Music, Money, Madness…Jimi Hendrix in Maui
Data: 14-09-2020 o godz. 21:55:00
Temat: Info


Zapowiadamy film dokumentalny o legendarnych koncertach Jimi’ego Hendrixa na Maui z 1970 roku. Film i materiały audio dostępne jako Blu-ray+2CD oraz Blu-ray+3LP. Premiera wydawnictwa 20 listopada 2020.



Experience Hendrix L.L.C. we współpracy z Legacy Recording/Sony Music Entertainment zapowiada premierę nowego pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Music, Money, Madness...Jimi Hendrix In Maui” wraz z towarzyszącym mu albumem audio „Live In Maui”. Premiera wydawnictwa 20 listopada 2020.

Film na płycie Blu-ray prezentuje historię wizyty grupy Jimi Hendrix Experience na wyspie Maui oraz materiały z dwóch popołudniowych koncertów zespołu. Materiały zostały zmiksowane i odrestaurowane zarówno z dźwiękiem stereo, jak i 5.1 surround przez inżyniera dźwięku Eddiego Kramera. Mastering wykonał Bernie Grundman.

Utwór „Voodoo Child (Slight Return)” z tego historycznego koncertu jest już dostępny w serwisach streamingowych. Ponadto w sklepie Authentic Hendrix będą dostępne różne produkty i zestawy muzyczne związane z Maui.

(Jimi Hendrix / fot. Daniel Teheney)

W połowie 1970 roku Jimi Hendrix wraz ze swoimi kolegami z zespołu Mitchem Mitchellem (perkusja) i Billym Coxem (bas) pracował nad kolejnym albumem „Electric Ladyland”. Jednocześnie zespół występował na festiwalach i scenach koncertowych w całych Stanach Zjednoczonych oraz budował Electric Lady Studios w Greenwich Village na Manhattanie. Ukończenie tego najnowocześniejszego obiektu nagraniowego okazało się kosztownym przedsięwzięciem, więc menedżer, Michael Jeffery uzyskał od Warner Bros. zaliczkę w wysokości 500 000 USD na sfinansowanie budowy. Na tych samych spotkaniach Jeffery przekonał kierownictwo Warner Bros. do sfinansowania filmu zatytułowanego „Rainbow Bridge”, który miał być nakręcony na hawajskiej wyspie Maui, w zamian za prawa do nowego, studyjnego albumu Jimiego Hendrixa.

Zainspirowany filmem „Easy Rider” i wyreżyserowany przez Chucka Weina, film Jeffery'ego skupiał się wokół idei „tęczowego mostu” między światami nieoświeconymi i oświeconymi. Planowano, że film zostanie nakręcony bez scenariusza i profesjonalnych aktorów. Miał on poruszać szeroką tematykę od surfingu i jogi po medytację i Tai-Chi. W efekcie okazało się, że powstał chaotyczny zbiór hippisowskich ekscesów, a Jeffery zaczął się martwić, że jego inwestycja została zmarnowana.

1 sierpnia 1970 roku, The Experience mieli zaplanowany koncert w H.I.C. Arena w Honolululu. Chuck Wein (promotor Andy Warhola,) który był zdesperowany, aby zagrać jakąkolwiek rolę w filmie Hendrixa opracował plan nakręcenia bezpłatnego „eksperymentu wibracyjnego kolorów i dźwięku” na zboczu uśpionego wulkanu Haleakala. Poczta pantoflowa o darmowym koncercie Jimiego Hendrixa sprowadziła kilkuset mieszkańców Maui na ranczo Baldwin w Olinda, gdzie powstała prowizoryczna scena a publiczność zaaranżowano według znaków zodiaku. Występ zakończył się sukcesem - trio było u szczytu swoich możliwości i bezbłędnie zagrało dwa sety na oszałamiającym tle hawajskiej natury.

Po występie na Maui, Hendrix wrócił do Nowego Jorku i dalszej pracy w Electric Lady Studios. Nie angażowała się już „Rainbow Bridge”. Pod koniec sierpnia wyjechał do Europy aby zagrać na ogromnym festiwalu Isle Of Wight i rozpocząć europejską trasę koncertową. Niestety, zmarł w Londynie 18 września 1970 roku.

