Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim
Wys³ano dnia 15-04-2014 o godz. 22:06:09
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki Jacek Kaczmarski (22.03.1957 Warszawa † 10.04.2004 Gdañsk) stanowi fenomen we wspó³czesnej poezji. Jego wiersze ju¿ od debiutu pod koniec lat 70. XX wieku anga¿owa³y emocjonalnie Polaków, którzy w³a¶ciwie a¿ do chwili ¶mierci poety t³umnie gromadzili siê na koncertach jego wyj±tkowych piosenek.



Aby jak najpe³niej odnie¶æ siê do niezwyk³ej popularno¶ci Jacka Kaczmarskiego, autorka zaprosi³a do rozmów osoby,które go bardzo dobrze zna³y na ró¿nych etapach wspólnych fascynacji: Alicjê Delgas , Muzê i oddan± poecie towarzyszkê ostatnich lat ¿ycia; Zbigniewa £apiñskiego , wirtuoza akompaniamentu, kompozytora wielu piosenek poety, ostatniego z ¿yj±cych artystów Tria Kaczmarski-Gintrowski-£apiñski; Kazimierza Wojtañca, przyjaciela z okresu studiów na polonistyce warszawskiej oraz Krzysztofa Nowaka, redaktora wydañ dzie³ Jacka Kaczmarskiego. Ksi±¿kê zamyka wywiad z m³odymi artystami - uczestnikami ogólnopolskich festiwali poezji ¶piewanej, aktorami wystêpuj±cymi w spektaklach o autorskich scenariuszach, opartych na twórczo¶ci Jacka Kaczmarskiego.

*****

Nigdy nie mia³em pretensji do kogo¶, kto nie s³ysza³ o Jacku Kaczmarskim. Ja mia³em ogromne szczê¶cie, ¿e Jacka pozna³em, gra³em z nim i komponowa³em muzykê do Jego tekstów. Nieczêsto zdarza siê, ¿e arty¶ci, wystêpuj±cy w jednym zespole, graj±cy razem, tak wiele mog± sobie daæ, "napêdzaj± siê" wzajemnie i przekazuj± siebie publiczno¶ci. Oczywi¶cie Jacek mia³ nieprzeciêtne zalety, mia³ te¿ swoje wady, ale ja zapamiêta³em Go jako wspania³ego poetê, kolegê i przyjaciela. To dobrze, ¿e powsta³a ta ksi±¿ka.
Zbigniew £apiñski, kompozytor

Pie¶ñ "Mury" Jacka Kaczmarskiego, nawi±zuj±ca do barda Lluisa Llacha, dla mojego pokolenia to hymn, który pozwoli³ nam... Wiadomo na co. Dzisiaj widzê, ¿e jednak niedostatecznie uwa¿nie ¶piewali¶my tê pie¶ñ. Przecie¿ znowu: "Ten z nami" Ten przeciw nam! Kto sam, ten nasz najgorszy wróg! A ¶piewak tak¿e by³ sam", Nie o politykê bowiem Kaczmarskiemu chodzi³o, ale o sens cz³owieczego losu. Rozmowy w tej ksi±¿ce ukazuj± w³a¶nie tak pojêty uniwersalizm twórczo¶ci Jacka Kaczmarskiego.
o. Wac³aw Oszajca, poeta

Moje Pierwsze spotkanie u utworami Jacka Kaczmarskiego (w latach 80.) by³o dla mnie jak pora¿enie pr±dem. Tak jeszcze nikt nie pisa³! Od lat pracujê z Jego tekstami i wci±¿ nie mogê siê nadziwiæ, ile w nich niezwyk³ej poezji, znajomo¶ci historii i sztuki, a przede wszystkim - genialnego kunsztu s³owa. I emocji, których zdawa³oby siê - nie sposób opisaæ.
Jacek Boñczyk, aktor

Szczero¶æ ekspresji twórczej ³±czy siê z postaw± etyczn±, której wymaga twórczo¶æ jako sta³e poszukiwanie prawdy i jego wierno¶æ wobec samego siebie. Zak³amanie przeczy twórczo¶ci. Twórczo¶æ jest przeciwieñstwem biernej imitacji przystosowania do istniej±cych wzorów my¶lenia i postêpowania. Wymaga samodzielno¶ci my¶lenia i odpowiedzialno¶ci za swoje czyny
Anna Trojanowska-Kaczmarska


Katarzyna Walentynowicz absolwentka polonistyki na UAM w Poznaniu, od lat interesuje siê twórczo¶ci± Jacka Kaczmarskiego. Pomys³odawczyni i wspó³organizatorka od 2005 roku Ogólnopolskiego Przegl±du Twórczo¶ci Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Rytmy nieskoñczono¶ci".

