Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Pa¼dziernik w ECM
Wys³ano dnia 21-11-2013 o godz. 20:17:13
Temat: Info
Info Z kwartetem Johna Abercrombiego zwi±zane jest dzi¶ nazwisko Marka Coplanda, który po raz pierwszy go¶ci na p³ycie ECM. Gitarzysta i pianista to dawni arty¶ci tego zespo³u, obecni w nim od czterdziestu lat.

We wczesnych latach 70. obydwaj byli cz³onkami kwartetu Chico Hamiltona, obaj grali te¿ w jazzrockowej grupie Dreams.

Od lat 90. poszerzali konteksty swej muzycznej aktywno¶ci, wystêpuj±c w wielu ró¿nych sk³adach, m.in. triu Kenny’ego Wheelera czy zespole Contact wraz Davem Liebmanem i Billym Hartem. Przez ponad dziesiêæ lat zarówno Abercrombie, jak i Copland wystêpowali z basist± Drew Gressem. 39 Steps jest wiêc projektem bazuj±cym na sprawdzonej wspó³pracy wszystkich muzyków. Ballady jazzowe i liryzm dominuj± na kr±¿ku, na którym znalaz³o siê sze¶æ kompozycji Abercrombiego, dwie Coplanda, jedna wspólna improwizacja ca³ego zespo³u i twórcze przeróbki dawnego standardu Melancholy Baby. Album – wyprodukowany przez Manfreda Eichera w nowojorskim Avatar Studio w kwietniu tego roku – wychodzi w korelacji z europejsk± tras± zespo³u (Francja, Niemcy, Austria, W³ochy, Polska, Wêgry i Macedonia).

John Abercrombie Quartet CD "39 Steps"
Premiera: 29 pa¼dziernika 2013

Tracklista:

1 Vertigo
2 LST
3 Bacharach
4 Greenstreet
5 As It Stands
6 Spellbound
7 Another Ralph’s
8 Shadow Of A Doubt
9 39 Steps
10 Melancholy Baby

John Abercrombie: gitara
Marc Copland: fortepian
Drew Gress: kontrabas
Joey Baron: perkusja


Carla Bley , Andy Sheppard i Steve Swallow wracaj± do klasycznych kompozycji Bley. Kr±¿ek nagrany zosta³ w Lugano w zesz³ym roku i wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

Pojawiaj± siê na nim nowe wersje Utviklingssang i Vashkar, jak i suity Les Trois Lagons, Wildlife i The Girl Who Cried Champagne. Proste melodie pojawiaj± siê w nowej szacie d¼wiêkowej, potwierdzaj±c, ¿e trio to nigdy nie brzmia³o lepiej. Trios to jeden z wyj±tkowych albumów jazzowych tego sezonu, pierwszy album Carli Bley, który wyszed³ w samej wytwórni ECM (a nie na dystrybuowanych przez ECM pytach wytwórni WATT, w której artystka wydawa³a swoje albumy przez minione cztery dekady).

Carla Bley/Andy Sheppard/Steve Swallow CD "Trios"
Premiera: 29 pa¼dziernika 2013

tracklista:

1 Utviklingssang
2 Vashkar
3 Les Trois Lagons
(d’apres Henri Matisse)
Plate XVII
Plate XVIII
Plate XIX
4 Wildlife
Horns
Paws Without Claws
Sex with Birds
5 The Girl Who Cried Champagne
Parts 1, 2, 3

Carla Bley: fortepian
Andy Sheppard: saksofon tenorowy i sopranowy
Steve Swallow: bas


Poruszaj±cy debiut ECM wêgierskiej gitarzystki Zsofii Boros , na którym brzmi szeroki wybór kompozycji przeznaczonych na jej instrument, oparty o muzykê obu Ameryk.

„Czêsto my¶lê, ¿e to ja wybra³am muzykê, ale potem nachodzi mnie my¶l, ¿e to chyba muzyka wybra³a mnie jako swoje medium. Podchodzê do niej intuicyjnie. Zawsze kiedy jaki¶ utwór mnie poruszy, chcê i¶æ dalej jego ¶ladem – staæ siê dla niego lustrem, w którym muzyka odbije siê i pójdzie dalej, w dalsz± drogê”.

