John Cale w Fabryce Trzciny!!
Data: 01-03-2006 o godz. 00:15:00
Temat: na żywo


15 marca w warszawskiej Fabryce Trzciny wystąpi John Cale, eks. członek słynnej amerykańskiej grupy The Velvet Underground.

John Cale urodził się w 1942 roku w Garnant w Południowej Walii. W 1963 przeniósł sie do Nowego Jorku, gdzie zaczął współpracować z awangardowymi kompozytorami Jonem Cagem i LaMonte Youngiem.. Już rok pózniej poznał Lou Reeda i obaj panowie zaczęli pracować nad projektem, który wkrótce stał się znany jako THE VELVET UNDERGROUND. Ich bazą była Ludlow Street, na Manhatańskim Lower East Side. Przy asyście And'yegoWarhola Velvet Underground - czyli Cale, Reed, Sterling Morrison i Mo Tucker - stworzyli jeden z najbardziej czczonych albumów, jakie zostały nagrane: "The Velvet Underground & Nico"..

Kolejnym niezapomnianym albumem autorstwa Reeda i Cale'a był nagrany później "White Light/White Heat". Album ten po dziś dzień pozostaje zadziwiająco ekstremalny i konfrontacyjny. Kilka lat pózniej w 1969 roku, w efekcie dążeń Lou Reeda do ugruntowania swojej pozycji jako lidera zespołu, Cale odszedł z Velvet Underground.

Pierwszym solowym albumem Cale'a był pełen wyrafinowania "Vintage Violence". Jego następcą był, wydany rok później, "Church Of Anthrax" - efekt współpracy z cenionym awangardowym kompozytorem Terrym Rileyem. W 1973 przyszedł "The Academy In Peril" - majestatyczne, niemal symfoniczne dzieło z udziałem Royal Philharmonic Orchestra. Rezultatem jego uwydatnionej europejskiej tożsamości był "Paris 1919" - wyważone, eleganckie i przyciągające dzieło, na którym klasyczna wrażliwość została połączona z chyba najbardziej komercyjną muzyką jaką kiedykolwiek nagrał..

W latach 80-tych Cale odszedł od rocka na obszary klasyczne i konceptualne. Rezultatem prac tego kolejnego okresu było dzieło "The Falkland Suite", nagrane do czterech wierszy Boba Dylana, które stało się częścią wydanego w 1989 albumu "Words For The Dying".

W 1990 roku, po śmierci Andy'ego Warhola, Cale odnowił partnerstwo z Lou Reedem przy okazji albumu "Songs For Drella", a w 1993 The Velvet Underground został reaktywowany na dwumiesieczną trasę po Europie. Trzy lata później nadszedł pierwszy od dekady album Cale'a oparty na muzyce pop - świetnie przyjęty "Walking On Locusts", z udziałem Mo Tuckera i Davida Byrne'a z Talking Heads. W tym czasie Cale pracował również z takimi kapelami jak Super Furry Animals czy Jamesem Deanem Bradfieldem z Manic Street Preachers.

John Cale z zespołem zagra już 15 marca 2006 w warszawskiej Fabryce Trzciny. bilety w cenie 90 zł

(Fabryka TRzciny)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2281