Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Zmarł Ray Manzarek, klawiszowiec The Doors
Wysłano dnia 21-05-2013 o godz. 01:23:04
Temat: R.I.P
R.I.P Grający na instrumentach klawiszowych Ray Manzarek (12.02.1939 w Chicago-20.05.2013 Rosenheim w Niemczech) był z pochodzenia Polakiem. W 1965 roku razem z wokalistą Jimem Morrisonem założył jeden z najsłynniejszych zespołów w dziejach muzyki rockowej – The Doors.

Byli jedną z najbardziej kontrowersyjnych grup rockowych w latach 60. Sprzedali ponad sto milionów albumów na całym świecie, otrzymali 19 złotych, 14 platynowych i pięć multiplatynowych płyt w samych Stanach Zjednoczonych.

Od czasu rozwiązania The Doors Ray Manzarek (12.02.1939 w Chicago) wyprodukował cztery albumy wpływowego, punk-rockowego zespołu X , nagrał wiele solowych płyt, między innymi The Golden Scarab , a wraz z Philipem Glassem elektroniczną adaptację CARMINA BURANA Carla Orffa. Wyreżyserował także trzy platynowe filmy wideo o The Doors. Manzarek występuje z poetą beatnikiem Michaelem McClure´em w nocnych klubach i kampusach uniwersyteckich, robiąc to, co lubi robić najbardziej: aranżując mariaż muzyki i poezji. W 2002 roku wrócił do grania na żywo piosenek zespołu. Razem z Robbym Kriegerem i różnymi wokalistami jeździli na trasy koncertowe po całym świecie jako The Doors of the 21th Century.

Muzyk zmagał się z rakiem przewodów żółciowych. Manzarek miał 74 lata. W chwili śmierci towarzyszyła mu żona Dorothy Manzarek oraz bracia - Rick i James.

(IAR/PAP) 
Pokrewne linki
· Więcej o R.I.P
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o R.I.P:
Andrzej Siewierski nie żyje


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*