W centrum p³yty En otra parte stoi muzyka Leo Brouwera, kubañskiego kompozytora, który pokaza³ niegdy¶, ¿e gitara „nie ma granic”, co sta³o siê mottem Boros od pocz±tku jej kariery jako gitarzystki. Poruszaj±cy recital uwzglêdnia Green and Golden Ralpha Townera, utwór Vicente Amigo bêd±cy swoistym uk³onem w stronê muzyki flamenco (Callejon de la luna), walc Dilermanda Reisa, Cielo Abierto Quique Sines inspirowane rytmem i atmosfer± milongi i wiele, wiele innych. Tytu³ pochodzi z wiersza Roberta Juarroza Todo comienza en otra parte („wszystko zaczyna siê gdzie indziej”). Album nagrano w Lugano w 2012 r., wyprodukowany zosta³ przez Manfreda

Zsófia Boros CD "En otra parte"
Premiera: 29 pa¼dziernika 2013

tracklista:

1 Canción triste
2 Callejón de la luna
3 Eclipse
4 Un dia de noviembre
5 An Idea
6 Te vas milonga
7 Green and Golden
8 Se ela perguntar
9 Ecrovid
10 Cielo abierto
11 Un dia de noviembre, var.

Zsófia Boros: gitara klasyczna


Jan Sebastian Bach rozpocz±³ pracê nad sze¶cioma sonatami na skrzypce i klawesyn (BWV 1014-19) podczas pobytu na dworach w Weimarze i Kothen. Powróci³ do tych kompozycji kilkadziesi±t lat pó¼niej, na kilka lat przed ¶mierci±.

Wprowadzi³ wówczas nieco poprawek i zmian. Carl Phillip Emmanuel Bach nazwa³ pó¼niej te kompozycje „jednymi z najlepszych dzie³ mego ojca”. W tych prototypach klasycznej sonaty skrzypce i klawesyn spotykaj± siê na równych prawach, i ka¿de z nich staje na równi wobec wysokich wymagañ Bacha.

Skrzypaczka, Michelle Makarski , zaprosi³a Keitha Jarretta do wspólnej podró¿y w g³±b tych kompozycji. Dwoje muzyków – i przyjació³ od czasów albumu Jarretta Bridge of Light – spotyka siê ¶rednio co dwa lata, tym razem po to, by zasi±¶æ do pracy nad sonatami. Idea nagrania tych wspólnych spotkañ narodzi³a siê w listopadzie 2010 r. Makarski i Jarrett zarejestrowali sonaty w Amerykañskiej Akademii Nauk w Nowym Jorku. To pierwszy „klasyczny” album Jarretta od czasów p³yty z koncertami Mozarta w 1996 r. i druga okazja, kiedy nagra³ Bacha na fortepianie a nie na klawesynie.

Wcze¶niejsze nagrania Jarreta z muzyk± Bacha to: Das Wohltemperierte Klavier (t. I 1987, t. II 1990), Wariacje Goldbergowskie (1989), Trzy Sonaty na violê da gamba i cembalo (1991 z Kim Kashkashian) oraz Suity francuskie (1991). Michelle Makarski nagra³a dot±d w New Series ECM: Caoinel (1995, z muzyk± Bacha, Bibera, Hartkego, Regera i Rochberga), Elegio per un’ombra (1999, z muzyk± Tartiniego, Dallapiccoli, Beria, Cartera i Petrassiego) oraz To Be Sung On The Water (2004, z kompozycjami Tartiniego i Crocketta).

Keith Jarrett/ Michelle Makarski CD "Johann Sebastian Bach Six Sonatas for Violin and Piano"
Premiera: 29 pa¼dziernika 2013

tracklista:

Sonata No. 1 in b minor BWV 1014
1 Adagio
2 Allegro
3 Andante
4 Allegro
Sonat a No. 2 in A major BWV 1015
5 Dolce
6 Allegro
7 Andante un poco
8 Presto
Sonata No.3 in E major BWV 1016
9 Adagio
10 Allegro
11 Adagio ma non tanto
12 Allegro

Keith Jarrett: fortepiano
Michelle Makarski: skrzypce


Wariacje na temat Diabellego Ludwiga van Beethovena uwa¿ane s± za dzie³o pe³ni±ce rolê swoistej encyklopedii sztuki pianistycznej. Po wielkim projekcie obejmuj±cym 32 sonaty tego kompozytora András Schiff zdecydowa³ siê na nagranie Wariacji na instrumencie historycznym.

