Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Black Sabbath. U piekielnych bram
Wysłano dnia 10-04-2014 o godz. 17:53:05
Temat: Książki
Książki "Black Sabbath. U piekielnych bram" to obszerna i szczegółowa historia jednego z najważniejszych zespołów w historii rocka.Autor opisuje początki grupy, która powstała w Aston, na przedmieściach Birmingham, na gruzach dwóch innych formacji: The Rare Breed (gdzie występowali wokalista Ozzy Osbourne i basista Geezer Butler) i Mythology (gdzie udzielali się gitarzysta Tony Iommi i perkusista Bill Ward).

Jesteśmy potem świadkami powstawania klasycznych albumów Black Sabbath i sukcesów, jakie grupa odnosiła w pierwszych latach działalności. Następnie historia robi się bardziej mroczna. Okazuje się, że zespół został oszukany przez swój management i nie ma już praw do własnych utworów. Na dodatek muzycy pogrążają się coraz głębiej w piekle uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Odejście Ozzy’ego to początek kolejnych zmian w składzie zespołu, w którym na różnych etapach obowiązki wokalisty pełnią m.in. Ronnie James Dio i Ian Gillan. Ozzy tymczasem rozpoczyna udaną karierę solową – na tyle udaną, że jego powrót do Black Sabbath odbędzie się już warunkach dyktowanych przez niego, a raczej przez jego żonę, Sharon Osbourne, pełniącą od lat funkcję menadżera swojego małżonka…

W książce znajdziemy liczne wypowiedzi muzyków i osób związanych z zespołem, udzielone autorowi tej biografii. Całość uzupełniają wkładki ze zdjęciami oraz obszerna dyskografia zespołu.


Mick Wall urodził się po to, by napisać tę książkę.
- „Classic Rock”

Przewaga książki Micka Walla nad innymi biografiami Black Sabbath polega na tym, że autor był PR-owcem tego zespołu i znał osobiście wszystkich członków grupy. W rezultacie Wall umie nakreślić wiarygodne portrety każdego z nich, a jednocześnie tworzy epicką opowieść - trudno lepiej opisać dzieje Black Sabbath
- „Record Collector”

Tytuł: Black Sabbath. U piekielnych bram (Black Sabbath. Symptom of the Universe)
Autor: Mick Wall
Tłumaczenie:Lesław Haliński
Posłowie i dyskografia: Jan Skaradziński
ISBN: 978-83-64373-02-2
Wydawnictwo:In Rock
Rok wydania: kwiecień 2014 (Polska)
Format: 155x210mm
Oprawa: twarda
Stron: 416 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 725 g
Cena: + - 54 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Richardowi Horváthowi z Bp - przyjacielowi The Sabbs)Tony Iommi jest współzałożycielem i gitarzystą Black Sabbath . Jest on jednym z najbardziej wpływowych gitarzystów wszech czasów. Charakterystyczny, stonowany styl Iommi’ego oraz jego głębokie riffy wyznaczają standard dla większości późniejszej muzyki heavy metalowej. Muzyk mieszka w Birmingham, w Wielkiej Brytanii.

W ostatnich latach działalności Beatlesów, kiedy w Ameryce i Wielkiej Brytanii królowały jeszcze folk i psychodeliczny rock, pojawiło się nowe brzmienie. Brzmienie klasy pracującej, wywodzące się z hard rocka i ostrego bluesa, granego w ubogich, robotniczych dzielnicach. Był to heavy metal, który w przyszłości miał stać się jedną z najważniejszych odmian rock and rolla, a stał za nim nie kto inny, jak tylko Black Sabbath. Trudno przecenić wpływ Black Sabbath, a zwłaszcza jego lidera, gitarzysty i kompozytora, Tony’ego Iommi na współczesną muzykę.

Tony w wieku piętnastu lat rzucił szkołę i dołączył do szeregów klasy robotniczej, by wspomóc rodzinę. Jednakże takie życie mu nie wystarczało; postanowił odejść z fabryki i zrealizować swoje marzenia o zostaniu profesjonalnym muzykiem. Wtedy świat mu się zawalił.

Złośliwym zrządzeniem losu, w ostatnim dniu pracy, kiedy już miał wyruszyć na tournee po Europie wraz z najlepszym zespołem w Birmingham, maszyna do krojenia blachy obcięła Tony’emu dwa palce. Jak to czasem bywa, ta tragedia miała szczególne znaczenie w powstaniu heavymetalowego brzmienia. Tworząc nakładki na palce ze stopionego plastiku i swojej starej, skórzanej kurtki, Tony wymyślił nowy sposób grania, odpowiedni do jego kalectwa. Jego styl gry wzmocnił brzmienie gitary, dał mu potężniejszą moc, a także sprawił, że stało się bardziej mroczne i ponure niż jakakolwiek, grana dotąd muzyka.