Tytu³: Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim
Autor: Katarzyna Walentynowicz
ISBN: 978-83-11-13128-6
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: kwiecieñ 2014
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 400 + 56 stron ze zdjêciami
Waga: oko³o 1 kg
Cena: + - 39z³

(Serdecznie Dziêkujê Pani Ewie Cie¶lak)




Jacek Kaczmarski ju¿ na pocz±tku artystycznej drogi znalaz³ podatny grunt dla swych ideowych wyborów politycznych fermencie prze³omu lat 70. i 80. Jako autor Mury czy Ob³awy ju¿ w bardzo m³odym wieku zosta³ obwo³any bardem opozycji.


Fakt, ¿e wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku zasta³o go za granic±, przyczyni³ siê do podjêcia decyzji o pozostaniu na emigracji. Powsta³e wówczas utwory, zdecydowanie przewy¿szaj±ce poziomem artystycznym dokonania innych twórców czasu stanu wojennego, rozpowszechniane w kraju w formie drugoobiegowych wydawnictw, utrwali³y mit poety jako barda pokolenia.

Piosenki Jacka Kaczmarskiego stanowi± znakomite po³±czenie s³ów i muzyki. Pozwalaj± w nowym ¶wietle ukazaæ dawne teksty literackie, dzie³a malarskie czy wydarzenia z historii Polski i Europy. Krzysztof Gajda interpretuje i opisuje ten dorobek na wiele sposobów, pokazuj±c rozmaite drogi docierania do sensów. To lektura Obowi±zkowa dla wszystkich, którym bliska jest piosenka literacka, poetycka, w której liczy siê dobrze napisany tekst.

*****

D³ugo oczekiwana, bestsellerowa pozycja pod tytu³em Jacek Kaczmarski w ¶wiecie tekstów jest wreszcie dostêpna dla wszystkich czytelników w Polsce. Do tej pory ksi±¿kê mo¿na by³o kupiæ ju¿ tylko na rynku antykwarycznym.

Wielkim walorem tej pracy jest zestawienie piosenek Jacka Kaczmarskiego, które ukaza³y siê na wszelkich dostêpnych wydawnictwach. Przy ka¿dym tek¶cie jest tak¿e data jego powstania. Kolejny atut to zapis dwóch rozmów z Jackiem Kaczmarskim - obie z 2001r.

Dla wiernych fanów i wielbicieli twórczo¶ci Jacka Kaczmarskiego to wyj±tkowo wa¿na i cenna ksi±¿ka.

*****

Krzysztof Gajda (1972), doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Pracowni Literatury i Kultury Niezale¿nej Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opublikowa³ ksi±¿ki: Poza pañstwowym monopolem - Jan Krzysztof Kelus (1998), Biografia Jacka Kaczmarskiego (2009) oraz wspólnie z Krzysztofem Graba¿em Grabowskim Go¶ciu Auto-bio-Graba¿ (2010).

Tytu³: Jacek Kaczmarski w ¶wiecie tekstów.
Autor: Krzysztof Gajda
ISBN: 978-83-7177-952-7
Wydawnictwo: Poznañskie
Rok wydania: czerwiec 2013
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miêkka ze skrzyde³kami
Stron: 394
Waga: oko³o 300 g
Cena: + - 39 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Katarzynie Cieleckiej




Publikacja o charakterze albumowym wykorzystuje fakt, ¿e inspiracj± dla wielu tekstów znanego poety i pie¶niarza Jacka Kaczmarskiego (22.03.1957 w Warszawie – 10.04.2004 w Gdañsku) by³y dzie³a sztuki.

