Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Jaskinia hałasu
Wysłano dnia 03-10-2012 o godz. 22:09:50
Temat: Książki
Książki Obaj mamy ze swoimi żonami córki. Jednak ta książka jest naszym wspólnym dzieckiem. Dwóch ojców, którzy przez trzy lata oczekiwali nadejścia swojej pociechy, o uroczym imieniu "Jaskinia halasu". Plan był prosty, napiszemy o czymś, o czym wcześniej w Polsce nikt nie napisał i co ważne - będziemy pisać wedle schematu, który sami sobie stworzyliśmy. A był on taki..... (więcej na str. 3)

"Jaskinia hałasu" Wojciecha Lisa i Tomasza Godlewskiego zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że jest pierwszą monograficznie zakrojoną książką o rodzimej scenie muzyki metalowej, ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje ze szczegółami mechanizmy animowania nowych zjawisk muzycznych i z muzyką rozmaicie związanych. Jest to, rzecz jasna, piękny prezent dla fanów, ale przecież nie tylko dla nich. Mamy tu bowiem do czynienia z „gęstym” opisem fenomenu muzycznego undergroundu wraz z całym jego subkulturowym folklorem: estetyką (i antyestetyką) wyglądu, zine’ami, zachowaniem na koncertach, specyfiką klubów muzycznych, przekraczaniem granicy między kulturą spontaniczną a instytucjonalną – wszystko to z pewnością zainteresuje dziennikarzy, socjologów i badaczy kultury.
dr Mirosław Pęczak (kulturoznawca, publicysta "Polityki")


Nie ulega wątpliwości, że to bardzo ciekawa publikacja. Absolutny MUS dla wszystkich zainteresowanych polską sceną podziemną!
Krzysztof Brankowski (dziennikarz związany m.in., z Na Przełaj, współprowadzący Muzykę Młodych (II Program Polskiego Radia) i Muzyczną Pocztę UKF w radiowej "Trójce")


To pierwsze, tak przemyślane i tak obszerne, ujęcie historii tworzenia się polskiego metalowego undergroundu. Autorom udało się skontaktować i przepytać większość głównych animatorów tej sceny, z czego powstał autentyczny i wielobarwny obraz widziany przez pryzmat wrażeń i wspomnień jego twórców i uczestników. "Jaskinia hałasu" podzielona jest na 8 części, które opisują czas powstania metalowego undergroundu, główne idee jego organizatorów, najważniejsze oficjalne media promujące muzykę ekstremalną, sposoby i kierunki wymiany kaset, płyt i zinów, najciekawsze imprezy, tamtejsze realia lat 80. i wreszcie rolę Metal Mind Productions . Ponadto książka zawiera biografie najważniejszych kapel wraz z dyskografiami oraz ogromną ilość zdjęć, flyerów, newsletterów, okładek kaset, zinów, fragmentów artykułów i pism. To niezapomniany kawał naszej historii, wyjątkowa publikacja i pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela ekstremy.
Tomasz "Ryłkołak" Ryłko (dziennikarz prasowy i radiowy)


Książkę przeglądnąłem i sądzę, że to rzecz poważna; po pierwsze znacząca dla samego metalu, bo w Polsce dotąd tylko punki i punkoidzi potrafili o sobie książki pisać, a po drugie - dla wiedzy o tym, co działo się w kraju w latach początku współczesnej kontrkultury. Warto też wspomnieć o informacjach szczegółowych, które książka zawiera i które mogą posłużyć historykom, antropologom, socjologom, muzykologom, prasoznawcom itd.
prof. Wojciech Kajtoch (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego)


Wojciech Lis. Rocznik 76. Mąż Ewy, ojciec Hani. Publikował m.in. w Infernal Death zine, Zaćmieniu Słońca i Oldschool Metal Maniac Mag. Przez ładnych parę lat jednoosobowy wydawca NNCh zine. Autor kilkudziesięciu wywiadów - głównie z muzykami polskich zespołów metalowych. Nie lubi rosołu.

Tomasz Godlewski. Rocznik 69. Mąż Agi, tatusiek Ewy i Mai. Bębniarz i "chłopak" od PR w warszawskiej kapeli Exorcist. Kolekcjoner czarnych precjozów. Pismaczył w zinach Infernal Death, Daily Horror, Jaskinia Hałasu. Obecnie udziela się tylko na Metal Archives. Lubi rosół.

