Wspomnienia rówieśników ROCK & ROLLa
Data: 09-12-2010 o godz. 20:19:31
Temat: Książki


Książka jest zbiorem wspomnień nadesłanych na konkurs "Wspomnienia rówieśników Rock & Rolla" ogłoszonego w 2009 roku przez Fundację "Sopockie Korzenie" i redakcję "Dziennika Bałtyckiego – Polska The Times".
Przypadająca w 2009 roku rocznica 50-lecia polskiego rocka spowodowały, że Sopot, Gdańsk i Gdynia starały się udowodnić swoje prawa do narodzin rocka w Polsce. We wszystkich trzech miastach odbyło się szereg imprez przypominających początki rock’n’rolla, historie mniej lub bardziej znanych zespołów oraz odkurzając animatorów kultury z tą muzyką związanych.

Przypomniano konkretne daty, nagrodzono odpowiednie osobowości, wprowadzono na rynek okazjonalne wydawnictwa, zorganizowano koncerty i spotkania towarzyskie po latach.

Wszystko to odbywało się w kuriozalnej atmosferze rywalizacji między miastami, podczas gdy prawda jest tylko jedna – polski rock & roll narodził się po prostu u nas, w TRÓJMIEŚCIE!

Trójmiasto od początku lat 60. posiadało bazę, w postaci klubów takich jak Piccolo, Fregata, Interclub – w Gdyni, Rudy Kot, Ster – w Gdańsku oraz kultowej już letniej kawiarni "Non-Stop" w Sopocie . Za ojca chrzestnego polskiego rocka powszechnie uznawany jest gdynianin – Franciszek Walicki (20.07.1921 w Łodzi) , który z okazji jubileuszu wielokrotnie był honorowany najpierw przez Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu, a następnie przez Marszałka Województwa Pomorskiego; by finale odebrać najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury – Złoty Medal " Gloria Artis " – przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 23 marca 2009 roku, dokładnie w 50-tą rocznicę pierwszego koncertu zespołu Rhythm & Blues , od którego datuje się istnienie rock’n’rolla w Polsce, Prezydent Gdańska zorganizował, pod nie istniejącym już dzisiaj niestety klubem Rudy Kot, uroczy happening na cześć Pana Franciszka. W Gdyni, pod patronatem tamtejszego prezydenta, odbył się niezapomniany koncert piosenek autorstwa Franciszka Walickiego, połączony z wystawą jego zbiorów muzealnych dotyczących historii rocka. Prezydent Sopotu z kolei poparł inicjatywę bicia okolicznościowych guldenów sopockich, utworzenia Alejki im. Franciszka Walickiego – w słynnym już Krzywym Domku – oraz organizacji ceremonii wręczenia medalu Gloria Artis podczas sopockiego festiwalu.

Inicjatorem i koordynatorem większości tych działań była Fundację "Sopockie Korzenie" , która rozpoczynając swoją działalność jesienią 2008 roku wystąpiła z apelem o godne uhonorowanie zbliżających się rocznic, związanych z początkami współczesnej muzyki rozrywkowej i rock’n’rolla w Polsce. Fundacja ogłosiła i przeprowadziła I ogólnopolski konkurs pt. "Wspomnienie miłośników rock’n’rolla", który stał się początkiem akcji mającej na celu zebranie i ocalenie dla potomnych dokumentów, przedmiotów i faktów związanych z historią rocka w Polsce – to one staną się zaczynem dla muzeum rocka w Trójmieście. Ponadto Fundacja zorganizowano dwie plenerowe wystawy fotograficzne: "BIG BEAT – 50 lat rock’n’rolla w Polsce" i " MUZYKA MŁODEJ GENERACJI – 30 lat minęło ", które prezentowane były w kilkunastu miastach na terenie kraju oraz w Berlinie. Wydała też album fotograficzny pt. " Muzyka Młodej Generacji (1978-82) na zdjęciach Jacka Awakumowskiego".

