać razem, narodziła się legenda muzyki popularnej. Czterej chłopcy z Liverpoolu dzięki swemu talentowi jak burza opanowali świat muzyki. Genialne kompozycje Lennona i McCartneya zapanowały nad wyobraźnią młodzieży i dorosłych, a sama obecność zespołu na scenie często wystarczała, by wprawić w histerię nastoletnią publiczność."

Tytuł: Ilustrowana biografia: The Beatles (The Illustrated Biography: The Beatles)
Autor: Tim Hill, Alison Gauntlett, Gareth Thomas, Jane Benn
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
ISBN: 978-83-7626-752-4
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 1,15 kg
Cena: + - 40 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender
The Beatles: nieznane fotografie to wyczerpujący zapis wielu lat niezwykłych dziejów zespołu. 600 wspaniałych zdjęć zrobionych przez fotoreporterów Associated Newspapers pochodzi z archiwów gazety Daily Mail. Wiele fotografii to odbitki S 200 odbitek z negatywów dotąd nieudostępnianych, publikowanych po raz pierwszy wraz z wyczerpującym komentarzem. Informacje umożliwiają zapoznanie się z historią zespołu, który osiągając status ikony muzyki pop, wywarł znaczący wpływ na całe ówczesne pokolenie. Książka przedstawia wydarzenia, które wstrząsnęły światem i których echo rozchodzi się do dziś. Książka The Beatles: nieznane fotografie próbuje opowiedzieć ich niezwykłą historię poprzez zdjęcia. Fani największego zespołu XX wieku będą czerpać radość z tej ksiąki dzięki wytrwałości oraz ciężkiej pracy zespołu, który ją przygotował.

Tytuł: The Beatles: nieznane fotografie (The Beatles: unseen archives)
Autor: Tim Hill i Marie Clayton
Tłumaczenie: Małgorzata Pawlak
ISBN: 978-1-4075-1638-7
Wydawnictwo: Parragon
Rok wydania: 2007 (Polska)
Format: 220x275 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 384
Waga: około 1,8 kg
Cena: + - 45 zł

jpgr.co.uk


The Beatles po rozpadzie 1970-1982 to pierwsza książka, systematyzująca praktycznie wszystko, co zrobili John, Paul, George i Ringo po tym, jak ich zespół przestał istnieć... każde nagranie, każdy koncert, każde pojawienie się w radio czy telewizji, każdy wywiad... i wiele więcej. Zapisano tu każde, związane z Beatlesami wydarzenie, bez względu na to, czy tak donośne jak tragiczna śmierć Johna, czy też tak przewidywalne, jak zawrotne ceny pamiątek, osiągane na kolejnych aukcjach.


środa, 1 kwietnia 1970 - Ringo Starr zostaje ostatnim Beatlesem , biorącym udział w sesji nagraniowej zespołu w londyńskim studiu EMI Abbey Road, kiedy pracując w studiu numer jeden z Philem Spectorem dodaje overduby do ścieżek perkusji w utworach Across the Universe, The Long and Winding Road oraz I me Mine

czwartek, 30 grudnia 1982 - Beatlesi ponownie pojawiają się w eterze, tym razem w programie Mike´a Reada w BBC Radio One pt. A History of the Abbey Road Studios, transmitowanym dziś wieczorem między 19.01 a 19.59

Autor Keith Badman opisał każde spotkanie Johna, Paula, George'a i Ringo, bez względu na jego znaczenie, czas i miejsce. Praca pełna jest szczegółów spotkań, zarówno ważnych, jak i trywialnych, w studio, na scenie i na ławach sądów. Znajdziemy w niej urywki głównych wywiadów, które wyjaśniają wzloty i upadki w powikłanych stosunkach między czwórką artystów, a nieco później między trójką tych, którzy przetrwali.

Tytuł: The Beatles: Po rozpadzie 1970-1982 tom 1 (The Beatles After The Break-up)
Autor: Keith Badman
Tłumaczenie: Bogusław Lubański
ISBN: 83-87598-61-5
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: listopad 2004 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 376
Waga: około 800 g
Cena: + - 53 zł

The Beatles po rozpadzie 1983-2000 to pierwsza książka, systematyzująca praktycznie wszystko, co zrobili John, Paul, George i Ringo po tym, jak ich zespół przestał istnieć... każde nagranie, każdy koncert, każde pojawienie się w radio czy telewizji, każdy wywiad... i wiele więcej. Zapisano tu każde, związane z Beatlesami wydarzenie, bez względu na to, czy tak donośne jak tragiczna śmierć Johna, czy też tak przewidywalne, jak zawrotne ceny pamiątek, osiągane na kolejnych aukcjach.


