Od 3 lipca Brave Festival we Wrocławiu
Data: 01-07-2009 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Kultura rozumiana głębiej. Namacalna, zaskakująca, żywa tradycja. Przedstawiciele ginących tradycji pochodzący z najdalszych zakątków świata - koreańska szamanka Mudang, kobiety Tuaregów grające na świętym instrumencie imzad, przedstawiciele plemienia Wagogo z Tanzanii. To tylko kilku artystów tegorocznego Brave Festival, który już po raz piąty odbędzie się w lipcu we Wrocławiu.

W trakcie tegorocznego festiwalu Brave nie usłyszymy niestety ani pieśniarzy z regionu Gourara, ani muzyki kobiet z ludu Tuaregów, grających na świętym instrumencie Imzad. Pomimo naszych starań, obie grupy z Algierii nie otrzymały wiz, zezwalających na przyjazd do Polski. Staramy się jednak, aby program, pomimo tych zmian, nie tracił na atrakcyjności.

W zamian za Ahelil wystąpi inny artysta afrykański - Toumani Diabaté, grający na niezwykłej harfie o dwudziestu jeden strunach, wykonanej z tykwy i krowiej skóry. Rozmowy z artystą mającym zastąpić Imzad trwają- jesteśmy dobrej myśli. Toumani Diabate jest jednym z najważniejszych, współczesnych muzyków afrykańskich. Gra na oryginalnym instrumencie – kora. Jest to instrument zbudowany z dużej tykwy, rozciętej w połowie i pokrytej krowią skórą, tworzącej rezonator, do której przymocowany jest mostek, podobnie jak w lutni i gitarze. Brzmienie instrumentu przypomina dźwięk harfy. Dzięki Toumani, ten popularnym w zachodniej Afryce instrument, odkrywa publiczność na całym świecie. Odbiorców zachwyca nie tylko niespotykany charakter instrumentu, ale przede wszystkim niezwykła wirtuozeria muzyka oraz jego ogromna kreatywność w łączeniu tradycyjnej afrykańskiej muzyki z wpływami soul i bluesa.

Niezwykły talent Tumani może tłumaczyć fakt, iż jest on 71. pokoleniem muzyków grających na korze w swojej rodzinie. Jego ojciec - Sidiki Diabaté był legendarnym afrykańskim muzykiem, który w uznaniu za swoje dokonania muzyczne w grze na korze otrzymał od pierwszego prezydenta niepodległej Republiki Mali ziemię w pobliżu pałacu prezydenckiego. Tumani, urodzony w 1965 roku w stolicy Mali – Bamako, okazał się muzycznym geniuszem. Grę na korze rozpoczął w wieku pięciu lat, a pierwsze publiczne występy rozpoczął już 8 lat później.

W swojej grze łączy tradycję afrykańską z brzmieniami poznanymi w trakcie swoich podróży korą po Europie. Fragmenty afrykańskiej muzyki, przeplatane flamenco, bluesem czy soulem zagrane na niezwykłej harfie wzbudzają niezwykłe emocje wśród publiczności wielu krajów. Toumani był wielokrotnie nagradzany za swój wkład w popularyzację gry na korze, między innymi przez UNESCO w 2004 roku, w trakcie festiwalu muzycznego zorganizowanego przez króla Maroko – Mohameda VI.

Brave Festival: Wszystkie Modlitwy Świata. Wrocław, 3.07.2009 - 11.07.2009

Brave Festival





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=6945