Polska muzyka filmowa 1945-1968
Data: 28-12-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Książki


Książka Iwony Sowińskiej "Polska muzyka filmowa 1945-1968" to pierwsza w polskim piśmiennictwie próba historycznego opisu tytułowego zjawiska. Sytuuje się ona na przecięciu się trzech sił: muzyki jako takiej, kina oraz przeobrażającej się - nie tylko pod wpływem przemian politycznych - kultury.

Muzyka filmowa rozpatrywana jest zawsze w kontekście dzieła, w którym się pojawia, a zarazem w kontekstach wobec dzieła zewnętrznych: dominujących poetyk filmowych i muzycznych, z uwzględnieniem czynników politycznych, produkcyjnych i innych. Książka składa się z dwóch części. Granice pomiędzy nimi wyznacza rok 1956, kiedy to ściśle splotły się trzy determinanty muzyki filmowej: muzyka, kino i polityka.

Książka składa się z dwóch części. Granice pomiędzy nimi wyznacza rok 1956, kiedy to ściśle splotły się trzy determinanty muzyki filmowej: muzyka, kino i polityka. Publikacja szczegółowo omawia socrealizm w muzyce i filmie oraz nowe prądy pojawiające się po roku 1956: jazz i bigbit oraz twórczość najważniejszych kompozytorów tego okresu: Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara.

306 stron, cena 38 zł.
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=6247