Jednak na drodze do artystycznego i komercyjnego sukcesu Tony musiał pokonać jeszcze wiele komplikacji. Któregoś dnia, w sklepie muzycznym, natknął się na ogłoszenie początkującego wokalisty, Ozzy’ego Osbourne’a. Razem z perkusistą, Billem Wardem i basistą, Geezerem Butlerem, założyli Black Sabbath, zespół, który stworzył brzmienie i szczególny, mroczny image, który na zawsze odmienił historię muzyki i zainspirował rzesze następców. Iron Man stanowi kronikę zespołu, któremu magazyn Rolling Stone nadał przydomek „Beatlesów heavy metalu” oraz ukazuje oblicze prawdziwego człowieka pod maską ikony rocka. Tony wyjawia pełną historię swego trudnego dzieciństwa, nieudanych małżeństw, osobistych tragedii, członków zespołu, długo niewidzianej córki oraz swoich własnych wzlotów i upadków jako artysty.

Black Sabbath nie omijały żadne przygody związane z hardrockowym życiem: narkotyki, rozpusta, alkohol, podboje, kontrakty, łatwopalny perkusista, krytycy, powroty, wokaliści, podejrzani menedżerowie, scenografia ze Stonehenge, muzyka, szaleństwo i metal.

“Pan Iommi, czyli Mistrz Riffów. To tylko jego wina, że stałem się tym, kim jestem''.
- James Hetfield (Metallica)

„Bez Tony’ego, heavy metal by nie istniał. To on jest stworzycielem heavy! Tony jest legendą. Wziął rock and roll i zmienił go w heavy metal''.
- Eddie Van Halen (Van Halen)

„Black Sabbath jest podstawą – kamieniem węgielnym, na którym wznosi się cały heavy metal''.
- Ian Christie, , autor ‘Sound of the Beast. Kompletna historia Heavy Metalu’

„Tony Iommi jest prawdziwym ojcem Heavy Metalu, wiecznie kreatywnym, genialnym Mistrzem Riffów i jednym z najwspanialszych ludzi na świecie''.
- Brian May (Queen)

Tytuł: Iron Man. Moja podróż przez NIEBO I PIEKŁO z BLACK SABBATH (Iron Man My Journey Through Heaven and Hell with Black Sabbath)
Autor: Tony Iommi
Historia opowiedziana : TJ Lammersowi
Tłumaczenie: Magalena Mejs
ISBN: 978-83-63785-03-1
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: kwiecień 2013 (Polska)
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 328 + 12 stron ze zdjęciami
Waga: około 450 kg
Cena: + - 37 zł
Kiedy w 1979 roku Black Sabbath opuszczał Ozzy Osbourne, wielu nie wierzyło w szczęśliwy ciąg dalszy tej historii. Zespół zaczął borykać się z niezliczoną ilością problemów personalnych.

Znikał z rynku, by po chwili powrócić niczym feniks z popiołów. Właśnie temu okresowi w działalności zespołu Tony’ego Iommiego jest poświęcona niniejsza książka.

Tomasz Jeleniewski, autor biografii Paradise Lost i Type O Negative, przeprowadza słuchacza przez zawiłe losy grupy, skrupulatnie odnotowując wszystkie zmiany personalne i… ważniejsze kłótnie. W zespole często wrzało, ale efektem tego była doskonała muzyka, wypełniająca takie albumy jak Heaven and Hell czy TYR

Tomasz Jeleniewski (ur. 1979) – słupszczanin, absolwent Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, którą ukończył z tytułem magistra historii. Były perkusista zespołów Anshar i Singate. W okresie studiów pracował w lokalnej prasie, publikując felietony i recenzje muzyczne. Ma na koncie biografie Ronnie’ego James Dio , Paradise Lost i Type O Negative. Mieszka i pracuje w Słupsku, ma żonę i sześcioletniego syna.

To pierwsza propozycja książkowa GAD Records na jesień 2012 roku. W przygotowaniu m.in. biografia Emerson, Lake & Palmer .

Tytuł: Black Sabbath. Feniks
Autor: Tomasz Jeleniewski
ISBN: 978-83-61637-16-5
Wydawnictwo: GAD
Rok wydania: wrzesień 2012
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 260
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Michałowi Wlczyńskiemu
Żaden inny zespół w świecie heavy metalu nie znajdował się tyle razy na granicy życia i śmierci, nie walczył z uzależnieniami i między sobą tak zaciekle, jak Black Sabbath

Odchodzili i wracali tyle razy – po każdej katastrofie z następnym albumem do unikatowej kolekcji – że osiągnęli już status instytucji.

Autor Joel McIver dokładnie zbadał długą i zagmatwaną historię zespołu pochodzącego z Birmingham, zespołu, który na zawsze zmienił oblicze muzyki popularnej. Przeprowadził dziesiątki wywiadów z muzykami i osobami trzęsącymi światowym show biznesem, którzy byli naocznymi świadkami jazdy bez trzymanki, jaką zafundowali sobie Ozzy Osbourne (3.12.1948), Tony Iommi (19.02.1948), Geezer Butler (17.07.1949) i Bill Ward (5.05.1948), oraz z pozostałymi muzykami Sabbath, którzy przewinęli się przez skład zespołu w ciągu długich lat jego kariery.

