Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Ikony jazzu. Ilustrowane biografie 1900-2000
Wys³ano dnia 07-12-2013 o godz. 17:28:32
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki Sto lat temu jazz by³ niezbyt jeszcze znanym stylem muzyki rozbrzmiewaj±cym na ulicach Nowego Orlenu.

W tym czasie wiele miast, szczególnie nadmorskich, wykszta³ci³o w³asne, niepowtarzalne formy muzyczne, ale to w³a¶nie jazz, w odró¿nieniu od tanga, habanery, fado czy flamenco, sta³ siê zal±¿kiem muzyki popularnej na ca³ym ¶wiecie. Jak do tego dosz³o? Odpowied¼ na to pytanie Czytelnik znajdzie na stronach tej bogato ilustrowanej ksi±¿ki.

Szczê¶liwie jazz narodzi³ siê w odpowiednim miejscu i czasie - na pocz±tku nowego wieku, w kraju, który mia³ siê staæ najwiêksz± potêg± ekonomiczn± i przemys³ow± ¶wiata. W tym okresie zaczêto produkowaæ odbiorniki radiowe i wprowadzaæ na rynek urz±dzenia nagrywaj±ce d¼wiêk. Wszystko to spowodowa³o, ¿e jazz zacz±³ siê rozwijaæ szybciej od innych form miejskiej muzyki i wkrótce sta³ siê znany daleko poza miejscem swojego pochodzenia (...)
Status "ikony" jest w du¿ej mierze kwesti± odczucia subiektywnego. Jakkolwiek jednak nasze opinie ró¿ni³yby siê miêdzy sob±, 84 opisanych w tej ksi±¿ce muzyków dostarczy³o fanom jazzu najwiêkszej inspiracji i prze¿yæ pozostawiaj±c po sobie niezatarty ¶lad w historii jazzu.

Dave Gelly (28.01.1938) jest znanym krytykiem muzycznym "Observera" i autorem pierwszej biografii Lestera Younga. Stale wspó³pracuje równie¿ z wieloma pismami bran¿owymi, m.in. "Down Beat". Pisze tak¿e notki biograficzne na zamówienie wytwórni p³ytowych po obu stronach Atlantyku. W 1999 roku zosta³ laureatem nagrody Brytyjskiego Stowarzyszenia Jazzowego dla najlepszego dziennikarza jazzowego. Jest równie¿ regularnie wystêpuj±cym saksofonist±.

Tytu³: Ikony jazzu. Ilustrowane biografie 1900-2000. (Legends of Jazz)
Autor: Dave Gelly
T³umaczenie: Anna Ratajczyk
ISBN: 978-83-7708-748-0
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda z obwolut±
Stron: 176
Waga: oko³o 1,150 kg
Cena: + - 29 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Alicji Bender





Jazzowisko Trójmiasta to barwna opowie¶æ o muzykach, fanach jazzu, organizatorach oraz twórcach z ró¿nych dziedzin kultury.

Autor postanowi³ przywróciæ Trójmiastu nale¿ne mu miejsce na jazzowej mapie Polski. Dotar³ do ¼róde³, dziêki którym móg³ nakre¶liæ obraz Gdañska, Gdyni i Sopotu, gdzie w latach 40. XX w. grywano jazz w dziesi±tkach lokali. Demitologizuj±c okres "katakumb", autor opisuje nastêpuj±ce po nim lata, kiedy "jazz by³ religi±, a Tyrmand jego prorokiem": festiwale w Sopocie z lat 1956-57, powstanie w Gdañsku miesiêcznika " Jazz", pierwsze supergwiazdy jazzu - Alka Musia³a i Marka Tarnowskiego , sukcesy na Jazzie nad Odr± i na zagranicznych festiwalach.

Mamy obraz przemian Jazzowiska, a na tle wydarzeñ nie tylko muzycznych. Konkluduj±c: Jazzowisko, mocno niedocenione w dotychczasowej publicystyce, wywiera swoimi osi±gniêciami i jedyn± w swoim rodzaju atmosfer± du¿y wp³yw na kszta³t wspó³czesnego polskiego jazzu. Dzisiejsze sukcesy Leszka Mo¿d¿era, Maæka Sika³y, Adama Wendta, S³awka Jasku³ke, Leszka Ku³akowskiego i wielu Innych, wpisane zosta³y w t³o powstaj±cych i znikaj±cych klubów, koncertów im festiwali.