Nieco później, przy okazji wydania antologii trójmiejskiej sceny big-beatowej lat 60. noszącej tytuł Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych , Fundacja nawiązała ścisłą współpracę z autorami tego pionierskiego albumu Romanem Stinzingiem i Andrzejem Ichą. Zaowocowała ona m.in. zorganizowaniem pierwszego po czterdziestu latach koncertu grupy Polanie w oryginalnym składzie, który nie doszedłby do skutku bez ogromnego zaangażowania m.in. Marii Bernolak, Kingi Kosińskiej, Andrzeja Orłowskiego i wielu ich przyjaciół. W tym samym gronie, poszerzonym o powracającego po latach do Sopotu Marcina Jacobsona , powstała idea zorganizowania jubileuszowego koncertu zespołu Czerwono-Czarni Sukces tego przedsięwzięcia przekonał ostatecznie władze administracyjne Trójmiasta, pomorski Urząd Marszałkowski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które oficjalnie zadeklarowały wsparcie kolejnych rocznicowych projektów Fundacji – 50-lecia sopockiego Non-Stopu i zespołu Niebiesko-Czarni oraz 40-lecia " Musicoramy ", pierwszej polskiej dyskoteki.
(Wojciech Korzeniewski)

Tytuł: Wspomnienia rówieśników ROCK & ROLLa
Autor: Fundacja Sopockie Korzenie
ISBN: 978-83-62356-01-0
Wydawnictwo: Wdaxrock
Rok wydania: listopad 2010
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka
Stron: 155
Waga: około 300 g
Cena: + - ? zł

sopockiekorzenie.org.pl
dziennikbaltycki.pl
jazzgazeta.blox.pl
archiwumrocka.art.pl
trojmiasto.pogodzinach.pl

------------------------------------------------------------

Oto Katalog Konkursu i Wystawy "Wspomnienia Rówieśników Rock'n'Rolla" (Sopot - październik 2009)

Na 32 stronach wszystkie potrzebne informacje dotyczące tego niezwykłego wydarzenia.

Szanowni Państwo

Z prawdziwym zainteresowaniem zapoznałem się z informacją o organizowanym przez Fundację Sopockie Korzenie Ogólnopolskim Konkursie "Wspomnienia rówieśników rock and rolla", tym bardziej, że ja sam czuję "rówieśnikiem" tego młodego wówczas ruchu muzycznego.

Trudno sobie wyobrazić bardziej odpowiednie miejsce tego typu wydarzenia, niż właśnie Pomorze. To przecież tu pół wieku temu odbył się pierwszy koncert, który zapoczątkował tę muzyczną i kulturową rewolucję trwającą do dzisiaj! Szczerze wierzę, iż nietuzinkowa forma konkursu zachęci wielu muzyków, uczestników, a także miłośników z fascynujących doświadczeń współtworzenia rodzimego rock and rolla.

Jestem przekonany, że konkurs powinien mieć kolejną edycję, tym bardziej, że odbywa się w kolebce polskiej muzyki rockowej.

Z poważaniem

Jan Kozłowski

Marszałek Województwa Pomorskiego

------------------------------------------------------------

Regulamin III Ogólnopolskiego Konkursu ""Wspomnienia Rówieśników Rock'n'Rolla" (skrót)

Celem Ogólnopolskiego Konkursu ""Wspomnienia Rówieśników Rock'n'Rolla" jest ocalenie od zapomnienia i promowanie nie docenianego wycinka naszego dziedzictwa narodowego, jakim jest bez wątpienia muzyka rock'n'rollowa, zwana big-beatem, oraz wszystkie pochodne powszechnie nazywane muzyką rozrywkową. Jest nim również gromadzenie wspomnień uczestników tamtych zdarzeń, dokumentów, pamiątek oraz wszelkich innych świadectw materialnych, które mogą pomóc w usystematyzowaniu i udokumentowaniu zdarzeń mających niebagatelny wpływ na polską kulturę współczesną. Konkurs ma być też hołdem dla twórców i wykonawców działających na tek niwie.