styczeń 1983 - Wystawa zdjęć Lindy McCartney zamieszczonych w książce Photographs zostaje otwarta w Liverpoolu, w mieszczącej się przy 90-92 Whitechapel galerii Open Eye, gdzie odwiedza ją około 9 tysięcy osób. (Prace wystawiane były wcześniej w Australii i Niemczech)....

grudzień 2000 - W drugim tygodniu tego miesiąca, były dom Johna Lennona, znajdujący się w Liverpoolu przy 251 Menlove Avenue, zostaje uhonorowany tablicą Blue Plaque.

Keith Badmanto stały współtwórca magazynu 'The Beatles Book' oraz 'Record Collector'. Był on konsultantem telewizyjnego serialu dokumentalnego 'The Beatles Anthology', a na wielu europejskich konwencjach Beatlesów przedstawiał związane z grupą materiały wideo. Traktowany jako światowy autorytet w kwestii związanych z Beatlesami materiałów filmowych i ogólnie muzyki pop, Keith spędził wiele lat na poszukiwaniach filmów o Beatlesach, zarówno jako grupy, jak i artystów solowych. Był konsultantem wszystkich trzech serii programu Channel 4 pt. 'My Generation', serialu BBC o historii muzyki pop pt. 'Dancing In The Street' oraz wielu innych telewizyjnych filmów dokumentalnych o muzyce rockowej. Keith Badman to współautor swoistego pamiętnika The Rolling Stones z lat sześćdziesiątych pt. 'Good Times Bad Times', biografii zespołu The Small Faces o nazwie 'Quite Naturally', a także 'Empire Made: A Guide To Everything Mod'.

Tytuł: The Beatles: Po rozpadzie 1983-2000 tom 2 (The Beatles After The Break-up)
Autor: Keith Badman
Tłumaczenie: Bogusław Lubański
ISBN: 83-87598-55-0
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: czerwiec 2005 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 400
Waga: około 900 g
Cena: + - 67 zł
Oto, po raz pierwszy wydana drukiem, historia The Beatles opowiedziana przez nich samych.

"The Beatles. Antologia" to książka wyjątkowa! Składają się na nią osobiste wspomnienia oraz cenne zdjęcia. Fotografie (około 1200!) z rodzinnych zbiorów przenoszą nas w czasy, kiedy John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Richard Starkey byli zwykłymi chłopcami dorastającymi w Liverpoolu. Każdy z nich opowiada o swym dzieciństwie, rodzinie a także o tym, jak trafił do zespołu, dzięki któremu cały świat poznał ich jako Johna, Paula, George'a i Ringa. Następnie wszyscy czterej przybliżają niesamowitą historię swego życia jako The Beatles. Począwszy od pierwszych bardzo nieporadnych występów, przez fenomen, jakim było osiągnięcie światowej sławy, muzyczne i społeczne przemiany podczas szczytu ich popularności, aż po rozpad zespołu.

W opowieści Beatlesów wplecione są wspomnienia ich najbliższych współpracowników - menedżera tras Neila Aspinalla, producenta George'a Martina oraz rzecznika prasowego Dereka Taylora. Wśród licznych zdjęć i reprodukcji różnych dokumentów jest wiele udostępnionych zarówno przez Apple, jak i EMI. To jest rzeczywiście historia opowiedziana od kulis, zawierająca wiele nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów i fotografii.

Niniejsza publikacja jest praktycznie autobiografią The Beatles. Podobnie jak ich muzyka, która jest już częścią życia wielu z nas, ta książka jest ciepła, szczera, zabawna i wzruszająca. Jest pierwszą historią The Beatles opowiedzianą ich słowami

Tytuł: The Beatles. Antologia (The Beatles Anthology)
Autor: The Beatles + Neil Apinall, sir George Martin, Derek Taylor
Tłumaczenie: Roman Rogowiecki
ISBN: 83-7184-092-6
Wydawnictwo: Wiedza i Życie
Rok wydania: 2002 (Polska)
Format: 255x345 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 368
Waga: około 2,8 kg
Cena: + - 150 zł

'Fajny opis'
'Fora'


