Seong-Jin Cho prezentuje niedawno odkryty utwór Mozarta (K)
Data: 30-01-2021 o godz. 11:14:23
Temat: Info


Niedawno odkryty utwór fortepianowy Mozarta został wykonany w środę, 27 stycznia, w Mozarteum Foundation w Salzburgu z okazji 265. rocznicy urodzin kompozytora, inaugurując otwarcie Mozartwoche Festival 2021.

Rolando Villazón, dyrektor artystyczny Mozartwoche, zaprosił Seong-Jin Cho (28.05.1994 w Seul, Korea Południowa). do premierowego wykonania Allegra D-dur. Teraz utwór dostępny jest w wersji cyfrowej.

Czy istnieje lepszy sposób na uczczenie urodzin Mozarta niż światowa premiera jednej z jego kompozycji? Seong-Jin Cho wykonał ją w Great Hall Salzburg Mozarteum Foundation 27 stycznia 2021, który był jednocześnie dniem otwarcia pierwszej wirtualnej edycji festiwalu Mozartwoche, organizowanego przez Fundację. Wykonanie niedawno odkrytej kompozycji Allegro D-dur K626b/16 przez tego cenionego pianistę było transmitowane za pośrednictwem platformy Deutsche Grammophon, DG Stage, w wymiarze pełnego recitalu fortepianowego, wspartego opowieścią o tym i innych dziełach Mozarta.

Jak każda instytucja kulturalna na świecie, stoimy teraz w obliczu ogromnych wyzwań. Ale dzięki wirtualnej edycji festiwalu Mozartwoche, cały świat może doświadczyć i celebrować geniusz Mozarta w ramach dziesięciu wspaniałych koncertów, w których wystąpią najlepsi interpretatorzy Mozarta na świecie - Rolando Villazón, dyrektor artystyczny Mozartwoche

(Seong-Jin Cho / fot. W. Lienbacher)

Tegoroczny Mozartwoche, planowany przy udziale publiczności, został odwołany po ogłoszeniu w grudniu przez austriacki rząd trzeciego narodowego lockdownu. Coroczny festiwal, odbywający się w Mozarteum od dwusetnej rocznicy urodzin Mozarta w 1956 roku, postanowił uczcić 265. urodziny kompozytora skróconym programem, przygotowanym specjalnie na potrzeby transmisji online. Allegro miało swoją premierę w ramach 30-minutowego recitalu Seong-Jin Cho, a poprzedzone było zapowiedzią Rolando Villazóna oraz dyrektora Mozarteum Foundation, dr Ulricha Leisingera.

Propozycja premierowego wykonania przeze mnie tego nieznanego dotychczas dzieła Mozarta w mieście, w którym się urodził i w którym zostało ono stworzone, jest dla mnie wielkim honorem i zaszczytem. Jestem niezwykle poruszony, że między innymi dzięki platformie DG Stage, wielu ludzi na całym świecie będzie mogło usłyszeć ten wspaniały utwór po raz pierwszy podczas mojego recitalu w ramach Mozartwoche. Mam wielką nadzieję, że wydany przez Deutsche Grammophon singiel z tym utworem, który ukaże się w wersji cyfrowej, odda w pełni czar i moc tej kompozycji. - Seong-Jin Cho

Dr Johannes Honsig-Erlenburg, prezes Mozarteum Foundation w Salzburgu, dodaje: - Odkrycie tego nowego dzieła Mozarta jest dla nas prawdziwym darem, nie tylko dla Fundacji, ale dla przyjaciół Mozartwoche na całym świecie! Jesteśmy szczęśliwi, że wraz z Seong-Jin Cho i Deutsche Grammophon możemy wypełniać misję Fundacji w tak wspaniałym stylu, a naszym celem jest umożliwienie ludziom bez względu na wiek poznania muzyki, życia i osobowości Mozarta.

Dr Clemens Trautmann, prezes Deutsche Grammophon, wyraża uznanie dla Fundacji Mozarteum z Salzburga i poświęcenia wszystkich osób zaangażowanych w przeniesienie Mozartwoche 2021 do sieci: - Dzięki sumiennej pracy naszych partnerów i przyjaciół mamy szansę usłyszeć niezwykle rzadką światową premierę Mozarta. Rolando Villazón wraz z Mozarteum Foundation zasługują na nasze szczególne podziękowania. Gratulujemy Seong-Jin Cho tego jedynego w swoim rodzaju występu. W ścisłej współpracy z Fundacją Mozarteum, Unitel i innymi mediami, a także naszymi partnerami w platformach streamingowych, Deutsche Grammophon z dumą łączy publiczność na całym świecie i celebruje geniusz Mozarta w prawdziwie historycznym momencie.

(Seong-Jin Cho / fot. W. Lienbacher)

Allegro D-dur K626b/16 zapisane ręką Mozarta na obu stronach pojedynczego arkusza rękopisu, pochodzi prawdopodobnie z początku 1773 roku, ukończone pod koniec trzeciego tournée siedemnastoletniego kompozytora po Włoszech lub wkrótce po powrocie do domu, do Salzburga. Najpewniej partytura przeszła z majątku najmłodszego syna kompozytora do kolekcji austriackiego urzędnika państwowego i muzyka-amatora Aloysa Fuchsa, a wkrótce potem, być może przez pomyłkę, została przekazana w inne ręce. Pod koniec XIX wieku partytura należała do wiedeńskiego antykwariusza książek i sztuki, a po jego śmierci w 1899 roku została wystawiona na aukcję. Istnienie kompozycji odnotowano w trzecim i kolejnych wydaniach katalogu Köchela z dziełami Mozarta, ale utwór umknął naukowym badaniom, mimo że w latach 1900-1928 jego partytura była kilkakrotnie prezentowana na aukcjach.

W 2018 roku Fundacja Mozarteum w Salzburgu otrzymała ofertę kupna „nieznanego” Allegra od rodziny właściciela partytury, francusko-holenderskiego inżyniera, który pod koniec lat dwudziestych kupił rękopis od sprzedawcy w Paryżu. Zespół Fundacji wraz z ekspertami ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec potwierdzili autentyczność autorstwa Mozarta. Faksymile Allegra D-dur, wraz z obszernym wstępem i bibliografią, ukaże się 27 stycznia 2021.

Seong-Jin Cho
"Mozart: Allegro in D Major, K. 626b/16" (1:41)
℗ 2021 Deutsche Grammophon GmbH, Berlin
Premiera: 29 stycznia 2021

(Paulina Grabska - Universal Music PL)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23631