Pamiętajmy o Osieckiej - gala finałowa
Data: 10-09-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Obchody X rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej zbliżają się do wielkiego finału. W Warszawie, przy ul. Francuskiej, na ukochanej przez poetkę Saskiej Kępie, odsłonięty został w maju Jej pomnik. Nakładem PWM i Fundacji Okularnicy ukazał się już ósmy tom Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej pt. „Małgośka” (dalsze w przygotowaniu).

Jej pomnik. Nakładem PWM i Fundacji Okularnicy ukazał się już ósmy tom Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej pt. „Małgośka” (dalsze w przygotowaniu).

Obchody X rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej zbliżają się do wielkiego finału. W Warszawie, przy ul. Francuskiej, na ukochanej przez poetkę Saskiej Kępie, odsłonięty został w maju Jej pomnik. Nakładem PWM i Fundacji Okularnicy ukazał się już ósmy tom Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej pt. „Małgośka” (dalsze w przygotowaniu).

15 września w radiowej „Trójce” odbędzie się koncert finałowy z udziałem jury, a 16 września wielka gala w stołecznym Teatrze Na Woli. Wydarzeniem specjalnym koncertu galowego będzie spektakl „Damą być”, w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

W koncercie galowym dwunastu tegorocznych finalistów przedstawi swoje interpretacje piosenek, a ich nazwiska ogłosi Daniel Olbrychski.

Do I etapu tegorocznego Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” zgłosiło się prawie 200 osób. Jury po długich naradach wybrało finalistów – 7 wokalistek, 3 wokalistów oraz dwa zespoły. II etap Konkursu, czyli warsztaty i koncerty w Teatrze Atelier w Sopocie oraz koncert w mazurskiej Leśniczówce „Pranie”, odbył się w sierpniu.

(Informacja prasowa)

Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej” powstał w 1997 roku. Pomysłodawczynią imprezy była pani Maria Szymonik, wówczas związana z Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury na warszawskiej Pradze. W 2000 roku dyrektorem artystycznym Konkursu został Jerzy Satanowski, a koncerty prowadzi do dziś nieoceniona Mistrzyni Ceremonii - Magda Umer. Z czasem część imprez – warsztaty i koncerty - zaczęła odbywać się również w Sopocie, w ukochanym przez Agnieszkę Osiecką w ostatnich latach jej życia Teatrze Atelier, założonym i prowadzonym przez Jej przyjaciela, André Hubner-Ochodlo. Koncerty laureatów Konkursu wpisały się na stałe do kalendarza sopockich sierpniowych wydarzeń kulturalnych i odbywają się zawsze przy nadkomplecie widzów. Od dwóch lat zaraz po zakończeniu warsztatów w Sopocie odbywa się w wykonaniu finalistów Konkursu specjalny koncert na Mazurach, w leśniczówce Pranie, na którym wypełnia się publicznością polana przed Muzeum K.I.Gałczyńskiego.

Od 2001 roku Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej” organizuje Fundacja „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej, W Studio Muzycznym PR im. A. Osieckiej odbywają się eliminacje i transmitowany na antenie Trójki koncert finałowy. Konkurs kończy uroczysta Gala, podczas której ogłaszany jest werdykt Jury. Koncert galowy od czterech lat odbywa się w gościnnych progach Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie.

Konkurs od zawsze przyciągał miłośników piosenek Agnieszki Osieckiej i to niezależnie od ich wieku. Startowali zarówno emeryci (np. rezydenci Domu Opieki Społecznej z Saskiej Kępy w 1999 roku), jak i dzieci (zespół dziecięcy „Szalone Małolaty” z Kętrzyna w 2005 roku). Od 2006 roku został jednak wprowadzony limit wiekowy; aby wziąć udział w eliminacjach, trzeba mieć ukończone 16 lat.

Tegoroczny, jubileuszowy Konkurs przyciągnął rekordową liczbę chętnych: do I etapu zgłosiło się prawie 170 osób. Poziom był tak wysoki, że Jury zdecydowało oprócz finałowej dziesiątki zaprosić do dalszych etapów jeszcze dwa zespoły wykonawców. Konkurs jest na ogół zdominowany przez śpiewające panie, ale w 2007 roku do finału dotarło aż trzech panów - przedstawicieli ulubionej płci Magdy Umer.

W Konkursie swoją drogę twórczą zaczynały znane dzisiaj aktorki, m.in. Magdalena Kumorek, Magdalena Smalara, Joanna Liszowska czy Anna Dereszowska. W Jury zasiadały wielkie autorytety muzyczne i sceniczne, m.in. Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Wojciech Malajkat, Stanisława Celińska, Zbyszek Namyslowski, Wiktor Zborowski, Adam Sławiński.

Częścią Koncertu Galowego jest już tradycyjnie koncert gwiazdy wieczoru. Ze swoimi recitalami występowali m.in. Kayah, Maryla Rodowicz, Wojciech Waglewski, zespół Raz, Dwa, Trzy, a koncerty Anny Serafińskiej i Macieja Miecznikowskiego zaowocowały płytami z mistrzowskimi interpretacjami piosenek Agnieszki Osieckiej.





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=4158