W towarzystwie pó¼nych dzie³ tego kompozytora, buduj±c miêdzy tymi kompozycjami szczególn± relacjê (Sonata op. 111 i Wariacje na temat Diabellego zestawione zosta³y na drugiej p³ycie z Bagatelami op. 126), da³ s³uchaczom szansê porównania ze sob± dwóch ca³kowicie odmiennych od siebie ¶wiatów muzycznych. Pochodz±cy z czasów Beethovena fortepian Hammerflügel brzmi zupe³nie inaczej ni¿ dzisiejsze instrumenty. W eseju publikowanym w ksi±¿eczce p³ytowej Andras Schiff pisze tak¿e m.in. o p³yn±cej dla niego jako artysty rado¶ci z mo¿liwo¶ci skorzystania podczas pracy z wcze¶niej nieznanego rêkopisu Wariacji, dziêki któremu mo¿liwe sta³o siê wejrzenie w g³±b procesu twórczego Beethovena i jego intencji kompozytorskich.

András Schiff CD "Beethoven Diabelli-Variationen"
Premiera: 29 pa¼dziernika 2013

tracklista:

Sonata No. 32 c-minor op. 111
1 Maestoso – Allegro con brio ed appassionato
2 Arietta. Adagio molto et cantabile
Diabelli-Variationen op. 120
3 Thema. Vivace
4 Var. I Alla marcia maestoso
5 Var. II Poco allegro
6 Var. III L’istesso tempo
7 Var. IV Un poco più vivace
8 Var. V Allegro vivace
9 Var. VI Allegro ma non troppo e serioso
10 Var.VII Un poco più allegro
11 Var. VIII Poco vivace
12 Var. IX Allegro pesante e risoluto
13 Var. X Presto
14 Var. XI Allegretto
15 Var. XII Un poco più moto
16 Var. XIII Vivace
17 Var. XIV Grave e maestoso
18 Var. XV Presto scherzando


Miêdzynarodowe spotkanie na szczycie, w nagraniu “Travel Guide” wzi±³ udzia³ amerykañski gitarzysta Ralph Towner , austriacki gitarzysta Wolfgang Muthspiel oraz mieszkaj±cy w Australii gitarzysta pochodzenia kazachskiego Slava Grigoryan.

Muzycy spotkali siê po raz pierwszy w 2005 roku na koncertach w Australii i od tamtej pory grali w wielu miejscach na ¶wiecie. W 2009 roku wytwórnia Muthspiel's Material Records udokumentowa³a wczesn± dzia³alno¶æ tria. Ralph Towner zg³osi³ siê z tym projektem do ECM i w sierpniu 2012 roku zespó³ nagra³ w Lugano album pod okiem producenta Manfreda Eichera. Towner wspó³pracuje z wytwórni± od ponad 40 lat, dla Muthspiela i Grigoryana by³a to pierwsza styczno¶æ z ECM. Grigoryan jest znanym w Australii gitarzyst± klasycznym swojego pokolenia, za¶ Muthspiel od dwóch dekad dzia³a na transatlantyckiej scenie jazzowej, wystêpuj±c ze swoimi zespo³ami lub jako cz³onek sk³adów Gary Burtona, Paula Motiana i innych. Wspóln± cech± artystów jest upodobanie do struktur, wyczucie lirycznej improwizacji i przestrzeni oraz wykorzystanie techniki instrumentalnej do tworzenia ciekawych rozwi±zañ muzycznych. Na p³ycie znalaz³o siê piêæ kompozycji Townera i piêæ utworów Muthspiela.

Ralph Towner/Wolfgang Muthspiel/Slava Grigoryan CD "Travel Guide"
Premiera: 29 pa¼dziernika 2013

tracklista:

1 The Henrysons
2 Father Time
3 Windsong
4 Duende
5 Amarone Trio
6 Travel Guide
7 Die Blaue Stunde
8 Nico und Mithra
9 Tarry
10 Museum of Light

(Patrycja Kowalska - Universal Music Polska)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.10
G³osów: 161


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*