Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Jarosław Śmietana nie żyje
Wysłano dnia 03-09-2013 o godz. 22:19:50
Temat: R.I.P
R.I.P Jarosław Śmietana (29.03.1951 Kraków † 2.09.2913 Kraków) zmarł w poniedziałek w Krakowie. - Był wirtuozem gitary, najlepszym polskim gitarzystą jazzowym i jednym z najlepszych w Europie - powiedział PAP Paweł Brodowski z "Jazz Forum".

Jarosław Śmietana był jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich gitarzystów jazzowych. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt i ponad 200 kompozycji jazzowych. Mówił, że lubi, gdy się mu mówi Jarek, nie Jarosław.

- Od momentu wykrycia guza mózgu i operacji, którą przeszedł w styczniu tego roku Jarek był sparaliżowany. Spodziewaliśmy się najgorszego, ale moment jego odejścia jest wielkim szokiem dla środowiska polskiego jazzu - powiedział Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum". - <Miał 62 lata. Był jeszcze młody i był młody duchem".

- Był jednym z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych. Zapracowany, rozpędzony, był siłą napędową polskiego jazzu. Jarek to wspaniały kompozytor. Jego muzyka była nasycona bluesem, miała ekspresję rocka i była bardzo komunikatywna - mówił Brodowski.

Jak przypomniał, w dorocznej ankiecie "Jazz Forum" na najlepszych muzyków Jarosław Śmietana przez niemal wszystkie lata zwyciężał jako gitarzysta w sposób bezdyskusyjny. Zawsze zajmował pierwsze miejsce.

W lipcu br. Jarosław Śmietana został uhonorowany statuetką "Baranka Jazzowego", nagrodą przyznawaną wybitnym artystom związanym z historią jazzu w Krakowie. "Baranek Jazzowy" jest przyznawany od 2001 r. podczas Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami.

- Jarek cieszył się ogromną popularnością. Miał wielu przyjaciół. Wiadomość o jego chorobie mobilizowała środowisko; odbyło się wiele koncertów dla Jarka, aby mu pomóc, dodać otuchy, okazać sympatię i podziękować; koncerty były w Warszawie, w Krakowie, w Chicago, grali dla niego też muzycy z Ukrainy - powiedział Brodowski. I dodał: Jarek był nie tylko świetnym muzykiem, ale i wielkim miłośnikiem jazzu.

(PAP/TVP Info/IAR)
 
Pokrewne linki
· Więcej o R.I.P
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o R.I.P:
Andrzej Siewierski nie żyje


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*