OnAir w Łodzi
Data: 05-08-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Projekt muzyczny OnAir, który już po raz trzeci odbędzie się w łódzkim klubie JazzGa w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, skierowany jest do ludzi otwartych na szerokie spektrum działań muzycznych.

W czasie trwania OnAir chcemy zaprezentować twórczość artystów z całego świata, inspirujących się różnymi wpływami kulturowymi, tworzących w trudnych do zaklasyfikowania nurtach. W tym roku chcemy pokazać najbardziej intrygujące zjawiska we współczesnej muzyce klubowej – działania odkrywcze i śmiałe, nierzadko balansujące na granicy popkulturowego kiczu.

Dlatego 5 września 2008 od godziny 21.00 podczas trzeciej edycji imprezy wystąpi elektro-punkowy Kap Bambino, Candie Hank, który jest prawdziwym recyklerem wszelkich dźwiękowych odpadów pop kultury oraz nieprzewidywalny w swoich działaniach „elektroniczny dadaista” Felix Kubin – mistrz żonglerki najróżniejszymi konwencjami muzycznymi. Na scenie plenerowej z zupełnie wyjątkowym repertuarem i w rozszerzonym składzie wystąpi łódzki zespół 19 Wiosen.

PROGRAM: open air scene:

19 Wiosen - to legendarny łódzki projekt, który powstał na początku lat 90. Dzisiaj mówią o sobie, że są "grupą muzyków utrzymujących się z grania apokaliptycznego dancingu do zatrutego kotleta". Marcin Pryt, Grzegorz Fajngold, Kostek Usenko, Aleksander Gemel i Szymon Janiaczek - bo tak wygląda obecny skład "dziewiętnastki" - jesienią 2008 roku zaczynają, jak informuje "press book", swoje ostatnie tournée związane z płytą pod tytułem Pożegnanie ze światem. Dokładne informacje o projekcie znaleźć można na myspace.com/19wiosen i na stronie dziewietnasciewiosen.blog.pl. "Rozwój miał przebiegać od pokraki do umysłu rozumiejącego kosmos/ to co jest nie różni się od kloaki/ Nasz czas się kończy/ Musimy zginąć." (19 Wiosen 2008)

Jeżeli ktoś słyszał o californijskiej grupie psychobilly The Cramps, nie trzeba będzie długo prezentować mu sylwetkę Messer Chups. Jest to bowiem rosyjska odpowiedź. A jeżeli koniecznie potrzebne jest tu dokładniejsze sprecyzowanie ich grania, to można również określić ich muzyke jako surf horror. Trio z Petersburga obchodziło ostatnio dziesiąte urodziny. Zespół działał przeważnie na krajowej scenie do chwili gdy trzy lata temu zainteresowała się nimi wytwórnia Mike`a Pattona -Ipacac. Zespół nabrał szerszego rozgłosu , zapraszano go na festiwale i koncerty w europie zachodniej i Stanach Zjed. W Polsce występowali w czerwcu bieżącego roku. W skład zespołu wchodzą; Oleg Gitarkin - gitarzysta i aranżer , Zombie Girl - basistka propagująca fetyszystyczne ciuchy oraz perkusista Peskov, który swoim specyficzny brzmieniem dopełnia całość, oscylującą bardziej niby soudtracki z filmów Tarantino. Połączyła ich fascynacja do starych horrorów z lat 60 i 70 i kiczowatego kina klasy B zarówno produkcji USA jak i ZSRR. Co z resztą nie tylko da się usłyszeć ale również zobaczyć, gdyż zespół nie rozstaje się ze swoimi wizualizacjami. Są to miksy najlepszych momentów z ich ulubionych filmów. Chodź Messer Chups zostali zakwalifikowani do gatunku psychobilly, bawi się różnym konwencjami, sięgając od jazzu niemal aż po muzykę cyrkową. Także 5 września na dziedzińcu Jazzgi możemy spodziewać się nie lada uczty audio-wizualnej z udziałem mistrzów rosyjskiego horror surfu i mocnego dobrego show.

PROGRAM: club scene:

Candie Hank - (ur. 1976) znany także jako Patric Catani (prawdziwe nazwisko: Patryk Kramer). Już jako 15 letni chłopak zaczął używać komputera Commodere C64 do "wyrywania" kawałków muzyki z gier komputerowych. W wieku 16 lat wydał swoje pierwsze remiksy Maus on Mars pod pseudonimem E De Cologne & Test Tube Kid. W 1995 przeniósł się z Kolonii do Berlina, gdzie wraz z Giną V. D' Orio (znana m.in. z grupy Kobra Killer) założył zespół EC80R, z którym objeździli USA i Japonię i wydali płyty dla takich wytworni jak: Praxis, Digital Hardcore Recordings, Mille Plateaux i Grand Royal. Solowy projekt pod pseudonimem Candie Hank jest opisywany jako groteskowe i maksymalnie rozrywkowe show bez żadnych granic, zderzenie rock'n rolla, breakcore i punkowego tańca brzucha, prawdziwe "meduzie tango przyszłości".

Felix Kubin (ur. 1969) prawdziwe nazwisko: Felix Knoth. Zaczął zajmować się muzyką w wieku 8 lat. Uczył się wtedy grać na fortepianie, organach i dzwonkach. Jego pierwsze "poważne" eksperymenty muzyczne rozpoczęły się trzy lata później, kiedy dostał syntezator Korg MS- 20. Wtedy właśnie skomponował czterościeżkową muzykę elektroniczną, która wiele lat później została wydana przez takie labele, jak: SKIPP (Dat Politics), A-Musik czy Was Soll Das? Schallplatten. W 1998 roku założył wytwórnię Gagarin Records. Regularnie pracuje przy produkcjach teatralnych i animacjach, pisze sztuki radiowe, organizuje warsztaty i wykłady. Grał na najważniejszych festiwalach muzyki elektronicznej: Sonar, Mutek, Ars Electronica, ISEA czy Wien Modern. Muzyczny wpływ na Kubina mieli współcześni klasycy np.: Karlhein Stockhausen, György Liget oraz wczesna elektronika w wykonaniu Kraftwerk i DAF.

Kap Bambino z Francji - to Caroline Martial i Orion Bouvier. Dziki wokal Caroline i elektroniczne "metalowe" miksy Orion'a są rozpoznawalne na całym świecie i najbardziej charakterystyczne dla tego duetu. Grupa powstała w październiku 2001 w Bordeaux. W tym samym roku Caroline i Orion założyli własny niezależny label Wwilko. Znani są z ekscytujących występów na żywo (m.in. festiwale ZXZW i Dot to Dot) i ze wspólnych show z Felix'em Kubin'em, DAT Politics, These New Puritans, Late of the Pier i Patric'iem Catani'm. Caroline oprócz aktywności na polu muzyki jest także znaną w Londynie i w Nowym Jorku modelką.

Kurator: Aleksandra Knychalska





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=5540