Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Grunt to Bunt. rozmowy o Jarocinie, tom 3
Wysłano dnia 20-07-2013 o godz. 14:44:29
Temat: Książki
Książki W trzeciej części „Grunt to bunt” przeczytacie 54 wywiady, na pytania odpowiada 58 osób. Poza rozmowami, znajdziecie tu blisko 200 unikatowych zdjęć, w większości dotychczas niepublikowanych. Wśród wielu atrakcyjnych obrazków znajdziecie fotografie znanego reżysera Wojtka Smarzowskiego, a także Tomka Barasińskiego, fotografa, który najlepiej ze wszystkich potrafił udokumentować "Jarocin" drugiej połowy lat 80.

W "Grunt to bunt" wypowiadają się między innymi:

Wojciech WaGlewski, KRzysztof Skiba, Paweł KUkiz, Kazik STaszewski, Paweł „Konjo” KoNnak, Muniek STaszczyk, Anja OrThodox, Jan PoSpieszalski, Walter ChełstOwski, Jerzy OWsiak, Yach PAszkiewicz, Wojciech "Wampir" JaGielski, Tomasz BUdzyński, Zygzak z TZN Xenna, Lech JaNerka, Siwy z DeFektu Muzgó, Piotr "STopa" Żyżelewicz, Marek JaCkowski


"Jarocin" potrzebuje Waszych wspomnień!

Pozdrawiam
Grzegorz K. Witkowski


W poprzednich tomach autor unikał wywiadów z tzw. celebrytami, tym razem jest inaczej. Gwiazdy opowiadają o „Jarocinie” nieszablonowo. Czytelnicy mają możliwość zapoznania się z mało znanymi, albo wręcz nieznanymi historiami i anegdotami dotyczącymi Festiwalu, ale nie tylko. Wywiady często wybiegają poza „Jarocin”, choć są z nim pośrednio lub bezpośrednio związane. A to dlatego, że polski rock był ściśle z tą imprezą związany. Firmy fonograficzne, wideo klipy, załogi, sceny muzyczne w różnych rejonach naszej ojczyzny – rozmowy o tym wszystkim mają sens w kontekście „Jarocina”!


Tytuł: Grunt to bunt, rozmowy o Jarocinie, tom 3
Autor: Grzegorz K. Witkowski
ISBN: 978-83-60157-82-4
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2013
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 776
Waga: około 825 g
Cena: + - 49 zł



W drugiej części „Grunt to bunt” przeczytacie 65 wywiadów, na pytania odpowiada 71 rozmówców. Oto ciąg dalszy wspomnień o Festiwalu w Jarocinie.

W tej cuźści legendarnej książki znajdziecie - poza organizatorami, widzami, pracownikami służb porządkowych i wielu innymi - również artystów występujących w "Jarocinie".

W "Grunt to bunt" przeczytacie między innymi o przygodach takich zespołów:

1984
Acapulco
Apogeum
Armia
Aurora
Aya RL
Azyl P
Bikini
Brudne Dzieci Sida
CChłopcy z Placu Broni
Detonator BN
Dezerter
Dzieci Kapitana Klossa
Easy Rider
Exodus
Formacja Nieżywych Schabuff
Free Blues Band
Hak
Heam
Hey
Idee Fixe
Instytucja
Izrael
King Size
Klaus Mitffoch
Kodex
Kolaboranci
Kontrola W
Kosmetyki Mrs Pinki
Kultura
Kwiaty
Maanam
Magnus
Maria Nefeli
Mech
Milion Bułgarów
Moskwa
Natasza
Noach Noah
Non Iron
Oddział Zamknięty
Opozycja
Orkiestra św. Mikołaja
Perfect
Piersi
R.A.P.
Rejestracja
Roxa
Róże Europy
Stress
Sztywny Pal Azji
Śmierć Kliniczna
T.Love Alternative
Test Fobii
Turbo
Voo Voo
Wilki
Woyzeck

Życzę Wam miłej lektury. Kupujcie tę książkę, a obiecuję, że kolejne części - jeśli będzie na nie zapotrzebowanie - będą jeszcze ciekawsze! Choć po lekturze dotychczas wydanych tomów wydaje się to niemożliwe...


"Jarocin" potrzebuje Waszych wspomnień!

Pozdrawiam
Grzegorz K. Witkowski


Tytuł: Grunt to bunt, rozmowy o Jarocinie, tom 2
Autor: Grzegorz K. Witkowski
ISBN: 978-83-60157-66-4
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2012
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 668
Waga: około 750 g
Cena: + - 49 zł



Ta książka jest trochę jak festiwale jarocińskie. Różnorodna i nieprzewidywalna.