Historia muzyki rozrywkowej, a ściśle – rock & rolla, została uwarunkowana dwoma wydarzeniami. Pierwsze odbyło się za sprawą '"Elvisa Presleya"' (8.01.1935 w Tupelo - 16.08.1977 w Memphis) , który w porywający sposób dokonał jego syntezy, błyskawicznie zdobywając nieprawdopodobną wręcz popularność. Drugie (Będące rozwinięciem pierwszego), to pojawienie się grupy ' The Beatles ' . Ich wkład w rozwój tego gatunku jest niezaprzeczalny, stając się swoistym kanonem dla następnych muzycznych generacji. Spośród wielu grup, najbardziej skutecznie podążyły tym tropem: ' E.L.O. ' ' Tears for Fears ' oraz ' Oasis' . Jak to możliwe, że czterech chłopców zafascynowanych rock & rollem, pchnęło ten gatunek muzyczny na zupełnie nowe tory, osiągając olbrzymi sukces? O tym właśnie jest ta książka.

Tytuł: The Beatles. Za kulisami sławy
Autor: Leszek Rudnicki
ISBN: 83-913644-1-0
Wydawnictwo: Cold
Rok wydania: 2001
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
Stron: 280
Waga: około 350 g
Cena: + - 30 zł

'"recenzja książki"'Gdy w maju 1956 roku 16-letni John Winston Lennon usłyszał Elvisa Presleya w piosence ' Heartbreak Hotel' , wiedział już, że jedynym jego przeznaczeniem jest rock & roll. ' The Quarry Men' , jak każdy z kilkuset liverpoolskich amatorskich zespołów skifflowych, grywali na szkolnych zabawach tanecznych lub na modnych wtedy fetach kościelnych. John Lennon był absolutnym liderem grupy.
Żaden artysta nie utożsamiał epoki, w której żył, lepiej od "Czwórki z Liverpoolu". Beatlesi ulegali modom, ale w mniejszym stopniu sami je kształtowali. Zespół The Beatles był w dziejach muzyki popularnej zjawiskiem wyjątkowym, również ze względu na jedyne w swoim rodzaju objawy uwielbienia ze strony fanów oraz rekordowo wysokie nakłady płyt.
Kim wtedy byli? Kim są dziś? Mitem, legendą, przygodą większą niż życie. Barwnym symbolem lat 60-tych - ciągle żywym i niewiarygodnie bliskim dla armii swych fanów z całego świata. Tak było wczoraj, tak jest dziś, tak będzie jutro. Wszystkim, którzy kochają ich muzykę, którzy chcą poznać nie tylko ich historuę, ale i prawdę o nich - tym wszystkim dedykujemy tź książkę. The Beatles. Tak było.

Tytuł: The Beatles. Tak Było
Autor: ' Jerzy Tolak'
Tłumaczenie:
ISBN: nie podano
Wydawnictwo: RING
Rok wydania: 1992
Format: 200x285 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 119
Waga: około 500 g
Cena: + - 74 000 zł (siedemdziesiąt cztery tysiące zł!)

' Recenzje'


Niniejsza publikacja tym różni się od innych poświęconych grupie The Beatles , że zawiera kompletne opracowanie dorobku fonograficznego zespołu, zwane dyskografią. Wszystkie płyty przedstawiono w porządku chronologicznym. Dla czytelności, każdy utrwalony na płycie utwór Beatlesów otrzymuje swój numer porządkowy, przywoływany w razie powtórzenia utworu w Nowym wydaniu. Każda pozycja dyskografii zawiera następujące informacje: symbol fonograficznego formatu (SP/EP/MAX,LP,CD,MC), numer katalogowy, nazwę wytwórni, datę wydania, tytuł płyty i spis utworów z czasami ich trwania. Nazwiska autorów podawane są jedynie w przypadkach, gdy utworów nie podpisała spółka kompozytorska Lennon - McCartney. Pełny opis zamieszczany jest przy pierwszym pojawieniu się nagrania w dyskografii oraz w ramach opisów płyt długogrających.

Aby nie komplikować posługiwania się dyskografią przyjęto, że odpowiednie utwory z rynku brytyjskiego i amerykańskiego nie różnią się między sobą. Ówczesna praktyka wytwórni EMI wymagała wysyłania taśm matek do pozaeuropejskich państw odpowiednio wcześniej, aby możliwa była ich równoczesna publikacja na całym świecie. Bardzo prawdopodobnie są zatem różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami utworów na wczesnych tłoczeniach płyt w różnych krajach świata. Wydania późniejsze nierzadko zawierały już poprawioną, ostateczną wersję danego utworu.

