Nowa płyta Armii ''Ultima Thule''
Data: 04-02-2005 o godz. 00:10:00
Temat: Info


Legendarny punkrockowy zespół Armia wydał w tym tygodniu nową płytę pt."Ultima Thule". To dziesiąty album grupy, która w tym roku świętuje dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji artyści planują m.in. wydanie płyty DVD z ich piosenkami, śpiewanymi przez nich i zaprzyjaźnionych muzyków.

Wokalista Armii Tomasz Budzyński powiedział, że nowa płyta jest "bardzo surowa, agresywna i czadowa". Krążek zawiera 10 utworów. Ostatni, tytułowa "Ultima Thule" to utwór nietypowy - 30-minutowa suita, inspirowana muzyką Pink Floydów.

To może być zaskoczeniem dla ludzi, którzy słuchają naszego zespołu, że nagle pojawia się taka duża forma. Pomysł zrodził się bardzo dawno, po nagraniu płyty "Legenda", kiedy mieszkaliśmy na Mazurach w anarchistycznej komunie. Pierwotnie miała to być dłuższa forma do prozy Samuela Becketta. Dopiero teraz odważyliśmy się to zrobić, choć teksty są moje, nie Becketta - powiedział Budzyński.

Łaciński tytuł "Ultima Thule" oznacza kraniec świata. W średniowiecznej wizji świata na jego końcu leżała wyspa, która nazywała się Ultima Thule, a za nią nie było już nic. Ta tajemnicza wyspa jest dla mnie metaforą życiowej wędrówki, ta płyta jest jakby doświadczeniem duchowym pobytu na tej wyspie - wyjaśnił Budzyński.

27 stycznia Armia zagrała z okazji swojego dwudziestolecia jubileuszowy koncert w warszawskim klubie Stodoła z udziałem gości, m.in. Kazika Staszewskiego, Krzysztofa Chojnackiego "Zygzaka" z zespołu Xenna, Maleo, Sławka Gołaszewskiego z zespołem Asunta oraz Gumy z zespołu Moskwa.

Gorąco przyjęty przez publiczność koncert został nagrany i członkowie Armii chcą go wydać na płycie DVD. Zamierzają też zagrać jeszcze raz w takim składzie wiosną na południu Polski. W najbliższym czasie Armia wystąpi z kilkunastoma koncertami promującymi nową płytę w całej Polsce.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=984