Aphex Twin w Krakowie
Data: 18-03-2009 o godz. 23:13:53
Temat: Koncerty


Aphex Twin (18.08.1971 w Limerick w Irlandii) uznawany przez krytyków za jednego z najbardziej twórczych artystów współczesnej muzyki elektronicznej, wystąpi w hali ocynkowni chemicznej w Nowej Hucie 18 i 19 września podczas festiwalu Sacrum Profanum.

Krakowska publiczność będzie świadkiem wyjątkowego wydarzenia: artysta nie tylko wystąpi po raz pierwszy w Polsce, ale także wyjątkowo – zagra dwa koncerty pod rząd.

"Kilka miesięcy szczegółowych rozmów zakończyło się sukcesem. Bardzo zależało nam na zaproszeniu tego artysty, nazywanego po obu stronach Atlantyku »następcą Mozarta« i »jednoosobowym Kraftwerk«. To najważniejszy przedstawiciel gatunku, wytyczający nowe ścieżki i trendy w rozwoju muzyki elektronicznej na świecie. Pokazuje się niezwykle rzadko, pieczołowicie dobierając miejsca swoich występów. Tym bardziej jesteśmy dumni, że jego dwa ekskluzywne koncerty odbędą się w ramach finału 7. Festiwalu Sacrum Profanum. Panie i Panowie – Aphex Twin" - zapowiada artystę Filip Berkowicz, Dyrektor Artystyczny festiwalu Sacrum profanum.

Aphex Twin (właściwie: Richard David James) jest twórcą mającym duży wpływ na innych artystów, operujących bardzo często na zupełnie odmiennych płaszczyznach muzycznych. Jego utwory były wykonywane m.in. przez zespół London Sinfonietta i Alarm Will Sound, a jego twórczość cenią muzycy kultowej formacji Radiohead.

Aby opisać muzykę tworzoną przez Aphex Twin, jego własna wytwórnia – Rephlex Records wprowadziła w 1991 roku pojęcie "braindance". Braindance "to gatunek który obejmuje najlepsze elementy wszystkich innych gatunków takich jak muzyka tradycyjna, klasyczna, elektroniczna, współczesna, popularna, industrialna, ambient, hip-hop, elektro, techno, break beat, hardcore, ragga, garage, drum and bass". Braindance odnosi się do przyszłościowej muzyki elektronicznej, która zarówno pobudza umysł jak i wyzwala chęć tańca.

Aphex Twin jest także jednym z głównych przedstawicieli gatunku IDM (ang. Intelligent Dance Music) – powstałego na początku lat 90. i rozpowszechnionego przez wytwórnię Warp Records i serię albumów "Artificial Intelligence".

Oprócz muzyki, dodatkowym obszarem działalności Aphex Twin jest fotografia i sztuki audiowizualne. Wykorzystuje je m.in. w teledyskach, w których zwykle pojawia się przekształcona lub zdeformowana twarz Jamesa (np. "Come to Daddy").

Festiwal Sacrum Profanum to jedno z najciekawszych cyklicznych wydarzeń muzycznej jesieni. Świadczy o tym nie tylko dynamiczny rozwój imprezy, ale także wysoka ocena krytyki w rankingach czołowych wydarzeń muzycznych w Polsce i w Europie. Pierwszy Festiwal Sacrum Profanum odbył się w 2003 roku i w ciągu zaledwie sześciu lat z czterodniowej imprezy, obejmującej cztery koncerty, rozwinął się w wielkie, tygodniowe święto muzyki. Zyskał miano największej w Polsce Południowej imprezy muzycznej, której koncerty gromadzą rokrocznie wielotysięczną publiczność.

Rangę Festiwalu w Europie budują nazwiska znakomitych wykonawców. Na Sacrum Profanum występowali tak wybitni artyści i zespoły zagraniczne, jak: Marc Minkowski, Paul Hillier, Theatre of Voices, Schönberg Ensemble, Asko Ensemble, London Sinfonietta, Barbara Hendricks, Hervé Niquet, Ilya Gringolts, Pieter Wispelwey, Kraftwerk i in. Spośród polskich wykonawców Festiwal gościł najważniejszych dyrygentów, solistów, zespoły kameralne i symfoniczne. Festiwal w interesujący sposób łączył także muzykę poważną z czołowymi wykonawcami polskiego jazzu (m.in. Tomasz Stańko, Leszek Możdzer, i in.), w repertuarze "klasycznym" debiutowały gwiazdy polskiej rozrywki.

(sacrumprofanum.pl)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=6580