JURY

Wiesław Byczkowski - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego

Wojciech Fułek - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu

Marcin Jacobson - manager

Małgorzata Klasicka - Dyrektor Muzeum Polskie Piosenki w Opolu

Wojciech Korzeniewski - Prezes Fundacji Sopockie Korzenie

Piotr Metz (przewodniczący) - Machina - Polskie Radio 3

Sebastian Pluta - Spichlerz Polskiego Rocka - Jarocin

Dariusz Szreter - Dziennik Bałtycki

Wiesław Śliwiński - Fundacja Sopockie Korzenie

Wiesław Weiss - Redaktor Naczelny - Teraz Rocka

Daniel Wolak - Archiwum Polskiego Rocka

Fundacja Sopockie Korzenie powstała jesienią 2008 roku z inicjatywy Wojciecha Korzeniewskiego, Wiesława Śliwińskiego i Marcina Jacobsona, którzy do dzisiaj tworzą jej Zarząd. Celem Fundacji jest uświadomienie społeczeństwu, że muzyka rozrywkowa, mimo lekkich szatek w jakie się ją od lat ubiera, jest istotną częścią naszej Współczesnej kultury, a jej historia stanowi ważny element naszego dziedzictwa narodowego... (skrót) więcej TU

------------------------------------------------------------

Na 16 stronach 50 lat Sopot Non Stop 1961-2011 wiele archiwalnych zdjęć, plakatów i oczywiście informacji z narodzin sopockiego NON STOPu.

Za dzień narodzin "młodzieżowego obiektu rozrywkowego", któremu nadano nazwę sopocki NON STOP, przyjmuje się prasową notkę z dnia 7 maja 1961 roku (...)

Pierwsza impreza w Non Stopie odbyła się 2 lipca 1961 roku (...)

Więcej można znaleźć w książce Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych - Romana Stinzinga i Andrzeja Ichy

------------------------------------------------------------

Zespół Czerwono-Czarni powstał 22 czerwca 1960 roku przy Gdańskim Jazz Clubie z inicjatywy Franciszka Walickiego, jako kontynuacja rozwiązanego w roku 1959 zespołu Rhythm & Blues. Nazwę przejęto od barw klubu. Fundacja Sopockie Korzenie opublikowała mini-książeczkę (13 stron) zatytułowaną "50 lat zespołu Czerwono-Czarni", w której znalazły rzadko publikowane zdjęcia, plakaty, krótka historia grupy oraz drzewo genealogiczne GENEALOGIA CZERWONO-CZARNYCH opracowane przez Marcina Jacobsona. Braaaaawoooo Marcinie!!! Na samym końcu jest "Alfabet Czerwono-Czarnych", czyli 75 nazwisk instrumentalistów związanych z tym zespołem. Już około dwudziestu opuściło nas na zawsze.

------------------------------------------------------------

Również Fundacja Sopockie Korzenie opublikowała mini-książeczkę (12 stron) poświęconą Krzysztofowi Klenczonowi Na początku krótka notka biograficzna Klenczona, następnie wspomnienia przeplatane zdjęciami artysty. Mówią o Nim m.in. Franciszek Walicki, Janusz Popławski, Seweryn Krajewski, Stan Borys, Marek Garzyński, Marcin Jacobson, Alicja Klenczon-Corona, oraz wielbiciele i wielbicielki. Na końcu Marcin Jacobson opracował drzewo genealogiczne MUZYCZNA GENEALOGIA KRZYSZTOFA KLENCZONA. Braaaaawoooo Marcinie!!!




Serdecznie Dziękuję Wojtkowi Korzeniewskiemu, Wiesławowi Śliwińskiemu i Marcinowi Jacobsonowi.

------------------------------------------------------------





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8729