Charles Lloyd wydaje nowy album w 86. urodziny
Data: 25-02-2024 o godz. 21:14:01
Temat: Info


"The Sky Will Still Be There Tomorrow", podwójny album z nowymi nagraniami studyjnymi legendarnego saksofonisty Charlesa Lloyda (15.03.1938 Memphis, Tennessee) ukaże się 15 marca, dokładnie w jego 86. urodziny.



Lloyd to jeden z najbardziej znaczących muzyków XX i XXI wieku, który wciąż pozostaje u szczytu swoich twórczych możliwości. Do nowo utworzonego kwartetu Lloyda dołączyli, pianista Jason Moran, basista Larry Grenadier i perkusista Brian Blade.

Z "The Sky Will Still Be There Tomorrow" - jedenastym albumem dla Blue Note i jego pierwszym nowym nagraniem studyjnym od czasu sesji w 2017 roku, które zaowocowały jego uznanymi wydawnictwami "Vanished Gardens" i "Tone Poem" – artysta kontynuuje swoją prace jako lider zespołu, kompozytor, flecista i saksofonista. Na płycie po raz pierwszy usłyszymy sześć nowych kompozycji lidera w tym utwór tytułowy, "The Water Is Rising", "Late Bloom", "The Ghost of Lady Day", "Sky Valley, Spirit of the Forest" i "When the Sun Comes Up, Darkness Is Gone".

(Charles Lloyd)

Saksofonista i kompozytor Charles Lloyd przez ponad 6 dekad królował w muzycznym świecie jazzu. Urodził się w 1938 roku w Memphis w stanie Tennessee, gdzie uczył się u takich legend jazzu i bluesa jak Phineas Newborn, Howlin' Wolf i B.B. King. Podczas studiów na Uniwersytecie Południowej Kalifornii pod koniec lat 50-tych, występował z wybitnymi artystami sceny jazzowej Los Angeles, takimi jak Ornette Coleman, Eric Dolphy, Bobby Hutcherson, Charlie Haden, Billy Higgins, Don Cherry, Scott LaFaro i Gerald Wilson. W 1960 roku Lloyd został dyrektorem muzycznym w Chico Hamilton Quintet, a następnie dołączył do Cannonball Adderley Sextet na dwa lata, po czym odszedł, aby skupić się na własnej karierze lidera.

Lloyd podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia i wydał swój debiutancki album "Discovery!" w 1964 roku. W 1965 roku założył swój pierwszy wielki kwartet z młodym pianistą Keithem Jarrettem oraz Cecilem McBee i Jackiem DeJohnette. Po pierwszym albumie "Dream Weaver" dla wytwórni Atlantic ukazał się "Forest Flower: Live at Monterey" z 1967 roku, który stał się jednym z pierwszych milionowo sprzedanych albumów jazzowych i dał mu międzynarodową sławę.

Kwartet występował na festiwalach rockowych i w miejscach takich jak Fillmore w San Francisco, gdzie był współgospodarzem koncertów z Jimim Hendrixem i Janis Joplin. Lloyd współpracował także z takimi zespołami jak Beach Boys, Grateful Dead i The Doors. Następnie u szczytu swojej popularności niespodziewanie zdecydował się opuścić świat muzyki i zaszył się w Big Sur na wybrzeżu Kalifornii na większość lat 70-tych. Przestał koncertować, a od czasu do czasu współpracował z poetami i pisarzami, takimi jak Lawrence Ferlinghetti i Ken Kesey.

(Charles Lloyd / fot. D. Darr)

Lloyd ponownie pojawił się na krótko na początku lat 80-tych, aby pomóc francuskiemu pianiście Michelowi Petruccianiemu rozpocząć karierę, wydając dla Blue Note album z udziałem Petruccianiego ("A Night In Copenhagen"), po czym ponownie zniknął aż do 1989 roku, kiedy to rozpoczął owocną 25-letnią współpracę z ECM Records. 16 albumów Lloyda dla ECM przywróciło saksofoniście pozycję jednego z wiodących kreatywnych muzyków w jazzie i sprawiło, że współpracował z takimi artystami jak Bobo Stenson, John Abercrombie, Billy Higgins, Brad Mehldau, Geri Allen czy Zakir Hussain, tworząc uznany New Quartet z Jasonem Moranem, Reubenem Rogersem i Erikiem Harlandem.