Pomysł na wydanie „Grunt to bunt” zrodził się w roku 2002, ale całość udało się zrealizować dopiero między marcem a czerwcem 2011. Potrzeba było dużo czasu, aby dotrzeć do uczestników. A na początku XXI w. portale społecznościowe, na których łatwo było "namierzyć", nie były tak powszechne jak dziś. Prezentowane w tym tomie rozmowy, to tylko wycinek z mojego przepastnego archiwum. 60 osób na razie, następnie w tomie 2. Przepytanych jest około 300 uczestników. Od widza po gwiazdę rocka. I znowu jest trochę jak kiedyś Walter Chełstowski na pytanie o kolejne "Rytmy" w Jarocinie. Jeśli dwie, zaplanowane, części spotkają się z dobrym przyjęciem czytelników, to z przyjemnością przygotuję następne.

Historia książki sięga roku 1996. Zafascynowany możliwościami Internetu, oraz zdegustowany brakiem w nim informacji o muzyce polskiej, zabrałem się za robienie stron o polskich wykonawcach (m.in. Kryzys, Śmierć Kliniczna, Radio Warszawa, Reportaż, TZN Xenna itp), a także w ramach witryny Tylko Rocka - zrealizowałem pierwszy muzyczny czat w Polsce (30.01.1997 r. gośćmi byli Urszula i Staszek Zybowski). Czyż może zatem dziwić, że grając kiedyś w "Jarocinie" (zespoły Idee Fixe, Róże Europy, Oczy Ameryki), stworzyłem w sierpniu 1999 roku serwis, który nazwałem wtedy Jarocin Festiwal (adres www.jarocin-festiwal.com)? To właśnie na tej stronie zacząłem zamieszczać rozmowy z artystami i widzami. Po trzech latach stwierdziłem, że warto te wspomnienia ocalić od zapomnienia w postaci książki. Na razie papier "zachowuje" lepiej niż "nośniki elektroniczne". Pragnę podkreślić, że „Grunt to bunt” nie jest papierowym odpowiednikiem serwisu Jarocin Festiwal. Obie rzeczy uzupełniają się. Pod adresem www.Jarocin-Festiwal.com/gth znajduje się specjalna witryna, na której znajdziecie różne niespodzianki związane z książką.

Jeśli chcecie podzielić się swymi uwagami na temat "Jarocina" lub tego wydawnictwa, to proszę o listy elektroniczne na adres jarocin@onet.pl lub posty na forum internetowym www.Jarocin-Festiwal.com/forum


"Jarocin" potrzebuje Waszych wspomnień!

Pozdrawiam
Grzegorz K. Witkowski


Tytuł: Grunt to bunt, rozmowy o Jarocinie, tom 1
Autor: Grzegorz K. Witkowski
ISBN: 978-83-60157-62-6
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2011
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 520
Waga: około 600 g
Cena: + - 44 zł



Mówią, że nie byłoby wolności bez Solidarności.

Pokolenia J8 bez Jarocina nie byłoby na pewno. Właśnie tam, w niewielkim, zwyczajnym mieście, dojrzewała zbudowana młodzież, słuchająca niedostępnej w mediach muzyki. Młodzież walcząca o prawo do szpanu. Stąd szał na agrafki, pieszczochy, ramoneski i kolorowe irokezy - owoce pożądane przez czesanych z przedziałkiem dobrze ułożonych chłopców.

Moda, uroda i coś na ząb. Bochenek chleba, butelka mleka, kiełbasa na tekturce - same frykasy socjalizmu. Pokolenia J8 jadło na kartki, stało w kolejkach, ale żyło muzyką. I co roku przyjeżdżało na festiwal. Energia TSA, pogo Dezertera, ostrze Siekiery, smak Dżemu, humor Piersi, zwycięstwo Proletaryatu i brak Kryzysu - to wszystko tylko w Jarocinie! Kto był, niech poogląda i powspomina. Kto nie był, niech patrzy i żałuje.

Konrad Wojciechowski
M.R. Makowski


Pokolenie J8 to pokolenie wspólnych, bezinteresownych więzi, istniejących między ludźmi o podobnej wrażliwości i doświadczeniach. Więzi trwalszych niż dolegliwy reżim, który nakładał na obywateli liczne ograniczenia i od czasu do czasu wyprowadzał czołgi na ulice. Młodzi, dorastający buntownicy, niedowierzający, że „świetlana przyszłość” zagnieżdżona w dekretach propagandy sukcesu jest – czy będzie kiedyś – realna. Frustracja, niechęć i wycofanie tłumiły resztki optymizmu tej dojrzewającej generacji, która jak mantrę powtarzała do znudzenia – „no future”. Istniejący od początku lat osiemdziesiątych festiwal w Jarocinie udzielał nieletnim (i trochę starszym) schronienia; pozwalał oderwać się od codzienności, pobyć przez te kilka dni w innym, ciekawszym świecie – zdjąć z nich presję otoczenia. To właśnie tam pokolenie J8 ustanowiło terytorium swojego panowania

Album „Pokolenie J8” traktuje wyłącznie o latach osiemdziesiątych. Pokazuje Jarocin i jego młodzież, która owładnięta rockowym szałem tamtej epoki zmierza na koncert zamiast na barykady. Zepchnięty na dalszy plan kontekst społeczno-polityczny oczywiście nieodłącznie towarzyszy pokoleniu i odciska.


