Marmurowe Czerwone Gitary
Data: 06-03-2006 o godz. 00:05:00
Temat: na żywo


Marmurowy krążek - nagrodę "Polskich Nagrań" za ponad 8 mln sprzedanych płyt otrzymały w sobotę Czerwone Gitary

Owacją na stojąco przyjęła publiczność ponad trzygodzinny koncert 40-lecia Czerwonych Gitar w Sali Kongresowej w Warszawie.

Muzycy uczcili pamięć o Krzysztofie Klenczonie specjalnie skomponowanym utworem "Epitafium dla Krzyśka".

W kwietniu minie 25. rocznica jego tragicznej śmierci. "Wszystko, co jest związane z bratem, jest dla mnie wielkim przeżyciem" - mówiła, nie mogąc powstrzymać łez, siostra autora takich przebojów jak "Biały krzyż", "Jesień idzie przez park", "Kwiaty we włosach", "Matura", "Wróćmy na jeziora".

W liście skierowanym do zespołu minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski napisał m.in.: "W świecie pop-kultury, w którym dominują jednosezonowe mody oraz dostosowujące się do tych trendów jednosezonowe gwiazdy, kilkudziesięcioletnia, konsekwentna praca artystyczna Czerwonych Gitar zasługuje na szczególne uznanie".

Krytyk muzyczny Marek Gaszyński, autor 16 piosenek zespołu zastanawiał się, w czym tkwi fenomen polegający na tym, że z upływem lat grono wielbicieli i fanów grupy nie zmniejsza się, ale powiększa. Żywiołową reakcję publiczności, która wypełniła Salę Kongresową do ostatniego miejsca, porównał do pierwszego koncertu grupy sprzed 40 lat.

Teraz także fruwały nad głowami młodzieży, jak również osób starszych, marynarki, a podczas wykonywania utworu "Ciągle pada" otworzyły się parasole. Jest wielce prawdopodobne, że grupa zagra podczas piłkarskich mistrzostw świata. Ich organizatorzy zaproponowali, by zespół wystąpił w dniu meczu Polska - Niemcy na Friedensplatz w Dortmundzie (14 czerwca).

Na tę okazję przygotowana została już specjalna kompozycja "Polska, to my". Prapremiera utworu miała miejsce w sobotę w Sali Kongresowej, a w kierunku widowni 12 uczniów warszawskiej szkoły podstawowej nr 61 i gimnazjum nr 54 "Pro-futuro" wykopało

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2297