Marek Napiórkowski wraca do koncertowania!
Data: 24-01-2020 o godz. 15:28:17
Temat: Info


Tytuł nowej płyty Marka Napiórkowskiego (27.10.1969 Jelenia Góra) nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg.



Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka gitarzysty to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw.

"HIPOKAMP" to album na granicy gatunków, łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych, progresywnego rocka, muzyki etno, funku oraz intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych..

Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, różnorakich analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić obecnością jednego z najbardziej pożądanych multi-perkusjonistów - Kolumbijczyka Samuela Torresa.

((Marek Napiórkowski / fot. Rafał Masłow)

15.02.2020. Jazz Cafe, ŁOMIANKI
16.02.2020. Koncert Niespodzianka, TBA
18.02.2020. Teatr Muzyczny ROMA, Warszawa
19.02.2020. Teatr Stary, LUBLIN
21.02.2020. Teatr Ziemi Rybnickiej, RYBNIK
22.02.2020. Filharmonia Łódzka, ŁÓDŹ
23.02.2020. Muzeum Gombrowicza, WSOLA


Koncert w składzie:

Marek Napiórkowski - gitary
Jan Smoczyński - syntezatory / inst. klawiszowe
Paweł Dobrowolski - perkusja
Samuel Torres - inst. perkusyjne

„Hipokamp" to płyta świeża brzmieniowo, a zarazem spójna i konsekwentna, sprawnie i z wdziękiem łącząca wyrafinowany jazz-rock z inteligentnym mainstreamem. - Kondrad Żywiecki, Jazz Forum

(Marek Napiórkowski / fot. Rafał Masłow, autor rzeźby Xawery Wolski, Eco 2018)

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - jedenastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na jego solowych płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy

Samuel Torres - kolumbijski perkusjonista, kompozytor i aranżer. Wykształcony klasycznie, od początku swojej przygody z muzyką romansuje z jazzem, salsą i nieskończoną różnorodnością kolumbijskich idiomów ludowych. Po przybyciu do USA w 1999 jego kariera nabrała dynamicznego tempa, co zaowocowało współpracą z topowymi nazwiskami świata jazzu, łacińskiego popu i salsy, jak Chick Corea, Alejandro Sanz, Richard Bona, Jeff „Tain” Watts, Angelique Kidjo, a także Ricky Martin oraz Shakira. Jego talent prezentowany był również na koncertach uznanych orkiestr symfonicznych, jak Berlin Philharmonic, City of London Sinfonia, Coston Pops, Bogota Philharmonic, Medellin Philharmonic, Los Angeles Philharmonic czy Nashville Symphony. Torres wydał dwa solowe albumy docenione przez tak prestiżowe media, jak Jazz Times, All About Jazz, Jazz Review, The Washington Post, Latin Beat Magazine i in. W 2012 otrzymał nagrodę New Jazz Works Grant przyznawaną przez Chamber Music America.

Jan Smoczyński - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płyty Inspirations oraz Expressions. Na stałe pracuje w zespołach: Bovska, Urszuli Dudziak (kierownictwo muzyczne), Kayah Transoriental Orchestra (kierownictwo muzyczne), Michała Urbaniaka i w autorskim projekcie Smoke & The Smokes. W sierpniu 2013 r. miał przyjemność zagrać z Bobbym McFerrinem i Gilem Goldsteinem w ramach Solidarity of Art. Jest współzałożycielem grupy June, która w 2009 roku otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii „Nowa twarz fonografii”. Brał udział w nagraniach do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Jest producentem płyt dla wytwórni Kayax.

Paweł Dobrowolski - jeden z najbardziej zajętych perkusistów w kraju, w 2009 roku nagrodzony przez Akademię Fonograficzną Fryderykiem za udział w płycie „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. Na stałe współpracuje z Anną Marią Jopek, Bovską, Markiem Napiórkowskim. Na przestrzeni lat grał i nagrywał z takimi artystami, jak Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck, Gonzalo Rubalcaba, Gil Goldstein, Makoto Ozone, NDR Big Band, Maria Schneider Jazz Orchestra, Jacques Schwarz-Bart, Gordon Haskell, Brad Terry oraz całą plejadą polskiej sceny muzycznej. W dotychczasowym dorobku posiada ponad 30 nagranych płyt, a także muzykę do seriali oraz udział w programach telewizyjnych stacji polskich TVP1, TVP2, POLSAT, TVN oraz zagranicznych: RTL, ZDF, BBC, MEZZO.

(Marek Rycak-Wydawnictwo Agora)
(Ms Muse Marta Sołtys - General Manager)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=21085