Ça Ira Watersa w TVP1
Data: 21-08-2006 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


TVP1 będzie transmitowała światową prapremierę opery "Ça Ira" Rogera Watersa.

Widowisko, które zostanie zaprezentowane 25 sierpnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, uświetni obchody 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca.

W prapremierze weźmie udział dawny lider zespołu Pink Floyd - Roger Waters. W plenerowym przedstawieniu wystąpi około 350 osób - m.in. soliści, zespół baletowy, Chór i Orkiestra poznańskiego Teatru Wielkiego, Chór Akademicki i Poznański Chór Chłopięcy (przygotowane przez Jacka Sykulskiego) oraz London Comunity Gospel Choir.

Libretto do opery napisał francuski poeta i dramaturg Etienne Roda-Gil, zaś tytuł widowiska wywodzi się z popularnej pieśni rewolucyjnej Ça Ira. Spektakl został przygotowany przez Janusza Józefowicza i dyrygenta Ricka Wentwortha. W głównej partii męskiej mistrza ceremonii wystąpi Wojciech Drabowicz. Operowa konwencja widowiska uzupełniona zostanie elementami cyrkowymi, grą świateł i efektami pirotechnicznymi. Autorem scenografii jest Andrzej Woronin. W przedsięwzięciu udział też wezmą żołnierze i kaskaderzy. Poznański pokaz ma obejrzeć ponad 14 tysięcy widzów.

Roger Waters pracował nad trzyaktowym dziełem od 1987 roku. Jak powiedział na konferencji prasowej w Warszawie: - Długo szukałem właściwej formuły, w której przenikałby się świat muzyki i teatru, opery i cyrku, łączącej możliwości dzisiejszej techniki z tradycyjnymi formami wyrazu artystycznego. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł Janusz Józefowicz.

Libretto opery Ça Ira inspirowane jest wydarzeniami Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która stała się pretekstem do szerszej refleksji o wolności i naturze człowieka. Roger Waters przywołuje historię, począwszy od ukazania dworu i parlamentu przed rewolucją, poprzez nawoływanie do buntu, samą rewolucję wraz z jej zmiennymi kolejami - uwięzieniem króla, ucieczką rodziny królewskiej, przywróceniem monarchii i wreszcie zwycięstwem rewolucji i ścięciem monarszej rodziny. Ça Ira jest więc opowieścią o rewolucji francuskiej, ale intencją twórców jest, aby przybrała uniwersalny charakter i, dzięki użyciu wielu form artystycznych, mówiła o odwiecznym poszukiwaniu wolności. - Nie mam zamiaru przygotować spektaklu wyłącznie o rewolucji francuskiej, bo nie jest ona dziś ludziom emocjonalnie bliska - mówił Janusz Józefowicz, reżyser i choreograf widowiska. - Chcę opowiadać o rewolucjach w różnych czasach jako o sposobach na poprawianie świata, a także o demonach, które mogą budzić. Polskie zrywy takie demony uśpiły i wpisały się w światową historię zmagań o wolność.

Organizatorzy zapowiadają swój projekt jako megaprodukcję łączącą elementy musicalu, opery, cyrku, gospel i muzyki rockowej. W przyszłości spektakl ma być prezentowany również w innych miastach Europy i na znanych festiwalach teatralnych (m.in. w Avignon, Edynburgu i Weronie). Trwają rozmowy m.in. z Tokyo, Pekinem i Moskwą.

Oratoryjne wykonanie spektaklu odbyło się się w listopadzie ubiegłego roku w Rzymie. W Poznaniu będzie miała swą prapremierę wersja operowa.

Spektakl zobaczyć będzie można w TVP 1 25 sierpnia o godz.21.45 i 22.55. Tego samego dnia o godz.18.13 Jedynka pokaże wywiad z Rogerem Watersem.

(TVP)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2762