Tytuł: Jaskinia Hałasu
Autor: Wojciech Lis, Tomasz Godlewski
ISBN: 978-83-63785-00-0
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: wrzesień 2012
Format: 190x260 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 248
Waga: około 350 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi




Pod koniec minionego tysiąclecia w Europie podpalono i zbezczeszczono ponad sto kościołów, za co odpowiedzialni byli adepci black metalu, najbardziej ekstremalnej formy podziemnej muzyki na świecie. W trakcie nasilającej się bezbożnej krucjaty blackmetalowe zespoły i ich obsesyjnie oddani zwolennicy odcisnęli ponure piętno mordu, samobójstwa i terroru, zostawiając dziedzictwo, które wciąż daje o sobie znać, od Norwegii po Niemcy, od Finlandii aż po Amerykę, i dalej...

Napisany przez dwóch dziennikarzy z wyjątkowym dostępem do piekielnego półświatka, uznany, kultowy bestseller WŁADCY CHAOSU w wersji polskiej ukazuje się poprawiony i wzbogacony o nowe, zadziwiające odkrycia. Uhonorowana nagrodą i ujawniająca nieznane dotąd fakty, książka ta zawiera setki unikalnych zdjęć i rozmów przeprowadzonych wyłącznie na jej potrzeby z księżmi, przedstawicielami policji, satanistami oraz liderami demonicznych formacji, dla których im większe zło, tym większa chwała.


Nie chcę, żeby ludzie mnie szanowali, mają się bać i nienawidzić
Euronymous (z Mayhem)

Zginął od jednego ciosu nożem w głowę... przeszedł na wylot. Musiałem mu go potem wyrwać z czaszki
Varg Vikernes(po zabójstwie byłego kolegi, Euronymousa)

Muszę trwać przy tym, co zrobiłem... Nie ma we mnie poczucia winy
Bård "Faust" Eithun(po zabiciu zupełnie obcej mu osoby) Wraz z każdą przemijającą sekundą umiera jakiś człowiek, nie widzę więc potrzeby robienia wielkiego hałasu o tę jedną śmierć
Hendrik Möbus(po zamordowaniu kolegi ze szkoły)

Z ciekawością obserwuję to, jak ludzie reagują, gdy zewsząd leje się moja krew...
"Dead"(wokalista Mayhem, rok przed strzeleniem sobie w głowę)


* * * * *

Autorzy Władców chaosu niewątpliwie wiedzą, jak przedstawia się międzynarodowa sytuacja w sferze muzyki metalowej/satanizmu i, w dużym stopniu za sprawą przeprowadzonych wywiadów, wyciągają na światło dzienne informacje, obok których nie powinni przechodzić obojętnie zarówno naukowcy, jak i szeroka opinia publiczna... Gorąco polecam.
Robert Ellwood(religioznawca, publikuje w Nova Religio)

We Władcach chaosu Michael Moynihan i Didrik Soderlind rysują obraz niesamowitego królestwa, w którym satanizm, neopogaństwo i narodowy socjalizm pobudziły do życia muzyczną scenę, gdzie fantazję urzeczywistniono paleniem średniowiecznych kościołów w Norwegii. Niezwykle wartościowa opowieść o blackmetalowej muzyce ogólnie, a zwłaszcza norweskiej scenie, widzianej oczami jej współtwórców. Władcy chaosu to urzekająca pozycja zasługująca na szerokie zapoznanie się z nią po obu stronach Atlantyku.
dr Jeffrey Kaplan (autor książki Fundamentalizm religijny w Ameryce)

To dogłębne studium black metalu łączy fanów i badaczy muzycznych subkultur wystrzegając się pułapek, którymi obarczone są przesada branżowych periodyków i akademicka powściągliwość. Moynihan i Soderlind w sposób mądry, dowcipny i wyczerpujący przedstawili modelowe studium gatunku w ujmująco przystępnym stylu, w którym ujawnia się ich głębokie zrozumienie tematu
Deena Weinstein (autorka książki Heavy Metal – Socjologia kultury)

