Noc Kobiet w Olsztynie
Data: 09-08-2006 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


19 sierpnia (od godz. 23:00) stolica Warmii i Mazur będą rządzić kobiety!!! Olsztyn przepełnią niespotykane kolory głosów, alternatywne dźwięki, feerie barw animacji wizualnych. Największe skrzyżowanie w mieście zostanie zamienione na plac koncertowy!

A rządzić będą wokalistki: Urszula Dudziak, Nika Jager i Maria Sadowska oraz malarki Joanna Milewicz i Ewa Plichta, których obrazy staną się kluczowym elementem scenografii „NOCY KOBIET” za przyczyną wizualizacji VJ’ów Łukasza Huflejta i Antka Grzybka - dżentelmenów pogodzonych z nieuniknionym matriarchatem.

Miejsce: Plac Jana Pawła II, Kobiety pojawią się na prezydenckim balkonie oraz przy schodach Ratusza, a animacje wyświetlane będą na ścianie Ratusza od strony wejścia głównego.

URSZULA DUDZIAK Śpiewaczka jazzowa. Już jako początkująca artystka zaproszona do współpracy ze znanym zespołem jazzowym Krzysztofa Komedy. Zmianę stylistyki przyniosła jej współpraca z późniejszym mężem, Michałem Urbaniakiem. Koniec lat 60. to liczne zagraniczne koncerty. Z powodzeniem występowała też wielokrotnie na festiwalu Jazz Jamboree (1969 - 72). W 1973 roku artystka decyduje się na rozpoczęcie kariery w USA. Owocuje to kolejnymi koncertami i współpracą z najlepszymi muzykami i śpiewakami jazzowymi świata: z orkiestrą Gila Evansa, w Archie Shepp, Lester Bowie, zespołem Vienna Art Ensemble.. Wybrana dyskografia: "Super Constellation" (1973), "Ulla" (1982), "Jazz Unlimited" (1993), "Journey, Saturation" (1994).Indywidualność współczesnej wokalistyki. Niezwykła skala głosu, oryginalna technika wokalna, pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach brzmień elektronicznych, zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu "scatem".

MARIA SADOWSKA Jako dziecko znana była szerokiej publiczności z niezwykle popularnego programu Tęczowy Music Box. Pierwsza solową płytę nagrała mając 14 lat. W 1996 roku Marysia postanowiła wyjechać do Los Angeles. W tym samym roku wzięła udział w Euro Eco Meeting, gdzie m.in. wystąpiła przed koncertem Coolio. Lata 1996 - 1998 były dla niej okresem niezwykle pracowitym, ale i owocnym w sukcesy. W tym czasie nagrała dwie płyty "Crazy" i "Lucky Star". Obydwa albumy zostały wydane w Japonii. Po powrocie do Polski stworzyła własny zespół jazzowy, z którym koncertowała w całym kraju. Wkrótce rozpoczęła tez działalność na scenie muzyki klubowej. Jako MC współpracowała z wieloma DJ-ami (m.in. Adamus, NV, Glasse, Jealo, Maceo Wyro). W 2003 roku wydała płytę z kolektywem Niewinni Czarodzieje. Zadebiutowała jako producent z kolejną płytą w 2004 roku. W czerwcu 2006 miała miejsce premiera jej najświeższej płyty.

NIKA JAGER Wokalistka, autor tekstów i kompozycji. Do tej pory zajmowała się muzyką elektroniczną połączoną z brzmieniem żywych instrumentów oraz głosów ludzkich. Przez kilka lat bliska jej była stylistyka jazzowa. Potem zadomowiła się w stylistyce muzyki klubowej, współpracując z audycją „Nocny Trans” Polskiego Radia Łódź, oraz „klubowe Granie” Trójki. W lipcu 2004r. odbyła się premiera kompilacji „Klubowe Granie” w skład której wszedł singiel Niki: „czemu się boisz”. W czerwcu 2005 singiel „nie nie nie” zakwalifikował się do finału międzynarodowego festiwalu „Vena Festiwal”, przechodząc w drugim etapie do ścisłej czołówki konkursu (10 utworów z 685). Nika zakończyła nagrywanie materiału na autorską płytę „przetrwam”. We wrześniu a może październiku na pewno tej jesieni 2006 roku album „nika jager : przetrwam” ukaże się na naszym rynku.

(Stowarzyszenie Wolna Grupa Twórcza)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2717