2 koncerty Ladysmith Black Mambazo
Data: 21-03-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Info


Po raz pierwszy wystąpi w Polsce chór z RPA - Ladysmith Black Mambazo. 25 kwietnia zaśpiewa w Bielsku-Białej, a 27 kwietnia w Szczecinie.

Od prawie 40 lat Ladysmith Black Mambazo łączy tradycje muzyczne Afryki Południowej z muzyką gospel. Zespół założył na początku lat 60. Joseph Shabalala - młody wówczas robotnik. Ladysmith to nazwa rodzinnego miasteczka Shabalali, Black to odnośnik do wołu, jednego z najsilniejszych zwierząt, a Mambazo (w języku Zulu - topór) symbolizuje siłę grupy w pokonaniu trudności i muzycznych konkurentów, z którymi rywalizowali.

Joseph Shabalala, założyciel grupy mówi, że zwrócenie się w stronę chrześcijaństwa w latach 60. pomogło grupie znaleźć własną muzyczną identyfikację. Podsumowuje to metaforą: "ścieżka, którą szedł wół (zespół) nagle stała się drogą do celu". Tym celem dla zespołu było przesłanie tolerancji, miłości i pokoju na całym świecie (Peace, Love and Harmony pojawia się na wszystkich koncertach i płytach zespołu). Choć wyrosłe z chrześcijaństwa, jest to przesłanie ponadreligijne, uniwersalne. Twórczość zespołu (nawet ta bez słów) wzbudza entuzjazm, niezależnie od szerokości geograficznej i przekonań religijnych słuchaczy.

Ladysmith Black Mambazo nagrało ponad czterdzieści albumów, a sprzedaż płyt przekroczyła 8 milionów egzemplarzy na całym świecie. Grupa czerpie inspirację z tradycyjnej muzyki nazywanej isicathamiya, która rodziła się w koloniach czarnoskórych robotników pracujących w kopalniach Afryki Południowej. Nędznie opłacani, żyjący ubogo z dala od swych domów, znajdowali odrobinę wytchnienia i radości we wspólnym śpiewie. Tradycja śpiewania została zachowana, nawet wtedy, gdy wracali w rodzinne strony. Powstawały grupy wokalne, które rywalizowały ze sobą, a z czasem to współzawodnictwo przerodziła się w konkursy wokalne, podczas których publiczność wybierała i nagradzała najlepszy zespół. Takie konkursy wokalne przetrwały w RPA do dziś.

Kluczowym momentem w historii i karierze zespołu okazało się spotkanie z Paulem Simonem. Ten słynny piosenkarz i kompozytor zaprosił Josepha Shabalalę do współpracy przy swoim nowym projekcie "Graceland". Sukces albumu przeszedł najśmielsze oczekiwania, nagranie koncertu "Graceland" obiegło cały świat, a sam album został uznany płytą roku 1986 na świecie. Potwierdziły to liczne zestawienia i plebiscyty oraz najbardziej prestiżowa nagroda branży muzycznej - Grammy w kategorii najlepszy album roku.

"Graceland" otworzyło grupie Ladysmith Black Mambazo drzwi do światowej kariery. Ladysmith Black Mambazo koncertowali na wszystkich kontynentach, byli gwiazdami słynnych festiwali. Grupa miała okazję współpracować i nagrywać z wieloma sławami takimi, jak Stevie Wonder, Dolly Parton, George Clinton, The Corrs. Pojawiła się w słynnym wideoklipie Michaela Jacskona "Moonwalker", a reżyser Spike Lee zrealizował show telewizyjny "Do It A Cappella" z jej udziałem.

Ladysmith Black Mambazo (Joseph Shabalala, Msizi Shabalala, Thulani Shabalala, Sibongiseni Shabalala, Thamsanqa Shabalala, Albert Mazibuko, Abednego Mazibuko, Russel Mthembu)

25.04, g. 18 - Bielsko-Biała, Kościół Ewangelicko-Augsburski, pl. Lutra
27.04, g. 20 - Szczecin, Bazylika Katedralna św. Jakuba

(diaPAzon)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3493