Komeda. Księżycowy chłopiec
Data: 06-11-2011 o godz. 02:17:19
Temat: Książki


Krzysztof Komeda (właśc. Krzysztof Trzciński) (27.04.1931 Poznań-34.04.1969 Warszawa), jeden z najważniejszych artystów polskiego jazzu. Pianista, kompozytor i aranżer. Jest autorem muzyki do ponad 70 filmów. Autor słynnej kołysanki z filmu Romana Polańskiego "Rosemary´s Baby" (1968). Z wykształcenia lekarz.

Książka ta nie jest typową biografią, lecz stanowi żywy, barwny portret znanego kompozytora, pianisty jazzowego i prekursora modern jazzu w Polsce. Autorka, sięgając po osobiste szczegóły z życia Komedy, odmalowuje sugestywny obraz zarówno samego artysty, jak i związanych z nim ludzi - m.in. Romana Polańskiego czy Marka Hłaski - oraz epoki i panującej w niej atmosfery.

Wyłania się z tego fascynująca historia zawrotnej kariery i dziwnie splatających się życiowych wątków przerwanych dramatem przedwczesnej śmierci.

Emilia Batura niemal całe życie związana jest z muzyką, nauczaniem i edytorstwem. Jest autorką kilku przekładów, głównie książek kulturoznawczych, i licznych artykułów portretujących sylwetki wybitnych muzyków, np. Liszta, Paderewskiego, Rubinsteina. Jej najnowsza książka jest fascynującą podróżą po życiu tragicznie zmarłego muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy. To nie tylko baśń o zawrotnej karierze, ale przede wszystkim zapis dziwnie układających się losów.

Ktoś powiedział, że Komeda był dzieckiem szczęścia - wydaje się jednak, że ilekroć los uśmiechnął się do niego, to jedynie po to, by po chwili zachichotać złośliwie...


Tytuł: Komeda. Księżycowy chłopiec
Autor: Emilia Batura
ISBN: 978-83-7510-549-0
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2010
Format: 150x225 mm
Oprawa: Twarda + obwoluta
Stron: 256
Waga: około 500 g
Cena: + - 39 zł

Wydawnictwo REBIS
Wydawnictwo REBIS
Zwierciadło

Serdecznie Dziękuję Panu Szymańskiemu


A oto wydanie pierwsze z 2001 roku


"Księżycowy chłopiec" nie jest biografią w znaczeniu dosłownym. Autorce chodziło przede wszystkim o stworzenie możliwie najbardziej zbliżonego do prawdy, żywego portretu Krzysztofa Komedy. Zadanie niełatwe, zważywszy na mnogość legend, jakie narosły wokół bohatera tej opowieści. Bowiem niemal każdy, kto Komedę znał, przyjaźnił się z nim lub choćby tylko miał styczność, pielęgnuje swój własny mit na temat jego osoby i swojej relacji z tym jakże niezwykłym człowiekiem. Czy udało się jego postać uwolnić z plątaniny rozmaitych emocji i wyobrażeń, ocenią czytelnicy.

W książce są 36 czarno-białe zdjęcia na kredowym papierze. Książka wydana z płytą CD.


Tytuł: Komeda. Księżycowy chłopiec
Autor: Emilia Batura
ISBN: 83-7179-125-9
Wydawnictwo: Alfa-Wero
Rok wydania: 2001
Format: 130x205 mm
Oprawa: Twarda
Stron: 206
Waga: około 350 g
Cena: + - 39 zł


Tę pozycję też warto mieć w biblioteczce


Czarodziej modern jazzu. Miał niezwykłą charyzmę. Ludzie, którzy go bliżej znali, zgodnie podkreślają, że był kimś absolutnie wyjątkowym jako człowiek i jako twórca. Polski jazz lat 50. i 60. ma dzisiaj jego sylwetkę i jego twarz. Nie chodzi tu o którąkolwiek z melodii, ani o żaden ze standardów, które skomponował. Idzie o muzykę jako wyższą wartość: muzykę osobistą, jak ją nazywał, czyli taką, która każdy dźwięk i każdą przestrzeń pomiędzy dźwiękami czyni działaniem artysty świadomego, iż jest to jego własna muzyka.


prof. Marek Hendrykowski (ur. 18 stycznia 1948 w Jeleniej Górze) – polski filmoznawca, wykładowca akademicki, badacz historii i kultury filmowej, medioznawca, teoretyk filmu, autor publikacji z zakresu filmoznawstwa. Założyciel filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2002 roku wraz z żoną Małgorzatą Hendrykowską, podczas poszukiwania we francuskim archiwum filmowym Bois d'Arcy filmu Odrodzona Polska (1924) natrafili na trwającą 8 minut, wybrakowaną kopię filmu, który zidentyfikowali jako Pruską kulturę z 1908 roku – najstarszy znany polski film fabularny. ( wikipedia.pl )


Tytuł: Komeda
Autor: Marek Hendrykowski
ISBN: 978-83-7503-066-2
Wydawnictwo: Miejskie, Poznań
Rok wydania: 2009
Format: 170x235 mm
Oprawa: Twarda + obwoluta
Stron: 286
Waga: około 650 g
Cena: + - 40 zł

recenzja w Jazz Forum





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9359