Tytuł: Pokolenie J8 Jarocin ´80-´89
Autor: Konrad Wojciechowski, Mirosław R. Makowski, Grzegorz K. Witkowski
ISBN: 978-83-60157-63-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2011
Format: 245x275 mm
Oprawa: twarda
Stron: 385
Waga: około 2,175 kg
Cena: + - 119 zł


Prezentowany album stanowi katalog wystawy "Jarocin w obiektywie bezpieki", przygotowanej według koncepcji graficznej i artystycznej Andrzeja Rosołka przez OBEP IPN w Łodzi we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

Książka dzieli się na dwie zasadnicze części - historyczną ("Festiwal w Jarocinie: narodziny, bunt, upadek") oraz "źródłową" ("Festiwal w Jarocinie w materiałach operacyjnych Służby Bezpieczeństwa" - zdjęcia operacyjne i 21 dokumentów ze zbiorów Archiwum IPN).

W albumie opublikowane zostały zdjęcia ze zbiorów Archiwum IPN w Łodzi i Muzeum Regionalnego w Jarocinie , wykorzystano także prace niezależnego fotografa Tomasza Barasińskiego oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych.

Oprócz materiałów ikonograficznych w albumie opublikowano 21 dokumentów ze zbiorów Archiwum IPN. Patronat medialny: POLITYKA


Jarocin to był dla mnie zawsze wyjątkowy koncert, chyba głównie ze względu na publikę. To byli w większości myślący ludzie. Jeśli było ich 20 tys. - to dla nas coś znaczyło. Mnie napełniało niesamowitą dumą, gdy wychodząc na scenę, wiedziałem, że oni są po prostu niż ci pierdoleni funkcjonariusze czy ochroniarze. To byli nasi ludzie.
(Robert Brylewski - Brygada Kryzys, Izrael, Armia)

To była prawdziwa wyspa wolności - w tej części Europy nieprawdopodobna.
(Muniek Staszczyk - T.Love)

Po prostu obudziło się pokolenie, które miało za nic wszelkie przepisy i szacunek dla tzw. władzy ludowej. Jakąś kontrolę chcieli więc mieć i pewnie mieli, ale ciśnienie ludzi do wolności słowa było tak duże, że nie byli w stanie tego ogarnąć. Musieliby albo wszystkich spałować i rozpędzić, albo nie dopuścić w ogóle do organizacji festiwalu.
(Krzysztof Grabowski - Dezerter

W 1982 r. nie odbyły się Opole i Sopot, a Jarocin tak. Taka była rzeczywistość tamtego systemu w Polsce. Tyle się jeszcze mieściło w ramach. W Czechosłowacji czy Rumunii by to nie przeszło, u nas się udało.
(Walter Chełstowski - organizator festiwalu w Jarocinie)

Poza tym w trakcie występów, w tym szumie i hałasie nikomu by się nie chciało słuchać, czy oni coś śpiewają przeciw komunie czy za. Może jak by to ktoś nagrywał i później się wsłuchiwał, to by coś wyłowił, ale ja o takich przypadkach nie wiem. Nie wyciągało się takich spraw.
(Jan Jajor - I sekretarz Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Jarocinie w latach 1981-1989)

[Dok. 4 ] Funkcjonariusze MO [...] dokonali zatrzymania obyw [atela] Krzysztofa Skiby, którego pomogłem doprowadzić do RUSW Jarocin. W trakcie rozmowy z nim przez osadzeniem w areszcie tutejszego RUSW Jarocin stwierdził w swych wypowiedziach, że wie o co walczy i spytał, gdzie będzie siedział, w Jarocinie czy Gdańsku
(Fragment notatki służbowej z 16 VIII 1985 r. st. insp. Piotra Binka dotyczącej rozrzucania ulotek na festiwalu)


Ciekawe co się dzieje z dziewczyną, która stoi tyłem do fotografa w podkoszulce i samych skąpych majtkach (widać ładne, zgrabne nogi) podczas wyborów miss pola namiotowego (strona 44)

Album można kupić w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (Rynek Ratusz) i w kinie „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza w cenie 30 zł.

Tytuł: Jarocin w obiektywie bezpieki
Autor: Krzysztof Lesiakowski, Paweł Perzyna, Tomasz Toborek
ISBN: 83-89078-61-9
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: grudzień 2004
Format: 210x285 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 210
Waga: około 950 g
Cena: + - 35 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Dyrektorowi Andrzejowi Arseniukowi






 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.09
Głosów: 1538


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*