Inną częstą praktyką tego okresu było dwukrotne zgrywanie materiału dźwiękowego dla celów wydania monofonicznego i stereo. W Wielkiej Brytanii długogrające płyty monofoniczne wytwórni Parlophone nosiły prefiks "PMC", wydania stereo "PCS". W Stanach Zjednoczonych Capitol oznaczał płyty odpowiednio "T" lub "MAS" i "ST" lub "SMAS". Bardzo często odpowiadające sobie utwory pojawiły się w innych wersjach na płytach długogrających i na monofonicznych singlach oraz "czwórkach". Nie uwzględniamy tych różnic z uwagi na popularny charakter dyskografii.

Nasza książka obejmuje wszystkie oficjalne wydawnictwa zespołu The Beatles i jego członków, wydane w Wielkiej Brytanii w latach 1962 - 1992. W przypadku nagrań pochodzących spoza katalogu wytwórni EMI przedstawiono pierwsze wydania płyt oraz ich ważniejsze wznowienia z lat późniejszych. Dyskografia nie obejmuje płyt z wywiadami, limitowanymi edycji Picture disc i kompilacji. W przypadku rynku amerykańskiego zaprezentowano nagrania EMI/Capitol z lat 1962-1987. Wyjątek stanowi pierwszy singiel zespołu nagrany z Tony Sheridanem. Najciekawsze z punktu widzenia kolekcjonerskiego są lata 1962-1966, gdy wydawane w Stanach Zjednoczonych płyty znacznie różniły się od swych odpowiedników brytyjskich. Wraz z wydaniem w końcu lat 80. całości płytowego dorobku zespołu The Beatles w wersji kompaktowej oraz zastąpieniem pierwszych płyt amerykańskich grupy ich odpowiednikami brytyjskimi doszło do stworzenia kanonu fonograficznego, wypierającego regionalne dyskografie The Beatles. (Wojciech Zając)

Tytuł: The Beatles. 1962-1992 dyskografia
Autor: Wojciech Zając, współpraca Piotr Malczyk
ISBN: nie podano
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Fonopress
Rok wydania: 1992
Format: 165x240 mm
Oprawa: miękka
Stron: 126
Waga: około 200 g
Cena: + - ? zł


Książka może nie jest imponująca objętościowo, ale podstawowe informacje o zespole The Beatles zawiera. Jest podzielona na 10 rozdziałów.

1.Liverpool - Liverpool leży w zachodniej Anglii, na południu mając za sąsiada Walię, a od zachodu, za wąską cieśninę - Irlandię....

2.Od Quarrymen do Beatles - W 1959 roku, po trzech latach wspólnej zabawy w muzykowanie, Quarrymen zniknęli z pola widzenia....

3.Hamburg - Między Hamburgiem a Liverpoolem można znaleźć wiele podobieństw....

4.Epstein i Ringo - Beatlesi, zostawiając Stuarta w Hamburgu, wrócili do Liverpoolu w lipcu 1961 roku....

5.Londyn - Beatlesi w nowym już składzie, czyli z Ringo Starrem przy perkusji, czekając z niecierpliwością na wiadomość od George´a Martina....

6.Beatlemania - Kiedy Beatlesi zupełnie zdominowali rynek brytyjski, przyszła kolej na podbój Ameryki....

7.Na rozdrożu - Po zrezygnowaniu z publicznych występów w życiu dwudziestoparoletnich milionerów, którzy w krótkim czasie osiągnęli to, czego innie nie mogli zdobyć długimi latami pracy - pojawiła się luka....

8.Rozstanie - W 1964 roku dziennikarz "Sunday Telegraph" napisał, że The Beatles rozpadną się, kiedy wszyscy członkowie zespołu ożenią się, gdyż szanse, by cztery obce sobie kobiety mogły się wzajemnie polubić i harmonijnie współżyć, są naprawdę nikłe....

9.Muzyka pozostała - Świat stracił najpopularniejszy zespół rozrywkowy w historii, ale nie stracił jego muzyki...

10.Własne drogi - Dla Johna, Paula, George´a i Ringa rozdział zatytułowany The Beatles zamknął się definitywnie 10 kwietnia 1970 roku.....

Dyskografia
Filmografia
Bibliografia
na końcu książki ponad 40 czarno-białych zdjęć

Tytuł: The Beatles
Autor: Witold Chromcewicz
ISBN: 83-224-0401-8
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Rok wydania: 1990
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 192
Waga: około 200 g
Cena: + - ? zł

' beatles.kielce.com.pl '
' The Beatles blog '
' The Beatles po polsku '
' POLSKIE FORUM THE BEATLES '
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.19
Głosów: 2076


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*