Promocja najnowszej książki Romana Stinzinga
Data: 16-07-2012 o godz. 11:39:38
Temat: Info


26 lipca o godz. 17:00 w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42, Gdańsk) odbędzie się promocja najnowszej książki Romana Stinzinga "Nie wystarczy jednego życia".



Książka Romana Stinzinga opowiada historię dwóch rodzin, spowinowaconych choć różnych pochodzeniem i odziedziczonymi zwyczajami. Kullingowie to stary kaszubski ród z pogranicza Gdańskich Wyżyn i wybrzeża, którego jedna z gałęzi z początkiem minionego stulecia wtopiła się w społeczność rosnącego w znaczenie Sopotu.

Jak większość Kaszubów, którzy osiedlali się wówczas w gdańskiej aglomeracji, przyjęli oni miejską - co znaczyło wtedy: niemiecką - kulturę, nie zatracając jednak poczucia swojskości. Mówili biegle po niemiecku i po kaszubsku. Mieli też w sobie poczucie polskości, raczej intuicyjne niż świadome. Z kolei Stinzingowie to reprezentanci zamożnego mieszczaństwa i inteligencji rodem ze Lwowa, przybyli nad morze jako wygnańcy po 1945 roku, dumni powiernicy legendy utraconej, przedwojennej ojczyzny.

Poznajemy dzieje kilku pokoleń zwyczajnych ludzi. Choć nie byli urodzonymi bohaterami, historia nie oszczędziła im dramatów i  tragedii. Dla Kullingów, Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, bieg wydarzeń nabrał gwałtownego przyspieszenia we wrześniu 1939 roku; kolejną lawinę przeżyć przyniosła im pamiętna zima 1945 oraz następujące po niej miesiące, kiedy wszystko wokół, co nie zginęło, ulegało zmianie.

W dalszych partiach książki śledzimy perypetie alter ego autora, młodego człowieka wydeptującego płyty chodnikowe sopockiego Monciaka, a przy tym zdolnego gitarzysty i jednego z prekursorów bigbitu – polskiej odmiany rocka epoki małej stabilizacji. To jedne z lepszych partii tekstu, bo pisane z autopsji. Czytając opis szczęśliwego, nastoletniego dzieciństwa Stinzinga, niekiedy czujemy wręcz zapach morza irozgrzanego piasku z plaży koło Molo. Tu również przesuwa się historia, choć nie tak natrętnie jak tamta, wojenna: grudzień 1970 to dla paczki kumpli Tomka jedynie epizod.

Losy trzech pokoleń, na tle dość burzliwych dziejów, spina klamra Sopotu. To właśnie miasto, z jego promenadami, rozgrzanymi latem skwerami, zacisznymi parkami i zapomnianymi willami – jest pierwszym, choć dyskretnym bohaterem niniejszej książki.
Jacek Borkowicz


Roman Stinzing – sopocianin z urodzenia, gdańszczanin z wyboru – urodził się w 1952 roku. Zadebiutował w 2000 roku jako współautor książki Złote lata radia w II Rzeczypospolitej, bogato ilustrowanego wydawnictwa ukazującego historię rozwoju radia w latach 1918÷1939. Pięć lat później ukazała się Sopocka Trylogia (Tak dawno jak sięga pamięć, Tak dawno a jakby wczoraj, Tak dawno a jakby dzisiaj). Jest to sentymentalno – nostalgiczna saga sopockiej rodziny rozgrywająca się na przestrzeni prawie 90  lat w Sopocie i Gdańsku. Swoje przywiązanie do miasta urodzenia potwierdził po raz kolejny jako współautor książki Kurort w cieniu PRL-u. Sopot 1945÷1989 r., która zosta- ła w 2008 roku wyróżniona nagrodą bibliotekarzy gdańskich Pro Libro Legendo. Następna książka – Milcząc wo- łają – wydana w roku 2008, stanowi autorską próbę ukazania złożoności ludzkich losów wplątanych w wydarzenia społeczno-polityczne Marca 1968 roku.

W roku 2009 w rocznicę 50-lecia polskiego rock and rolla, jako współ- autor wydaje monografię, Motława Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych. Na jej powstanie złożyło się ponad 40-letnie zainteresowanie muzyką rockandrollową. Zarazem jest to sentymentalny powrót do wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 60-tych na scenach Trójmiasta, w których brał aktywny udział jako fan muzyki swojego pokolenia. Ta wieloletnia pasja przełożyła się na obejmującą kilkaset pozycji płytotekę. Do ulubionych zespołów zalicza przede wszystkim The Beatles (jest kolekcjonerem pamiątek po zespole) oraz The Yardbirds, Cliffa Richarda & The Shadows i wykonawców z pod znaku rhythmandbluesa lat 60-tych.

Był inicjatorem tak spektakularnych wydarzeń artystycznych, jak: reaktywacja zespołu Polanie na promocję Motławy Beat w 2009r, koncertu jubileuszowego z okazji 50 lecia polskiego big-beatu i zespołu Czerwono-Czarni w 2010 roku, 50  lecia Sopockiego Non Stopu w 2011 roku. W roku 2012 jest organizatorem cyklu imprez pt. MOTŁAWA BEAT. Gdański tydzień z legendą. Jubileusz 50 lecia The Beatles.

Jest autorem licznych artykułów z historii polskiej muzyki z pod znaku rock and rolla i big-beatu lat 60-tych, jak również o mieście swojego urodzenia z lat 60-tych. W domowy zaciszu oddaje się słuchaniu muzyki rockandrollowej i  rhythandbluesowej, którą amatorsko gra na gitarze.

wbpg.org.pl

Dziękuję Małgosi Szpak z sopockiekorzenie.org.pl








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9877