Wa¿n± czê¶ci± ksi±¿ki s± rozmowy autora z muzykami i innymi osobami zwi±zanymi z wybrze¿owym jazzem. W tych rozmowach i w pamiêci autora zosta³y zapisane wydarzenia anegdotyczne, dziêki którym Jazzowisko Trójmiasta nabiera barw, prowokuj±c i do przemy¶leñ, i do ¶miechu. Dowiadujemy siê, w jakich okoliczno¶ciach Zbigniew Namys³owski odkrywa³ Mo¿d¿era, ale te¿, co ³±czy dixielandowego puzonistê Sucheckiego, klarnecistê Kowalskiego i Mo¿d¿era w³a¶nie. Mamy opis dramatycznej walki z czasem, gdy koncert zmierza dixielandowy sekstet w sk³adzie... siedmioosobowym, wieziony wraz z perkusj± i kontrabasem taksówk± marki Warszawa. Czytamy, jak prominentni dzi¶ muzycy po sukcesie na festiwalu w Krakowie wracaj± poci±giem do Gdañska, ale pieniêdzy wystarcza jedynie na dojazd do Tczewa, i to nie dla wszystkich... Te i wiele innych opisanych wydarzeñ powoduj±, ¿e czytelnik nie czuje ciê¿aru historii, a raczej - jej lekko¶æ.

Stanis³aw Danielewicz, publicysta muzyczny, muzyk, DJ, organizator ¿ycia muzycznego, wyk³adowca historii jazzu w Akademii Muzycznej w Gdañsku i t³umacz.
W latach 1964-81 pianista trójmiejskich zespo³ów jazzowych, m.in. Seaside Dixieland, Second Hand Jazz Band i big-bandu Jerzego Partyki.
W latach 1967-82 prowadzi³ na ³amach "Dziennika Ba³tyckiego" rubrykê Echa muzyki m³odzie¿owej po¶wiêcon± muzyce rockowej, jednocze¶nie publikuj±c na ³amach polskiej i zagranicznej prasy kulturalnej. W 1982 r., na pocz±tku stanu wojennego, zamieszczona w "Dzienniku Ba³tyckim" recenzja spowodowa³a aresztowanie Danielewicza przez SB i pobyt przez ponad 9 miesiêcy w areszcie jako "wroga socjalizmu", gdy¿ zawiera³a ukryte w akapitach antyre¿imowe has³o WRONA SKONA.
W latach 1973-89 Danielewicz by³ korespondentem brytyjskiego tygodnika "New Musical Express" i relacjonowa³ wydarzenia muzyki rockowej w Europie Wschodniej.
W latach 1975-80 na ³amach miesiêcznika "Radar" publikowa³ felietony w ramach kolumn Pi±ty wymiar i Co jest grane?. W latach 1992-93 pe³ni³ funkcjê redaktora naczelnego "Tygodnika Muzycznego WOW!!!"
W publicystyce muzycznej i recenzjach prezentuje pogl±dy niezale¿ne od kolejnych mód i konwenansów.

Tytu³: Jazzowisko Trójmiasta (Historia jazzu w Gdañsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010)
Autor: Stanis³aw Danielewicz
ISBN: 978-83-224-0931-2
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Rok wydania: listopad 2011
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda z obwolut±
Stron: 768 + 6 na notatki
Waga: oko³o 1,425 kg
Cena: + - 99 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Paulinie Kabalak





Historia Jazzu w Polsce Krystiana Brodackiego, to ksi±¿ka, na któr± polska jazzologia czeka³a wiele lat. Ponad 670 stron liczy pierwsza monografia obejmuj±ca ca³± tradycjê polskiego jazzu - od lat 20. XX wieku, do wspó³czesno¶ci.

Ksi±¿ka w chronologiczny sposób omawia zjawiska i tendencje polskiego jazzu, od lat 20. ubieg³ego stulecia, przez coraz liczniejsze kontakty z zagranic± i inspiracje, a¿ po umocnienie solidnych fundamentów tego rodzaju muzyki w Polsce i zainfekowanie "bakcylem" jazzu nie tylko twórców, ale te¿ ca³ej rzeszy s³uchaczy.

W ksi±¿ce znajdziemy wiele cytatów z wypowiedzi muzyków i krytyków muzycznych, co nadaje wydawnictwu warto¶ci naukowej. Obok nich jest te¿ sporo miejsca na pozbawion± naukowo¶ci opowie¶æ o dniach minionych.

W Polsce od dawna brakowa³o tak kompleksowego opracowania dziejów jazzu znad Wis³y, Brodacki przybli¿a je w stylu popularnonaukowym. Jazz to przecie¿ nie tylko p³yty i koncerty lecz tak¿e s³awa, rozczarowania, emocje i têsknoty.