„The Cry Of Love,” pierwszy pośmiertny album Jimiego Hendrixa, został wydany w 1971 roku i spotkał się z szerokim uznaniem komercyjnym i krytyków. Jeffery przygotował „Rainbow Bridge” i towarzyszącą mu ścieżkę dźwiękową, jako następne wydawnictwo. Pomimo powiązania z Hendrixem film okazał się komercyjną klapą. „Rainbow Bridge” zdezorientował widzów, z których wielu było przekonanych, że zobaczą film z koncertu. Skąpe 17 minut przypadkowo zmontowanego materiału z koncertu Hendrixa zostało wykorzystane w końcowej wersji i okazało się to zbawcze dla filmu. Z powodu problemów technicznych, aby te materiały mogły zostać zaprezentowane Mitch Mitchell musiał dograć swoje partie perkusyjne w Electric Lady Studios w 1971 roku.

Eddie Kramer wspomina: „Mitch wykonał ogromną pracę nad dogrywaniem. Był zdeterminowany, aby poprawić to, co ucierpiało na nagraniach z powodu wiatru o prędkości 50 mil na godzinę, który wiał na zboczu wulkanu. Po śmierci Jimiego minęło trochę czasu, zanim mogłem sięgnąć do szafy z taśmami. Mitch był żołnierzem z brytyjskim podejściem do gry. Bardzo dobrze dograł bębny, to jest magia. Znał materiał bardzo dobrze i jest to hołd dla jego wrażliwości, jako świetnego muzyka i równego partnera Jimiego.”

(Live in Maui)

Pośmiertnie wydany album ze ścieżką dźwiękową „Rainbow Bridge” przygotowany przez Mitcha Mitchella, Eddiego Kramera i Johna Jansena, był perfekcyjny i zawierał takie klasyki jak „Dolly Dagger” i „Hey Baby (New Rising Sun)”. Na albumie nie znalazły się jednak nagrania z koncertu na Maui, co mogło również spowodować dezorientację słuchaczy.

Wyreżyserowany przez Johna McDermotta i wyprodukowany przez Janie Hendrix, George'a Scotta i McDermotta film „Music, Money, Madness...Jimi Hendrix In Maui” zawiera nigdy wcześniej niepublikowane nagrania i wywiady z bezpośrednimi uczestnikami tych wydarzeń, takimi jak: Billy Cox, Eddie Kramer, kierownictwo Warner Bros., członkowie obsady filmu, a także Chuck Wein.

Ich fascynująca relacja przedstawia wspaniałą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych filmów niezależnych, jakie kiedykolwiek powstały.

Dokument ukazuje m.in. zapierające dech w piersiach wersje uwielbianych przez fanów utworów, takich jak: „Foxey Lady”, „Purple Haze” i Voodoo Child (Slight Return)”, a także niepublikowane wówczas piosenki takie jak: „Dolly Dagger” i „Freedom”, które ukazały nowy kierunek, w jakim zmierzał Hendrix.

„Jimi uwielbiał przygody i na pewno nie brakowało ich podczas pobytu na Hawajach, miejscu, które również kochał” - powiedziała Janie Hendrix. „Historia [Rainbow Bridge] i te nagrania malują obraz niesamowitej zdolności Jimiego do przekształcania dziwaczności w coś niesamowitego! Jesteśmy podekscytowani tą publikacją, ponieważ daje światu bliższe spojrzenie na geniusz Jimiego.”

Jimi Hendrix Experience
"Live in Maui"
℗ 2020 Experience Hendrix L.L.C., under exclusive license to Sony Music Entertainment
Lista utworów:
Premiera: 20 listopada 2020

DISC 1 - FIRST SHOW

1. Chuck Wein Introduction
2. Hey Baby (New Rising Sun)
3. In From The Storm
4. Foxey Lady
5. Hear My Train A-Comin’
6. Voodoo Child (Slight Return)
7. Fire
8. Purple Haze
9. Spanish Castle Magic
10. Lover Man
11. Message to Love

DISC 2 - SECOND SHOW

1. Dolly Dagger
2. Villanova Junction
3. Ezy Ryder
4. Red House
5. Freedom
6. Jam Back at the House
7. Straight Ahead
8. Hey Baby (New Rising Sun)/Midnight Lightning
9. Stone Free

►https://pl.wikipedia.org/wiki/Jimi_Hendrix
►https://www.jimihendrix.com
►https://www.facebook.com/people/Jimi-Hendrix/100050341966079/
►https://www.instagram.com/jimihendrix/
►https://twitter.com/jimihendrix
►https://jimihendrix.social
►https://tidal.com/browse/artist/30192
►https://open.spotify.com/artist/776Uo845nYHJpNaStv1Ds4
►https://www.deezer.com/pl/artist/849
►https://music.apple.com/us/artist/jimi-hendrix/62852
►https://soundcloud.com/jimihendrix

(Katarzyna Gawęska-Sony Music PL)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=22555