Joel McIver odnosi się w swej książce nie tylko do samej burzliwej historii, lecz porusza także takie kwestie, jak ta, czy Black Sabbath to rzeczywiście pierwszy heavymetalowy zespół w historii (a odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się niektórym wydawać), co tak naprawdę wydarzyło się między Ozzy’m i jego kompanami, odkrywa całą prawdę o programie MTV, który sprawił, że wokalista stał się zjawiskiem na skalę światową, oraz wiele, wiele więcej.

Oto kompletny przewodnik po legendzie zespołu Black Sabbath, którego wiarygodność opiera się na informacjach z pierwszej ręki zebranych od tych, którzy byli naocznymi świadkami wydarzeń – w 1970 roku, kiedy po raz pierwszy podniosła się ręka przeznaczenia, w 1978, gdy na zespół spadł pierwszy z wielu poważnych kryzysów, a także w 2005, kiedy to po raz kolejny znaleźli się na rozstaju dróg.

Tytuł: Sabbath Bloody Sabbath
Autor: Joel McIver
Tłumaczenie: Katarzyna Gościej/Maciej Cisowski
ISBN: 978-83-87598-47-1
Wydawnictwo: KAGRA
Rok wydania: maj 2007 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: około 900 g
Cena: + - 53 zł

Black Sabbath / Ozzy Osbourne : Historie klasycznych kawałków przedstawia Ozzy'ego, jakiego znamy i Ozzy'ego, o jakim mamy być może błędne mniemanie, ukazanego poprzez medium, które mówi o nim najwięcej - przez pryzmat jego piosenek.

Ta książka omawia i poddaje ocenie najbardziej znane nagrania z udziałem tego ekscentrycznego rockmena-skandalisty i pioniera heavy metalu, w których wystąpił on zarówno jako twórca pełnych dramatyzmu interpretacji piosenek Black Sabbath, jak i autor oraz współautor utworów wykonywanych przez jego własne grupy działające w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Zawiera ona również informacje o zmianach w składzie jego zespołów, przytacza anegdoty ze studia, omawia teksty, stronę graficzną płyt i analizuje muzyczne przemiany, jakie nieustannie się w wokaliście dokonują, a także opowiada o jego pełnym chwały powrocie na scenę w 1996 roku, kiedy to Osbourne wystartował ze swoją zdobywającą coraz większą popularność imprezą o nazwie OzzFest.

Autorka książki opowiada także o tym jaki wpływ na muzykę, którą tworzył Ozzy miały jego osobiste przeżycia, o tym, czego doświadczał to idąc na odwyk, to z niego wychodząc, stając oko w oko z ogarniętymi szałem wielbicielami jak i przeciwnikami, odpierając zarzuty jakoby jego muzyka miała niebezpieczny wpływ na młodzież i widząc jak wielu spośród jego przyjaciół i kolegów z branży ulegało chorobie, czy też umierało w następstwie stylu życia, jakiemu on sam swego czasu z takim upodobaniem hołdował.

Tytuł: Black Sabbath/Ozzy Osbourne
Autor: Carol Clerk
Przekład: ?
ISBN: 83-87598-65-8
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: 2004
Format: 160x235 mm
Oprawa: miękka kartonowa
Stron: 176
Waga: około 400 g
Cena: + - 37 zł


Fundament, jaki zespół Black Sabbath położył pod heavy metal - najpopularniejszą dziś odmianę muzyki rockowej - okazał się niezwykle trwały. Muzyka oryginalnego składu grupy ciągle jest świeża, ciągle żywa. Nie starzeje się. Inspiruje kolejne Pokolenia, bowiem słychać jej cho - a może nawet więcej niż echo - w nagraniach takich supergwiazd jak Metallica albo kompozycjach modnych ostatnio zespołów z Seattle. Żyje też własnym życiem w dziesiątkach przeróbek. Najsławniejszą na świecie jest " War Pigs " w wykonaniu Faith No More, najsławniejszym w Polsce - " Jestem Ajron Men " i " Paranoid " z repertuaru Piersi.

Ludzi, którzy stworzyli swój własny styl, określa się dziś mianem bohaterów. A wokalista Ozzy Osbourne, gitarzysta Tommy Iommmi, basista Geezer Butler i perkusista Bill Ward stworzyli własny styl. Są więc bohaterami. Jak do tego doszło, przeczytacie w tej książce.

Tytuł: Black Sabbath: Ozzy i inni… (Black Sabbath)
Autor: Chris Welch
Tłumaczenie: Katarzyna Malita
Uzupełnił: Jan Skaradziński
ISBN: 83-85335-13-7
Wydawnictwo: Rock Serwis
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 152
Waga: około 220 g
Cena: + - 20 zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.07
Głosów: 1611


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*