"Historia Jazzu w Polsce" to pierwsza tak obszerna i szczegó³owa monografia na temat polskiego jazzu. Dot±d próbê ca³o¶ciowego opisania tych zjawisk podj±³ Roman Kowal, który zd±¿y³ przed ¶mierci± opracowaæ tylko pierwszy tom swojej pracy.

Krystian BRODACKI publicysta, krytyk, fotograf, pianista, konferansjer. Ukoñczy³ Politechnikê Krakowsk± i Studium Dziennikarskie UW. Autodydakta muzyczny. W latach 1971 – 1978 by³ kierownikiem artystycznym i organizacyjnym zespo³u Asocjacja Hagaw. W latach 1976 – 1977 pe³ni³ funkcjê przewodnicz±cego Sekcji Krytyków PSJ, od 1982 do 1986 r. - wiceprezesa PSJ. W 1980 r. wyda³ antologiê „Polskie ¶cie¿ki do jazzu”, a w 1984 monografiê „Follow Namys³owski”. Zainicjowa³ i poprowadzi³ Jazz Film Salon, jedyny na ¶wiecie konkurs filmów o tematyce jazzowej (1983 – 1991, £ód¼, Wroc³aw, Warszawa, 8 edycji, podczas których pokazano ok. 300 filmów dokumentalnych i fabularnych z ca³ego ¶wiata). Jako publicysta muzyczny wspó³pracowa³ z miesiêcznikiem „Jazz” (1967 – 1971), „Jazz Forum” (1968 do dzi¶, w latach 1986 – 1994 zastêpca redaktora naczelnego) i z ró¿nymi periodykami, jak „Tygodnik Solidarno¶æ”, czy „Musica Jazz” (Mediolan). Prowadzi³ tak¿e audycje jazzowe i inne (np. „Rzeczpospolita Narodów”) na falach programów I i III PR, oraz Radia Kraków. W swym dorobku ma kilkaset artyku³ów i wywiadów o tematyce jazzowej. W 2002 r. opublikowa³ album swych fotografii pt. „¦wiête Znaki”, za¶ w 2010 roku nak³adem PWM ukaza³a siê monumentalna „Historia jazzu w Polsce”.

Tytu³: Historia Jazzu w Polsce
Autor: Krystian Brodacki
ISBN: 978-83-224-0917-6
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Rok wydania: listopad 2010
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda z obwolut±
Stron: 676 + 6 na notatki
Waga: oko³o 1,3 kg
Cena: + - 79 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Paulinie Kabalak




Oto ksi±¿ka wyj±tkowa, pe³na pasji i twórczego zapa³u. Osadzona w szerokim kontek¶cie spo³eczno-kulturowym, historycznym i politycznym. Mocno nasycona faktami, datami i nazwiskami rozdzia³y maj± za zadanie zabraæ Ciê w podró¿, do której bêdziesz dobrze przygotowany, tak by¶ poczu³ klimat, w jakim rodzi³ siê, dojrzewa³ i przechodzi³ transformacje jazz. Odkryjesz tu korzenie i ewolucje jazzu oraz biografie najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. "Historia jazzu" Jacka Meiry (Niedzieli) (18.01.1961 w Rybniku) odkrywa fascynuj±ce historie, postaci i powi±zania, które kryj± siê za wieloma znanymi nagraniami. Jazz, by narodziæ siê i rozwin±æ, potrzebowa³ wielu czynników: bogatej afrykañskiej tradycji, gor±czki przebudzenia religijnego, beznadziei niewolnictwa. Ksi±¿ka, podobnie jak sam jazz, bêd±c syntez± kultur i wielu czynników, zawiera elementy historii, dokumentu, reporta¿u, biografie i dyskografie. Ubarwiaj± j± opowie¶ci i anegdoty.

Fundamentem tej pracy jest siêgaj±ca dzieciñstwa muzyczna pasja autora. Jej baz± s± tysi±ce poznanych przez niego nagrañ, a tak¿e spotkania z wieloma muzykami oraz bogate do¶wiadczenia sceniczne i dydaktyczne.

Historiê Jazzu. 100 wyk³adów pragniemy skierowaæ nie tylko do pasjonatów, ekspertów i znawców tematu, ale i stale rosn±cego grona s³uchaczy.