Ksi±¿ka zawiera 40 reprodukcji dzie³ sztuki oraz 32 wiersze Kaczmarskiego, które stanowi± swoist±, poetyck± i bardzo osobist± interpretacjê tych dzie³

Teksty Jacka Kaczmarskiego to szczególna lekcja historii. W 1982 r. tak mówi³ o swoim programie Muzeum, który obejmowa³ 20 tekstów odnosz±cych siê do znanych dzie³ malarstwa polskiego:

"Chcia³em pokazaæ, ¿e ju¿ by³o tylu artystów, którzy patrzyli na takie same rzeczy i zostawili po sobie pewne dzie³a, które przetrwa³y do naszych czasów, ale w miêdzyczasie zmieni³y znaczenie, albo je straci³y czy znowu odzyska³y i naprawdê trzeba o tym my¶leæ w sposób perspektywiczny, historyczny. Najlepszym przyk³adem tej sytuacji jest «Rejtan» Matejki. Ten obraz wisi w ka¿dej klasie szko³y podstawowej w Polsce. Na stu uczniów, dziewiêædziesiêciu dziewiêciu w ogóle na to nie patrzy bo jest to dla nich co¶, co siê zdarzy³o w koñcu XVIII w. O czym siê Mówi? Bohater, patriota, a tamci to zdrajcy, ale po prostu nie przychodzi³o im do g³owy, do momentu, w którym my¶my nie zaczêli o tym ¶piewaæ, po Sierpniu, ¿e to byli ludzie tacy, jakich oni widz± na co dzieñ!

Podobna filozofia - potrzeba pokazania wydarzeñ wspó³czesnych w perspektywie historycznej - sta³a tak¿e za innymi tekstami Jacka Kaczmarskiego inspirowanymi dzie³ami sztuki.

W ksi±¿ce znalaz³y siê 32 wiersze zestawione z odpowiednimi dzie³ami sztuki polskiej i obcej. Ca³o¶æ wzbogaca komentarz historyczno-plastyczny, ukazuj±cy pierwotny kontekst poszczególnych obrazów i ich symbolikê. Z kolei analiza literacka odnosi siê do wierszy Kaczmarskiego, ich wymowy i okoliczno¶ci powstania.

dr Diana Wasilewska – historyk sztuki, adiunkt w Zak³adzie Wiedzy o Sztuce Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczeciñskiego.

Iwona Grabska – doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie, specjalizuje siê m.in. w twórczo¶ci Jacka Kaczmarskiego, by³ to temat jej pracy magisterskiej.

Do³±czone do publikacji CD zawiera 24 utwory (czas 75:11), w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego, Przemys³awa Gintrowskiego i Zbigniewa £apiñskiego:

1. Ambasadorowie (2:46)
2. Portret zbiorowy we wnêtrzu - Dom Opieki (4:04)
3. Stary Micha³ Anio³ i Pieta Rondanini (2:37)
4. Martwa natura (1:49)
5. Encore, jeszcze raz (4:27)
6. Pejza¿ z szubienic± (3:41)
7. Przypowie¶æ o ¶lepcach (1:58)
8. Mistrz Hieronimus van Aeken (2:52)
9. Wojna postu z karnawa³em (2:39)
10. Rze¼ niewini±tek (1:58)
11. Pejza¿ zimowy (3:29)
12. Stañczyk (3:54)
13. Rejtan (3:08)
14. Wieszanie zdrajców (2:10)
15. Pikieta powstañcza (3:16)
16. Somosierra (2:26)
17. Zes³anie studentów (4:15)
18. Zatruta studnia (4:06)
19. Powrót z Syberii (3:21)
20. Wiosna 1905 (3:13)
21. Autoportret Witkacego (4:30)
22. Czerwony autobus (2:05)
23. Wariacje dla Gra¿ynki (2:36)
24. S±d nad Goy± (3:26)

Utwory 1,3,4,5,7,8,24 - wykonanie Jacek Kaczmarski
Utwory 2,6,9-23 wykonanie Przemys³aw Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Zbigniew £apiñski

Tytu³: Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego
Autor: Iwona Grabska, Diana Wasilewska
ISBN: 978-83-7427-636-8
Wydawnictwo: Demart
Rok wydania: 2012
Format: 210x277 mm
Oprawa: twarda
Stron: 268
Waga: oko³o 1.18 kg
Cena: + - 69 z³ + p³yta CD

Serdecznie Dziêkujê Pani Sylwii Arszennik




Cz³owiek-legenda, bard „Solidarno¶ci”, autor Murów – to pierwsze, oczywiste skojarzenia, jakie budzi nazwisko Jacka Kaczmarskiego . Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e dotycz± one zaledwie u³amka bogatej twórczo¶ci poety, którego dzia³alno¶æ wykracza³a przecie¿ daleko poza gor±cy, polski Sierpieñ.