Ta książka jest niesamowita! Połączenie narracji, wnikliwych wywiadów, ale i ukazanie pewnej filozofii związanej z raczej krwawą rzeczywistością, stawia tę książkę ponad wszystko, co napisano dotąd o blackmetalowej scenie... Pozycja warta przeczytania przez ludzi ze sceny, by przyjrzeć się sobie z dystansu
Maniac(wokalista formacji Mayhem, legendy norweskiego black metalu)

Cenne studium... Odrzucając typowy sposób postrzegania metalowców jako bezmózgich ćpunów czy zaślepionych złem wandali, oraz dostarczając przykłady głębokiego myślenia grona wywrotowców, WŁADCY CHAOSU robią więcej dla ewolucji metalu niż którakolwiek z wydanych wcześniej książek
Atlanta Press

Dzięki wielu dokumentom źródłowym i pouczającym wywiadom z wszystkimi istotnymi przedstawicielami sceny, Władcy chaosu są pierwszą, poważną próbą przedstawienia historii powstania muzycznej sceny, marginalizowanej i uważanej początkowo za egzotyczną i ekstremalną, a ostatecznie uciszoną przez prasę z uwagi na jej kryminalną działalność
Financial Times(Niemcy)

Tytuł: Władcy chaosu. Krwawe powstanie satanistycznego metalowego podziemia (Lords Of Chaos. The Bloody Rise Of The Satanic Metal Underground)
Autor: Michael Moynihan, Didrik Søderlind
Tłumaczenie: Bartosz Donarski
ISBN: 978-83-87598-34-1
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 424
Waga: około 700 g
Cena: + - 64 zł




Szwecja to niewielki kraj na mroźnej północy Europy. Zamieszkuje ją mniej niż dziewięć milionów obywateli, a wśród jej najpopularniejszych produktów eksportowych są hokeiści, tanie meble, łożyska kulkowe, wódka i blondynki. Jest jednak w tym zaśnieżonym kraju coś jeszcze, coś co nazywa się death metal. Od końca lat 80. w Szwecji powstało grubo ponad tysiąc ekstremalnych zespołów metalowych, a szwedzka scena metalowa uważana jest za jedną z najbardziej cenionych na świecie.

Jest to historia o tym, w jak nieprawdopodobny sposób marginalizowany młodzieżowy ruch wydostał się z małych szwedzkich miast i przedmieść, by ostatecznie na zawsze zmienić oblicze ekstremalnej muzyki.

Daniel Ekeroth (14.02.1972) opowiada ją wraz z trzydziestoma najwybitniejszymi postaciami szwedzkiej sceny deathmetalowej. To opowieść o tym, jak narodziła się bestia, jak rosła w siłę, i jak w końcu przybrała nowe kształty. Książka ta zawiera również obszerny słownik biograficzny szwedzkich formacji deathmetalowych oraz fanzinów.
Daniel Ekeroth jest nie tylko deathmetalowym muzykiem, ale i autorem książek o filmach: "Violent Italy" i "Swedish Exploitation Cinema". Od roku 1999 gra na basie w Insision , a 2007 dołączył do Tyrant, dawniej zaś udzielał się m.in. w Dellamorte i Diskonto.

Przeczytaj tę książkę jeśli tylko masz ochotę na wniknięcie w historię kryjącą się za miażdżącym twarz, rozrywającym ciało, zabójczym dla uszu i rozsadzającym trzewia, ekstremalnym fenomenem znanym jako szwedzki death metal (Chris Reifert, Death / Autopsy / Abscess)
Chris Reifert(z Death / Autopsy / Abscess)

Za młodu death metal był dla mnie wszystkim. Problem tkwi jednak w tym, że połowy z tego nie pamiętam. Ta opasła księga mrocznych wspomnień jest szansą, by wreszcie wszystko sobie przypomnieć
Nicke Andersson(z Nihilist / Entombed / The Hellacopters / Death Breath)

Minęło 20 lat, a ja wciąż nie wyobrażam sobie lepszych czasów, w których można dorastać. W końcu mogę odświeżyć pamięć i przeżyć to wszystko od nowa!
Ulf Cederlund(z Morbid / Nihilist / Entombed)

Nareszcie, cała prawda o szwedzkim death metalu! Ta książka przeniosła mnie do starych, dobrych czasów
Tomas Lindberg(z Grotesque / At The Gates)

