Epitafium na śmierć rock´n´rolla
Data: 26-09-2012 o godz. 11:14:04
Temat: Książki


W połowie września br. do księgarń całego kraju trafiła książka "Epitafium na śmierć rock’n’rolla", Franciszka Walickiego (20 .07.1921 w Łodzi), nie bez powodu nazywanego ojcem polskiego rock’n’rolla.

To fascynująca, bogato ilustrowana i nie pozbawiona refleksji, autobiograficzna opowieść dziennikarza i animatora kultury, patrona pierwszych polskich festiwali jazzowych, inicjatora sopockiego Non-Stopu i pierwszej polskiej dyskoteki, który wprowadził do naszego kraju rock’n’rolla i wymyślił dlań swojsko brzmiącą nazwę „mocne uderzenie”.

To historia twórcy zespołów: Rhythm’n’Blues, Czerwono- i Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB i odkrywcy talentów: Czesława Niemena , Michaja Burano, Krzysztofa Klenczona , Ady Rusowicz, Wojciecha Kordy i wielu innych. To nie pozbawione sentymentu wspomnienie o latach młodości spędzonych w Wilnie i Rydzynie, o studiach w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni czy o karaibskim rejsie pod żaglami „Daru Pomorza”. To opowiadanie z pierwszej ręki o ważnych dla polskiej kultury wydarzeniach, których autor był świadkiem, a często i pomysłodawcą.

"Epitafium na śmierć rock’n’rolla" jest żarliwą, być może kontrowersyjną, apoteozą czasów, w których rock’n’roll powstawał i rozwijał się aż po dni, których symbolem stały się festiwale w Jarocinie. To książka, która zainteresuje zarówno słuchaczy Radia Luxemburg i programów Willisa Connovera , jak i tych wychowanych na Programie III Polskiego Radia.

fragment: (s.71)
22 czerwca 1960 roku Zarząd Gdańskiego Jazz-Clubu podjął uchwałę o powołaniu Czerwono-Czarnych, a 23 lipca, w sali widowiskowej Klubu Studentów Wybrzeża "Żak" w Gdańsku, odbył się inauguracyjny koncert zespołu, prowadzony przez Jacka Fedorowicza. On też wykonał dowcipne logo: diabełek z aureolą nad głową na czerwonym polu sąsiadował z aniołkiem z czerwonymi różkami na czarnym. Kolory nawiązywały do barw Gdańskiego Jazz-Clubu.(...)

fragment: (s.127)
Tadeusz Nalepa
Zaproponowana przez Walickiego nazwa nowego zespołu - BREAKOUT - odpowiadała mi pod każdym względem. Walicki był zresztą nie tylko autorem nazwy. Wszystko, z wyjątkiem moich kompozycji, zawdzięczamy Frankowi. Niszczył mnie, wykańczał. Nie potrafił wytłumaczyć, o co mu chodzi. Mówił tylko "Nie tak, nie tak". Niektóre utwory przerabiałem wiele razy, ale w końcu coś ze mnie wyciągnął. Dzięki niemu nie zostałem na etapie Blackoutu. Franek dużo mówił o tym, co mamy robić. Moja wyobraźnia tak daleko nie sięgała...
(z filmu "Nie żałuj tego" (Video Studio Gdańsk, 1995)

Fraciszek Walicki (1921), dziennikarz, publicysta, "ojciec chrzestny" polskiego rock´n´rolla. Współtwórca, obok Leopolda Tyrmanda, i członek Honorowych Komitetów obu pierwszych festiwali muzyki jazzowej w Sopocie w latach 1956 i 1957. Animator i kierownik artystyczny pierwszych festiwali zespołów "mocnego uderzenie" i pierwszej polskiej dyskoteki Musicorama ´70 w Sopocie. Jako Jacek Grań autor tekstów i piosenek, takich jak Puste koperty , Czy mnie jeszcze pamiętasz , Niedziela będzie dla nas , Na drugim brzegu tęczy , Gdybyś kochał, hej! śpiewanych m.in. przez Czesława Niemena, Wojciecha Kordę, Krzysztofa Klenczona, Adę Rusowicz, Piotra Szczepanika oraz zespoły Breakout i SBB. Odznaczony Złotym Medalem "GLORIA ARTIS".

Tytuł: Epitafium na śmierć rock´n´rolla
Autor: Franciszek Walicki
ISBN: 978-83-929278-4-6
Wydawnictwo: Fundacja „Sopockie Korzenie”
Rok wydania: wrzesień 2012
Format: 210x300 mm
Oprawa: półtwarda kartonowa
Stron: 195
Waga: około 675 g
Cena: + - 59 zł

Serdecznie Dziękuję Wojtkowi Korzeniewskiemu, Wiesławowi Śliwińskiemu i Marcinowi Jacobsonowi, a także Małgosi Szpak)







Książka powstała z inspiracji dyrektora warszawskiego wydawnictwa TRZ, Wojciecha Trzcińskiego. On pierwszy zaproponował mi napisanie wspomnień, obejmujących okres dzieciństwa, opis przeżyć wojennych, pracę w charakterze dziennikarza i okres fascynacji muzyką : początkowo jazzową, a pod koniec lat 50. rock'n'rollem. To także próba odpowiedzi na pytanie, czym był rock'n'roll dla pokolenia "fruwających marynarek" i dlaczego stał się symbolem przekory, niezależności i swobody.




Pierwsza ocena książki wyszła spod pióra Piotra Kaczkowskiego (14.02.1946 Kraków)

To książka dla tych, którzy pamiętają pierwsze utwory Niemena, zespołów Breakout czy SBB, i dla tych, którzy nie wiedzą kogo i dlaczego tak raziły czerwone skarpetki Tyrmanda. To książka o pierwszym festiwalu jazzowym w PRL i pierwszej dyskotece.
Wielbicielom rapu i techno odkrywającym dopiero muzykę lat sześćdziesiątych ukaże zupełnie nieznany świat. Pokoleniu "Studia Rytm" uzupełni obraz niezwykłymi szczegółami.
To opowieść z pierwszej ręki. Franciszek Walicki był nie tylko świadkiem opisywanych wydarzeń. Był najczęściej ich pomysłodawcą, autorem lub bezpośrednim inspiratorem.
Fascynująca autobiografia "ojca" polskiego big-beatu.
Niezwykła lektura, niecodzienna lekcja. Nie tylko muzyki

Piotr Kaczkowski

Tytuł: Szukaj, burz, buduj
Autor: Franciszek Walicki
ISBN: 83-86432-01-2
Wydawnictwo: T.R.Z.-Wojciech Trzciński
Rok wydania: 1995
Format: 135x195 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 288
Waga: około 325 g
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9984