Niniejsza ksi±¿ka stanowi pierwsze pe³ne wydanie poezji Jacka Kaczmarskiego. Obejmuje wszystkie tomiki jego wierszy, poczynaj±c od pochodz±cego z lat 70. Przybycia tytanów , poprzez s³ynne Mury, a¿ po powsta³y w ostatnim okresie ¿ycia Tunel , który artysta pisa³, bêd±c ju¿ ciê¿ko chorym. To obowi±zkowa pozycja dla mi³o¶ników twórczo¶ci Kaczmarskiego, jednak zainteresuje te¿ ka¿dego, kto chcia³by lepiej poznaæ ró¿norodn± twórczo¶æ znakomitego poety i pie¶niarza

Tytu³: Antologia poezji
Autor: Jacek Kaczmarski
ISBN: 978-83-7427-585-9
Wydawnictwo: Demart
Rok wydania: 2012
Format: 170x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 1128
Waga: oko³o 1.85 kg
Cena: + - 89 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Sylwii Arszennik




Punkt wyj¶cia dla niniejszej ksi±¿ki stanowi³a konferencja Jacek Kaczmarski w ¶wiecie pie¶ni , zorganizowana na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w dniach 21-23 marca 2007 roku. G³ównym pretekstem tego spotkania by³a piêædziesi±ta rocznica urodzin pie¶niarza. Posiedzenia odbywa³y siê w go¶cinnych salach Poznañskiego Towarzystwa Przyjació³ Nauk, a jubileuszowy koncert zosta³ zorganizowany we wspó³pracy z Estrad± Poznañsk±. Honorowy patronat nad konferencj± sprawowa³ Wiceprezydent Miasta Poznania Maciej Frankiewicz. (...)

Ksi±¿ka ma za zadanie pokazaæ g³ówne tendencje obecne w refleksji nad twórczo¶ci± Kaczmarskiego, a potem badanie kwestii zwi±zków z tradycj±, polegaj±cych i na poszukiwaniu genologicznej to¿samo¶ci, i na ¶wiadomym wybieraniu przez twórcê elementów historii decyduj±cych o tematyce jego pie¶ni. (...)

Tak jak zdumiewaj±ca jest ci±g³a aktualno¶æ (i przekleñstwo) tych pie¶ni, ich przydatno¶æ do komentowania nieustannie przecie¿ zmieniaj±cej siê rzeczywisto¶ci. ¦wiadom tego faktu, Kaczmarski pogodzi³ siê równie¿ z tym, i¿ dziel±c siê nimi z innymi lud¼mi, traci³ nad nimi kontrolê, oddawa³ je na pastwê – niestety czêsto dora¼nej, ¿yciowej – interpretacji. (...)

Koncepcja niniejszego projektu zaowocowa³a zró¿nicowaniem jêzyków, sposobów wypowiadania siê przez poszczególnych autorów. Znajdziemy wiêc tu teksty uruchamiaj±ce mo¿liwie pe³ny aparat literaturoznawczy - i ze wzglêdu na naukowe za³o¿enia projektu, takich wypowiedzi jest tu najwiêcej - ale s± te¿ teksty wykorzystuj±ce regu³y gatunkowe eseju, gawêdy czy wspomnieniowego szkicu. Jednak dla wszystkich tych wypowiedzi wspólnym, bardzo wyrazi¶cie zaznaczonym mianownikiem pozostaje osobowo¶æ i - przede wszystkim - twórczo¶æ Jacka Kaczmarskiego. (...)
Krzysztof Gajda, Micha³ Traczyk