Kapitalna książka o szwedzkim death metalu dla wszystkich, których ominęły złote lata sceny (a także dla tych z nas, którzy byli zbyt pijani, żeby je pamiętać!)
Orvar Säfström(Nirvana 2002)

Tytuł: Szwedzki Death Metal (Swedish Death Metal)
Autor: Daniel Ekeroth
Tłumaczenie: Bartosz Donarski
ISBN: 978-83-87598-41-9
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: 2008 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 498
Waga: około 800 g
Cena: + - 70 zł




W 1986 roku nikt nie wyobrażał sobie, że death metal i grindcore kiedykolwiek przebiją się do kultury masowej, Brutalny amalgamat hardcore´a, punka i heavy metalu miał jednak określać granice ekstremalności przez wiele kolejnych lat. W miarę pojawiania się coraz to nowych zespołów w niemal każdym zakątku świata, początkowo rozprowadzane przez rozczochranych, gniewnych młodzieńców tworzących podziemną sieć tape-tradingu, death metalu i grindcore rozprzestrzeniały się szybciej niż plaga żywych trupów.

Do 1982 roku Earache Records, pierwsza oficjalna funkcjonujący wytwórnia specjalizująca się w obu gatunkach, sprzedała tylko w Stanach Zjednoczonych grubo ponad milion deathmetalowych i grindcore´owych płyt. Oczami i uszami artystów, producentów i właścicieli wytwórni, którzy napędzali oba ruchy. Wybierając śmierć. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore'a bada powstanie, upadek i odrodzenie death metalu i grindcore´a. "Postrzegałem death metal i grindcore za powrót do bardziej ekstremalnego punka" - mówi John Peel - "Muzyka ta była kolejnym krokiem ku zakazanym obszarom sięgającym daleko poza wszelką znaną dotąd formę agresywnej muzyki"

Przetłumaczona już na kilka języków książka ''Wybierając śmierć. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore'a'', autorstwa cenionego amerykańskiego dziennikarza Alberta Mudriana doczekała się polskiej edycji.

Wstęp do ''Wybierając śmierć'' napisał sam John Peel, legendarny didżej BBC Radio 1, którego wkładu w popularyzację grindcore'a i death metalu nie da się przecenić. ''Narodowy skarb Anglii'', jak zwykło się określać Peela, zmarł na atak serca kilka miesięcy po opublikowaniu książki, 24 października 2004 roku.

Albert Mudrian od kilku lat redaktor naczelny ''Decibel'', największego obok ''Revolver'', metalowego magazynu w USA, przedstawił w ''Wybierając śmierć'' dzieje najważniejszych zespołów, które przyczyniły się do eksplozji muzyki ekstremalnej w latach 80. i 90.

'Opowieść ta skupia się na muzykach tworzących wiecznie zmieniające się szeregi takich zespołów jak Napalm Death, Death, Morbid Angel, Carcass, Obituary, Deicide, Entombed i Cannibal Corpse. Każdego z ich tysiące razy w magazynach na całym świecie określało się gigantem stylu w swojej własnej kategorii. Nie ma w tym grama przesady - to właśnie te zespoły były i są tymi nazwami, które wywołały szaleństwo popularności death metalu''
Nick Terry(eks. redaktor naczelny opiniotwórczego, brytyjskiego magazynu ''Terrorizer'')

Prawdziwa historia najbardziej ekstremalnej spośród metalowych scen
Revolver Magazine

"Wybierając śmierć" to objawienie, bez względu ile wydaje ci się, że wiesz
Terrorizer Magazine

Mudrian stworzył tu coś wyjątkowego- Lektura obowiązkowa dla każdego szukającego pełnej wiedzy o tym, kto, co, gdzie i kiedy. Brawo!
Philip Anselmo (Superjoint Ritual, Pantera)

"Wybierając śmierć" to nie tylko niezbędny przewodnik po historii ekstremalnego metalu. To także wyjątkowo inspirująca lektura o ludziach z prawdziwą pasją" Gorącą polecam!
Nergal (Behemoth)

Tytuł: Wybierając śmierć. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore'a (Choosing Death. The Improbable History Of Death Metal & Grindcore)
Autor: Albert Mudrian
Tłumaczenie: Bartosz Donarski
ISBN: 978-83-87598-44-5
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: 2007 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 276
Waga: około 450 g
Cena: + - 44 zł






 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.11
Głosów: 1148


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*