Muzyka eksperymentalna. Cage i po Cage'u
Data: 28-12-2011 o godz. 12:43:29
Temat: Książki


Muzyka eksperymentalna jest naocznym świadectwem powstania powojennej anglo-amerykańskiej muzycznej tradycji związanej z muzyką i koncepcjami Johna Cage’a (5.09.1912 Los Angeles † 12.08.1992 Nowy Jork). Opublikowana w roku 1974, stała się klasycznym tekstem poświęconym radykalnej alternatywie wobec mainstreamowej muzycznej awangardy reprezentowanej przez takich kompozytorów, jak Boulez, Berio czy Stockhausen.

Po niemal czterdziestu latach możemy dostrzec, jak bardzo rewolucyjne koncepcje tego marginalizowanego niegdyś nurtu wpłynęły na nasze myślenie i zmieniły muzyczny repertuar. Wielu kompozytorów, którzy obecnie zdobywają masową publiczność – takich jak Steve Reich czy Philip Glass – ma korzenie w tradycji eksperymentalnej opisanej przez Michaela Nymana (23.03.1944 Londyn)


Michael Nyman
Studiował kompozycje, grę na fortepianie i muzykologię. Karierę rozpoczął jako krytyk Muzyczny, Po opublikowaniu Muzyki eksperymentalnej poświęcił się kompozycji. Sławę zdobył jako autor ścieżek dźwiękowych do filmu Petera Greenwaya oraz do Fortepianu Jane Campion. Własne utwory wykonuje wraz z zespołem Michael Nyman Bans


Najbardziej imponuje mi nie tylko ilość zawartych w tej książce informacji, ale także wrażliwość na prawdziwy sens tego, co mówią konkretne dzieła i ich twórcy. Nikt inny nie zbliżył się do niego tak bardzo.
(Steve Reich w roku 1975)


Fenomen, który kiełkował wówczas na peryferiach muzycznego świata, szaje się właśnie jego głównym nurtem. Książka ta bada jego pierwotne źródła, a lektóra po wielu latach uświadamia mi, śe źródła te są wciąż niewyczerpane.
(Brian Eno)

Tytuł: Muzyka eksperymentalna. Cage i po Cage'u (Experimental Music. Cage and beyond. Second edition)
Autor: Michael Nyman
Przedmowa: Brian Eno
Przedmowa do drugiego wydania: Michael Nyman
Tłumaczenie i przedmowa do polskiego wydania:: Michał Mendyk
ISBN: 978-83-7453-070-5
Wydawnictwo: słowa/obraz terytoria
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 165x225 mm
Oprawa: miękka
Stron: 256
Waga: około 475 g
Cena: + - 50 zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9507