Oregon w cyklu: jaZZ i okolice
Data: 24-06-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Podczas 10. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury 20 lipca w cyklu: jaZZ i okolice zaprezentuje się legendarna formacja Oregon.

Grupa Oregon powstała w 1970 roku i po dziś dzień niezmiennie od 38 lat skład zespołu opiera się na znakomitym porozumieniu trzech wybitnych instrumentalistów: gitarzysty i pianisty Ralpha Townera, kontrabasisty, skrzypka, pianisty i flecisty Glena Moore'a, oraz saksofonisty, oboisty i klarnecisty Paula McCandlessa. Zespół przetrwał wiele personalnych i artystycznych kryzysów, z których najpoważniejszym była śmierć w 1994 roku pierwszego perkusisty zespołu, grającego także na sitarze i tabli, Colina Walcotta. Warto również zauważyć, że w drugiej połowie lat 70. na chwilę do zespołu dołączył wybitny polski skrzypek Zbigniew Seifert. To spotkanie dokumentuje znakomita płyta "Violin". Przez cały okres swojej kariery grupa eksplorowała wiele muzycznych szkół i tradycji, w szczególności świat muzyki klasycznej, etnicznej i improwizowanej, zwracając także uwagę na wszelkie aspekty dotyczące postępu w dziedzinie nagrywania jak i reprodukcji dźwięku. W grupie Oregon kilkakrotnie zmieniali się perkusiści, tak jakby pozostali muzycy szukali wciąż godnego następcy wybitnego multiinstrumentalisty jakim był Colin Walcott.

Tak mówił o tym w wywiadzie Ralph Towner:
"(...) najważniejsze okresy Oregonu można powiązać z poszczególnymi perkusistami. Właściwie były to cztery okresy, ponieważ po wypadku samochodowym, w którym zginął nasz pierwszy perkusista, Collin Walcott, nie byliśmy całkiem pewni, co robić. Po pewnym czasie zdecydowaliśmy się na koncertowanie jako trio. Po paru latach dołączył do nas przyjaciel Collina, Trilok Gurtu. Był niezwykle widowiskowym perkusistą, grał także świetnie na tabli. Grał z nami przez siedem lat. To zadziwiające, jak długo udało nam się przetrwać razem. Zazwyczaj zespoły przestają istnieć nie po siedmiu, a po dwóch latach (śmiech)! Trilok wniósł do zespołu swój niezwykły talent, ale w końcu zapragnął mieć swój własny zespół i tworzyć swoją własną muzykę.

Po nim przyszedł Mark Walker. Paul MacCandless pracował z nim wcześniej i stwierdził, że byłby on idealnym muzykiem dla Oregonu. Mark był dobrze obeznany z naszą muzyką, lubił ją jeszcze zanim stał się członkiem zespołu. Jest świetnym muzykiem jazzowym, grał w triu Lyle'a Maysa, pracował także z Paquito D'Riverą oraz wieloma innymi grupami kubańskimi i południowoamerykańskimi. Miał więc ogromne doświadczenia w zupełnie innych gatunkach muzyki i wszystko to było jego wkładem w muzykę zespołu. Za każdym razem, kiedy przychodził nowy perkusista, nasze brzmienie nieco się zmieniało. Najważniejsze jest bowiem to, aby wykorzystać unikalny talent każdego członka zespołu. Nie moglibyśmy na przykład zatrudnić zwykłego profesjonalisty, który zagra tylko to, co mu się każe. To niemożliwe. Musisz budować muzykę wokół talentu i osobowości ludzi oraz tego, co wnoszą do zespołu. Z Markiem udało nam się to osiągnąć. Jest z nami już od dziewięciu lat."

Górnośląskie Centrum Kultury (pl. Sejmu Śląskiego 2)
20.07, g. 21, bilety 15 zł - cykl: jaZZ i okolice -
Oregon:
Paul McCandless - oboe, sax, english horn, clarinet, bass clarinet;
Mark Walker - drums and hand percussion,
Ralph Towner - classical guitar, piano, synth.
Glen Moore - double bass

Bilety na koncerty cyklu:
jaZZ i okolice są dostępne w sieci: Ticketportal - punkt sprzedaży w siedzibie Górnośląskiego Centrum Kultury; czynny: poniedziałek - piątek w godz. 10 -18 ; rezerwacje tel: 0 32 609 03 21

(diaPAZON)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=5339