Nick Cave jako Grinderman
Data: 10-02-2007 o godz. 00:05:00
Temat: płyty


5 Marca 2007 roku pojawi się udziałem EMI Music album nowego projektu Nicka Cave'a - Grinderman.

Na początku 2004 roku, gdy Nick Cave zebrał małą ekipę złożoną z członków Bad Seeds: skrzypka Warrena Ellisa, basistę Martyna Casey i perkusistę Jima Sclavunosa, w maleńkim paryskim studio Misère na sesję komponowania piosenek - w efekcie powstał zupełnie nowy zespół.

Zamiast komponować piosenki samemu, po czym prezentować je zespołowi, Cave zaczął układać teksty do muzyki zgranego, pełnego wyczucia tria Ellis, Sclavunos i Casey. Wynikiem tego procesu rozszerzonego na całą ekipę Bad Seeds był podwójny album Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus charakteryzujący się surowym, organicznym, energetycznym brzmieniem, które jest przez niektórych uważane za najlepsze w karierze Bad Seeds. Płyta sprzedała się w ponad pół milionie egzemplarzy na świecie. Mały skład w postaci Nicka, Warrena, Marty’ego i Jima zadebiutował publicznie brawurowym występem promującym album Bad Seeds Nocturama. Czwórka muzyków spotykała się nadal w tym doborowym składzie, żeby opracowywać materiał na ‘solowe’ trasy koncertowe Nicka Cave’a, działając aktywnie jako pełnoprawny zespół.

Twórczość powstała podczas sesji w Misère, a także muzyka filmowa i teatralna, nad którą pracował zespół przez ten czas, wskazywała wyraźnie, że ten skład ma potencjał i może działać zupełnie niezależnie od Bad Seeds prezentując całkowicie odmienne brzmienie i podejście do muzyki. W lutym 2006 muzycy zarezerwowali londyńskie Metropolis Studios na pięciodniowy maraton nagrywania wersji demo, gdzie powstało wiele godzin surowego materiału.

Warren: „To miało być coś bardzo otwartego i swobodnego. Poszliśmy w kierunkach, w które normalnie nigdy byśmy się nie udali… a potem próbowaliśmy zabrnąć jeszcze dalej…”

Marty: „Z Nickiem na gitarze zmienia się cała dynamika.” W następnym miesiącu Grinderman zaprosili do współpracy producenta ostatnich dwóch albumów Bad Seeds, Nicka Launay’a. Warren: „Launay dba o świetne brzmienie. Nie chcieliśmy napotkać na żadne trudności dzielące brzmienie zespołu i produkcję, więc Launay był idealny.”

Razem nagrali trzynaście piosenek w londyńskich RAK Studios, po czym powrócili do Metropolis w październiku, żeby zmiksować album zatytułowany nazwą zespołu - Grinderman.

(EMI Music Polska)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3336