Autorzy podjêli siê ciekawego i wa¿nego zadania – wagê i wielko¶æ twórczo¶ci Kaczmarskiego postanowili pokazaæ nie tyle w odniesieniu do wydarzeñ spo³ecznych i politycznych lat 70. i 80. (kiedy powszechnie kojarzono go z Solidarno¶ci± i stanem wojennym, a jego twórczo¶æ identyfikowano jako g³os opozycji) – bo tak by³oby najpro¶ciej, postanowili natomiast osadziæ autora Ob³awa i jego dorobek w kontek¶cie narodowych tradycji (np. romantyzmu), w kontek¶cie „wielkich historii” (II wojny ¶wiatowej) i równie wielkiego dziedzictwa kultury czy sztuki.
fragment opinii wydawniczej prof. Mariusza Zawodniaka

Ksi±¿ka zosta³a przygotowana przez Krzysztofa Gajdê i Miacha³a Traczyka.
Autorami tekstów s±: Jadwiga Sawicka, Krzysztof Gozdowski, Jan Poprawa, Filip £obodziñski, Ewa Paczoska, Ma³gorzata Lisecka, Bart³omiej Krupa, Izolda Kiec, Marek Karpiñski, Marta Margiel, Iwona Grabska, Bartosz Ochoñski, Stanis³aw Wójtowicz, Stanis³aw Krawczyk, Ewa Kretkowska, Krzysztof Gajda, Piotr Za³uski, Piotr Stankiewicz, Micha³ Traczyk.

Tytu³: Zosta³y jeszcze pie¶ni… Jacek Kaczmarski wobec tradycji
Autor: Jacek Kaczmarski
ISBN: 978-83-61297-92-5
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2010
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 364
Waga: oko³o 480 g
Cena: + - 49 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Dorocie Malinowskiej-Grupiñskiej




Pierwsza biografia poety i barda opozycji, przygotowana z okazji 5. rocznicy jego ¶mierci. Historia ¿ycia Jacka Kaczmarskiego (22.03.1957 w Warszawie - 10.04.2004 w Gdañsku), poety, prozaika, autora i wykonawcy piosenek (m.in. "Murów", " Naszej klasy ", " Ob³awy "), oparta na relacjach jego bliskich i znajomych.

Z ich wypowiedzi wy³ania siê portret artysty niejednoznacznego, skomplikowanego, nadzwyczaj interesuj±cego, burz±cy panuj±cy przez lata jego kariery stereotyp barda "Solidarno¶ci". Autor z wszystkimi osobami rozmawia³ i z fragmentów ró¿nych historii stworzy³ oryginaln±, rozpisan± na g³osy biografiê jednego z najwa¿niejszych artystów wspó³czesnej Polski, którego ró¿norodna twórczo¶æ wci±¿ ¿yje i zdobywa nowych wyznawców. Nieznane fakty z biografii poety, wzbogaca ok. 60 fotografii ze zbiorów prywatnych rodziny i przyjació³ artysty. Tekst uzupe³niaj± kalendarium ¿ycia i twórczo¶ci Jacka Karczmarskiego oraz dyskografia i bibliografia.

W 2002 roku wykryto u Kaczmarskiego raka krtani. Przeszed³ operacjê w Innsbrucku. Na wie¶æ o jego chorobie w wielu miastach Polski zorganizowano koncerty i akcje charytatywne, z których dochody przeznaczono na leczenie artysty. W roku 2004 Kaczmarski otrzyma³ nagrodê Fryderyka za ca³okszta³t twórczo¶ci, ale nagrody nie by³ ju¿ w stanie odebraæ osobi¶cie.

Trzy godziny przed ¶mierci±, 10 kwietnia 2004 roku, w Wielk± Sobotê, w szpitalu w Gdañsku zosta³ ochrzczony w wyznaniu rzymskokatolickim. Jego prochy zosta³y pochowane na warszawskich Pow±zkach Wojskowych.

"Zawsze g³o¶no protestowa³ przeciwko z³u, przemocy i g³upocie. Lata komunizmu i lata stanu wojennego, kiedy ¶piewa³ dla nas z Radia Wolna Europa, a tak¿e lata jego ¶piewania ju¿ w wolnej Polsce - to wszystko zawsze bêdziemy pamiêtaæ" - wspomina³ po ¶mierci muzyka jeden z jego przyjació³, Miros³aw Chojecki.

Tytu³: To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego
Autor: Krzysztof Gajda
ISBN: 978-83-245-8761-2
Wydawnictwo: Dolno¶l±skie
Rok wydania: 2009
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 368
Waga: oko³o 780 g
Cena: + - 39 z³






 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.17
G³osów: 1663


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*