"Historia Jazzu" to pozycja interesuj±ca i rzetelnie napisana. Z pewno¶ci± ka¿dy zainteresowany wspó³czesn± kultur± powinien j± mieæ. Z nie wszystkimi pogl±dami w niej wyra¿onymi siê zgadzam, ale gor±co polecam i zachêcam do lektury.
Tomasz Stañko

"Historia Jazzu" Jacka Niedzieli to spojrzenie na jazz z szerszej perspektywy, pomagaj±ce zrozumieæ jego historyczny kontekst i funkcjê spo³eczn±. To równie¿ skarbnica ciekawostek o ¿yciu moich idoli. Czytaj±c tê ksi±¿kê uzmys³owi³em sobie jak z³o¿onym zjawiskiem jest jazz. Jazz jako uboczny produkt historii oraz zjawisko wynikaj±ce ze spotkañ konkretnych osób.
Leszek Mo¿d¿er

Tytu³: Historia Jazzu
Autor: Jacek Niedziela
ISBN: 978-83-89476-86-9
Wydawnictwo: InfoMAX
Rok wydania: wrzesieñ 2009
Format: 245x220 mm
Oprawa: miêkka lub twarda
Stron: 455
Waga: oko³o 1.2 kg
Cena: + - 59 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Joasi Wolczyk




Historia jazzu to jedyna w jêzyku polskim publikacja przedstawiaj±ca szeroko historiê jazzu, pocz±wszy od jego powstania a¿ do roku 2000. Autor – profesor
Andrzej Schmidt (ur. 1922 w Wielkich Oczach, w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim) jest pionierem polskiego jazzu, wyk³adowc± historii jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach, prelegentem i autorem wielu audycji radiowych oraz artyku³ów w periodykach muzycznych. W niniejszej pozycji przedstawia muzykê jazzow± i jej powstanie na szerokim tle historyczno-spo³ecznym.
O dog³êbnym potraktowaniu tematu informuje dok³adny spis tre¶ci:

Czê¶æ I - Rodowód zawiera rozdzia³y: Ameryka brytyjska, Muzyka brytyjska w koloniach, Z Afryki Zachodniej do Ameryki, Pocz±tek muzyki negro-amerykañskiej, Czarni obywatele i twórcy, Nowy Orlean 1718-1895.

W czê¶ci II -Krystalizacja i rozwój omówione s± zagadnienia dalszej historii jazzu: Okres formatywny, Dojrzewanie i ekspansja, Era jazzu, W cieniu depresji, Okres swingu, Drugi plan swingu, Bebop, Cool i jego odmiany, Hard bop (soul, funky), Lata sze¶ædziesi±te, Dekada jazz-rocka, Lata osiemdziesi±te, Jazz w Europie, Jazz w Polsce.

Pozycjê ubogacaj±: ponad 400 fotografii, szereg przyk³adów nutowych ilustruj±cych poszczególne gatunki i formy muzyczne, wybrana bibliografia, dyskografia oraz indeks nazwisk i nazw.

O popularno¶ci i warto¶ci tej publikacji ¶wiadczy fakt, i¿ poprzednie jej wydania, w postaci trzech tomów, zosta³y szybko wyczerpane.

Obecnie Wydawnictwo POLIHYMNIA przedstawia Pañstwu jednotomow± Historiê jazzu, opart± na wcze¶niejszej, trzytomowej edycji, uzupe³nion± i poszerzon±, znacznie bogatsz± ikonograficznie i prezentuj±c± szerszy zakres historyczny.

Zaczyna siê: Ameryka brytyjska 1. Walka o atlantyckie szlaki, na stronach 10-25,
a koñczy Jazz w Polsce 5. Za progiem lat 90. na stronach 551-554

Wprowadzenie autora:

Przeznaczaj±c niniejsz± pracê g³ównie dla polskiego czytelnika, stara³em siê nie tylko o taki wybór i uporz±dkowanie materia³u by sprzyja³o to przejrzysto¶ci i perspektywie, lecz równie¿ o umieszczenie historii jazzu w szerszym, ni¿ by siê mog³o wydaæ konieczne, kontek¶cie....

W ksi±¿ce jest kupon, na zakup w cenie promocyjnej 115 z³ kompletu 28 CD "Historii Jazzu" redakcji Andrzeja Schmidta. Jest to ilustracja muzyczna niniejszej ksi±¿ki. (kontakt - e-mail: info@multimedia-polska.pl)

Tytu³: Historia jazzu
Autor: Andrzej Schmidt
ISBN: 978-83-7270-672-2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Rok wydania: czerwiec 2009
Format: 180x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 622
Waga: oko³o 1,2 kg
Cena: + - 98 z³

Serdecznie Dziêkujê Panu Janowi Orkiszewskiemu






 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.05
G³osów: 1136


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*