Lloyd powrócił do Blue Note w 2015 roku i od tego czasu doświadczył kolejnego rozkwitu w swojej karierze, wydając serię najlepszych nagrań:

"Wild Man Dance" (2015), suita o długości albumu w wykonaniu wyjątkowej grupy muzyków składającej się z pianisty Geralda Claytona, basisty Joe Sandersa i perkusisty Geralda Cleavera z greckim wirtuozem liry Sokratisem Sinopoulosem i węgierskim cymbalistą Miklósem Lukácsem.

"I Long to See You" (2016) z udziałem The Marvels z gitarzystą Billem Frisellem, grającym na elektrycznej gitarze hawajskiej Gregiem Leiszem, a także z Rogersem i Harlandem oraz wokalistami: Willie Nelsonem i Norah Jones.

"Passin’ Thru" (2017), pełne pasji nagranie na żywo, które uświetniło 10. rocznicę powstania New Quartet.

"Vanished Gardens" (2018), transcendentalna współpraca z wokalistką i autorką tekstów Lucindą Williams i The Marvels.

"8: Kindred Spirits" (2020) - obchody 80. urodzin Lloyda uchwycone na żywo w The Lobero Theatre z Julianem Lage, Claytonem, Rogersem i Harlandem oraz gośćmi specjalnymi Bookerem T. Jonesem i Donem Wasem.

"Tone Poem" (2021) prezentujący unikalny wpływ The Marvels i kilku wątków muzyki amerykańskiej, w tym jazzu, bluesa, Americany, country i rocka oraz Trio of Trios (2022), ekspansywny projekt, który obejmował trzy albumy, z których każdy prezentował Lloyda w innym ustawieniu tria.

Charles Lloyd
"The Sky Will Still Be There Tomorrow"
Blue Note Records ℗ 2024 Charles Lloyd, under exclusive license to UMG Recordings, Inc.
Lista utworów: (czas. 90:39)
Premiera: 15 marca 2024

CD 1:

1. Defiant, Tender Warrior (4:16)
2. The Lonely One (5:45)
3. Monk’s Dance (6:49)
4. The Water Is Rising (5:08)
5. Late Bloom (1:02)
6. Booker’s Garden (8:07)
7. The Ghost of Lady Day (6:43)
8. The Sky Will Still Be There Tomorrow (7:14)

CD 2:

1. Beyond Darkness (7:19)
2. Sky Valley, Spirit of the Forest (15:04)
3. Balm In Gilead (3:06)
4. Lift Every Voice and Sing (2:50)
5. When the Sun Comes Up, Darkness Is Gone (3:41)
6. Cape to Cairo (9:15)
7. Defiant, Reprise; Homeward Dove (4:20)

► https://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Lloyd_(muzyk)
► https://charleslloyd.com
► https://www.facebook.com/CharlesLloydSax
► https://www.instagram.com/charleslloydsax/
► https://twitter.com/CharlesLloydSax
► https://www.youtube.com/channel/UC44EYaeaDfv0amH-5gC5Iqg
► https://tidal.com/browse/artist/3544517
► https://open.spotify.com/artist/0GC1oqEWpiAjfE7jm5LQO5
► https://www.deezer.com/pl/artist/14645
► https://music.apple.com/us/artist/charles-lloyd/1210899
► https://music.youtube.com/search?q=charles+lloyd
► https://www.last.fm/music/Charles+Lloyd
► https://soundcloud.com/charles-lloyd-official

(Paulina Grabska - Universal Music PL)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=30497