Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Krople deszczu padają mi na głowę. Autobiografia
Wysłano dnia 28-02-2014 o godz. 21:50:07
Temat: Książki
Książki Burt Bacharach (12.05.1928 Kansas City, Missouri) – legendarny kompozytor, którego utwory znają setki milionów ludzi na całym świecie, twórca niezapomnianych przebojów, takich jak oscarowa piosenka Raindrops Keep Fallin’ on My Head (Krople deszczu spadają mi na głowę) z filmu Butch Cassidy i Sundance Kid , czy I Say a Little Prayer

" szczerej, nieretuszowanej autobiografii opowiada o swoim samotnym dzieciństwie jedynaka, o młodzieńczych fascynacjach jazzowych, o karierze muzycznej, o współpracy z Halem Davisem i ze słynnymi wykonawcami Dionne Warwick i Elvisem Costello , o burzliwych i licznych małżeństwach (jego drugą żoną była słynna aktorka Angie Dickinson , gwiazda filmu Rio Bravo) oraz tragicznym losie autystycznej córki Nikki († 2007). Sporo dowiadujemy się też o kulisach amerykańskiego show biznesu oraz jego przedstawicielach.

Dorastał w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Od kiedy skończył piętnaście lat zakradał się ze sfałszowanym dowodem tożsamości do klubów jazzowych na Manhattanie, aby m.in. posłuchać koncertów Dizzy'ego Gillespiego . Od tych młodzieńczych wypadów zaczęła się jego fascynacja muzyką. W latach 50. był akompaniatorem Marleny Dietrich , zjeździł z nią cały świat. Z jego relacji wyziera intrygujący portret wielkiej piosenkarki i aktorki. W 1957 poznał autora tekstów Hala Davisa . Ich wieloletnia współpraca zaowocowała dziesiątkami wielkich przebojów, zarówno wokalnych, jak filmowych.

Z autobiografii twórcy dowiadujemy się o powodach jego zerwania z Dionne Warwick , o tym dlaczego na wiele lat przestał komponować. Bacharach nie boi się przyznać do artystycznych i życiowych porażek i błędów. W życiu prywatnym był niepoprawnym kobieciarzem, w studiu nagraniowym – nieznośnym perfekcjonistą, który nierzadko doprowadzał muzyków i wykonawców do obłędu. Jego trzy pierwsze małżeństwa zakończyły się rozwodem. Po kilkunastu latach rozpadła się spółka kompozytorska z Halem Davisem . Mimo to Bacharach uważa się za człowieka spełnionego. Muzyka była dla niego najważniejsza – przez nią wyrażał swoje najgłębsze uczucia, z których zawsze na pierwszym miejscu stawiał miłość.

ROBERT GREENFIELD . Amerykański powieściopisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor 2 powieści i 8 książek niebeletrystycznych, w tym klasycznej już STP: A Journey Through America with Rolling Stones.


OD WYDAWCY

Tytuł oryginalny niniejszej autobiografii to Anyone Who Had a Heart. Tak nazywa się jedna z piosenek Burta Bacharacha - w Polsce niestety słabo rozpoznawalna. Chcąc pozostać w zgodzie z intencjami autora książki zatytułowaliśmy ją Krople deszczu padają mi na głowę, tłumaczenie Raindrops Keep Fallin´ on My Head - oscarowej piosenki tego kompozytora, zannej z filmu Butch Cassidy i Sundance Kind

Poza nielicznymi wyjątkami, również nazwy rozdziałów są tytułami utworów muzycznych, w przerażającej części skomponowanych przez Bacharacha. Pod polską wersją podajemy ich oryginalne brzmienie. Brak Informacji oznacza, że tytułu rozdziału nie należy wiązać z dziełem muzycznym lub filmowym.

Tytuł: Krople deszczu padają mi na głowę. Autobiografia (Anyone Who Had A Heart, My Life And Music)
Autor: Burt Bacharach, przy współpracy: Roberta Greenfielda
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Konsultacja muzyczna: Sergiusz Pinkwart
ISBN: 978-83-7885-832-4
Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz
Rok wydania: luty 2014 (Polska)
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 368 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 54 zł

Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Marii Pstrągowskiej


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.07
Głosów: 1325


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*